Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Amenajari in si pe langa casa

+4
c6t9
Monitor_R
oaspetele
Aer Curat
8 posters

Go to page : 1, 2  Next

Go down  Message [Page 1 of 2]

1Amenajari in si pe langa casa Empty Amenajari in si pe langa casa Tue May 24, 2011 11:08 am

Aer Curat

Aer Curat

Incep acest topic cu discutia parchet vs gresie.
Initial inclinam spre gresie, pt ca: e mai durabila, mai rezistenta, mai usor de intretinut. Pe de alta parte, e mai rece (la propriu), vine impreuna cu niste costuri adiacente sensibil mai mari (adeziv, chit rosturi, manopera mai scumpa), e mai complicata/costisitoare schimbarea ei.
Parchetul are in spate costuri mai mici, se monteaza mai usor si mai repede, e mai cald, ofera o senzatie mai primitoare/placuta, se poate schimba mult mai facil si mai putin costisitor decat gresia.

Nota: iau in considerare materiale de buna calitate, indiferent ca vb de gresie sau de parchet; am considerat ca pretul pe mp este cam acelasi in cazul gresiei si-n cazul parchetului.


Aceasta dilema o am dupa o discutie cu mesterii mei, dar si dupa ce am constatat alegerile si exp altora si vine dupa o alta chestiune care a fost mai greu de acceptat pt mine (si familion); anume sa nu pun faianta in bucatarie si bai pe toti peretii, de jos pana sus la tavan. Recomandarea calduroasa a fost sa pun faianta strict in zonele necesare, adica in dreptul cazii, lavoarului, .... si nici acolo pana sus la tavan, ci inaltimea strict necesara in cazul fiecarui obiect sanitar. In bucatarie va fi doar un brau intre blatul de lucru si dulapurile de deasupra.


Revenind la chestiunea gresie vs parchet, pareri, opinii ?
Vizez holurile, scara si anumite zone din sufragerie, mansarda.
In cazul parchetului nu m-am gandit la cel triplustratificat din bambus sau mai stiu eu ce, in special din cauza costurile exagerat de mari; ori unul laminat f bun, ori unul masiv bun, sau daca voi gasii unul triplustratificat la un pret acceptabil.
Imi pare rau ca nu gasesc dusumea facuta din dulapi, uscata ca la carte, cu nut si feder, de calitate.

2Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Tue May 24, 2011 11:17 am

oaspetele



militez pentru parchet, mai putin in bucatarie. dar daca se poate in acest caz cu o incalzire in pardoseala.
tot in bucatarie, faianta doar in zona 'periculoasa', deasupra aragazului.

3Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Tue May 24, 2011 11:24 am

Aer Curat

Aer Curat

M-am ferit de incalzirea in pardoseala, indiferent de solutia potentiala (de la vechile variante cu tevi cu agent termic, pana la cele moderne cu filme cu uv).
Deci tu mergi pe varianta: gresie in bai si bucatarie (aici includ si camera tehnica), in rest (dormitoare, sufragerie, holuri, etc.) parchet ?
Ce fel de parchet ?

4Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Tue May 24, 2011 11:56 am

Monitor_R

Monitor_R

Eu zic sa pui gresie si la holul de intrare in casa (daca exista)...mai usor de spalat! Rolling Eyes

5Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Tue May 24, 2011 12:09 pm

c6t9

c6t9

În cameră parchet, în bucătărie și baie gresie.

În principiu ambele sunt reci, doar gresia este ceva mai mult. Dar dacă nu sunt încălzite, nu recomand ca cei mici să stea pe jos direct pe ele, în cazul de față evident direct pe parchet.

De ce să nu pui până sus faianță în baie? Care este logica din spate și cu ce dai mai exact peste restul suprafețelor care să reziste la umezeală?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

6Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Tue May 24, 2011 12:34 pm

1QVIPER

1QVIPER

Au aparut jdemii de smacuri mult mai rezistente la umezeala decat clasica faianta Wink In plus, scapi de stresul ca nu iti aseaza placutele bine, ca in timp se macina liantul dintre ele si intra umezeala pe perete, samd. Si daca nu iti place culoarea, dai cu alt smac si gata problema Very Happy

7Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Tue May 24, 2011 12:47 pm

c6t9

c6t9

Dădeam și noi pe vremuri, nu asta e baiul, că nu era var. Posibil să fie o idee mai bună. Asta cu stricatul în timp este relativă. Presupun că nu le ține nimeni zeci de ani și până acum nu mi-au căzut în cap nicăieri Laughing

Bun, e o chestie de preferințe. Eu mă gândeam sau mă gândesc tot mai des dacă există o motivare medicală în spate.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

8Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Tue May 24, 2011 1:11 pm

Aer Curat

Aer Curat

Dpmdv, zonele in care voi pune gresie (indiferent de ce voi alege pt restul zonelor) sunt: holul de la intrare (f util cand ploua si in special iarna), dar si holul de la parter (tot din considerente practice/pragmatice), bucataria, baile si camera tehnica (unde exista centrala, boilerul, masina de spalat).
Nu eram decis in privinta scarilor; unde indiferent de solutia aleasa, sunt f tentat sa pun si niste ...... protectii/captuseli/... dintr-o "mocheta" specifica.
Dilema este daca sa pun gresie sau parchet pe holul de la etaj, in mansarda (e mare si f bine utilizabila), precum si anumite zone din sufragerie.


In ceea ce priveste faianta, recomandarea mi-a fost facuta pt ca in cazul in care pui faianta pe toti peretii, de jos pana sus, peretii practic nu prea mai au cum sa respire, iar problema majora este atunci cand este f mult abur/umezeala (dupa ce faci baie/dus). Cu tot geamul deschis, se ventileaza mai greu, iar iarna geamul nu va fi lasat deschis pana in dimineata urmatoare. In timp (in jur de cam 2 ani), datorita acestei umezeli, exista riscul f mare sa apara mucegaiul pe perete, dar intre perete si faianta; de unde nu-l poti curata si eradica decat dand jos toata faianta.
Acum, considerand costul f mare al placarii integrale cu faianta (intra ff multa, plus adiacentele si manopera) si riscul de a fi nevoit sa o dai jos dupa doar cativa ani de zile (alt cost, plus reparatiile), parca nu mai e asa de greu de decis.
Si eu vroiam faianta de jos pana sus, pe toti peretii, alegand una frumoasa si de calitate (cu toate accesoriile) imi placea aspectul, dar si faptul ca este mult mai simplu si usor de intretinut. Doar ca tinand cont de avertizare, nu merita.
Chestia cu mucegaiul nu este o snoava, mi s-au relatat cazuri reale. Pe de alta parte, majoritatea zdrobitoare a cunostintelor mele cu casa, au pus faianta doar in zonele strict necesare.
Acolo unde nu pui fainta, se trage glet si apoi dai cu lavabila (colorata dupa cum vrei) si pe care o poti schimba (culoarea sau nuanta lavabilei) f simplu atunci cand doresti.

9Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Wed May 25, 2011 12:45 am

c6t9

c6t9

Cum se vede acel mucegai?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

10Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Thu May 26, 2011 12:19 am

Aer Curat

Aer Curat

Rosturi si alte zone innegrite si cu un miros specific (mai mult sau mai putin pronuntat).

11Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Thu May 26, 2011 3:18 am

c6t9

c6t9

Asta apare dacă lucrarea s-a făcut prost sau dacă am făcut-o eu Laughing
Serios. Dar între timp m-am mai prins și aici cum stau lucrurile.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

12Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Thu May 26, 2011 7:39 am

Aer Curat

Aer Curat

Chiar si la o lucrare executata impecabil, din toate pct de vedere, daca ai umiditate mare, frecvent, dupa cativa ani de zile, daca nu aerisesti f bine tot timpul, apare mucegaiul; ca e mai mult sau mai putin asta-i altceva.
Singura solutie e sa aerisesti f bine permanent; tocmai aici e problema, sa aerisesti f bine si permanent iarna.

Sunt multe de discutat, eu am ajuns vrand nevrand sa invat multe, iar pe cele pe care le mai stiam, le-am aprofundat mai mult.

13Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Thu May 26, 2011 10:12 am

Monitor_R

Monitor_R

Foarte bine ca ai invatat lucruri noi si ai aprofundat ce stiai, oricum obisnuiestete cu ideea ca oricum raman ceva greseli...
Stii cum se spune, prima casa o faci ca sa inveti si sa capeti experienta si abia a doua casa o faci pentru tine! Twisted Evil

14Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Thu May 26, 2011 10:53 am

Aer Curat

Aer Curat

Nu imi este complet strain domeniul constructiilor, iar asta de cand ma stiu. Smile
Vorba era: prima casa o faci pt soacra, a doua o faci pt mama, iar a treia o faci pt tine. Very Happy

Erori, greseli se fac, pe unele le mai vad si ii pun sa le corecteze imediat, pe altele le transform (cu o alta etapa a lucrarii); insa sunt constient ca mai sunt si unele care scapa. Pana la urma noi sa fim sanatosi, in rest in primul rand sa functioneze.

In 2003-2004 cand mi-am reamenajat ap de la bloc, complet, cu tot tacamul (de la schimbarea unor compartimentari, tencuieli, gleturi, instalatii noi (electrice, sanitare si incalzire) si extinse, etc., plus anumite preferinte personale, au facut sa raman cumva cantonat in anumite idei/percepte/optiuni "semiautomate". Din acest motiv am fost surprins atunci cand mi s-a recomandat sa nu pun faianta in toata baia de sus pana jos, idem bucatarie, etc.; sau cand am primit recomandarea a pune mai degraba parchet in loc de gresie.
Oricum exista diferente, pe care trebuie sa le iei in considerare cand amenejezi/utilezi, intre ap de bloc si casa la curte.

15Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Thu May 26, 2011 11:12 am

c6t9

c6t9

Cred că fiecare soluție are puncte slabe. Numai în timp vezi ce a fost mai bun. Eu am încercat cam toate variantele și mai importante au fost execuția cu materiale potrivite.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

16Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Thu May 26, 2011 9:18 pm

adytzu



Bai, constructorilor, care veniti si pe la mine sa ma ajutati sa ridic 2 pereti de rigips? Razz

17Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Fri May 27, 2011 12:00 am

c6t9

c6t9

Ai luat tot ce trebuie? Eu nu pot să-i ridic că nu-mi permite sănătatea, dar sunt bun la dar ordine Admin powah

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

18Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Fri May 27, 2011 12:37 am

adytzu



Am lista facuta, dar iau in momentul in care stiu ca am si cu cine face treaba. De ce sa le iau si sa-mi blochez casa daca nu ma ajuta nimeni? Sad

Nu sunt "decat" 15 placi de rigips de luat si vreo 20 de bare de profile.

19Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Fri May 27, 2011 7:53 am

c6t9

c6t9

Da man, e muncă destul de grea Sad

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

20Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Fri May 27, 2011 9:15 am

Aer Curat

Aer Curat

Daca vrei iti recomand mesterii mei, insa nu stiu cum stau ei cu timpul; plus ca oricum la mine inca mai avem suficient de lucru.
Pt ce spui tu ar fi treaba de cam juma' de zi plus inca juma de zi (facut compartimentarea, gletuit si apoi lavabila).

21Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Fri May 27, 2011 10:53 pm

adytzu



Depinde si de costuri. Ca am mai intrebat pe unii si trebuia sa-mi vand un rinichi.

22Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Sat May 28, 2011 1:00 am

Aer Curat

Aer Curat

Iti pot recomanda un alt mester, mai ieftin si care lucreza cu atentie, dar nu a lucrat pt mine niciodata, doar pt prieteni apropiati.

23Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Sun May 29, 2011 2:58 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Eu as pune gresie pe peste tot, mai putin in dormitoare unde parca as prefera parchetul. O alta varianta pentru dormitoare este mocheta. Dar trebuie sa fie de foarte foarte buna calitate ca sa merite si sa nu se strice dupa 2-3 ani. Mocheta scumpa si buna cred ca costa si mai mult decat gresia.... (ma refer la mocheta care o vedem la hotelurile scumpe).

In visul meu frumos sufrageria, baia si bucataria ar trebui sa fie in marmura.... Dar e doar un vis! Razz

24Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon May 30, 2011 1:57 am

andrei0241

andrei0241

Pentru varianta mocheta iti cam trebe aspirator cu spalare, ca sa poti face igienizarea cat mai des. Altfel, daca o cureti doar cand incepe sa para murdara, deja va fi plina de fel si fel de chestii

Eu, deocamdata, am mers pe varianta parchet in sufragerie si dormitor si in rest gresie, iar in baie si balcon (aici am mutat aragaz si chiuveta) faianta pana sus, insa cand va fi la casa aproape sigur lucrurile vor sta altfel Smile

De montatul faiantei pana sus am inteles si eu ca nu e indicat daca montajul nu e facut ca la carte si aici ar fi in primul rand aspectul chituirii perfecte a rosturilor. Atata timp cat acesea sunt acoperite bine si cu un kit de rosturi hidrofug, umezeala nu prea are de unde sa ajunga in spatele placilor (daca excludem varianta condensului - pp totusi ca si lipirea s'a facut corect)

25Amenajari in si pe langa casa Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon May 30, 2011 4:17 am

c6t9

c6t9

Eu am trăit cu toate suprafețele și tot felul de lucrări, mai puțin marmură. Orice soluție dacă este prost făcută, va fi evident proastă. Unde s-a pus bine, nu s-a făcut mucegai și nici umezeală nu apare. Aici mă refer chiar și la zonele cu termopan de exemplu, unde sunt n cazuri de umezeală și nenumărate probleme.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 2]

Go to page : 1, 2  Next

Similar topics

-

» Casa de vacanta

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum