Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Politicienii lor

5 posters

Go to page : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down  Message [Page 1 of 6]

1Politicienii lor Empty Politicienii lor Mon Mar 21, 2011 9:49 am

c6t9

c6t9

Azi citeam că în Rusia mai mulți oficiali au fost testați cu detectorul de minciuni și cei care nu au trecut testul, au fost demiși.

Mă întreb la noi cum ar decurge o asemenea inițiativă.

Apoi dintre cei 3 parlamentari europeni implicați în scandalul cu amendamentele, numai românul a refuzat să demisioneze și să plece acasă.

Adrian Severin a declarat inițial că banii primiți nu erau din fonduri publice (nu văd legătura) și apoi că banii au fost pentru consultanță, totul fiind o înscenare. Rușine Dinu Patriciu!

affraid

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

2Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Mon Mar 21, 2011 1:34 pm

Monitor_R

Monitor_R

c6t9 wrote:
...
Mă întreb la noi cum ar decurge o asemenea inițiativă.

Apoi dintre cei 3 parlamentari europeni implicați în scandalul cu amendamentele, numai românul a refuzat să demisioneze și să plece acasă.
...

affraid

Nici in cele mai umede vise n-ai sa vezi, iar de dimisie...nu s-a inventat in.ro!
[You must be registered and logged in to see this image.]

3Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Mon Mar 21, 2011 1:59 pm

c6t9

c6t9

Adevărul e că ne-am ales europarlamentarii cu mare grijă. Numai unul și unul sunt. Absolut toți niște piersici.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

4Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Sat Mar 26, 2011 6:43 am

c6t9

c6t9

După ce au aplicat abuziv o prevedere legală care nu putea fi aplicată atunci când a fost dată - impunerea recuperării TVA-ului pentru tranzacții imobiliare făcute de persoane fizice, care în baza codului comercial NU caracter comercial, plus multe alte prevederi care scot majoritatea tranzacțiilor din sfera comercialului. ANAF-ul se grăbește cu executările silite pentru că o dată luați banii, nu-i mai recuperezi în veci. Operațiunea este ilegală și inoportună. Deja există sentințe pe tema asta.

Ei bine, pentru că aici nu prea le-a mers, au băgat acum la oarece evaziune și pe toți cei care au fost plătiți cu drepturi de autor. Toți au imputate sume uriașe sub forma recuperării TVA-ului. Iar, conform unor legi, aceștia nu avea nici cea mai mică obligație legat de TVA. Deja ANAF anunță că va începe să-i execute în cel mai scurt timp. Foarte tare.

Finanțele statului sunt atât de prost conduse, încât mă întreb des cum de nu există ceva blocaje majore pe undeva. Ele sunt, dar se dreg din mers. Când mi-a venit impozitul la ce mai aveam eu, am fost anunțat că sunt dator la stat. Eu și alte câteva sute de mii de români. După ce am pierdut ceva timp să aflu datoria (pentru că te anunță doar că ai datorii, nu și care este), am aflat minunea. Mi se impută bonificarea pe care ei mi-au făcut-o la achitarea integrală a impozitelor. Shocked
Desigur unde am aflat asta nu se poate face nimic, dacă așa apare în calculator, acolo trebuie să plătesc Fuck
La coadă am aflat că alții care nu mai aveau chitanțele chiar și din 2002, trebuie să plătească "restanțele" la zi. 2002 este totuși un an destul de îndepărtat, poate chiar nu ține toată lumea toate chitanțele. Dar vă dați seama cam ce evidențe sunt la stat.

În fine, am rezolvat problema. Cum exact nu știu. Au modificat ceva în calculator și restanțele au dispărut ... până anul viitor cred, că nu mă mai miră nimic. Help

Ce mă miră puțin ar fi oasele aruncate publicului prin anchetarea unor nume grele implicate în viața politică din România. Ok, nu cele mai grele, dar oameni care finanțau și ăștia contează. Am o idee ce se întâmplă, dar mai aștept să văd cum vor evolua lucrurile.

++

Apropo de politicienii lor.

În Portugalia a apărut o problemă majoră. Nu mai există aproape deloc forță de muncă calificată, economia țării este puternic afectată din acest motiv și astfel că nici nu-și permit să o aducă din altă parte. Cei care se mai pricep la câte ceva, pleacă din țară pentru a fi mai bine plătiți.

Pare un scenariu posibil și la noi.

Am fost în Portugalia și chiar se simte diferența de educație față de Spania de exemplu. Mi s-au părut mult mai primitivi, un fel de țărănoi, dar nu în sensul rău al cuvântului, pur și simplu mai puțin șlefuiți. Totuși Lisabona nu arăta rau deloc și au făcut multe chestii deosebie pe acolo. Față de București e mult peste. Dar serviciile și oamenii cam așa se prezentau, un fel de România la țară.
Și portugheza e un fel de spaniolă, dar pronunțată aiurea. Dacă vedeam cuvintele scrise, înțelegeam destul de multe și semănau cu cele din spaniolă. Limbile sunt clar înrudite, dar câte cuvinte comune or avea, se pronunță total altfel. Mi s-a părut interesant.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

5Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Sat Apr 02, 2011 2:30 am

c6t9

c6t9

România are resurse de petrol şi gaze naturale la Timişoara şi Buzău, dar extracţia a fost abandonată. O companie britanică vrea însă să reia activitatea.

E, nu "orice" companie. E aia căreia Năstase i-a mai concesionat pe nimic, diverse. Inclusiv exploatarea din zona continentală pentru care ne-am bucurat fix o zi, când am câștigat procesul cu ucrainienii. Asta dacă nu cumva nu l-am câștigat noi, ci tot această "mică" companie britanică.

Situaţie asemănătoare şi în Buzău. Aceeaşi companie britanică a descoperit un potenţial considerabil de gaze naturale. "Aveam şapte sonde şi dădeam 6-7.000 de metri cubi pe zi. Există sonde care nu s-au exploatat o zi, care aveau 200 şi ceva de atmosfere", a spus un fost operator de zăcământ, Stan Lupşa, din Bobocu, judeţul Buzău.
realitatea.net

Doar că dintr-o dată în 2001 exploatarea a fost închisă pe motiv că nu mai sunt gaze. Însă se pare că românii timp de vreo 28 de ani nu au exploatat decât jumătate din ce era acolo.

Eu mai știu că românii nu sunt chiar niște fraieri în țiței și gaze naturale. De altfel, din declarația de mai sus se știa că acolo erau gaze.

Mai vrea cineva PSD-ul la guvernare?

Răspunsul este absolut irelevant. Oricine vine la putere, e clar că se bucură de sprijin extern în primul rând. Vă spun din sursă sigură că Vadim a pierdut atunci alegerile fiind furat grosolan.

Din ultimele documente de pe wiki, nu rezultă altceva, ci dimpotrivă, fenomenul e mai puternic decât s-ar putea crede. Practic cuvintele lui Tăriceanu înainte de alegeri mi s-au părut o milogeală mascată ca să mai rămână și ei la putere.

Stilul de guvernare PNL a fost mai puțin nociv ca al PSD-ului (mă refer stric la politizarea administrației).

Oricum am ieșit din criză.



Last edited by c6t9 on Sat Apr 02, 2011 12:16 pm; edited 1 time in total

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

6Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Sat Apr 02, 2011 11:53 am

Aer Curat

Aer Curat

[quote="c6t9"]
................................

Oricum am ieșit din criză.

[You must be registered and logged in to see this image.]

7Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Sat Apr 02, 2011 12:16 pm

c6t9

c6t9

Să înțeleg că nici tu nu simți?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

8Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Sat Apr 02, 2011 1:40 pm

Aer Curat

Aer Curat

Actuala criza economica, precum si altele (unele mult mai importante), vor lua sfarsit, atunci cand noi toti vom decide acest lucru.
Atat timp cat cei mai multi nu judeca si aleg pt ei insisi, ci se multumesc sa urmeze oarecum orbeste ceea ce spun unii sau altii dintre politicieni, acestea nu se vor sfarsii.

9Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Thu Apr 14, 2011 5:15 am

c6t9

c6t9

Ponta refuză să plătească datoriile cu care partidul a rămas în urma campaniei lui Mircea Geoană când a candidat pentru funcția supremă în stat.

Mi se pare normal, ce, i-au dat lui vreun ban? Ponta a declarat că partidul și-a achitat toate datoriile de când este el președinte al acestuia. Restul creanțelor în opinia lui Ponta trebuie plătite de către Geoană și fostul trezorier, care între timp a și părăsit partidul de mult.

Asta e mai mult de cascadorii râsului. Banii vor fi plătiți imediat ce PSD ajunge la putere.

Pe de altă parte, situația economică mondială cică se îndreaptă spre colaps total, nu spre ieșirea din criză. Ceea ce pare un pic ciudat. Extrem de multe state au datorii externe majore, discutăm despre mii de miliarde de euro, care se preconizează că nu vor mai putea fi recuperate vreodată.
Apoi în următorii 2 ani, băncile trebuie să refinanțeze datorii de 3600 mld. $ la nivel mondial, bani care nu există.

Tind să cred că s-a strigat "criza, criza", s-au dat semnale pentru suprimarea consumului, lucrurile au luat-o în jos rău (nu spun că era sau nu cazul, dar abordarea a fost total eronată) și acum se strigă ieșirea din criză, pentru că altfel ar fi tot mai grav. Real însă nu pare să se fi produs schimbări majore.

Cam cât de mare va fi următoarea cădere?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

10Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Thu Apr 14, 2011 6:07 am

Aer Curat

Aer Curat

Daca lucrurile vor lua o turnura si mai grava si va iesii totul (sau macar cea mai mare parte) a realitatilor fiecarui stat si/sau companii majore, la iveala tare imi e nci nu ne inchipuim noi cam cat de "bine" are sa fie.
Cumva criza din '29-'30 va parea o bagatela. Wink
Iar de refacere/revenire/etc. va fi f greu de discutat.

11Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Mon Apr 18, 2011 11:07 am

c6t9

c6t9

In Romania, the home of Dracula and other occult traditions, politics are renowned for being occasionally off-the-wall. President Traian Basescu and his aides have been known to wear purple on certain days to ward off evil.

Politician Mircea Geoana claimed that he lost the 2009 presidential race because Basescu hired a parapsychologist to launch a "negative energy attack" on him during a key debate.

Basescu has also appeared dancing with his wife or jiving with Gypsies — but his moves are far from Internet gold.

Talmacean promised Monday to keep a low profile until party elections next month but says he has no regrets.

"I danced, I sang. These are the qualities of the Romanian people," he told the AP.

via

Lols

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

12Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Fri Apr 29, 2011 1:27 am

c6t9

c6t9

Nu pot lăsa o asemenea știre. Conform mediafax, premierul bulgar, Boiko Borisov, a criticat ipocrizia occidentalilor și standardele duble cu care umblă. Și ce-i drept, cam așa este. Unele dintre cele mai mari economii ale lumii au datorii externe absolut uriașe. Din punctul ăsta de vedere, cred că am mai spus-o, Băsescu împreună cu Isărescu cred că au luat o decizie cel puțin interesantă, pentru că România ar fi avut bani să iasă din criză, dar ar fi făcut-o cu pierderi mari și într-o situație de posibilă sărăcie. Nu discut aici de bani cheltuiți aiurea în administrație, de corupție și chestii din astea, ci pur prin prisma cifrelor.

Și ipocrizia statelor menționate este cu atât mai mare cu cât România a fost acuzată că nu a raportat corect deficitul și că ar fi depășit puțin ținta convenită cu FMI. Culmea însă, FMI chiar a spus că cifrele sunt corecte și totul s-a desfășurat conform planului. Deci undeva există o problemă. Pe de o parte poziția României se dorește a fi pusă într-o lumină proastă, pe de alta poate FMI nu a vrut să iasă cu un eșec din afacerea cu România și atunci au gândit lucrurile să fie bine pentru toți, oricum fiind acoperiți în caz de nevoie de către noul acord.
Din păcate pentru noi, oricum o dăm, nu e bine. Povestea e clasică, România puternică nu poate fi decât cu voință politică externă. Noi nu am fost și nici nu cred că vom fi vreodată capabili să reușim singuri.

Wikileaks a confirmat multe bănuieli legate de intervenția marilor puteri în viața politică internă a majorității statelor. Mă distra oarecum poziția înjositoare a lui Tăriceanu, când cerea americanilor să nu-l "elimine".
Știu sigur că în 2000 alegerile au fost furate pentru a nu câștiga Vadim, care avea un avantaj serios.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

13Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Fri Apr 29, 2011 12:25 pm

c6t9

c6t9

Controlul corporal prea amănunțit din aeroporturile americane stârnește noi resentimente. Adevărul e că în numele siguranței poate se merge prea departe, dar lumea nu este perfectă. Este foarte subțire linia pe care se merge, dar alta încă nu există.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

14Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Tue May 03, 2011 1:52 am

c6t9

c6t9

Heh, apropo de "România se poate finanța singură", după cum spuneam, bani am fi avut și în momentul acordului cu FMI, dar ar fi fost o prostie să-i cheltuim. Din păcate PSD-ul se uită cu ochii mari la acei bani. Tare mi-e că dacă vin la guvernare nu vor face nimic bun. Fie cheltuie tot ce avem și atunci chiar suntem terminați, fie se vor plânge constant de moștenirea fostei PDL sau ambele.

Și tot apropo de rezervele țării, în aprilie BNR a cheltuit peste 600 mil. €, eu cred că în mare parte pentru a ține inflația jos printr-un curs care nu este susținut și economic.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

15Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Tue May 03, 2011 9:38 am

Aer Curat

Aer Curat

Cursul asta de schimb imi da si mie ceva batai de cap.
Are careva idee (cu sanse maxime de concretizare) care va fi evolutia cursului in urmatoarele sapt si luni de zile ?
Ca eu nu-mi mai pot da seama care va fi evolutia ........

16Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Tue May 03, 2011 11:12 am

c6t9

c6t9

Eu cred că vor încerca prin toate mijloacele să țină inflația jos numai din curs, că din altceva nu prea se poate.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

17Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Tue May 03, 2011 11:42 am

Monitor_R

Monitor_R

Parerea mea ca va evolua intre 4.05 si 4.15 pana prin toamna.
Dupa aceea mai vedem.

Cele mai corecte previziuni in ultimii 5 ani sunt cele facute de dealerii de la RZB.
Cautale pe net si urmarestele.

18Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Tue May 03, 2011 11:48 am

Aer Curat

Aer Curat

As vrea sa vand niste iepuroi si vreau sa obtin un curs cat mai bun posibil.
Acum imi pare rau ca nu am facut tranzactia la finele lui 2010, cand puteam obtine lejer 4.250 ron/eur.

19Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Tue May 03, 2011 11:52 am

Monitor_R

Monitor_R

Sorry, acum, chiar daca a trecut Pastele, se cumpara iepuroi, nu se vand! Rolling Eyes

20Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Tue May 03, 2011 1:18 pm

andrei0241

andrei0241

@Ciprian, asteapta pana cam cu o luna inainte sa ma intorc eu din voiaj, ca atunci sigur o sa fie cursul mare

Eu de vreo 3 voiaje o tot patesc ... ajung acasa, e curs ok si dupa 2 saptamani incepe sa scada, eu tot astept in ideea ca n'o sa mai scada prea mult ... si pana la urma pierd niste sume deloc neglijabile Very Happy

21Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Tue May 03, 2011 8:16 pm

oaspetele



putin probabil ca euro sa mai ajunga la valori gen 4,4 ron.
am prezis de mult aceasta 'invartosire' a leului
1.ce zice cata
2.nu se mai cumpara asa multe bunuri din import, deci cererea de euro e mica.

22Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Tue May 03, 2011 8:37 pm

Monitor_R

Monitor_R

Mai adauga si
3. Taxe marite si amenzi pt. PJuri, care se platesc in RON si cererea de RON e mare, deci RON puternic.

23Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Wed May 04, 2011 5:39 am

Aer Curat

Aer Curat

Nu m-ar deranja sa cumpar, numai ca eu am nevoie de ron-i si in plus, dupa ce inchei etapa curenta a proiectului, nu stiu daca-mi mai ramane ceva maruntis prin buzunare. pirat

Andrei as astepta eu, dar nu stiu daca furnizorii de materiale si prestatorii de servicii ar vrea sa astepte si ei. Very Happy

Oricum vad ca de vreo 2 zile are o tendinta ascendenta (se deprecieaza ron-ul); ceea ce e f bine pt ce am eu nevoie acum. Sunt curios cat va tine aceasta tendinta si/sau pana unde va ajunge ea. Smile

24Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Mon May 16, 2011 9:56 am

oaspetele



http://www.zf.ro/business-international/azi-incepe-agonia-datoriilor-pentru-sua-obama-se-teme-de-default-8268792
Azi începe agonia datoriilor pentru SUA. Obama se teme de default

America riscă să genereze o nouă criză financiară dacă politicienii nu ajung la un acord şi nu majorează pragul la care poate ajunge datoria publică, scrie The Telegraph.

Limita de 14.300 mld. dolari este aşteptată să fie atinsă astăzi, după care guvernul nu se mai poate împrumuta, iar dacă situaţia se prelungeşte Statele Unite s-ar putea confrunta cu intrarea în incapacitate de plată pentru prima dată în istorie.

25Politicienii lor Empty Re: Politicienii lor Mon May 16, 2011 11:33 am

c6t9

c6t9

N-au cum să intre. Asta pentru că de fapt este a n+1 oară când se întâmplă. Mi se pare interesant cum de fapt singura economie capitalistă țeapănă la nivel mondial, pe lângă cea germană, care este oarecum proverbială, este cea chineză. În rest, SUA are datorii imposibil de returnat, Japonia avea datorii uriașe, acum s-a agravat și mai rău situația, iar prin Europa este nenorocire, doar că nu prea se vorbește despre asta.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 6]

Go to page : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum