Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Noutăți

+6
ska
oaspetele
Monitor_R
the1
1QVIPER
c6t9
10 posters

Go to page : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down  Message [Page 1 of 7]

1Noutăți Empty Noutăți Sat Apr 23, 2011 4:16 am

c6t9

c6t9

Cică iPhone 5 va fi complet transparent. Aproape. Interesantă idee.

Noutăți Iphone-5-se-lanseaza-in-septembrie_1_1_size1

Cred că e totuși doar un zvon. Deși ... mi-ar plăcea unul. Și cred că s-ar vinde în draci. Nimic nu poate fi mai cool.

+++

Windows 8 poate apărea chiar pe finalul lui 2011.

64bit e fumat, W8 vine cu suport pentru 128 (io încă sunt la 32).

3D evident, la care nu mă pot uita.

"Log in" prin "Face recongnition". Deci să nu-mi las barbă sau ... Eu doream scanarea irisului What a Face

Și mai aduce multe chestii interesante, dar să-l văd în realitate. Eu adopt destul de greu noile versiuni de W lansate, cam la 2 ani vechime, să văd ce și cum.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

2Noutăți Empty Re: Noutăți Sat Apr 23, 2011 4:29 am

1QVIPER

1QVIPER

La prima, e doar o idee si un studiu. i5 e aproape gata, dezvoltatorii de soft au primit deja la teste un asa-numit "i4s" care este un i4 cu maruntaie de i5. Mare diferenta de design nu va fi, poate doar de greutate si mai subtire.

3Noutăți Empty Re: Noutăți Sat Apr 23, 2011 11:40 am

c6t9

c6t9

Așa e, dar ar fi fost frumos.

Una dintre cele mai mari baze de date cu adrese de e-mail a fost spartă de către un hacker în US. Compania Epsilon trimite în jur de 40 de miliarde de e-mail-uri anual pentru firme extrem de importante.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

4Noutăți Empty Re: Noutăți Wed Apr 27, 2011 12:05 am

the1



Nu va fi NICIODATA transparent. Cum sa se mai laude ghertoii pe Dorobanti cu noul lor iPhone, daca e aproape invizibil? Very Happy

5Noutăți Empty Re: Noutăți Wed Apr 27, 2011 8:57 am

1QVIPER

1QVIPER

Mama ce raspuns "teligent"...

6Noutăți Empty Re: Noutăți Thu Apr 28, 2011 12:39 am

the1



Hai, zi ca n-am dreptate. Smile

7Noutăți Empty Re: Noutăți Thu Apr 28, 2011 9:42 am

1QVIPER

1QVIPER

Pai daca si tu crezi ca publicul consumator de "mere" e compus din ghertoii aia, e trist... Si nu, nu ai dreptate Wink

8Noutăți Empty Re: Noutăți Fri Apr 29, 2011 5:02 am

the1



Pai nu tot publicul e compus din ghertoii aia, dar nici nu sunt de neglijat... Bine, o lasam asa, in papusoi.

9Noutăți Empty Re: Noutăți Sun May 01, 2011 12:30 am

c6t9

c6t9

Seagate a lansat un nou tip de hard portabil, cică cel mai subțire, 2.5" la doar 9mm grosime.

N-ar fi mare lucru dacă s-ar mai ieftini SSD-urile. Încep să apară variantele externe, destul de mici și foarte rapide, dar tot scumpe sunt.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

10Noutăți Empty Re: Noutăți Sun May 01, 2011 12:38 am

c6t9

c6t9

Tot aici cred că merge scris.

Multe dispozitive GPS colectează date despre utilizatori.

Dacă deja știți despre iPhone și Android, presupun că nu și despre faptul că TomTom procedează la fel. Compania a recunoscut că a colectat date despre trasee și vitezele utilizatorilor pentru a le transmite poliției în vederea realizării unei baze de date și a unor statitici pentru amplasarea cât mai bună a radarelor.
Singura diferență este că TomTom își anunța cumva utilizatorii, deși sincer nu știu câți stau să citească absolut tot ce permit sau nu. TomTom susține și că totul a fost făcut pentru binele clienților, pentru că inițial nu au fost anunțați că datele vor ajunge la poliție.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

11Noutăți Empty Re: Noutăți Sun May 01, 2011 12:47 am

c6t9

c6t9

Și o știre mai veche puțin. Apple și-a "falsificat" datele privind cota de piață pentru România a lui Mac OS. De fapt nu că le-a falsificat, dar a spus o jumătate de adevăr. A folosit drept bază pentru statistică numărul accesărilor unice cu un dispozitiv recunoscut ca Mac OS, care de fapt poate fi orice aparat Apple. În plus, un posesor de un aparat, după cum precizam acum ceva vreme, va avea sigur mai multe. Deci numărul de utilizatori unici este mult mai mic decât cel anunțat. În plus un iPad sau iPod nu prea sunt nici desktop, nici laptop și poziția Apple a fost mult prea optimistă în această privință.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

12Noutăți Empty Re: Noutăți Sun May 01, 2011 12:53 am

c6t9

c6t9

Nokia este lider mondial incontestabil al mobilelor, deși poziția lor a stagnat și Apple a crescut cu 120%, sunt de multe ori în urma celor de la Nokia și abia pe locul 4. Nici măcar aproape de LG nu sunt, care au vândut de vreo 4 ori mai puțin decât Nokia în 1Q din 2011.
Nokia are 30% din piața și Apple are 5%. De ce sunt importante aceste cifre? Mai ales pentru că Nokia va susține WM7. Să vedem dacă asta va avea un efect pozitiv sau nu.

Nu știu dacă am scris până acum, WM7 se pare că nu are aceeași valoare ca și W7, ci este mai mult un fel de Vista. Multe, extrem de multe probleme, care fac atât utilizarea, cât și dezvoltarea să fie un chin. Cea mai bună mutare ar fi să vină repede cu WM8.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

13Noutăți Empty Re: Noutăți Sun May 01, 2011 3:26 am

Monitor_R

Monitor_R

Cea ma mare dezamagire la WM7 e lipsa sincronizarii cu Outlook!
Trebuie sa muti datele pe Internet sau sa ai Exchange Mail server ca sa folosesti ca lumea sync-ul... Noutăți 566312576

14Noutăți Empty Re: Noutăți Sun May 01, 2011 11:28 am

c6t9

c6t9

Se pare că s-au făcut primii pași în "decodarea" limbajului glumelor și ironiilor printr-un algoritm foarte complex. Astfel se dorește în viitor ca propriul PC (sau ce o fi ajuns el atunci) să fie capabil de o conversație și de replici în astfel de situații. Umorul era ultimul bastion în apărarea umanității și este pe care să cadă.

Mă întreb dacă nu cumva viitorul este mai intersant decât îl preconizăm noi.

Cred că anul trecut am văzut și primul robot capabil să mimeze foarte bine sentimentele umane.

+

Windows este sistemul de operare care aduce cel mai mare profit. Dacă ar fi să considerăm un profit global obținut numai din sisteme de operare, Microsoft are aproape 80%, iar Apple doar 1,7%.

Numai Windows costă bani??? Și să nu uităm că poate Windows este cel mai piratat sistem de operare de pe planetă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

15Noutăți Empty Re: Noutăți Fri May 06, 2011 3:30 am

c6t9

c6t9

Combating Online Infringement and Counterfeits Act (COICA) ar putea facilita cenzurarea oricărui site dacă se presupune că folosește material care nu-i aparține. Nu știam că a existat un proces de închidere Youtube pe aceste considerente, pe care Youtube la câștigat pentru că se apără prin 2 metode, șterge materialele care nu aparțin utilizatorilor (oarecum) și limitează accesul la unele dintre ele doar pentru cei cu IP din US, deoarece numai pe teritoriu american au Copyright. Dacă trece propunerea legislativă, Youtube alături de alte site-uri similare ar putea deveni ilegale.

Interesant, pentru că, deși aparent invocă alte motive, nu fac decât ce se întâmplă în China, o țară nedemocratică.

Eu n-am înțeles niciodată asta cu Youtube și Copyright doar pentru anumite țări. În condițiile în care materialul vine de la producătorul lui și difuzarea pe YT este clar o reclamă, de ce mi-ar îngrădi accesul? Îmi scapă logica.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

16Noutăți Empty Re: Noutăți Fri May 06, 2011 4:00 am

c6t9

c6t9

Noutăți Democracy_myth

Rolling Eyes

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

17Noutăți Empty Re: Noutăți Tue May 10, 2011 11:27 am

1QVIPER

1QVIPER

Microsoft cumpara Skype:

"Microsoft to Acquire Skype for Over $8 billion

In what is turning out to be the mother of all
tech acquisitions, Microsoft is working towards acquiring IP telephony
giant Skype Technologies for nearly US $8 billion, the deal could be
announced later today, according to the Wall Street Journal. The Skype
acquisition will give Microsoft increased traction in the consumer
market, as part of the company's efforts to provide more web-based
convergence services. The deal could be the most significant development
after Bing, a polished successor of MSN Search.

Skype is the company that propagated web-based telephony, which
threatened to make conventional telephony obsolete. Founded in 2003, the
company has 663 million registered users, including 8.8 million with
paid accounts. In 2005, it was sold to Ebay for $2.6 billion, after
which Ebay sold 70% of its shares to private investors by 2009.
Microsoft is in the foray to acquire the company and its debt in a deal
that can see up to $8.5 billion changing hands."

http://www.techpowerup.com/145533/Microsoft-to-Acquire-Skype-for-Over-$8-billion.html

18Noutăți Empty Re: Noutăți Wed May 25, 2011 1:19 am

c6t9

c6t9

Every few weeks there's a new scam that makes the rounds on Facebook.
This week it's the "Find out who visits your profile," scam, which
we've all seen before. Here we take a deeper look at the scam to
understand better what exactly the virus is trying to do and how we
can all protect ourselves.

The virus works first by gaining access to your Facebook account.
Unlike other methods for hacking, which involve somehow accessing
your login credentials, this scam needs only for you to click a link
posted on your wall or someone else's wall. To entice you into
clicking, the scam offers something lots of people would love to
know, but Facebook doesn't allow: a list of people who've viewed
your profile. You might receive an e-mail notification that tells
you a friend has posted a link on your wall with this context:

"LOL !! Me cant believe that you can see who is viewing your profile!
I can see the TOP 10 people and I am really OPENMOUTHED that my EX is
still checking my Pix and my Profile. You can also see WH0 CHECKS
YOUR PR0FILE here)"

The most important thing to understand about this scam is that you
should not click the link. If you don't click the link and opt-in,
the virus is rendered powerless. If you click the link, and you
happen to be logged into your Facebook account when you do, the virus
immediately goes to work posting the same link and content on your
friends' walls. There's no way to stop it in progress -- the only way
to repair the damage is to visit each of your friends' walls
one-by-one and remove the post, or message all and hope they haven't
already clicked the link, as well.

Within social networks users are largely accountable for their own
safety. The primary thing to remember: if you have any doubt, don't
click the link. Facebook offers this bit of advice:

"Always use caution when clicking on a link or opening an attachment,
even if it's been sent or posted by a friend or other reputable
source. If you have any doubt, get confirmation directly from the
sender. Be especially wary of messages that include attractive offers
or urgent requests, and watch out for links that require you to
immediately provide a login and password."

LOL!

De fapt nu mă miră. Cică 2 "gagici" de vreo 11-12 ani s-au îndrăgostit pe net de un arab ceva după nume cel puțin și au plecat la ăla. N-am reținut mai multe detalii. Din ce am înțeles una dintre ele ar fi crescută doar de mamă, în condiții extrem de bune și cred că o ducea chiar prea bine. Eu dacă aș avea copii, le-aș interzice accesul la internet.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

19Noutăți Empty Re: Noutăți Wed May 25, 2011 1:23 am

c6t9

c6t9

LE. "fetițele" au fost găsite

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie al judetului Constanta a mai precizat ca fetele nu aveau urme de agresiune pe corp si ca le-au declarat politistilor ca au plecat de acasa dupa ce au vorbit cu "niste baieti", tot minori, pe care ii cunoscusera pe reteaua de socializare Facebook si cu care au vrut sa se intalneasca.

"Fetele au spus ca nu au ramas cu cei doi sau trei baieti, ci s-au distrat singure, s-au plimbat prin Mamaia si prin Constanta si au dormit in parcuri sau in scari de bloc", a mai spus purtatorul de cuvant al IPJ Constanta.

Bianca Petronela Blanariu (11 ani) si Andreea Marin (13 ani) au fost date disparute pe 22 mai de catre parinti, care au crezut ca s-au dus sa se intalneasca cu niste baieti cunoscuti pe Facebook.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

20Noutăți Empty Re: Noutăți Wed May 25, 2011 1:54 am

oaspetele



c6t9 wrote: Eu dacă aș avea copii, le-aș interzice accesul la internet.

Crying or Very sad Crying or Very sad
L-ai face tare nefericit pe Markus !
De fapt, el are acces contorizat, doar vineri -sambata-duminica, exclusiv jocuri non violente si cateodata, un mig Google.
Wink

21Noutăți Empty Re: Noutăți Wed May 25, 2011 1:56 am

c6t9

c6t9

Îmi e mie greu să cern informația, pentru ei este imposibil.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

22Noutăți Empty Re: Noutăți Wed May 25, 2011 1:56 am

Monitor_R

Monitor_R

c6t9 wrote:...Eu dacă aș avea copii, le-aș interzice accesul la internet.

Ai vrea ...La noi chiar scoala ii indeamna la Net.
Bine nu FB, dar din clasa IX fiimea a avut nevoie de net in mod curent cu teme si probleme din culegeri, etc. la care primeau in clasa link-uri de la profesori.

23Noutăți Empty Re: Noutăți Wed May 25, 2011 2:24 am

c6t9

c6t9

Clasa a 9-a este deja un caz fericit. Sunt mulți mult mai mici, acolo e marea problemă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

24Noutăți Empty Re: Noutăți Wed May 25, 2011 5:40 am

ska

ska

deja o mare parte a vietii se desfasoara "online"...
indiferent despre ce e vorba.
mailuri, facebook, internet, forum, yahoo mess, filme, discutii pe chat, etc etc etc
nu pot sa zic ca-s ahtiat dupa ele, dar incet incet incerc sa o las tot mai moale...

25Noutăți Empty Re: Noutăți Wed May 25, 2011 10:04 am

1QVIPER

1QVIPER

Fi-miu e pe net de ani buni. Cu orar, dar mai ales cu cel mai complet parental control pe care l-am testat pana acum (si il am pus la el de mai bine de 3 ani!): http://www1.k9webprotection.com/ E atat de bine setat incat nu face decat ce vreau eu sa faca si se duce unde vreau eu sa se duca. A interzice copiilor complet accesul la net nu mi se pare o solutie ci o fuga de solutie, si aici sper ca bunul nostru prieten Cata sa nu se supere ci sa inteleaga exact ce vreau sa transmit. Problema e ca toata lumea are acces la net acum, si la un laptop/PC, iar cunostintele sunt nule. Cum sunt si cele de medicina preventiva sau celeelementare de circulatie. Aici e de fapt problema, lipsa constientizarii unor posibile pericole. La noi "lasa ba ca nu mi se intampla tocmai mie" e de baza...

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 7]

Go to page : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Similar topics

-

» Noutăți
» Noutati

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum