Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

De unde cumpărăm?

5 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1De unde cumpărăm? Empty De unde cumpărăm? Mon Mar 14, 2011 6:20 am

c6t9

c6t9

Aș vrea să știu de unde pot lua fructe Goji în București?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

2De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Mon Mar 14, 2011 6:37 am

ska

ska

iti trimit de la oradea?

3De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Mon Mar 14, 2011 6:55 am

Monitor_R

Monitor_R

Zona Dristor e OK ? Cool
Vezi colea...

4De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Mon Mar 14, 2011 7:04 am

c6t9

c6t9

E perfect. Când știu că pot să ajung acolo, sun. Mulțam' fain!

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

5De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Mon Mar 14, 2011 11:27 am

1QVIPER

1QVIPER

@Razvan: sarumana de link, cred ca ne bagam si noi Wink

6De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Mon Mar 14, 2011 12:33 pm

c6t9

c6t9

Surse pentru anghinare la prețuri umane sunt?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

7De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Tue Apr 19, 2011 8:29 am

c6t9

c6t9

Monitor_R wrote:Zona Dristor e OK ? Cool
Vezi colea...

Am luat. Civilizat.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

8De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Tue Apr 19, 2011 10:11 am

Aer Curat

Aer Curat

Pt diverse produse traditionale, bio reiau cele 2 recomandari:
- magazinul unor sibieni, pe Mihai Bravu, in zona sectiei 8 de politie (cam la jumatatea distantei dintre p-ta Iancului si Vatra Luminoasa), chiar langa biserica Balaneanu. Gasiti diverse sortimente de branzeturi (inculsiv cascaval), smantana, lapte, dar si preparate din porc; de ex un drob f bun la un pret acceptabil.
- magazin bio, "La Medeleni", pe sos Iancului, cam la jumatate de statie de tramvai mergand dinspre p-ta Iancului spre Pantelimon, pe partea dr. Game si sortimente de produse variate; de ex. leber din Bucovina.

9De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Tue Apr 19, 2011 12:34 pm

Monitor_R

Monitor_R

@c6t9: Glad to be of any help! [You must be registered and logged in to see this image.]
@aer curat: confirm magazinul de langa biserica (cel putin o data pe saptamana cumpar branzeturi de acolo), de celalalt nu m-am putut atinge din cauza de preturi. Sincer nu am gasit ceva care sa ma convinga sa dau banii ceruti - de aceea nu pot confirma calitatea...

Mai e un magazin, doua, interesante in zona - pe Iancului dupa posta spre Victor Manu magazin avicola, calitate foarte buna si preturi OK si tot pe acolo in vecin o macelarie arabeasca se unde am luat pentru paste carne de miel, doar pulpe si cotlete (nu ii place lui nevastamea asa ca singurul care va degusta voi fi IO - fiimea nu se pune ca ea doar ciuguleste) la 23 RON kilu - pret bun considerand ca am luat bucati gata transate si curatate de grasime. Tot la macelaria arabeasca au mirodenii specifice pentru preparate din carne, merge asa din cand in cand ... Rolling Eyes

10De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Tue Apr 19, 2011 12:46 pm

Aer Curat

Aer Curat

In ceea ce priveste preturile lor, asa este. De altfel am mentionat asta inca de prima data cand l-am recomandat, pe fostul forum.
Leberul de care spuneam este la un pret cat de cat acceptabil, 20 ron/kg; si provine din Bucovina. Very Happy

In ceea ce priveste magazinul sibienilor, cel de langa biserica, noi suntem clientii lor fideli de ani de zile (de cand au deschis).

In ambele cazuri e bine de spus faptul ca nu ei sunt producatorii tuturor produselor comercializate. Daca sibienii au si productie proprie pe anumite produse, in anumite cantitati, restul fiind cumpar de la alti producatori locali din zona lor; in ceea cei priveste pe cei cu mag "La Medeleni" nu produc, ei insisi, nimic, ci doar comercializeaza de la diversi producatori, produse cat mai naturale. Problema lor este pretul, nu pe deplin justificat si/sau cel putin nu intotdeauna.

11De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Tue Apr 19, 2011 12:49 pm

Aer Curat

Aer Curat

Macelaria aia turceasca e exact cea de care va tot povesteam eu de mai bine de 2 ani de zile. lol!

12De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Wed Apr 20, 2011 12:36 am

Monitor_R

Monitor_R

Si daca cautati potol mai eco, vizitati in WE targul de la Agronomie.
Se gasesc multe si bune pe acolo! Cool

13De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Wed Apr 20, 2011 10:55 am

1QVIPER

1QVIPER

Treceti dragilor si pe la Cora Pantelimon in parcare Wink Sunt casutele alea 8 sau 10 de lemn cu chestii traditionale (majoritatea). Am luat martisoare facute manual, am luat cadouri frumoase de Paste, dar mai ales poti lua (si am tot luat Very Happy) haleala venita de la muma ei, si beutura la fel Very Happy Ma delectez acum cu o tuica de la Baia Mare, absolut perfecta: nici moale ca aia de Pitesti, nici tare ca palinca. Numa buna! A, si am gasit (caut din copilarie si nu mint!) miere de brad! Cat despre carnuri si branzeturi, e dezastru ce au oamenii aia acolo!!!

14De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Wed Apr 20, 2011 12:34 pm

Aer Curat

Aer Curat

La cei din parcarea Cora trebuie sa ai grija sa nu fie zile cu temp prea ridicate, ca nu exceleaza la capitolul conditii adecvate pt pastrarea produselor perisabile.
Am vazut multe sortimente de carnuri pastrate int-ro vitrina (sau chiar direct intr-o tava acoperita cu o folie transparenta) fara sa aibe o sursa de curent potrivita; e drept ca afara erau mai putine grade decat acum.

A luat nevasta-mea, de la sibieni, o telemea proaspata de oaie si care impreuna cu ridichii, ardei rosu, rosii si ceapa verde a mers de numa numa; am lasat si friptura pe planul 2. Very Happy

Mici cel putini buni (peste cei de la Selgros) gasiti in Branesti.
Mici doar din oaie si vita gasiti la macelaria turceasca amintita mai sus.

15De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Wed Apr 20, 2011 8:50 pm

Monitor_R

Monitor_R

Aer Curat wrote:
...
A luat nevasta-mea, de la sibieni, o telemea proaspata de oaie si care impreuna cu ridichii, ardei rosu, rosii si ceapa verde a mers de numa numa; am lasat si friptura pe planul 2. Very Happy
...
.

Asa, asa,, ma faci sa inghit in sec de dimineata! [You must be registered and logged in to see this image.]
Cum sa bag ceapa si usturoi verde dimineata cand ma duc la munca ?

Las' ca de maine sunt in concediu si marc la greu! geek

16De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Wed Apr 20, 2011 10:20 pm

1QVIPER

1QVIPER

Aer Curat wrote:La cei din parcarea Cora trebuie sa ai grija sa nu fie zile cu temp prea ridicate, ca nu exceleaza la capitolul conditii adecvate pt pastrarea produselor perisabile.
Am vazut multe sortimente de carnuri pastrate int-ro vitrina (sau chiar direct intr-o tava acoperita cu o folie transparenta) fara sa aibe o sursa de curent potrivita; e drept ca afara erau mai putine grade decat acum.

Pentru asta avem in dotare ochi si nas Wink

17De unde cumpărăm? Empty Re: De unde cumpărăm? Fri Apr 22, 2011 1:48 am

c6t9

c6t9

Monitor_R wrote:@c6t9: Glad to be of any help! [You must be registered and logged in to see this image.]

Mulțumesc. Eu le pun în mâncare, în orice. Merg de minune. Le pun la final, nu le gătesc deloc. Așa cum se pune și pătrunjelul de exemplu. Dă un gust dulce, bun. Nu pătrunjelul Help

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum