Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

TV LCD / LED / Plasma

5 posters

Go to page : 1, 2  Next

Go down  Message [Page 1 of 2]

1TV LCD / LED / Plasma Empty TV LCD / LED / Plasma Tue May 03, 2011 8:56 am

1QVIPER

1QVIPER

Se cauta una bucata TV de 32" care sa aibe player pentru MKV, sa aibe net (wireless de preferat) si sa stie sa isi ia filme prin retea... Aveti idei? Eu inca nu am gasit... Multumesc.

2TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Tue May 03, 2011 11:36 am

Monitor_R

Monitor_R

Daca prin
1QVIPER wrote:
,,, sa stie sa isi ia filme prin retea...
intelegi sa ruleze din DLNA server din retea, atunci orice TV samsung de la seria c650 in sus -are port ETH si 2 porturi USB, cumperi de la ei un WiFi USB Dongle si merge si wireless...
Probabil si la LG gasesti ceva dar fara WiFi...

Altfel, daca vrei rulare din retea gen torrent nu cred ca gasesti,

3TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Tue May 03, 2011 8:31 pm

1QVIPER

1QVIPER

Nu torrente, doar filme de pe PC prin retea. O sa studiez la Samsung, sarumana.

4TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Wed May 04, 2011 1:05 am

andrei0241

andrei0241

Da, daca e doar asa, Samsung merita luat in calcul. USB'ul ptr wireless e in jur de 350 ron
La cele LED din cate vad e incepand de la 6500, deci echivalent cu 650 ptr LCD

5TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Wed May 04, 2011 2:11 am

c6t9

c6t9

Dar chiar merită să ai All-in-one cu anumite neajunsuri, decât să cauți o soluție de ce plasmă vrea mușchiul tău de la Panasonic și un mic player extern cu aceste caracteristici?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

6TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Wed May 04, 2011 3:20 am

the1



Apropo, asta e bun de ceva (la jumate de pret. din US)?
http://www.emag.ro/mediaplayere/media-player-d-link-boxee-box-dsm-380--pDSM-380

7TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Wed May 04, 2011 3:28 am

Monitor_R

Monitor_R

Pe samsungclub.ro USB - WiFi Dongle e 208 RON.
Ref. la mediaplayere, mai bine iti iei o carcasa din categoria HTPC si iti configurezi singur sistemul, pui un Win7 pe el (carcasa vine cu telecomanda) si rezulta cel mai performant mediaplayer la un buget rezon. Twisted Evil

8TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Wed May 04, 2011 10:17 am

1QVIPER

1QVIPER

@Cata: nu e pentru mine, asa vrea persoana, crede-ma ca nu mai am nici timp nici rabdare sa incerc sa ii explic ca sunt si alte variante Wink
@Razvan: la un 6500 ma gandeam si eu. Ce mi se pare aiurea e ca wifi incorporat stie sa iasa doar pe net prin TV...

9TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Wed May 04, 2011 10:31 am

Monitor_R

Monitor_R

1Qle aici m-ai pierdut

1QVIPER wrote:...
wifi incorporat stie sa iasa doar pe net prin TV...

Din cate stiu TVurile de la seria 6 in sus au port ETH si pt.WiFi iti trebuie USB WiFi Dongle.
Nu e WiFi incorporat.
Iar cele din productia de 2011, 'D'urile, au si browser in ele - parca Opera - si ies prin ETH sau Wifi Dongle.
Pentru filme in retea trebuie pe un PC din retea instalat un DNLA Server...

10TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Wed May 04, 2011 10:53 am

1QVIPER

1QVIPER

Omu zice ca a fost la un Flanco si la un D6500 avea net, el avand wifi. Acum vad pe site la Samsung ca vanzatorul ala manca chestii maro.

TV-ul insa se pare ca face ce se vrea: "Reuneşte tot conţinutul. AllShare
se conectează wireless la dispozitive mobile prin tehnologia DLNA pentru
ca filmele, fotografiile şi muzica stocată pe ele să poată fi
vizualizate, ascultate sau distribuite pe televizorul dvs. Smart TV."

http://www.samsung.com/ro/consumer/tv-audio-video/televisions/led-tv/UE32D6500VSXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=feature

11TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Wed May 04, 2011 9:21 pm

Monitor_R

Monitor_R

De acord ca facece se vrea, dar NU face singur!
Pentru Wifi ii trebuie Dongle-ul in fund, pentru filme din retea ii trebuie un DLNA Server.
In rest filme, poze, muzica de pe stick sau de pe HDD conectat direct la USB merge si seria 5.
Asta e diferenta intre seria 5 si 6 de la Samsung - existenta portului ETH si a networking-ului si de aici exista extra DLNA si de la variantele D (chiar si C cu firmware mestesugit pe SamyGo) existenta unui browser direct in TVeu.

LE. O mica hiba la Samsung si Sony...
Vad ca beneficiarul e pretentios, afla discret ce cablagiu are in casa...
Conservele UPC nu se pupa corect cu Samsung si Sony pe HDMI, in sensul ca la transmisiile SD nu transmit prin HDMI bitul de 16x9 si trebuie sa comuti tu TVul.
La transmisiile HD comuta automat 16x9.
Asta e valabil la Samsung seriile B si C nu stiu pe D (unde e anuntat HDMI v. 1.4) si la Sonyuri - experienta proprie. La conservele RCS nu am auzit de problema si nici la TVuri LG pe conserve UPC sau RCS!

12TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Wed May 04, 2011 10:06 pm

1QVIPER

1QVIPER

Samgul ala face ce se vrea dar nu in conditiile date... Se dorea redarea de pe un NAS... Daca e cu DLNA server, cucu. Tot media player ramane ca solutie...

13TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Wed May 04, 2011 11:13 pm

andrei0241

andrei0241

Samsung au port USB cu player integrat inca de la seria 4.
Eu mi'am luat recent un 40C5000, ptr sufragerie, despre care stiam ca are asa ceva, dar am avut surpriza ca si la 22C4000'ul luat ptr dormitor sa gasesc chestia asta.

Pana acum n'am dat peste film care sa nu ruleze, mi'a recunoscut si stick de 16Gb. Subtitrarile le ia automat daca's denumite ca si fisierul video. Atata doar, ca marimea subtitrarii are doar mic/mediu si mare, insa nici mare ala e cam pipernicit, parca Smile
Singura probl cu USB e ca la incercarea de a exporta lista de canale, desi USB'ul e conectat si in prealabul rulasem fisere de pe el, imi da eroarea de USB nedetectat

14TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Thu May 05, 2011 12:42 am

Monitor_R

Monitor_R

@ 1Q - Daca NASul el langa TV si se poate conecta via USB, se poate sa mearga.
Daca in schimb NASul e pe retea atunci singura solutie e cu server DLNA. Altfel nu se poate...sau mai bine zis, inca nu stie nici un TV ...

15TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Thu May 05, 2011 6:40 am

c6t9

c6t9

Ce înseamnă la Samsung conversie 2D-3D?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

16TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Thu May 05, 2011 8:51 am

andrei0241

andrei0241

17TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Thu May 05, 2011 8:53 am

Monitor_R

Monitor_R

Pe romaneste, o minciunica...
Imaginea este splitata si vibrata la nivel de linii/pixeli a.i. sa se obtina senzatia de adancime a imaginii rezultate cand te uiti prin ochelarii cu care vine TVul.
Cateva impresii AICI...
Conteaza mult calitate a imaginii originale, in sensul ca pe o imagine HD se vede adancimea, iar pe una SD te ameteste...

Pentru o impresie poti sa mergi la un mall/magazin mai mare unde e spre display un TV din seria respectiva sa iti faci o impresie.
Eu am facut o proba pe o transmisie de fotbal de pe TVR-HD. Da, am avut senzatie buna de 3D, dar din cauza ca TVul era de dimensiuni medii (cred ca era 37' sau 40' diagonala) aveam impresia ca ma uit la meci printr-o fereastra de bucatarie si eram si la 2-3 m de fereastra... drunken

Astept sa apara si pe la noi, sa incerc si varianta de la Panasonic care cica nu necesita ochelari...

18TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Thu May 05, 2011 10:39 am

1QVIPER

1QVIPER

NAS-ul e in retea...

19TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Thu May 05, 2011 12:00 pm

Monitor_R

Monitor_R

Ghinion...
Dar poate, poate...
Exista NASuri care sunt si servere DLNA (ex. ASTA)
Deci sa-si schimbe si NAS-ul!
- o caruta de bani solutia - Shocked

20TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Fri May 06, 2011 10:16 am

1QVIPER

1QVIPER

Hai ca sunt tari astia de la Samsung. MERGE! Are Wifi incorporat, si vede WD-ul MyBook World Edition prin reteaua wireless! Prin AllShare (o tehnologie a celor de la Samsung). Si acum tocmai reda un MKV prin retea direct de pe NAS.

21TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Fri May 06, 2011 10:26 am

c6t9

c6t9

Ți-ai luat televizor?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

22TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Fri May 06, 2011 10:30 am

1QVIPER

1QVIPER

Da, acum aproape 2 ani Wink Nu e al meu, de unde pisici 35 de bulioane plus cat costa NAS-ul ala de 2TB...

23TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Fri May 06, 2011 10:37 am

c6t9

c6t9

Ce face? Cât?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

24TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Fri May 06, 2011 10:46 am

1QVIPER

1QVIPER

TV-ul 35 pret de reseller, dar acum vad cu stupoare un pret bomba: http://www.debo.ro/32-lcdtv-led-3d-ue32d6500.html

NAS-ul era la viata lui vreo 900 lei cred. Acum e putin sub 800.

25TV LCD / LED / Plasma Empty Re: TV LCD / LED / Plasma Fri May 06, 2011 10:49 am

c6t9

c6t9

Rolling Eyes

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 2]

Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum