Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

RCA

+3
Forester
1QVIPER
Aer Curat
7 posters

Go to page : 1, 2  Next

Go down  Message [Page 1 of 2]

1RCA Empty RCA Sat Mar 12, 2011 1:43 pm

Aer Curat

Aer Curat

Va trebui sa reinnoiesc polita RCA pt Fabia. De anul trecut am renuntat la Allianz (in cazul Fabiei) datorita primelor de asigurare f mari cerute; am optat pt BCR Asigurari.
Acum am tot vazut ca si-au mai revenit cu primele exagerate cerute pt politele de asigurari.
Ceva recomandari care ar putea fi binevenite ?

2RCA Empty Re: RCA Sat Mar 12, 2011 1:56 pm

1QVIPER

1QVIPER

www.rca-ieftin.ro . RCA-ul o sa mi-l fac la cea mai ieftina firma care sa aibe cat e cat vechime. Mi-a expirat ieri, astept sa termin actele de leasing si vad unde il fac, dar sa fie cat mai ieftin.

3RCA Empty Re: RCA Sun Mar 13, 2011 1:24 am

Forester

Forester

Strict pe rca, si eu am facut tot la rca-eftin.ro pentru Accent. Am luat cea mai ieftina oferta cu conditia sa vina de la o firma cu un renume nu exagerat de prost. In cazul meu am sarit peste Carpatica si Euroins, m-am oprit la Omniasig la 317 lei, motor 1.6 pe un an.
La Forester a mers la pachet cu CASCO la Allianz si a fost 373 de lei.

4RCA Empty Re: RCA Sun Mar 13, 2011 2:02 am

c6t9

c6t9

Eu nu pot face cel mai ieftin RCA, pentru că am Casco la Omniasig și are o clauză care mă obligă să fac o asigurare suplimentară dacă vreau să ies cu mașina din țară și n-am RCA la ei. Dacă am RCA, e totul ok. Era destul de scumpă, vreo 450 de lei.

În schimb am plătit mai puțin la RCA ca anul precedent, deși eu am prins fără majorări și atunci.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

5RCA Empty Re: RCA Sun Mar 13, 2011 2:07 am

1QVIPER

1QVIPER

Daca e in leasing, sunt smecheri rau la clauze... Daca nu, mi se pare la limita legalitatii...

Cat despre RCA, oriunde ati face nu o sa ajungeti la maximul atins de mine pe anul trecut, cu masina de 1998cm3, pe firma, la Omniasig prin TBI Leasing: 1452 pe polita de la Omniasig catre TBI, + TVA catre noi = 1727 lei. Comentarii? Very Happy Asta pentru ca in contract era o clauza bine mestesugita in care ei se ocupau si de RCA.

6RCA Empty Re: RCA Sun Mar 13, 2011 2:20 am

c6t9

c6t9

Mișto clauzele astea.

Cred că atât dau eu pe 2 ani, poate mai puțin.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

7RCA Empty Re: RCA Sun Mar 13, 2011 12:58 pm

Aer Curat

Aer Curat

1QVIPER wrote:www.rca-ieftin.ro . RCA-ul o sa mi-l fac la cea mai ieftina firma care sa aibe cat e cat vechime. Mi-a expirat ieri, astept sa termin actele de leasing si vad unde il fac, dar sa fie cat mai ieftin.
Multam. Insa nu voi lua cea mai ieftina oferta primita (cu exceptia in care o companie cat de cat ok, imi face o reduce personala Very Happy ), din simplul motiv ca aceasta este singura cale prin care noi clientii putem penaliza firmele de asigurari cu multe "bube".
Insa sub nicio forma nu mai fac la cele cu, vezi Doamne, nu stiu ce renume, pt ca acolo (ca-n multe alte cazuri) platesti o falsa imagine, sau cum ar spune un amic al meu mai hatru, taxa de prost.

Forester wrote:Strict pe rca, si eu am facut tot la rca-eftin.ro pentru Accent. Am luat cea mai ieftina oferta cu conditia sa vina de la o firma cu un renume nu exagerat de prost. In cazul meu am sarit peste Carpatica si Euroins, m-am oprit la Omniasig la 317 lei, motor 1.6 pe un an.
La Forester a mers la pachet cu CASCO la Allianz si a fost 373 de lei.
Asa da.
Tot asa am procedat si eu anul trecut, cand in cazul Fabiei am renuntat la Allianz si am optat pt BCR asigurari (o companie cat de cat ok, cu un pret mediu)

1QVIPER wrote:...........
Cat despre RCA, oriunde ati face nu o sa ajungeti la maximul atins de mine pe anul trecut, cu masina de 1998cm3, pe firma, la Omniasig prin TBI Leasing: 1452 pe polita de la Omniasig catre TBI, + TVA catre noi = 1727 lei. Comentarii? Very Happy Asta pentru ca in contract era o clauza bine mestesugita in care ei se ocupau si de RCA.
pale
Am mai discutat noi si atunci, pacat ca nu ai putut face nimic; ala a fost furt pe fata. Nu stiu daca te consoleaza cu ceva, dar au mai fost si altii in situatii similare.

8RCA Empty Re: RCA Sun Mar 13, 2011 1:02 pm

1QVIPER

1QVIPER

Nu ai citit cu atentie textul meu... Again...

"www.rca-ieftin.ro . RCA-ul o sa mi-l fac la cea mai ieftina firma care sa aibe cat e cat vechime. Mi-a expirat ieri, astept sa termin actele de leasing si vad unde il fac, dar sa fie cat mai ieftin. "

Poate asa e mai clar.

9RCA Empty Re: RCA Sun Mar 13, 2011 1:16 pm

Aer Curat

Aer Curat

Sincer, nu vreau sa ma contrazic cu tine, din varii motive.
Desi "care sa aibe cat e cat vechime" nu inseamna absolut deloc ca e o firma cat de cat ok, o las cum spui tu. Din nou.

10RCA Empty Re: RCA Sun Mar 13, 2011 1:26 pm

1QVIPER

1QVIPER

Daca citesti ce a scris Forester si vezi alegerea lui, iti dai seama ca a ales dupa criterii eronate, stiut fiind ca Omniasig e muci. Am dat un link, mai departe fiecare e suficient de adult incat sa isi gaseasca singur optiunea viabila pentru cazul lui concret. "Cat de cat vechime" inseamna "care nu moare peste jumate de an" ca sa ai probleme in instanta in cazuri nefericite. Daca are vechime si a rezistat pana acum, sansele sunt mai mici sa moara decat una aparuta peste noapte cu super oferte.

11RCA Empty Re: RCA Sun Mar 13, 2011 1:54 pm

c6t9

c6t9

Eu am avut 2 experiențe negative cu Omniasig, dar vina e a mea la una. Practic nu mi-au plătit ceva pentru că agentul nu a trecut complet în Nota de constatare.

Vina a fost dublă de fapt. Prima că nu am citit Nota (nu era prima dată, devenise un fel de rutină) și a doua că am ales să repar pe banii mei și să recuperez de la ei cheltuiala. Dacă alegeam prin service, nota devenea nulă, pentru că service-ul poate face propria constatare și comunică asiguratorului.

La prima nu am o scuză până la urmă.
La a doua este de vină sistemul imbecil de la noi. Dacă iau pe banii mei, durează maxim 5 zile. Dacă aștept prin service și casco, durează vreo 45, minim. Depui actele la service, durează până trimit la asigurator. La poliție trebuie să îi sâcâi mereu cu telefoane, altfel și după 30 de zile nu sunt în stare să dea drumul la hârtii. Apoi mai durează până asiguratorul dă drumul la accept. Aici veriga slabă e poliția, în rest acum reușisem să mișc lucrurile extrem de repede și la service și la omniasig (e un băiat acolo extraordinar).

După multe eforturi am aflat că nu mai pot recupera banii.

A doua vine dintr-o eroare de comunicare dintre service și asigurator. Noroc că este un service măricel și are ceva forță, dacă vrea. Practic în sistemul de trimitere a costurilor nu se regăsesc toate operațiile făcute de service (de exemplu când mai facturează ei câte o cârpă). N-am înțeles exact cum dracu au căzut de comun acord asupra unor procente, dar asiguratorul scade din oficiul un 2% din total, în contul acestor operații, pe care ar trebui să le suport eu. Nu m-am chinuit să înțeleg de ce, nici nu mă interesează. Până la urmă am rezolvat tot cu service-ul, care are după cum spuneam, dacă vrea, metode de acoperire a diferenței (nu vreți să știți cât costă o oglindă).
Tind sa cred că alte service-uri nu le au și acolo clientul mai plătește diverse diferențe.

Deci pe lângă sistem, cu hibe, există posibilitatea cu oameni care vor să facă treabă, să ai rezultate demne de o lume civilizată.

Am avut probleme mult mai mari cu statul. Și încă am o grămadă. Statul este cel mai abuziv organ cu care veți lucra. Mai nou am de lucru cu o bonificație pe care o primești când achiți impozitele integral. Eu NU am calculat acea bonificatie, eu NU am stabilit dacă trebuie sau nu să o primesc, dar de vină sunt NUMAI eu. Și am totul blocat pentru că apar cu datorii la stat și chiar sunt penalizat că am primit acea reducere. Este absolut halucinant. La prima duduie la care am fost, mi-a spus că nu poate face nimic, așa spune sistemul, ea așa face. Acum trebuie să mă duc mai sus, până voi fi deasupra sistemului. Nu plătesc nici mort.

Nu știu de ce, dar nu este prima dată când am avut probleme cu impozitele. De exemplu la Golf când l-am vândut, am aflat că mașina nu era nici înregistrată, nici nu fusese plătit vreun impozit. Mă uitam la duduia aia și-mi venea să-i crăp capul acolo pe loc.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

12RCA Empty Re: RCA Mon Mar 14, 2011 3:45 am

Forester

Forester

Eu nu stiam ca Omniasig e muci! Crying or Very sad Oricum, am facut pana la urma la ei si dupa consultari cu cineva care lucreaza cu asigurari, si am presupun ca stie ce spune.

13RCA Empty Re: RCA Mon Mar 14, 2011 4:10 am

1QVIPER

1QVIPER

Pai aia e ideea, fiecare stie altceva despre una sau alta dintre firme Wink Eu stiu destule despre ei, tu stii altele, samd. De aia am zis, nu exista o reteta unica valabila pentru toti Wink

14RCA Empty Re: RCA Mon Mar 14, 2011 4:43 am

ska

ska

dintre toti asiguratorii cu care am lucrat pe firma, Ardaf, Generali, Uniqa, am decis, si am trecut toate asigurarile RCA/CASCO pe GROUPAMA ASIGURARI.
sunt vechi cunostinte de-a mele, inca de cand am luat Megane-ul. ~10ani.
oferta nu a fost cea mai ieftina, dar a fost ok raportata la nivelul calitate/pret.
si al doilea aspect important, au decontare directa cu service-urile care ne intereseaza Dacia/Toyota/Opel.

15RCA Empty Re: RCA Mon Mar 14, 2011 8:08 am

alexx_88



c6t9 wrote:Eu nu pot face cel mai ieftin RCA, pentru că am Casco la Omniasig și are o clauză care mă obligă să fac o asigurare suplimentară dacă vreau să ies cu mașina din țară și n-am RCA la ei. Dacă am RCA, e totul ok. Era destul de scumpă, vreo 450 de lei.

Exact chestia asta am avut-o/o am si eu in contract. Dar e un fel de bonificatie. Daca ai RCA si Casco la ei, masina este automat asigurata Casco si in afara tarii.

Cand s-a pus problema sa prelungesc din nou RCA-ul am ales Astra datorita pretului (de 3 ori mai mic decat la Omniasig), iar pentru cele 7 zile cat am iesit cu masina din tara am platit un supliment la polita casco (cateva zeci de lei). Oricum mult mai putin decat diferenta dintre politele RCA.


16RCA Empty Re: RCA Mon Mar 14, 2011 8:31 am

c6t9

c6t9

Poate se plătește în funcție de valoarea asigurată. La mine e mai mult și nu justifică să aleg alt RCA ... cred.

Nu pot calcula pe www.rca-ieftin.ro pentru că trebuie și CNP-ul și completat o grămadă de pași.

RCA-ul meu nu a fost folosit niciodată de când am carnet.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

17RCA Empty Re: RCA Mon Mar 14, 2011 8:33 am

alexx_88



Da, e un procent care evident da o valoare mai mica la mine decat la tine Smile

18RCA Empty Re: RCA Mon Mar 14, 2011 8:44 am

c6t9

c6t9

Cu ocazia asta am citit și eu cum e cu bonus malus. Dacă faci câteva accidente, e rău Razz

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

19RCA Empty Re: RCA Mon Mar 14, 2011 12:17 pm

Aer Curat

Aer Curat

Azi am luat legatura cu brokerul de asigurari care mi-a facilitat polita si anul trecut si care a fost f cooperant (ne stim oarecum de pe vwforum).
Daca anul trecut la Bcr Asig am avut prima pt polita rca in val de 485 ron, acum (in conditiile in care eram deja clientul lor si ar fi trebuit sa ma pastreze, NU am avut niciun incident)pt aceiasi polita rca, prima era cu ~100 ron mai scumpa.
Vestea, la fel de trista, data de broker a fost ca in lunile Dec si Ian au fost promotii f interesante lansate de mai toate companiile de asig, dar ca acum e perioada moarta; nexam oferte. Si cum nu pot face o polita rca pe 9 luni, pt a putea prinde si eu perioada de oferte, ata ete.
Culmea e ca, pt mine, rca la Allianz e putin (nu ceva semnificativ) mai ieftin decat la Bcr Asig. Very Happy
Pana la urma am ales oferta rca de la Omniasig, cu prima de asigurare rca de 305 ron pt 12 luni.
Dpmdv, Omniasig si Bcr Asig sunt tot cam pe acolo ca si seriozitate (sau lipsurile ei).
Si de data asta am exclus din start Euroins, Carpatica, etc., desi puteam cumpara polita rca cu in jur de 50 ron mai ieftin.
Maine voi intra in posesia ei.

20RCA Empty Re: RCA Mon Mar 14, 2011 12:20 pm

c6t9

c6t9

Asta cu super RCA la jumătate și final de an eu nu o pricep. Dacă ai RCA, mai poți face altul? De mulți ani se bazează pe acest tipar. De cel puțin 10 ani. Ce a fost la bază?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

21RCA Empty Re: RCA Mon Mar 14, 2011 12:39 pm

Aer Curat

Aer Curat

La baza a fost fostul sistem in care era inclus obligatoriu tot parcul auto din RO, anume se facea rca de la 01.01 pana pe 31.12. Daca cumparaimasina in cursul anului iti calcula cat aveai de plata pana la finele anului.
Apoi s-a introdus posibilitatea /existenta politei rca pe 6 luni si nu doar cea de 12 luni; dar tot asa 01.01-30.06 sau 01.07-31.12.
Cum cea mai consistenta parte a (sau procentul semnificativ al) parcului auto din RO a ramas in acest tipar, companiile de asig au ramas si ele ca o placa veche si stricata.
Oricum ii intereseaza prea putin de clienti .....

22RCA Empty Re: RCA Mon Mar 14, 2011 12:42 pm

c6t9

c6t9

Am înțeles.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

23RCA Empty Re: RCA Tue Mar 15, 2011 12:59 am

Forester

Forester

Da, o mare cretinatate! Nu mai spun ca la RCA pt Forester era sa mi-o fur. Imi facusera oferta in ultimele zile din febr, dar eu m-am decis in primele zile ale lui martie, si cand sa cumpar, vad ca RCA-ul a crescut la 516 lei de la 373. Noroc ca operatorul cu care am vorbit s-a "zbatut" sau ce o fi facut el si mi-a scos-o la pretul initial.

Ma asteptam totusi sa se mai renunte la cutuma asta, totusi atatea masini sunt cumparate tot timpul anului. Eu am Accentul din februarie, Foresterul din martie, Matizul il aveam din mai.
Ma gandesc, nu se poate face la un moment dat renuntarea la rca, ca sa intram "in randul lumii"??

24RCA Empty Re: RCA Tue Mar 15, 2011 1:16 am

1QVIPER

1QVIPER

Am facut calculul pe rca-ieftin si, culmea, la Omniasig imi iese cel mai bine Very Happy 511lei (am eliminat si eu euroins si carpatica). Avand in vedere ca e de peste 3 ori mai putin decat pana acum, nu am de ce sa ma plang Wink

25RCA Empty Re: RCA Tue Mar 15, 2011 2:07 am

alexx_88



1Q-le, cum de iti iese asa scump? Eu am calcul facut la Astra si iese cam 350 RON, acolo unde Omniasig 'loveste' cu ~1000 RON.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 2]

Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum