Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Taxe si impozite auto

2 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Taxe si impozite auto Empty Taxe si impozite auto Tue Aug 23, 2011 1:11 pm

Aer Curat

Aer Curat

Taxa pe poluare, ediția 2011, gata de a fi adoptată

Ministrul Mediului şi Pădurilor, Laszlo Borbely, a dat asigurări că proiectul de Lege privind taxa auto va fi adoptat până la începerea sesiunii parlamentare.

„Am cerut ca proiectul de Lege privind taxa auto să fie adoptat în Guvern până la începutul sesiunii parlamentare. Deci, săptămâna aceasta, cel târziu săptămâna viitoare va fi aprobat', a menţionat Borbely. Proiectul de lege privind modificarea taxei auto, postat pe site-ul Ministerului Mediului și Pădurilor (MMP), prevede introducerea unei metode de calcul care să permită taxarea „corectă şi reală” a poluatorilor, bazată pe cantitatea de emisii cu impact asupra mediului produsă de aceştia, ajungându-se astfel la reducerea taxei cu circa 30% faţă de situaţia actuală. Totodată, posesorii de autovehicule echipate cu motor diesel prevăzute cu filtru de particule vor plăti o taxă auto cu 25% mai mică.
Pe de altă parte, pentru maşinile înscrise în România înainte de anul 2007 va trebui plătită o taxă auto cu ocazia primei tranzacţii, singurele autovehicule scutite de la plată fiind cele încadrate în categoria mașinilor istorice sau cele acordate instituţiilor publice de către guverne străine sau organizaţii internaţionale şi organisme nonprofit sau de caritate, se precizează în Proiectul de lege. Potrivit documentului, atunci când persoana care solicită înmatricularea sau transcrierea dreptului de proprietate asupra autovehiculului nu poate face dovada datei primei înmatriculări a autovehiculului, taxa se calculează în funcţie de anul fabricaţiei.
La capitolul restituirii diferenţei de taxă deja achitată, se arată faptul că pot solicita acest lucru cei care au plătit taxa auto mai mare între iulie 2008 şi momentul actual.

Acum, ori eu nu am inteles ce vor ei sa faca, ori dau inca un exemplu de cretinatate crasa.
Cum sa impui o taxa retroactiv unor masini deja inscrise in circulatie de ani buni de zile ?
Sa mai spun ca insasi constitutia RO interzice aplicarea retroactiva a unei legi ?
Si nu in ultimul rand la momentul respectiv se plateau taxe catre stat la prima inmatriculare, fie ca erau sub forma unei accize (in special pt auto noi), fie ca taxa vamala (in special pt cele sh aduse de afara).

2Taxe si impozite auto Empty Re: Taxe si impozite auto Tue Aug 23, 2011 1:32 pm

c6t9

c6t9

Nu este prima data cand se intampla asta. S-au tot dat legi retroactive. Esti liber sa-i actionezi in justitie. Dupa x ani vei castiga (uneori poate chiar mai repede), dar (desigur ca exista un dar), statul te va despagubi pe parcursul mai multor ani, in transe, cu "valori" pe hartie. Le convinde situatia chiar si asa, pentru ca "imprumuta" de la tine niste bani.

Oricum mi-e ca va apare un impozit anual bazat pe cantitatea de Co2 emisa. Eu nu stau nici bine, dar nici foarte rau. In schimb multe alte masini cu motoare destul de mici vor avea niste taxe serioase, care nu existau pana acum. O sa ajunga ceva similar cu ce s-a intamplat la Aro, doar ca pentru masini relativ noi si modeste.

E clar ca pe viitor, la nivelul intregii uniuni, vor creste semnificativ taxele si impozitele. Traim prea bine si nu ne permitem asta.

Vezi, Base avea dreptate. El a spus sa traim doar bine.

Acum serios, va exista probabil o perioada destul de mare de ingradiri financiare tot mai mari. Ma distreaza alte aspecte. Cica unele natii vor disparea peste multe sute de ani. Cui ii pasa? Deja suntem vai de noi in limita a 50 de ani, peste 700 de ani nu stie nici dracu ce va fi.
Apoi se pare ca nu mai este o utopie sa putem trai pana pe la 200 de ani. Fix ce ne lipsea. Ieri am vazut la nemti ceva studii incipiente ce ne permit sa controlam cu ajutorul creierului, fara interactiune fizica, cam orice. Adica noi ne gandim, un calculator interpreteaza si executa. S-a facut primul pas spre vindecarea orbirii. Star trek si alta nu. E clar ca, indiferent de contextul economic, ceva din societate va supravietui si sunt premise pentru un salt spre alt nivel. Tehnologia cam exista, de fapt acum numai costurile sunt piedica majora.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

3Taxe si impozite auto Empty Re: Taxe si impozite auto Tue Aug 23, 2011 1:41 pm

Aer Curat

Aer Curat

Nu e nevoie sa ajunga careva sa plateasca aceasta taxa si apoi sa se avante intr-un proces cu statul (ceea ce s-ar putea dovedi un demers lung si anevoios, cu rezultat necunoscut, chiar daca datele problemei sunt clare).
Ar fi suficient ca, daca aceasta lege se va adopta in aceasta forma, sa fie sesizata curtea constitutionala (privind neconstitutionalitatea legii), iar daca nu ofera un verdict corect, se poate face o adresa catre ue si eventual cedo.

4Taxe si impozite auto Empty Re: Taxe si impozite auto Tue Aug 23, 2011 1:50 pm

c6t9

c6t9

Pana se fac toate astea se vor mai lua niste bani. Eu cred ca se va ajunge la impozit anual pentru toti, chiar si pentru cei care au platit taxa. De altfel, acum incearca sa mai castige timp pentru a nu returna banii pe care lumea i-a platit. Asa ar fi corect, sa ne primit banii. Din pacate pentru ca au fost mai multe legi, cea in baza careia am platit eu nu a fost desfiintata inca.

Cred ca legea asta va trece si nu va fi considerata neconstitutionala. Mai sunt legi care au prevederi neconstitutionale. De asemenea numai in Romania o lege generala anuleaza o lege speciala sau sunt aplicate dupa nevoi.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum