Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Android vs Windows phone

3 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3  Next

Go down  Message [Page 2 of 3]

1Android vs Windows phone - Page 2 Empty Android vs Windows phone Fri Jan 31, 2014 10:04 am

Aer Curat

Aer Curat

First topic message reminder :

Nu tineam neaparat sa ma uit dupa telefoane, insa cum am primit o propunere de portare din partea unuia din operatorii din RO, dar pt cele 2-3 chestiute ce-mi lipsesc de la fostul meu tel., am considerat ca nu ar fi rau sa studiez putin situatia.
Cum nu sunt, nici acum, dispus sa dau prea multi bani pe un tel., rezulta ca terminalele "high-end" ies din discutie (indiferent cat le-ar subventiona operatorul, tot ramane o diferenta mare); ramane astfel segmentul mediu.
Unde, in cazul androidului, sunt tot soiul de compromisuri (hardware). Si uite asa am ajuns sa ma uit la terminale cu WP8, auzind ca sunt mai rapide, mai fara lag si ceva mai miloase cu bateria decat omoloagele lor din curtile vecine.
Sunt interesat de o comparatie intre cele 2 sist de operare, android si windows phone 8 (nu mai jos), + si -, tendinte, etc.
Precizare: nu ma pasioneaza deloc sa-mi bag nasul sa configurez tot soiul de aplicatii si aplicatiuni, sau eventual in codul sursa (exagerare intentionata), sa-i fac root, flash, reset la cateva zile, ..... si segmentare lunara, ca altfel e mai puturos ca melcul si duce posesorul la spitalul 9.
Il cumpar, am grija (cat de cat, nu bibelou) de el, iar in rest apa, paie si bataie, fara mofturi, fitze si figuri.

Tocmai pe acest segment mediu, terminalele cu wp8, par a fi mai indicate/performante, la un pret mai apropiat de realitate.

Parerile sunt oarecum impartite, chiar daca disproportionat, prejudecati exista, insa as vrea o discutie cat mai obiectiva si argumentata.
Multumesc anticipat. Smile


p.s.: ma gandeam ..... eu am cam ales impotriva curentului: de vreo 2 ani si peste am renuntat complet la windows in favoarea linux (ubuntu) si nici nu as trece iar pe win. (cel putin pana acum nu am niciun motiv); in acelasi timp, acum, tind sa aleg un telefon cu s.o. wp8 si nu unul cu android.


26Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Wed Feb 19, 2014 1:45 pm

Aer Curat



Cam asa este.
Android tinde sa devina tot mai stufos, mai nesecurizat (sau poate mai bine atacat), cu update-uri (uneori extrem de) discretionare, .....
De multe ori imi place sa-l sustin/sa mizez pe cel, mai slab/dezavantajat/defavorizat, dar care are potential. E mai avantajos si mai satisfacator, cel putin pt mine.
Cat de curand smartfoanele astea medii -> top vor avea specificatii hardware mai bune decat laptop-ul meu. Wtf ? PT CE ?!

27Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Wed Feb 19, 2014 2:12 pm

Aer Curat

Aer Curat

Vroiam sa mai spun, ceea ce era doar un zvon, tinde sa devina real, Nokia se pregateste sa lanseze un tel cu Android.
In schimb se pare ca ar fi vorba de o interfata serios personalizata de Nokia, fara acces la magazinu' lu' Gogu si cam castrat/limitat hardware (ar fi o continuare a seriei Asha).
Daca ar face treaba asta (desi parca se angajasera in contractul de vanzare catre MS, sa nu scoata tel nu stiu cati ani), macar sa o faca cum trebuie, f bine si ieftin. Very Happy

28Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Sun Feb 23, 2014 4:10 am

c6t9

c6t9

Nokia a vândut o divizie și dreptul de utilizare a mărcii. Peste câțiva ani MS nu va mai putea scoate produse sub sigla Nokia.

Nokia va face o distribuție bazată pe Android (cum sunt prin Linux), cu infățișare proprie, bazată pe ce au dezvoltat la WM8 și posibil cu magazin sau aplicații proprii. Cum există la Amazon, sistem desprins din Android, dar cu propriul magazin.

Au anunțat și că vor avea cel puțin un terminal de top cu Android. Rămâne de văzut ce înseamnă asta mai exact.

Dacă nu instalezi chestii dubioase, atunci ești OK. Nexus are cel mai bun sistem de update-uri, fiind nativ Google. Ar mai fi și telefoanele Google Edition, probabil în viitor mai multe de la Samsung și mai puține spre deloc de la alții. Oricum pe piață există un singur mare jucător, Samsung. Restul sunt departe și va fi greu să-i concureze. În caz de ceva Samsung are mijloacele necesare să producă orice tip de telefon competitiv la orice nivel de preț.

MS ar fi avut de câștigat mult dacă nu scoatea WM7 atât de prost, apoi dacă nu oprea update-urile pentru WM7, apoi iar dacă nu făcea WM8 atât de prost și atât de îngrădit ca ofertă. Până acum singura dorință a celor de la MS a fost să-i falimenteze pe cei de la Nokia. Au reușit, aproape.

Singura tabletă pe care aș lua-o este http://www.oktal.ro/tableta/asus-google+nexus+7+2013+quad+core+ips+7+inch+16gb+wi-fi+nfc+gps+android+43+jelly+bean+black-o110620.html?utm_source=price-ro

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

29Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Mon Feb 24, 2014 2:18 am

Aer Curat

Aer Curat

Pt cei 2 gb ram ?
Nu e rea deloc, doar diagonala mica (7") ma retine; pe langa pretul cam maricut.
La Asus, in trecut, mai erau ceva plangeri vis a vis de display (pixeli morti, etc.); sunt istorie, sau mai apar astfel de cazuri ?

Ma mai uitam la:
Tableta Vonino Primus QS cu procesor Quad-Core A9 1.60GHz, 9.4", IPS HD, 1GB DDR3, 16GB, HDMI, Bluetooth, Wi-Fi, Android 4.2.2 Jelly Bean
Tableta Allview Alldro 3 Speed Quad SuperSlim cu procesor Cortex A7 Quad-Core 1.0GHz, 9.7", 2GB DDR3, 16GB, Multi-Touch, Wi-Fi, Android 4.1 Jelly Bean

Sau mai bine sa uit de aceste "brand-uri" si sa ma orientez doar catre unele care au cat de cat un nume in bransa (pe care-l platesti suplimentar) ?

Ieri m-am "jucat" putin cu un ipad, o prezentare cu niste poze & stuff, si mi-a placut; insa irelevant ca experienta si formarea unei impresii, iar despre pret nu mai spun nimic ....  Evil or Very Mad 

30Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Mon Feb 24, 2014 4:09 am

c6t9

c6t9

iPad mini e la un preț oarecum interesant. Vezi numai azi la Emag.

Nexus pentru soft în primul rând. Vei avea actualizări. La restul producătorilor de 3 lei, rămân cu softul instalat.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

31Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Mon Feb 24, 2014 4:53 am

c6t9

c6t9

Legat de puterea de calcul, lucrurile sunt mult mai complicate. Din păcate văd că tot frecvența se oferă ca și informație, deși este absolut irelevantă în comparația cu procesoare, altele decât cele de același fel.

Oricum eu pe un laptop decent de acum câtiva ani nu pot rula liniștit anumite fișiere video de exemplu, dar merg de rup pe Note 3. Deci creșterea performanțelor este justificată în mare măsură.

Uite și Android pe Nokia http://www.hit.ro/telefoane-mobile/Nokia-a-lansat-trei-telefoane-cu-Android-Nokia-X-Nokia-X-si-Nokia-XL

Dar dezvoltă ei un sistem propriu cum spuneam. E greu de spus dacă va fi un drum de urmat sau nu. Lucrurile sunt bune din anumite perspective, dacă nu cumva Nokia va limita accesul unor aplicații 3rd party. Google este singurul care nu a făcut asta (comparativ cu Apple sau Microsoft) și nici cei care au folosit Android până acum n-au făcut asta, inclusiv marele Samsung. Dacă limitează accesul, vor ajunge terminale pentru softuri custom în cel mai fericit caz sau bucuria celor care cumpără ieftin.

Un avantaj al acestui pachet va fi însă optimizarea pentru terminalele lor și probabil o experiență foarte asemănătoare cu cea din Windows, urmând ca Windows să acopere gama superioară. 635 sau cât dracu mai este, va fi lansat de exemplu la un preț cel puțin dublu față de XL și nici măcar nu este terminal de top.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

32Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Mon Feb 24, 2014 12:01 pm

Aer Curat

Aer Curat

Ar fi cam in scurt sa mai comand azi ceva, indiferent ce. Smile
Cu atat mai mult cu cat nu sunt convins sub nicio forma de produsele Apple; in primul rand datorita pretului si apoi politici lor privind aplicatiile&stuff.
Nici nu am vazut vreo oferta extraordinara, sau te refereai la resigilate ?

Dupa ce ai scris recomandarea privind Nexus 7 gen.2 (la care ma uitasem si eu acum cateva sapt bune in urma, dar l-am exclus pt un pret prea mare, dpmdv, dar si pt diagonala de "doar" 7"), am reanalizat varianta si considerand potentiale promotii inclinam spre ea.
Eram multumit/linistit ca am scapat de un stres (ce tableta sa iau), asteptam doar sa prind un pret bun.

Macar sa fi avut un ecran de 8 sau 9" ....
Oricum trebui sa ajung la un mag unde sa o pot vedea si testa cat de cat.
Aceasta tableta va fi (in special) pt copii, cu tot ce decurge de aici. Si de asta ma uitam la unele mai ieftine, in caz de Doamne fereste, sa nu fie paguba prea mare. Wink
Insa imi confirmi si tu supozitia ca la cele ... mai putin cunoscute, sunt f slabe sansele sa ai update-uri de soft, sau vreo optimizare mai acatari.

33Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Mon Feb 24, 2014 1:33 pm

Aer Curat

Aer Curat

Ce a lansat Nokia cu s.o. android (nemaivorbind ca se stia de treaba asta inainte de a fi semnate actele cu Microsoft), mie imi pare a fi un soi de hibrid, sau o strutzo-camila, dar si aia ca o pseudo tentativa pt segmentul entrylevel.
Acum, nu sunt eu vreun fin cunoscator al domeniului, insa asta-i impresia mea si dupa ce am citit pe gsmarena prezentarea. Ma asteptam la mai mult, dar se pare ca nu-i inca momentul; si, poate, nici vointa/disponibilitatea necesara.


In alta ordine de idei, am gasit asa ceva: Asus VivoTab Smart ME400C, Intel Atom Z2760, IPS 10 inch, 64GB, Wi-Fi, GPS, NFC, Windows 8 sh de 1 an cu factura si garantie, parese in stare f buna, la 1.300 ron. Pretul, cam mare pt un produs cu un s.o. controversat. Very Happy

34Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Tue Feb 25, 2014 4:21 am

c6t9

c6t9

De fapt sunt 3 feluri de Windows, toate 8. Dar e marketing.

Nokia are susținerea Microsoft în acest proiect. Oricum tot mai mult Windows 8 mi se pare un eșec pe toate platformele. Ieri am avut ocazia să văd și implementarea Android din partea LG pe G2. Impecabil și ca funcționalitate este la ani lumină față de WM8. Noroc că au mai copiat ăștia de la Apple din funcții, dar slab de tot. 4s, care nu este un terminal foarte foarte vechi, abia de merge cu iOS 706, în condițiile în care la Apple tocmai aici era șmecheria. În plus este imposibilă revenirea la o versiune mai veche, indiferent de mijloace.

Una peste alta dacă trag linie, Android este în mod justificat cea mai bună alegere și cel mai performant sistem. Nu este pentru zona entry, dar asta nu-i reduce din merite. Nu în direcția aia a fost dezvoltat. Se pare că ăștia de la Nokia vor să-l optimizeze. Sunt deja destui care vor să renunțe la 520 și 620 pentru a lua XL cu Android. Mi-e că vor apărea probleme din cauza asta și că se va produce o canibalizare în interiorul produselor Nokia. Deci presupun că vor fi restricții de utilizare pe multe piețe (de exemplu s-ar putea să nu existe aceste produse în România și nici să funcționeze multe servicii dacă sunt aduce pe alte filiere).

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

35Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Tue Feb 25, 2014 7:38 am

Aer Curat

Aer Curat

Apropos de LG, astazi fiind in vecinatatea unor mag de electronice si avand vreo 30 min la dispozitie, am intrat sa vad pe viu daca ma inteleg, sau cum mi se pare Nexus 7 2013.
In niciunul dintre cele 2 mag nu-l aveau.
In schimb am butonat putin altceva de la Asus cu 7" (nu m-a impresionat cu nimic, chiar mi-a confirmat dorinta pt o diagonala mai mare), ceva de la Toshiba cu wm8 (specificatii bune -> f bune, dar nu m-a dat pe spate). Doar ca prima butonata a fost LG G Pad 8.3, probabil avand luminozitatea la max. (am omis sa verific), dar si ambientul din mag., au facut ca impresia sa fie una f placuta.
Asta atat ca dimensiune display, cat si dpdv al calitatii ecranului (desi nu are la fel de multi "pixeli" precum Ipad mini cu retina, sau ca Nexus 7).


Ramane sa vad, totusi, si Nexus 7 2013 (sunt f apropiate hardware), dar Gpad-ul are avantajele:
- o diagonala mai mare - 8.3 vs 7";
- slot microsd de max 64 gb - vs nimic, chiar daca, am inteles, ca ar fi posibil sa contectezi Nexus-ul 7 cu un cablu otg la un usb stick;
- bateria ceva mai "mare" - 4600 vs 3950 mAh;

Ca dezavantaje:
- probabil doar faptul ca Nexus-ul va avea in mod cert un suport software mai bun (adica mai rapid si posibil de mai lunga durata);
- o oarecare dif de pret - Gpad este intr-o promo pe la vreo 1150 ron plus o husa/carcasa dedicata cado' vs 1000 ron Nexus-ul de 16 gb.

Sunt curios daca in cazul vers fara 3g/4g (oricum Gpad nu are o astfel de varianta) sunt dif intre ele, adica se pot conecta cu stick-ul de net mobil de la digi ?
Sau orice alte diferente, + si -.

36Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Tue Feb 25, 2014 8:22 am

Aer Curat

Aer Curat

O comparatie intre cele 2:
LG Gpad 8.3 vs Asus Nexus 7 2013

37Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Tue Feb 25, 2014 8:33 am

c6t9

c6t9

Am o mare reținere că LG va mai pune vreodată Android 5 pe ea, pe când Nexus va avea 100%.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

38Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Tue Feb 25, 2014 9:40 am

Aer Curat

Aer Curat

F posibil sa fie asa, de altfel greu de crezut (mai ales daca ne luam dupa cum au procedat pana acum) ca Gpad-ul ar avea update mai mult de kitkat.

Alte chestiuni/aspecte pe care le-ai sesiza ?

Eu inca sunt la dilema 8.3 vs 7"; e adevarat ca, nu stiu cum, Gpad-ul mi-a lasat o prima impresie f buna.
La fel de adevarat este si faptul ca inca nu am apucat sa butonez un Nexus 7.

Pt tine ar conta mai mult chestiunea cu suportul soft, decat oricare dintre celelalte aspecte (mentionate mai sus, sau nu) ?

39Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Tue Feb 25, 2014 4:00 pm

c6t9

c6t9

Dap, diferențele de la soft la soft contează mai mult decât orice.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

40Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Tue Feb 25, 2014 11:37 pm

Aer Curat

Aer Curat

Inteleg.
Daca dpdv specificatii sunt f apropiate (cam pe acolo), pretul este si el destul de similar (dif mici), ramane problema diagonalei.
8.3" este mai potrivit pt vizualizare (internet, video,etc.) decat 7"; sau cel putin asa percep eu acum.


Cu toate acestea, nu sunt lamurit daca oricare dintre cele 2 tablete este indicata pt copii; cu atat mai mult cu cat ar fi prima.

41Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Wed Feb 26, 2014 2:40 am

c6t9

c6t9

Decizia ta aici.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

42Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Wed Feb 26, 2014 4:47 am

Aer Curat

Aer Curat

Dilemele:

1. este justificata achizitia unei tablete mai scumpisoare (ex.: Nexus 7 gen2, Gpad) la ~1.000-1.200 ron sau una mai ieftina (care?) 5-600 ron ?
Fiind destinata unui copil de 9 ani si la care va mai avea acces si un alt copil de 5,5 ani; in plus va fi prima tableta proprie (de folosit, au folosit ocazional diverse, de la mar la cele ieftine).
Altfel spus, daca o va face praf repede ii mai cumperi inca una noua de dif de bani pana la cea scumpisoara.
Si nu stiu cat de important ar fi pt copil update-ul android, de la 4.1 sau 4.2 la 4.4 sau 5.

2. diagonala, din ce am obs pana acum ar fi mai ok una de 8.3 - 9", decat o compacta de 7".


Un aspect care ar fi de luat in calcul, dpmdv, ar fi posibilitatea respectivei tablete de a se conecta la net prin intermediul unui modem (rcs).

43Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Wed Feb 26, 2014 9:25 am

c6t9

c6t9

Ai găsit soluții testate cu modem-ul?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

44Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Wed Feb 26, 2014 2:26 pm

Aer Curat

Aer Curat

Una mai ieftina, testata de un prieten (tot pt un copil), Evolio Aria Mini.
Singura treaba la Aria mini, pe langa lipsa gps, etc., pare a fi faptul ca desi are o baterie decenta, autonomia ......
Bine, dupa ~1 an de folosire/frecare de catre copil (3ani) mai tine putin peste 1h; in anul asta tableta si-a luat-o de cateva ori (fiind in husa ei, a scapat), ...., in fine a fost ~complet pe mana copilului.

45Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Wed Feb 26, 2014 4:31 pm

c6t9

c6t9

E consumabil Smile

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

46Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Wed Feb 26, 2014 11:37 pm

Aer Curat

Aer Curat

Asa este, insa doar 1 an ?!
Tinand cont si de faptul ca nu este simplu de schimbat (neaparat service sau o pers priceputa) ......
Insa asa cum spuneam mai sus, copilul a pus-o singur la incarcat cand considera el, etc. Deci, in conditii de exploatare si incarcare mai atenta e posibil sa tina mai mult.

47Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Thu Feb 27, 2014 10:38 am

c6t9

c6t9

Bateriile astea suferă rău dacă ajung des spre zero și dacă sunt încărcate des la 100%. Cu cât celulele sunt de mai slabă calitate, cu atât vor ceda mai repede. Idealul de încărcare pentru ele este între 25 și 75%.

Apoi fiind la un copil, evident există riscuri. Oricât poate fi scăpată cel puțin.

Amu dacă este o tabletă comună, evident că pentru tine sunt importante softurile recente, cu funcții noi, optimizări. Dacă este numai pentru ei, cam orice cu 4+ ar merge.

Dimensiune este o problemă cu care trebuie să ajungi la un compromis. 7 sau 8" cam tot pe acolo este. În principiu cu cât este mai mică, cu atât crește probabilitatea de a o căra cu tine permanent.

Conectarea cu modem USB este oarecum delicată. Cele mai mari șanse de reușită ar fi cu Nexus pentru că este produsul care beneficiază mereu de susținerea comunității.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

48Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Thu Feb 27, 2014 11:12 am

Aer Curat

Aer Curat

Bun asa, atunci daca exceptam nexus 7 gen2 vs Gpad 8.3", in categoria celor mai de buget ce avem ?

Inteleg, lucru ieftin -> fff probabil mai slab calitativ, chiar daca la o prima citire a specificatiilor dif ar fi mici sau cam pe acolo.
Gpad-ul, cu tot cu promo actuala si cadou, tot are un pret de 1.150 ron; si cand ma uit ca pe la 1.600 ron pot lua un laptop Dell, nou, cu i3 haswell, 4 gb ram, 500 gb hdd, si video dedicat ...... intelegi situatia.

Pe de alta parte nici sa dau 800-900 ron pe o tableta Allview, Evolio, etc. nu mi se pare a fi inspirat deloc. Wink

50Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Sat Mar 01, 2014 2:34 am

c6t9

c6t9

Am văzut o tabletă Prestigio pe la 350 de lei care mi se pare că e 3G. Ar fi șanse să poți băga SIM-ul RDS direct în ea așa cum fac mulți cu telefoanele dual-SIM. E de testat acolo eventual. Asta ar fi alegerea mea pentru un copil la început. Nu rupe, dar și prețul este uman în contextul actual. Rulează 4.1 cu upgrade cică.

Apoi pentru mine aș alege Nexus 7 II cu Android.

Asus Transformer cu Windows 8.1 (Windows adevărat).

Lenovo din seria Edge (deja e laptop).

Asus ROG sau N-series (cum am eu, din aluminiu și sistem de răcire dual).

Lenovo sau Dell din seriile pro.

Poate un Toshiba punctual. Poate.

Cam asta ar fi lista mea.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

51Android vs Windows phone - Page 2 Empty Re: Android vs Windows phone Sat Mar 01, 2014 7:20 am

Aer Curat

Aer Curat

Nenea ..... exceptand Nexus 7 II, care se gaseste si pe la 1000ron, nu stiu daca e vreuna dintre celelalte care sa se apropie de pretul asta.
Sau poate nu am vazut/nu stiu eu ce si unde sa caut. Smile
Altfel, vrei sa ma bagi in faliment ?!  Crying or Very sad 

Sa inteleg ca LG G pad nu ar fi una dintre potentialele variante ?

Sponsored content



Back to top  Message [Page 2 of 3]

Go to page : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum