Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Poiana lui Iocan

+4
1QVIPER
ska
c6t9
Aer Curat
8 posters

Go to page : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 24  Next

Go down  Message [Page 12 of 24]

1Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Poiana lui Iocan Fri Mar 11, 2011 1:36 pm

Aer Curat

Aer Curat

First topic message reminder :

Un topic in care putem scrie orice ar fi off topic intr-un alt topic.


Cum vremea incepe sa se incalzeasca, ma gandeam ca-n max 10 zile sa schimb rotile de iarna cu cele de vara; desigur tinand cont si de evolutia conditiilor meteo de pana atunci si de prognoza ulterioara.



Last edited by Aer Curat on Fri Mar 11, 2011 1:51 pm; edited 1 time in total


276Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 20, 2011 6:15 am

Aer Curat



Trezirea mentionata de mine nu este acelasi lucru cu aplicarea tuturor legilor si prevederilor legale aflate acum in vigoare in RO.
Asta dintr-un motiv f simplu, multe dintre ele sunt ingradiri inutile si arbitrare ale libertatilor individuale,altele sunt prost concepute sau aplicate, etc.
Daca nu ne trezim nu putem evolua, acum ne zbatem in "mocirla"; fiecare trebuie sa aiba o discutie cu el insusi, sa realizeze unde se afla si sa aleaga ce vrea sa faca si sa fie mai departe.
Nu este prea greu, dar nici nu va fi usor, iar asta in principal pt ca lumea accepta greu adevarul, chiar si fata de ei insisi le e greu sa-l admita; prefera o minciuna cu un iluzoriu gust dulceag.

277Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 20, 2011 6:59 am

c6t9

c6t9

Trezirea asta e ca și cum ai cere întregului glob să nu se mai f*** de mâine pentru că și așa suntem mult prea mulți. Sau ca și cum ai cere ca oamenii să mai fie și lăsați să moară, dar în număr mai mare. Se plângeau ăștia la TV că nu știu unde în Africa moare un copil la 40" și vai ce ne facem, să le ducem mâncare să trăiască. Să trăiască ca să ce? Să facă și mai mulți asemenea lor?

Ca să te trezești, înseamnă să recunoști niște probleme grave de tot ale societății și să le și ataci. Cine vrea asta? Mi-e și că puțini chiar le înțeleg în complexitatea lor și că rezolvarea nu poate fi plăcută. Nu are cum să fie plăcută.

Spunea ministrul agriculturii de la noi că trebuie cât mai repede să modificăm genetic plantele pentru a le face cât mai rezistente, pentru a crește cât mai mult productivitatea, în ideea că vin vremuri foarte grele și agricultura va fi singura noastră șansă.

Ce vremuri bune credeți că ne așteaptă?

oaspetele wrote:Ok, deci nu se mai poate face nimic ? Suntem condamnati ?
Stateam si ma gandeam, ce ma impiedica pe mine sa nu ma dau "cu ei" ?
Sa fac pactul, sa profit la maxim. Ce pot pati ? Ma vorbeste lumea ? Si de nastase vorbeste, da are 4 case ? Are.

Raman doar 2 chestii, acolo unde se pune problema : constiinta si credinta.
Merita ?

Același lucru care se resimte și la mine cel mai probabil. În filonul tău nu este suficient sânge de român.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

278Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 20, 2011 8:20 am

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:Trezirea asta e ca și cum ai cere întregului glob să nu se mai f*** de mâine pentru că și așa suntem mult prea mulți. ..............................


lol!


Ai citit cartile din link-ul trimis de mine acum ceva vreme ?
Primul volum (cel putin) il gasesti si pe net. Ai sa gasesti acolo cum e cu trezirea.

279Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 20, 2011 9:01 am

c6t9

c6t9

Conștientizarea locului nostru se va termina foarte urât.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

280Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 20, 2011 10:03 am

Aer Curat

Aer Curat

Aici eu am o parere diferita. Smile
Doar ca nu pt toti va fi la fel.

281Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 20, 2011 11:05 am

c6t9

c6t9


Dacă crezi că ne poate salva religia cumva, mi-e teamă că religia este prea optimistă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

282Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 20, 2011 12:28 pm

oaspetele



uite inca un motiv de indoiala
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-9480601-traian-basescu-cer-public-nu-plateasca-arieratele-catre-furnizorii-medicamente-pana-nu-rezolva-sistemul-achizitii-lobby-furnizorilor-medicamente-prea-mare.htm

  • "Avem probleme serioase la achizitiile de medicamente. Probabil
    lobby-ul furnizorilor de medicamente e atit de puternic ca nimeni nu
    reuseste sa stavileasca aceasta veselie a arieratelor adunate de pe urma
    medicamentelor."



  • "Avem chiar acum
    delegatia FMI la Bucuresti si cu siguranta arieratele din sanatate si in
    mod deosebit din platile la medicamente vor fi o prioritate."
"Vreau sa stiti public pozitia mea, indiferent ce va decide guvernul: nu
trebuie platit nici un leu din arieratele la medicamente pina cind nu
se reglementeaza sistemul de achizitii de medicamente si in spitale, si
in farmacii.
"


Cu ce au gresit farmaciile ? Ce achizitii publice ?
Cum poti sa dai teapa statului, daca vinzi medicamentele alese de el, la pretul fixat de el ???
CUM ADICA SA NU-TI PLATESTI FACTURILE ?

Ca fapt divers, mai am inca 2-e facturi de anul trecut care nu au fost acceptate de casa, pe motiv ca s-au epuizat fondurile. Bine, asta ne-au spus dupa 3 luni.
cyclops

283Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 20, 2011 12:40 pm

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:
Dacă crezi că ne poate salva religia cumva, mi-e teamă că religia este prea optimistă.

Nicio religie din lumea asta nu poate salva nimic, nici macar pe ea insasi, pt ca niciuna dintre ele nu vor sa ilumineze omul, ci doar sa-l tina sub control pt a face dupa cum doresc ele (religiile).
Fiecare sustine ca ea si doar ea reprezinta Calea (ceea ce este complet fals), mai mult daca macar te gandesti si cercetezi o alta religie vei fi sortit vesniciei iadului (la fel de fals).
De ce nicio organizatie religioasa nu si-a indeplinit scopul pt care a fost creata (declarativ) de atatea secole ? Pt ca nu au niciun interes, daca ar face-o si-ar inceta existenta.
Atat timp cat au numai ingradiri, restrictii si nu sustin si impartasesc adevarul ..........

Citeste cartile respective, nu numai ca nu vei pierde nimic, dar s-ar putea sa "castigi" ceva. Wink

284Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 20, 2011 3:31 pm

Aer Curat

Aer Curat

Primaria Londrei a amendat convoiul presedintelui Barack Obama din cauza ca americanii nu au platit taxa de acces in capitala britanica

Convoiul de masini ce l-a transportat pe presedintele american
Barack Obama in Londra, in urma cu doua luni, a fost amendat pentru ca
nu a platit taxa de acces in centrul capitalei britanice, relateaza Evening Standard. In mai, primarul Londrei, Boris Johnson, a cerut americanilor sa plateasca taxa speciala de acces in centrul Londrei (congestion charge) pentru Cadillac-ul blindat al lui Obama si pentru toate celelalte masini din convoiul care a facut vizita oficiala.

Imi place ca nu se lasa intimidati si trateaza cu aceiasi unitate de masura, indiferent de cine e vorba.

285Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Thu Jul 21, 2011 1:33 am

c6t9

c6t9

Cum dracu funcționează societatea civilă acolo???

Păi vă spun tot eu, este suficient de independentă financiar.

La noi totul se rezumă la diverse afaceri cu statul.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

286Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Thu Jul 21, 2011 1:58 pm

Aer Curat

Aer Curat

La finele sapt trecute motorina s-a scumpit cu 10 bani; azi am constatat ca s-a mai scumpit cu inca 11 bani.
Deci o scumpire, in 2 transe, de 21 de bani in mai putin de o sapt.
Daca stau sa-mi aduc aminte, parca in ultimile 3 sapt s-a scumpit cu vreo 30 de bani.
In contextul in care nu au fost fluctuatii majore ale petrolului (poate chiar dimpotriva), sau ale cursului valutar.

287Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Fri Jul 22, 2011 1:26 am

c6t9

c6t9

Trebuie să ajungă la nivel cu cele mai mari prețuri din Europa. Nu te speria.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

288Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Sun Jul 24, 2011 12:31 pm

1QVIPER

1QVIPER

E inca bine... 1.45€ in Italia (asta era bine), 2CHF in Elvetia... Ustura rau daca ai buzunar bazat pe salariile romanesti...

289Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Mon Jul 25, 2011 2:21 pm

Aer Curat

Aer Curat

Compania italiana Edison a convins Gazprom sa reduca preturile la gaze. Vezi cum au cedat rusii in fata italienilor
Gazprom a fost de acord sa reduca preturile la gazele furnizate
companiei italiene Edison, aceasta fiind primul consumator din Europa
care a apelat la instantele judecatoresti pentru a obtine contracte mai
avantajoase pe termen lung, informeaza RIA Novosti. Edison a deschis un
proces in noiembrie anul trecut la Curtea de Arbitraj de la Stockholm
impotriva Promgas, un joint venture intre Gazprom si compania Eni din
Italia.

290Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Wed Jul 27, 2011 11:34 am

ska

ska

deci e PREA tare!



Presence is a curious thing.
If you need to prove you've got it, you probably never had it in the first place.
It's not about ostentatious adolescent display.
It should be something effortless.
Somebody once said, "The whisper is louder than the shout".
Well Amen to that...

291Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Sat Jul 30, 2011 12:48 pm

Aer Curat

Aer Curat

Ion Vâlcu, “tăticul” invenţiilor trăsnite - umbrela hands free şi ciocanul care bate singur cuie, premiate cu aur la saloane

Ciocanul care bate cuie singur s-a născut datorită nemţoaicelor care
iubeau bărbaţii români. “În tinereţe tot veneau la noi pe Litoral
nemţoaice tinere şi frumoase. Soseau triste şi abătute, dar plecau acasă
fericite. Atunci mi-am dat seama că bărbaţii români sunt foarte tari în
«ciocan». După ce am ieşit la pensie şi m-am apucat serios de invenţii,
am zis să inventez eu o sculă românească. Mi-a venit ideea ciocanului
românesc, astfel încât cumpărătoarele de pe tot mapamondul să poată
intra într-un magazin şi să ceară un ciocan românesc, aşa cum astăzi
intri şi ceri o cheie franceză sau un cleşte suedez”, ne povesteşte Ion
Vâlcu, fost inginer, inventatorul ciocanului care bate cuie singur. Are
72 de ani şi nenumărate invenţii premiate la saloanele internaţionale.

Ciocanul
său a luat cea mai înaltă distincţie la Inventika, în 2006: aur cu
menţiune. La Eureka (Bruxelles) a luat argintul. Funcţionează ca un
capsator: în vârf are încorporat un rezervor care se umple cu nişte
cuie. Când dai să baţi un cui, el iese singur de acolo şi se înfige în
material. Nu mai este nevoie să le ţii cu mâna căci ies ele singure din
rezervor. Are coadă telescopică, aşa că-ţi poţi ajusta mânerul după cum
doreşti.


Uite cum se risipesc oportunitati pe care nu multe tari/natii le au. Ca sunt si cateva cam ... excentrice, se poate, dar pacat ca nu se pun in valoare.
Cel putin ca impact de imagine si ar fi mult mai eficient decat rahatul ala de frunza.

292Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Sun Jul 31, 2011 12:50 am

c6t9

c6t9

Ai idee cam câte brevete sunt în România și zac. Unele chiar sunt geniale și importante.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

293Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Sun Jul 31, 2011 1:03 am

Aer Curat

Aer Curat

Pai aia zic.
Mai ales ca toti oamenii astia (nu sunt multi, dar fata de alte tari avem cativa) au inovat pe banii lor, nefiind finantati de catre stat.

294Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Sun Jul 31, 2011 1:09 am

1QVIPER

1QVIPER

Nici in alte parti nu sunt putini, si nu sunt sustinuti sau finantati de stat. La noi insa mai e o problema, multi sunt "patrioti" si "nu isi vand tara". Aberant, dpmdv, sa nu te duci cu inventiile undeva unde esti apreciat si platit. De plans insa, nu e problema, se plange lumea ca statul nu face aia si aialalta. Asa, si? Daca plangem, face? Daca insa ne permitem sa nu luam bani pe munca noastra, atunci plansul e ipocrit.

295Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Sun Jul 31, 2011 1:11 am

c6t9

c6t9

Discuția era în contextul în care aceste invenții ar putea fi folosite în promovarea țării și nimic mai mult.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

296Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Sun Jul 31, 2011 1:36 am

1QVIPER

1QVIPER

Stiu Wink Culmea e ca "rahatul ala de frunza" functioneaza la turistii straini Wink Iar eu sunt happy ca a revenit frunza de stejar ca imagine a RO. Si nu, nu sunt un fan al lui madam udrea, desi poate m-as risca la niste fantezii cu ea Very Happy

297Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Sun Jul 31, 2011 3:44 am

c6t9

c6t9

Love you

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

298Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Sun Jul 31, 2011 4:13 am

1QVIPER

1QVIPER

E pentru mine sau pentru ea? Very Happy

299Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Sun Jul 31, 2011 8:05 am

c6t9

c6t9

Da, nu.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

300Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Sun Jul 31, 2011 10:28 am

Aer Curat

Aer Curat

1QVIPER wrote:Stiu Wink Culmea e ca "rahatul ala de frunza" functioneaza la turistii straini Wink Iar eu sunt happy ca a revenit frunza de stejar ca imagine a RO. Si nu, nu sunt un fan al lui madam udrea, desi poate m-as risca la niste fantezii cu ea Very Happy

NU frunza in sine e un rahat, ci toata polemica si in special fondurile cheltuite pt ea; cand ea exista bine merci.
Oricum sunt curios cati turisti straini, in plus si exclusiv, a atras aceasta frunza; doar ea, fara sa punem la socoteala toata campania mediatica (ca asta se putea face si daca alegeau un melc sau un porc mistret).

Nutzica este intr-un proces accelerat (intr-o anumita masura de inteles) de trecere/consumare/ofilire, astfel incat e mai indicat sa-ti manifesti acum potentialele fantezii. Very Happy

301Poiana lui Iocan - Page 12 Empty Re: Poiana lui Iocan Mon Aug 01, 2011 3:15 am

oaspetele



Turistii straini au scazut cu 3%, daca bine mai tin minte. Dar au dormit mai multe nopti.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 12 of 24]

Go to page : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 24  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum