Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Amenajari in si pe langa casa

+4
c6t9
Monitor_R
oaspetele
Aer Curat
8 posters

Go to page : Previous  1, 2

Go down  Message [Page 2 of 2]

1Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Amenajari in si pe langa casa Tue May 24, 2011 11:08 am

Aer Curat

Aer Curat

First topic message reminder :

Incep acest topic cu discutia parchet vs gresie.
Initial inclinam spre gresie, pt ca: e mai durabila, mai rezistenta, mai usor de intretinut. Pe de alta parte, e mai rece (la propriu), vine impreuna cu niste costuri adiacente sensibil mai mari (adeziv, chit rosturi, manopera mai scumpa), e mai complicata/costisitoare schimbarea ei.
Parchetul are in spate costuri mai mici, se monteaza mai usor si mai repede, e mai cald, ofera o senzatie mai primitoare/placuta, se poate schimba mult mai facil si mai putin costisitor decat gresia.

Nota: iau in considerare materiale de buna calitate, indiferent ca vb de gresie sau de parchet; am considerat ca pretul pe mp este cam acelasi in cazul gresiei si-n cazul parchetului.


Aceasta dilema o am dupa o discutie cu mesterii mei, dar si dupa ce am constatat alegerile si exp altora si vine dupa o alta chestiune care a fost mai greu de acceptat pt mine (si familion); anume sa nu pun faianta in bucatarie si bai pe toti peretii, de jos pana sus la tavan. Recomandarea calduroasa a fost sa pun faianta strict in zonele necesare, adica in dreptul cazii, lavoarului, .... si nici acolo pana sus la tavan, ci inaltimea strict necesara in cazul fiecarui obiect sanitar. In bucatarie va fi doar un brau intre blatul de lucru si dulapurile de deasupra.


Revenind la chestiunea gresie vs parchet, pareri, opinii ?
Vizez holurile, scara si anumite zone din sufragerie, mansarda.
In cazul parchetului nu m-am gandit la cel triplustratificat din bambus sau mai stiu eu ce, in special din cauza costurile exagerat de mari; ori unul laminat f bun, ori unul masiv bun, sau daca voi gasii unul triplustratificat la un pret acceptabil.
Imi pare rau ca nu gasesc dusumea facuta din dulapi, uscata ca la carte, cu nut si feder, de calitate.


26Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon May 30, 2011 4:17 am

c6t9



Eu am trăit cu toate suprafețele și tot felul de lucrări, mai puțin marmură. Orice soluție dacă este prost făcută, va fi evident proastă. Unde s-a pus bine, nu s-a făcut mucegai și nici umezeală nu apare. Aici mă refer chiar și la zonele cu termopan de exemplu, unde sunt n cazuri de umezeală și nenumărate probleme.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

27Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon May 30, 2011 6:27 am

Aer Curat

Aer Curat

Marmura, precum si alte finisaje de piatra sau ceramice, sunt f potrivite pt o zona cu climat mediteranean.
Mai putin potrivite pt o zona cu un climat precum in RO; sau doar daca nu te intereseaza costurile privind incalzirea si ai montata instalatie si-n pardoseala.
Eu, unul, m-am lovit de aceste chestiuni si am vazut ca sunt diferente (de comportament, umiditate, etc.) intre ap de la bloc si casa de la curte; am intrebat, am discutat cu pers mai pricepute sau macar mai experimentate decat mine si am facut si eu alegerile tinand cont de acestea plus de buget.
Fiecare e liber sa procedeze dupa cum doreste; eu am spus ceea ce am intampinat sau intampin eu, intr-un contex cat se poate de real si fara sa aduc in discutie variante de vis pe care sa nu le pot sustine financiar.

Ca fapt divers, de la ~ jumatatea lui Martie (dupa ce constructia era la rosu si cu Lindab-ul pus pe casa) si pana acum am mai bagat bani de un Touareg nou; si de acum incolo incep gletul, adica alti bani.
Nota: eu construiesc 2 case lipite, fara sa fie la fel de "mari" amandoua.

28Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon May 30, 2011 6:35 am

c6t9

c6t9

Ideea era, orice pui, să pui cum trebuie.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

29Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon May 30, 2011 11:44 am

Aer Curat

Aer Curat

Asa ca o curiozitate, fapt divers, are cineva idee care mai sunt acum preturile pt manopera aferenta: glet pereti si tavan, lavabila, gresie, faianta, parchet,........ ?

30Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon May 30, 2011 2:31 pm

andrei0241

andrei0241

Trebe musai separate sau vrei la pachet, dar sa nu te trezesti cu un pret mai mare, de fapt?
Ca idee, iarna trecuta, la un ap de 2 camere, ~50mp, instalatie electrica, glet si lavabil, gresie pe ~20mp si parchet in rest, faianta pe vreo 30-35mp (estimativ, la ora asta Razz), montat 5 usi plus daramat zidul de sub o fereastra ptr usa si zidit fosta usa - 55mil

La glet conteaza mult la manopera daca mai trebe indreptat ceva.

Lavabila si parchetul se pot face si "in familie" fara prea mari batai de cap (cel mult ptr parchet iti trebe un pendular, dar si ala se poate inchiria daca nu se poate imprumuta de la vreun cunoscut)

31Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Fri Jul 01, 2011 12:57 am

Aer Curat

Aer Curat

Calorifere de otel sau din aluminiu ?
Initial inclinam spre cele din otel (dpdv eficienta-cost), ca am la ap de ~8 ani si sunt f bune (nu mi-au dat nicio bataie de cap), insa mi s-a spus ca nu mai sunt ce erau, sunt mai proaste si la cativa ani de zile exista riscul f mare sa se gaureasca (si nu vb de turcisme de 2 lei).
La o prima vedere, dif de pret intre ele ar fi de ~30% (o suma semnificativa la cate calorifere sunt) si ca tot omul gospodar te gandesti daca nu cumva merita sa faci acum aceasta investitie suplimentara, ca oricum tot trebuisc cumparate calorifere indiferent de care.

32Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Fri Jul 01, 2011 1:32 am

c6t9

c6t9

Contează mult mai mult cum e izolată casa. Eu n-am cine știe ce calorifere și iarna stau ca vara prin casă.

[You must be registered and logged in to see this image.]

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

33Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Fri Jul 01, 2011 10:08 am

Aer Curat

Aer Curat

Casa e izolata bine, e construita din caramida de 30cm, polistiren de 10cm (zidurile ext. au o grosime de ~50cm). Smile
Revenind la calorifere, in poza pusa de tine este unul de alu.

34Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Fri Jul 01, 2011 10:16 am

c6t9

c6t9

Este ce am. Știu.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

35Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon Jul 04, 2011 10:41 am

bleunightdanger

bleunightdanger

am si eu o curiozitate: daca pe exterior izolatia se face doar cu poliester (vad ca asta e solutia predominanta in zilele noastre) pe interior cu ce se face? sau nu mai e nevoie?

36Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon Jul 04, 2011 11:11 am

c6t9

c6t9

Vezi că e polistiren expandat sau polistiren extrudat, nu poliester.

Sunt diverse soluții de izolare. La mine este cu spațiu lăsat și cred că material termoizolant între, dar nu aș putea spune exact ce este. Faptul că acolo se realizează un tranfer de temperatură mult mai greu contează. Pur și simplu la noi este mult mai cald decât la vecini. Stau în pantaloni scurți și când este ger serios afară.

Cu polistiren expandat la interior am încercat la ai mei și nu are rezultate prea bune la temperaturi scăzute.

Polistirenul extrudat este net superior la păstrarea transferului termic scăzut, cu cât temperaturile scad mai mult. Are și alte proprietăți și este mai recomandată folosirea lui la exterior.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

37Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon Jul 04, 2011 11:14 am

Aer Curat

Aer Curat

In primul rand ca o izolatie termica, are eficienta daca-i facuta la ext.; daca vei face o izolatie termica la int. eficienta ei este f mica.
Nu inteleg "doar cu polistiren", ai mai fi vrut si altceva ?
Ca exista si alte variante in loc de polistiren (de ex. fatada ventilata, eventual captusita cu vata minerala cu folie de alu; sau panouri din klingerit umplute cu spuma), este f adevarat, insa difera si costurile si eficienta termica.
Si polistirenul este de mai multe tipuri si densitati, depinde ce anume vrei.

l.e. intre timp a scris si Cata.
Doar ca extrudatul fata de expandat (si aici nu vorbim de ala de 2 lei care sa faramiteaza doar daca-l atingi)nu asigura o eficienta termica mai mare fata de expandat, atat de mare incat sa justifice pretul (cam de 3,5-4 x ...), insa avantajul lui sta in densitate/duritate.

38Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon Jul 04, 2011 11:19 am

bleunightdanger

bleunightdanger

da inainte cu ce se izolau exterioarele?

39Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon Jul 04, 2011 11:49 am

Aer Curat

Aer Curat

Inainte, cand ? Smile
Ca pe vremea strabunicilor si bunicilor mei izolatia se facea cu totul si cu totul altfel; dar nah si casele, pretentiile, etc. erau altele.

40Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon Jul 04, 2011 11:57 am

c6t9

c6t9

Cărămidă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

41Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon Jul 04, 2011 12:22 pm

Aer Curat

Aer Curat

Sa vezi tencuieli ext facute din argila/lut si par de cal. Wink

42Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon Jul 04, 2011 12:33 pm

c6t9

c6t9

Se fac și cărămizi din pământ.

Tencuielile alea nu crapă după o vreme?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

43Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Mon Jul 04, 2011 2:14 pm

Aer Curat

Aer Curat

Nu numai ca nu au crapat (daca sunt bine facute, iar pe vremea aia se faceau cum trebuie), dar sa vezi munca si baroase la demolare. Very Happy

44Amenajari in si pe langa casa - Page 2 Empty Re: Amenajari in si pe langa casa Tue Jul 05, 2011 12:25 am

c6t9

c6t9

Very Happy

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 2 of 2]

Go to page : Previous  1, 2

Similar topics

-

» Casa de vacanta

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum