Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Tamplarie pvc cu geam termopan

4 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Tamplarie pvc cu geam termopan Empty Tamplarie pvc cu geam termopan Mon Mar 28, 2011 11:57 am

Aer Curat

Aer Curat

Ce tamplarie pvc cu geam termopan ar fi mai buna/indicata ?
Cum se mai prezinta situatia pe aceasta piata ?

In cazul meu, imi trebuie pt casa de la curte, de langa Buc. (deci climat moderat, nu e nevoie de specialitati nordice); un profil colorat, ceva mai lat decat standardul de 60mm (probabil 70mm, ca la mai mult de atat iar sare pretul f mult). Totodata voi comanda si glafurile int+ext, plasele de insecte (pe rame si nu rulouri) si eventual storuri/rulouri ext. (merita?).
Prefer sa dau acum un ban in plus pt o calitate mai buna a profilului, a tamplarie in general, decat sa ajung sa regret alegerea facuta, peste cativa ani. In special pt ca tamplaria unei case nu este un consumabil care se schimba la 3-5 ani de zile.
Asta nu inseamna sa accept pretentii financiare nejustificat de ridicate din parte unora sau altora din firmele care monteaza asa ceva.
Pana acum am discutat cu mai multe firme, au facut masuratori, oferte (unele cu ghilimele), etc. insa nu am fost covins de niciuna.
Majoritatea celor care au venit sa discutam lucreaza cu profile Rehau; QFort lucreaza cu Veka.
QFort s-a eliminat singura din competitie, in special "maretului" manager care a venit cu agentul sa discute cu mine, pt ca in primul rand era ca o placa stricata care se blocase pe "qfort reprezinta calitate"; insa trecand peste asta era blocat pe faptul ca vroia 50% avans la semnarea contractului si 50% inainte de a face montajul. Pe scurt, ca la curve, banu' inainte.
Eu am propus un sistem (singurul pe care-l accept eu, care poate fi ajustat in anumite marje): 20-30% avans la semnarea contractului, 20-30% dupa ce incep montajul si restul (dar min.30%) la receptie. Cand il intrebam daca vrea dsa negociem varianta mea, imi raspundea ca "da, vrea sa lucreze cu mine, dar in sistemul qfort". Asta de 4 ori consecutiv. Evil or Very Mad
In cazul profilelor Rehau, de regula se lucreaza cu un profil "basic" adica Rehau Euro Design; preferam Briliant, dar costurile cresc oarecum nejustificat.
De Gealan nu am auzit prea multe lucruri bune de f mult timp, astfel i-am evitat.

Geamul tripan am inteles ca nu e necesar, iar in zona noastra ar crea mai multe inconveniente (datorita greutatii mai mari, geamurile/cercevelele nu mai pot la fel de late).
Caut o solutie pt un geam securizat, sau macar aplicarea unei folii antiefractie (cel putin pe geamurile de la parter). Pana acum interesanta a fost varinata cu geam duplex securizat, cu o bagheta mai lata.
Feronerie germana si nu germana made in Turkey.
Alte aspecte?

2Tamplarie pvc cu geam termopan Empty Re: Tamplarie pvc cu geam termopan Mon Mar 28, 2011 1:47 pm

Monitor_R

Monitor_R

Am la munte si la apartament Rehau si Gealan.
D.p.d.v al ramelor nu sunt difernte calitative majore.
Inportant e geamul ca acolo e suprafata mare pe unde poate exista schimb termic.
De asemenea balamalele si restul de monturi, daca nu sunt facute ca lumea si nu pot suprta greutatea totala a geamului apar lufturi si bate alizeul pe acolo.
Oricum dupa 1-2 ani e musai inca un reglaj. De aceea alege sa lucrezi cu o firma care e mai de mult in bisnissul asta (min 5-7 ani).

D.p.d.v. al securizarii, am pus geam cu folie antiefractie si rulou de aluminiu (nu de plastic) si dorm linistit.

3Tamplarie pvc cu geam termopan Empty Re: Tamplarie pvc cu geam termopan Mon Mar 28, 2011 3:49 pm

Aer Curat

Aer Curat

Rehau de care, "basic" (adica eurodesign) sau gama superioara ?
Rulourile, daca le pun, sunt din alu cu spuma la interior (lamelele respective) plus cu 2 gheare pe int pt a impiedica ridicarea fortata din ext.

La ap. am pus, prin 2003, Rehau (profil basic) alb, cu 3 camere, low-e, feroneria GU (pe vremea aia era doar din .de). E relativ ok, feroneria are unele mici neajunsuri, dar prin reglaje e ok.

Insa cum lucrarea pt casa e mare (atat cantitativ, cat si financiar), sunt in dubiu.

4Tamplarie pvc cu geam termopan Empty Re: Tamplarie pvc cu geam termopan Mon Mar 28, 2011 9:11 pm

Monitor_R

Monitor_R

Bate-ma, omoara-ma nu mai stiu detaliile, stiu doar ca am pus tamplarie cu 5 camere si ca la o usa de terasa care e cam cat 4 usi normale, cu deschidere stanga-dreapta, pana n-am pus 4 balamale nu s-a reusit etanseizarea din cauza greutatii ei.

5Tamplarie pvc cu geam termopan Empty Re: Tamplarie pvc cu geam termopan Tue Mar 29, 2011 10:17 am

c6t9

c6t9

Monitor_R wrote:Am la munte si la apartament Rehau si Gealan.
D.p.d.v al ramelor nu sunt difernte calitative majore.
Inportant e geamul ca acolo e suprafata mare pe unde poate exista schimb termic.
De asemenea balamalele si restul de monturi, daca nu sunt facute ca lumea si nu pot suprta greutatea totala a geamului apar lufturi si bate alizeul pe acolo.
Oricum dupa 1-2 ani e musai inca un reglaj. De aceea alege sa lucrezi cu o firma care e mai de mult in bisnissul asta (min 5-7 ani).

D.p.d.v. al securizarii, am pus geam cu folie antiefractie si rulou de aluminiu (nu de plastic) si dorm linistit.

Corect.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

6Tamplarie pvc cu geam termopan Empty Re: Tamplarie pvc cu geam termopan Tue Sep 04, 2012 3:44 am

Lory1



interesante informatii..care ar fii cea mai buna firma producatoare de termopane?

http://www.geamuritermopan.org

7Tamplarie pvc cu geam termopan Empty Re: Tamplarie pvc cu geam termopan Tue Sep 04, 2012 3:03 pm

Aer Curat

Aer Curat

Nu exista cea mai buna, cel mai bun, etc.
Doar alegeri mai mult sau mai putin indicate in anumite situatii concrete, punctuale, pt o pers si dintr-o anumita perspectiva.
Ca idee, daca factorul financiar nu ar fi un impediment si daca ar fi si produse de calitate certa (inclusiv montaj), as opta pt tamplarie din lemn cu geam termopan (unde as merge, cel mai probabil, pe ultima solutie aleasa 4mm cu 6mm securizat, daca nu au aparut variante semnificativ mai ... istete).

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum