Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Casa de vacanta

+2
c6t9
bleunightdanger
6 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Casa de vacanta Empty Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 4:44 am

bleunightdanger

bleunightdanger

Vorbim despre o casa de vacanta, la munte sau la mare, intr-un orasel sau undeva la "tara", in Romania sau in strainatate, in fine, fiecare unde doreste. Nu ma refer doar la o casa in adevaratul sens al cuvantului, poate fi si un apartament, o garsoniera sau o cabana.

V-ar place sa detineti o asemenea proprietate? Cum v-ati bucura de ea? Unde v-ar place sa fie? Cum ati vrea sa arate?

Va invit deci sa visati cu ochii deschisi, dar nu lasati ratiunea deoparte...

2Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 5:16 am

c6t9

c6t9

Nu mi-ar plăcea. Prefer să văd mereu locuri noi.
Nici financiar nu cred că rentează, dacă nu cumva produce bani într-un fel.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

3Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 5:29 am

andrei0241

andrei0241

Suna misto ideea de casa de vacanta, insa sunt de aceeasi parere cu Cata ... nu renteaza. Decat intr'o zona turistica unde sa o poti inchiria 10 luni/an (am pus o luna/vara si o luna/iarna ca o ocupi tu). Dar chiar si asa, cineva trebuie sa fie permanent acolo sa se poata ocupa de ea. Plus ca, daca tot e casa mea, as prefera sa nu folosesc mobila/utilitatile la comun cu altii.

Deci, pe mine, ideea de casa de vacanta nu ma incanta. De ce sa blochezi zeci de mii de euro intr'o locatie fixa cand cu banii astia poti vizita o grama' de locuri, fara bataie de cap (gasirea casei/ap, amenajare, intretinere etc)

4Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 8:34 am

ska

ska

numa la biznis va sta capu.
cu cateva sute de milioane de euro in cont, care tot cresc lunar, nu cred v-ati mai pune pb daca "renteaza sau nu" Smile

mi-ar place sa am asa ceva, DAR cu conditia sa o si pot folosi des.
nu mi-ar place nimic mare sau extravagant, dar ceva frumos, decent, si suficient de mare sa incapa prietenii.
ca de asemenea lucruri e pacat sa te bucuri singur Very Happy

5Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 9:07 am

bleunightdanger

bleunightdanger

Din punct de vedere economic nici eu nu cred ca renteaza. Ar fi frumos sa poti investi intr-o structura de cazare care sa o dai in gestiunea unei persoane si eventual sa ai si tu o cabana sau un apartament pe care sa-l poti folosi cand iti vine cheful. Altfel ar fi o risipa de bani. Frumos este sa-ti permiti oricand sa evadezi si sa ai finante indeajuns incat sa intri in aproape orice unitate de cazare si sa stai cateva nopti fara grija la cat costa.

Dar totusi prin absurd daca ati avea posibilitatea, unde v-ar place sa aveti acest loc de "refugiu"?

6Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 9:32 am

ska

ska

la munte. of corsz.

7Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 10:10 am

c6t9

c6t9

La Monaco. Sau dacă m-aș pricepe să conduc, lângă Nurburgring. Pana mea, dacă ai bani, nici nu mai contează. Cei foarte bogați au case peste tot. E ca și cum nu ai avea.

Așa dacă ai una, asta presupune să te tot duci acolo. Nu merită efortul. Decât dacă o privești puțin altfel. Nu de vacanță, ci practic la oraș să fie un fel de casă de serviciu și la țară/munte/mare să ai o plăcere să te duci des, nu în vacanță.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

8Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 10:15 am

ska

ska

casa de escapada.

9Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 11:02 am

andrei0241

andrei0241

Pai da, da smecheria e ca escapadele sa fie cat mai dese si mai la indemana. Din CT, de ex, sa faci o casa la munte, faci cel putin 5 ore pe drum. Ori sa pleci doar in weekend, dupa o sapt de lucru, doar ptr a te intoarce inapoi duminica, nu prea dup'amiaza (ca sa poti dormi dup'aia ptr noua sapt de munca), nu se merita.

Daca as avea bani sa iau o casa de vacanta, aproape sigur as lua ceva in alta tara. Unde sa stiu ca plec 2-3 luni pe an, eventual ulterior sa ma si stabilesc acolo daca ar fi cazul. Insa casa de vacanta la noi, deocamdata nu mi se pare atractiv.

Chiar si un apartament amarat tot iti blocheaza prea multi bani

10Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 11:08 am

ska

ska

la 1-2000euro pe luna sigur nu-ti iei casa la monaco.
sa ne intelegem... Smile

pentru oameni normali ca noi clar nu merita investitia in asa ceva.
daca ai BANI pentru asa o casa de "vacanta", crede-ma ca ai si TIMP Smile

11Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 11:32 am

bleunightdanger

bleunightdanger

ce te face sa crezi ca ai avea timp?

12Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 11:46 am

c6t9

c6t9

Depinde cum produci acei bani. Dacă ai funcții grele și din astea, e nașpa. Dacă vin pe alte căi, atunci ești liber să faci ce vrei.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

13Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 11:55 am

bleunightdanger

bleunightdanger

mda, daca vin mostenire sau de la loterie atunci intr-adevar faci ce vrei. nu-ti inchipui ca mafiotii au prea mult timp liber....

14Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 12:05 pm

ska

ska

hai sa fiu mai esplicit. oamenii care au MULTI BANI ( sau FOARTE MULTI BANI sa fie si mai clar ) au si TIMP Smile
indiferent "de unde au atatia bani"...

15Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 12:08 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Bill Gates crezi ca are mult timp liber? si asta e unul care mi-a venit acuma in minte...

16Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Wed Jun 01, 2011 12:47 pm

Aer Curat

Aer Curat

Problema caselor de vacanta e si ea particulara in RO.
Venind dupa perioada comunista, care a intrerupt brusc si drastic perioada de bunastare si dezvoltare anterioara, in RO, in genere, este/a fost f acuta dorinta de a avea cat mai mult, din cat(e) se poate.
Iar casele, au jucat un rol principal in treaba asta.
Daca ar fi sa stam sa judecam la rece si impartial, treaba ar sta diferit, sensibil diferit.
Pana acum multi ani de zile in urma si eu imi doream o casa de vacanta (de fapt vreo 2 in RO, in anumite zone); asta pana cand, cu ajutorul unor pers mai intelepte decat mine, am realizat ca lucrurile nu stau chiar asa.
Motivele au fost scrise si mai sus, investie f mare atat in achizitionare sau constructie, dar si-n intretinerea curenta; faptul ca esti restrictionat la zona in care ai casa de vacanta, etc.
Mai bine pui intr-un cont o suma de bani (cam cat ar costa 1/3 sau chiar 1/4 din casa respectiva) si-n fiecare an iei din acel cont pt toate deplasarile pe care le faci in diferite zone ale tarii, la diferite pensiuni.

Daca discutam de o casa "de refugiu", unde vrei sa te retragi sau unde chiar sa traiesti (cum spunea Cata mai sus), iar in oras sa ai locuinta de serviciu, atunci e o alta treaba.
In cazul asta, visul meu a fost si este o cabanuta la munte, intr-o zona cat mai putin circulata de "turisti" si cat mai putin poluata din orice pct de vedere.


p.s.: nu vreau sa se simta careva deranjat, in orice fel, de cele scrise de mine mai sus.

17Casa de vacanta Empty Re: Casa de vacanta Thu Jun 02, 2011 4:19 am

oaspetele



Cu 10 000 de eruo si cu o oarecare investitie ulterioara, puteam cumpara o (pseudo) casa de vacanta la 100-200 de metri de Hotel Dracula (eram vecin cu Sharanel).
Lasand la o parte ca trebuia renovata din capa pana in picioare si ca imparteai un perete cu niste vecini care nu au prea catadicsit sa-si termine partea, apar niste inconveniente
1.distanta : 50 de km. nu radeti, e destul de mare. adica nu prea sa merita sa pleci dimineata si sa revii seara, cu 2 copii langa
2.timp liber - estimez ca deplasarile ar fi insemnat maxim 2 weekenduri pe luna, mai credibil UNU.
3.investitie continua, risc de spargeri, incendii etc.

Asa ca pentru 1 weekend pe saptamana pot spune ca am 10 000 de euro pe care sa-i sparg la pensiuni, numa sa ma fac bine.
Smile

Se schimba treaba daca ai un petec de pamant la 10-20 km de oras, cum au multi in ultimavreme in zona noastra. Se incepe cu o casuta de lemn si alte acareturi, avand vreme sa-ti faci o casa/casa de vacanta, daca e ok treaba. Asa ceva as dori.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum