Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

CASCO

+3
c6t9
andrei0241
1QVIPER
7 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1CASCO Empty CASCO Fri Apr 01, 2011 12:38 pm

1QVIPER

1QVIPER

Am scapat de leasing. Acum urmeaza sa imi fac singur asigurarea CASCO. Dar... Unde? Aici nu prea mai e ca la RCA, trebuie mai multa grija in alegerea firmei. Pana zilele trecute nu mi-am batut capul, totul era in contractul de leasing, eu doar plateam. Acum, e pe cont propriu. Asadar, unde? Va multumesc anticipat pentru idei, sfaturi, pareri, critici samd Wink

2CASCO Empty Re: CASCO Fri Apr 01, 2011 2:00 pm

andrei0241

andrei0241

Eu am avut contact pana acum doar cu Generali.
Atat frati'miu la Cee'd, unde i'au platit dauna totala la 2 sapt dupa depunerea dosarului, cat si eu la Fiesta nu avem nimic de reclamat. Si nici ca tarife nu stau rau.
Anul trecut prin iulie, cand a fost sa reinnoiesc polita de Casco am zis sa arunc o privire si la alte oferte. La Tiriac am zis pas din prima datorita primei mai mari, insa m'am gandit ca la Omniasig ar fi mai ok. M'am dus la una din agentii si cand mi'a calculat duduia de'acolo prima de asigurare, am zis ca nu aud bine prima oara. Era undeva in jur de 21 mil. Asta in timp ce la Generali a fost 16.5mil, fara reducerea de continuitate (ca la data expirarii asigurarii eu eram in voiaj si de la Generali am fost sunat pe 24 sa mi se spuna ca pe 23 a expirat, deci ciuciu reducere).
Sunt curios sa vad la anu' cat o sa fie prima de asigurare, ca acum am deschis un dosar de dauna ptr oglinda si usa. In orice caz, nu ma astept sa fie prea mult fata de anul asta.

3CASCO Empty Re: CASCO Sat Apr 02, 2011 12:27 am

c6t9

c6t9

Am explicat undeva aici pe forum despre mici neajunsuri cu Omniasig-ul, însă tot la ei mi-aș face asigurarea. După ce înveți cum stau lucrurile, e totul ok.

Dacă vrei, caut adresa de mail a tipului care s-a ocupat la mine, să-ți facă o ofertă. În principiu pentru mașina mea nu erau chiar diferențe majore între asiguratori, că am cerut o ofertă generală de la un broker.

Dacă nu ar fi fost cu oglinzile, la ce incidență am eu în utilizarea asigurărilor pe ultimii 10 ani, nu cred că merita să am. Înainte să le fure prima dată, chiar luasem decizia nici să nu mai fac.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

4CASCO Empty Re: CASCO Sat Apr 02, 2011 12:46 am

1QVIPER

1QVIPER

Prefer sa dau 3-400 euro pe an (nu are cum sa fie mai mult, si 400 mi se pare mult la masina mea) decat sa fac vreodata o boacana si sa scot din buzunar 1000...

O sa vad si la service la Ford cu cine au decontarea cea mai rapida.

5CASCO Empty Re: CASCO Sat Apr 02, 2011 4:51 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

bre unchiule, ia gandeste-te cate boacane ai facut in ultimi...sa zicem 5 ani? raportat la cat ai platit polita casco in acesti 5 ani, merita sa cheltuiesti in continuare pe CASCO?
Tine cont ca masina nu mai e la prima tinerete.....

Plus ca din cate am inteles nu mai se fac polite fara fransiza?!?

6CASCO Empty Re: CASCO Sat Apr 02, 2011 11:08 pm

ska

ska

1QVIPER wrote:O sa vad si la service la Ford cu cine au decontarea cea mai rapida.
good. asta e f important.
tiriac si generali sunt printre cei mai buni. doar ca la tiriac au niste tarife de te indoaie.
generali am inteles ca sunt mai permisivi ca preturi.
parca aveau si ceva reduceri, in procent destul de mare in perioadata asta. la RCA+CASCO.

bleunightdanger wrote:Plus ca din cate am inteles nu mai se fac polite fara fransiza?!?
eu am facut la Groupama.
si am facut aia full full, caz imi care imi deconteaza cauciucul separat, chiar daca n-are afectata janta.
la multe societati, daca nu e indoita si janta, nu-ti deconteaza anvelopa ( taiata, galma, etc )

7CASCO Empty Re: CASCO Sun Apr 03, 2011 12:37 am

1QVIPER

1QVIPER

@Bleu: nu am facut absolut nici o boacana de cand am permis, si sper sa fie asa si in continuare Wink Dar pe perioada leasing-ului CASCO a fost obligatoriu...
Masina nu mai e de mult la prima tinerete, dar nici nu o voi schimba curand, planurile sunt altele. Dar si norocul uneori te poate parasi. Better safe than sorry.

@Ska: cu Generali aveam la Opel, sa vad ce oferta au si ei.

8CASCO Empty Re: CASCO Sun Apr 03, 2011 12:41 am

c6t9

c6t9

bleunightdanger wrote:
Plus ca din cate am inteles nu mai se fac polite fara fransiza?!?

Eu nu am.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

9CASCO Empty Re: CASCO Sun Apr 03, 2011 2:32 am

andrei0241

andrei0241

@bleu, ideea e cum a formulat'o 1q ... una e sa dai 3-400 euro anual, eventual in rate si alta e sa se intample ceva cu masina si sa fii nevoit sa dai deodata 1000 euro sau chiar mai mult. Si nu e nevoie sa se intample prea des, e de ajuns o data si te'ai scos.

La Tiriac reducerea la Casco + Rca era pana la 1 aprilie, daca retin bine. Insa cum ei oricum au tariful mare la Rca, singurul avantaj ar fi daca se iese des cu masina din tara. Altfel tot iesi mai scump decat un Casco in alta parte si un Rca mai ieftin

10CASCO Empty Re: CASCO Sun Apr 03, 2011 2:54 am

1QVIPER

1QVIPER

RCA am rezolvat deja, 514 lei fata de 1740 anul trecut e ceva Very Happy Sa vedem cu CASCO, intai sa scap (sper) luni cu financiarul si inmatricularea...

11CASCO Empty Re: CASCO Sun Apr 03, 2011 5:02 am

andrei0241

andrei0241

Pai mai pui inca 100 de euro la diferenta de la RCA si faci si Casco ... deci normal ca e bine Very Happy

12CASCO Empty Re: CASCO Sun Apr 03, 2011 5:39 am

bleunightdanger

bleunightdanger

ma intreb o chestie: daca accept o fransiza mare spre foarte mare, pretul politei va scadea considderabil?

daca da, atunci e smecherie. as face un CASCO cu fransiza mare, care in schimb sa coste putin, dar la care sa apelez atunci cand boacana e foarte grava.

nu sunt impotriva CASCO dar incerc sa ma gandesc la variante pentru a nu plati in 3 ani masina inca odata.

13CASCO Empty Re: CASCO Sun Apr 03, 2011 5:50 am

c6t9

c6t9

Depinde de firmă cel mai probabil. Mai sunt și alte șmecherii care să scadă polița. De exemplu să returneze doar un anumit procent din pagubă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

14CASCO Empty Re: CASCO Sun Apr 03, 2011 7:01 am

andrei0241

andrei0241

bleunightdanger wrote:
nu sunt impotriva CASCO dar incerc sa ma gandesc la variante pentru a nu plati in 3 ani masina inca odata.

Da cat ai dat pe masina? Razz

La Fiesta mea anul trecut - primul de asigurare, ptr o suma de 9700 euro - am platit la Generali ~18.5mil euro cu fransiza de 100 euro. Anul asta, aceeasi fransiza, suma asigurata vreo 8500 (chiar nu retin cat) platesc 16.5 mil.
La anu ma astept tot p'acolo, tinand cont ca acum folosesc polita ptr usa si oglinda

Oricum, ideea e ca in 3 ani platesc cam 1300 euro ... Daca e sa ma trezesc cu masina lovita pe o parte, deja 1300 se duc lejer (la reprez, ca eu acolo am mers cu ea pana acum). Normal ca se poate la fel de bine nici ca nu ai vreun incident.
Tocmai d'aia ii si zice asigurare facultativa ... nu te obliga nimeni s'o faci, e la latitudinea fiecaruia

15CASCO Empty Re: CASCO Sun Apr 03, 2011 7:47 am

Forester

Forester

De curiozitate am facut o calculatiune la Allianz. Am pus din burta un mondeo din 2002, cu 160.000km la bord... ca nu stiu exact datele Smile
Iar mie m-a iesit cam asa 1Q-ule. Fransiza 400 ron pentru daune pana in 5000ron, zero in rest.

CASCO Cascomondeo

16CASCO Empty Re: CASCO Thu Apr 07, 2011 5:36 am

the1



ai grija cu generali. avand in vedere vechimea masinii tale, in mod normal, te vor incadra automat si fara drept de apel la un tip de polita idiot, unde se admit doar reparatii in alte service-uri decat cele oficiale Ford si cu piese reconditionate sau de alta provenienta decat cele originale a.k.a chinezarii etc.

17CASCO Empty Re: CASCO Thu Apr 07, 2011 2:09 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

ingrozitor de scump la tiriac/allianz. am simulat si eu pentru Golf si mi-a iesit o polita de 3867lei...adica 920euro pentru o valoare asigurata de 11.000euro....

18CASCO Empty Re: CASCO Thu Apr 07, 2011 2:36 pm

andrei0241

andrei0241

Cine e proprietar? Ca si asta conteaza mult. Si ce trecut are proprietarul ...

Mi se pare mare totusi valoarea asigurata ... sau doar mi se pare?

19CASCO Empty Re: CASCO Thu Apr 07, 2011 8:30 pm

1QVIPER

1QVIPER

Sunt proprietar de cateva zile, pana acum a fost in leasing. O sa vad cine imi ofera conditii mai onorabile si pret bun. Nu totdeauna pretul mai bun inseamna si conditii ok, multi de exemplu nu iti asigura vandalismul care la noi e cam prima durere la masini...

20CASCO Empty Re: CASCO Wed Apr 27, 2011 12:08 am

the1



ce-ai mai facut?

21CASCO Empty Re: CASCO Wed Apr 27, 2011 1:00 am

c6t9

c6t9

Pentru cine e interesat, la Omniasig există la Casco posibilitatea de a face asigurare pentru mersul în afara drumurilor publice și intrarea voluntară în zone inundate, adică dacă vrei să treci cu mașina prin râu și din astea. Nici nu costă foarte mult în plus.

Dacă prima opțiune mai există pe la vreo 2 firme, cea de a doua nu prea.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

22CASCO Empty Re: CASCO Wed Apr 27, 2011 2:25 am

the1



Da, in general, ambele optiuni sunt cam 30E fiecare, desi nu stiu daca difera in functie de masina. Vandalismul e tot separat si e cam 60E.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum