Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Politicienii lor

5 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down  Message [Page 4 of 6]

1Politicienii lor - Page 4 Empty Politicienii lor Mon Mar 21, 2011 9:49 am

c6t9

c6t9

First topic message reminder :

Azi citeam că în Rusia mai mulți oficiali au fost testați cu detectorul de minciuni și cei care nu au trecut testul, au fost demiși.

Mă întreb la noi cum ar decurge o asemenea inițiativă.

Apoi dintre cei 3 parlamentari europeni implicați în scandalul cu amendamentele, numai românul a refuzat să demisioneze și să plece acasă.

Adrian Severin a declarat inițial că banii primiți nu erau din fonduri publice (nu văd legătura) și apoi că banii au fost pentru consultanță, totul fiind o înscenare. Rușine Dinu Patriciu!

affraid

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

76Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Thu Jun 14, 2012 3:22 am

c6t9



Populația își merită soarta. Păcat că trebuie să plătim și noi împreună cu ea.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

77Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Fri Jun 29, 2012 11:23 pm

c6t9

c6t9

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

78Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Sun Jul 01, 2012 9:41 am

c6t9

c6t9

http://www.jurnalul.ro/externe/plagiat-ponta-parlament-european-616994.htm



„În conformitate cu standardele europene şi cu jurisprudenţa actuală, Ponta nu poate conduce un guvern al unei ţări membre, dacă a comis o fraudă în obţinerea unui titlu universitar. Mai multe state europene au aplicat, recent, acest principiu. Această afacere trebuie clarificată grabnic, întrucât este în joc credibilitatea Uniunii, în ansamblul său”.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

79Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Wed Jul 18, 2012 4:52 am

c6t9

c6t9

Au început să ne lovească ideile paranoice. Oare ce vor europenii de la noi de se bagă în seamă. Sigur, da' SIGUR nu e de bine.



Treaba e cât se poate de simplă. O instabilitate politică în zonă pe model maghiar (ceea ce în România nu se va întâmpla niciodată pentru că sunt mult prea jigodii să menținem poziția verticală) ar agrava și mai mult situația economică a Uniunii. Acest colț de "rai" cu Ungaria - România - Bulgari - Grecia - Turcia sperie Europa. Este adevărat că mai repede ar trebui să-i preocupe niște țări mai din inima ei, dar cred că alea intră la categoria "too big to fall" și se vor pompa bani acolo până când explodează luna și murim în liniște.



Ponta i-a liniștit rapid, ploconindu-se în stilul caracteristic românilor. Orice vor ăia, se rezolvă. Mă distrează totuși încercările de a ascunde convocările, ba mai mult, încercările de a sugera că de fapt noi ne-am dus acolo să-i încurajăm. LOL.



Înlocuirea PDL și Băsescu cu PSD va fi cruntă. Mai discutăm peste câțiva ani. Așa ... că altceva nu va mai fi, pentru că nici nu merită de fapt. Nu poți pune un rău în locul altuia. Faci schimbarea când ai cu cine, altfel mai bine rămâne ce cunoaștem că e mai mic sau măcar mult mai puțin flămând.



Ponta nu a plagiat. Decizia aparține unei comisii făcute de el (SÎC) pentru Mang. Presiuni? Ce presiuni? Însă este suficient să citești lucrarea pentru a observa că metodologia de lucru depășește orice bun simț în materie de utilizare a unor paragrafe din alte opere, selectiv menționate, dar însușite ca și cum ar fi emanat de la autor. Construcțiile sunt clare și lipsite de orice incertitudine asupra acestui aspect. Nu există nici un fel de mențiune sau trimitere, totul este integrat cursiv printre puținele propoziții ce îi aparțin. Dar, nu e plagiat.



Probabil așa cum eu aș vrea să dispără anumite personaje, alții nu mai suportă nimic legat de PDL. Nu le port vreo dragoste deosebită nici eu. Însă aș face orice să-i țin departe pe cei de teapa lui Ponta. Credeam cumva că poate o fi totuși un alt soi de om, nu un porc nesimțit cum rar am văzut.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

80Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Wed Jul 18, 2012 8:29 am

Aer Curat

Aer Curat

Deci la referendumul din 29 Iulie vei vota contra demiterii marinerului ?


Din pacate, dpmdv, sunt si mai putine (daca pot spune asa) optiuni decat au fost data trecuta; practic NU avem alternativa in actuala clasa politica. Drept pt care eu as organiza un referendum pt disparitia intregii clase politice, definitiv si irevocabil Wink , dar si interzicerea lor si a rudelor pana la gradul 3-4 in a mai ocupa vreo functie publica (direct sau indirect) pt macar urmatorii 50 de ani. Aici ar intra si toti functionarasii bugetari din sistemul administrativ central si local, as extinde asupra intregului aparat bugetar, dar deocamdata nu sun solutii pt invatatamant si sanatate.


Oricum, daca mai era nevoie, jagardelele astea psededisto liberale (cica) au demonstrat care le sunt cu adevarat realele intentii, chiar daca a fost doar o prezentare succinta si cat de cat acoperita/voalata.
Partea proasta e ca nic pedelei nu sunt prea departe, iar Baselu' nu prea a facut mare lucru de cand e la Cotroceni, sau cand a fost la capitala, sau la transporturi.

81Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Wed Jul 18, 2012 8:41 am

c6t9

c6t9

Nu pot da ceva prost jos ca să pun ceva și mai prost de dragul de a schimba.

Totuși, dacă e așa de rău, de ce nu iese toată țara în stradă?

Aia ce spui tu cu interzicerea trebuia făcută după împușcarea lui Iliescu în 90.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

82Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Wed Jul 18, 2012 12:30 pm

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:Nu pot da ceva prost jos ca să pun ceva și mai prost de dragul de a schimba.

De acord, dar tot alegand raul mai mic am ajuns unde am ajuns; plus ca raul mai mic a devenit tot mai mare in ultimii ani.
Insa la fel de adevarata este si remarca ta privind potentialul viitor cu uselisti la putere.


Totuși, dacă e așa de rău, de ce nu iese toată țara în stradă?

Din lasitate si lipsa de unitate ?!
Plus interesele unora si manipulare maselor ............. mai sarace cu duhul.
Ca fapt divers, am cunoscut mici antrepenori care il sustineau (la locale) pe Dan Diaconescu. WTF Pana la urma otevizarea desavarseste manelizarea.


Aia ce spui tu cu interzicerea trebuia făcută după împușcarea lui Iliescu în 90.

De acord, insa nici acum nu ar fi rau sa fie facuta, chiar daca binele ne-a fost refuzat si societatea s-a cam cangrenizat; macar punem punct.

83Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Wed Jul 18, 2012 12:49 pm

c6t9

c6t9

Lumea nu iese pentru că nu e rău. OK, nu e foarte bine, dar nici foarte rău. Mă uit la câte mașini sunt dimineața. De ce nu le lasă acasă? Cumperi ceva, lista de așteptare la livrare e de câteva zile. Am fost în mai multe locuri. Nu prea ai zice că este situația unei economii în agonie.

Nu mai sunt poate cifrele de acum câțiva ani, dar alea nu erau normale și să le pui drept etalon e dovadă de naivitate.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

84Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Wed Jul 18, 2012 6:37 pm

oaspetele



Mai oameni buni, Romania nu e doar Bucuresti sau Cluj.
La mine se simte cam de 1 luna ca e naspa situatia.

"Eu am avut o problemă în relaţia cu PDL, îmi reproşau că sunt prea
multe arestări de la PDL. Au mârâit şi ştiu discuţiile din teritoriu, că
!ce face preşedintele, ne arestează pe toţi până termină mandatul?"
"(T.B.).
Ma intreb, oare unde s-ar mai pune problema asa ca la noi ??

85Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Wed Jul 18, 2012 11:44 pm

c6t9

c6t9

N-am văzut lumea pe străzi nici la Bistrița.

Probabil în multe țări există jocuri de culise, dar ceva mai rezervate. Vezi de exemplu Italia sau Franța. Chiar și Anglia.

Numai că în țările astea nu se face ceva de genul 90% noi, restul ei. E mai mult un raport invers. Și când ești prins, ai dispărut imediat, nu stai ca Ponta. Ai mai văzut tu pe cineva, în orice țară, să schimbe 3 comisii până să primească verdictul că nu e plagiat? Întrebarea mea e, pe cine punem în loc de fapt?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

86Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Thu Jul 19, 2012 4:40 am

oaspetele



Tot pe ei.

87Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Thu Jul 19, 2012 7:35 am

c6t9

c6t9

Twisted Evil

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

88Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Mon Jul 30, 2012 11:17 am

c6t9

c6t9

Mi-a fost silă să mai scriu despre asta.

http://www.adevarul.ro/locale/craiova/Doljenii-inghesuit-mearga-commune-prezenta_0_746325516.html

La secţia 449 Radovan -126,24%

La secţia 517 Vârvoru de Jos - 115,66%

La secţia 479 Sopot -112,32%

La secţia 278 Carpen -109,19%

La secţia 450 Radovan- 108,88%

La secţia 362 Gogoşu -101,08%

La secţia 345 Gherceşti- 101%

La secţia 334 Drăgoteşti -100%

Întâmplător cam știu cum se fură la alegerile astea. Tind să cred că real împotriva lui Băse au fost cam 6 milioane de voturi cel mult.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

89Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Mon Jul 30, 2012 1:07 pm

Aer Curat

Aer Curat

Senzatia mea e ca au contabilizat si o mare parte a voturilor nule, tot impotriva Basinelului.
Imi pare rau ca lumea nu iese masiv la vot si sa le ceara sa plece toti, dar absolut toti.
Oricare ar fi dintre astia de pana acum nu reprezinta decat o varianta f proasta pt noi. Daca pana acum alegeam raul mai mic, de acum nici macar aceasta optiune nu mai este disponibila in spectrul politic al ultimilor 22-23 de ani.


Pe buletinele mele de vot, de la locale, era trecut unul Tepes Voda, pe el l-am votat, dar se pare ca nu prea a fost si pe buletinele altora.

90Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Mon Jul 30, 2012 7:58 pm

oaspetele



Probabil numarul de voturi 'speciale' e egal cu numarul de buletine retinute la 'sursa'.
Pentru mine zona politicului romanesc incepe sa se ingusteze vizibil. Estimez ca prin ianuarie-februarie va ramane o amintire.

91Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Wed Aug 01, 2012 12:57 pm

c6t9

c6t9

Germania a inceput sa atraga bani la dobanzi negative pentru prima data in istorie, adica investitorii au preferat sa dea bani statului, doar sa aiba garantia ca isi vor primi o mare parte inapoi.

Comparativ, dobanzile la obligatiunile pe 10 ani in Spania au trecut de nivelul de 7%, din cauza starii precare a finantelor acestei tari.

"In ultimele 30 de luni, Germania a economisit mai mult de 60 miliarde de euro prin refinantarea datoriei sale. In plus, datorita cresterii colectarii de impozite si a scaderii cheltuielilor sociale, statul a pus in visterie, in total, intre 70 si 100 de miliarde de euro", conform sursei citate.

bom

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

92Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Thu Aug 02, 2012 3:11 am

c6t9

c6t9

-The Eurozone should not have existed. You can't take completely different countries with different demographics, economies and mentalities and have theme use the same currency. The Eurozone will destroy itself whatever whoever does. It CAN'T survive because it was built for a political purpose, with no regards to economics.

The Eurozone benefited Germany more than any other country. Have a look at the current account balance of the Euro members, and you will understand why. Not saying that the German economy has no qualities and it's all the Euro, but still. On the other hand, the Euro wrecked the Southern European economies. Could write pages about that , but in short : Credit boom + Overvalued currency + Misused European funds + Housing bubbles etc...

Austerity doesn't work. The more austerity you have, the worse the recession is, and the more deficit you have. It's an infinite loop, currently tested by Greece. Some people say "You have to put your finances in order, if you spend too much you have to cut your expenses". But austerity measures are like selling the car you use to go to work or to find one. In the short term it's great, then it's shit. Common sense ! If the government stops spending, the economy worsens, more people are unemployed, the governments revenues fall and at the same time unemployment benefits must be paid. In the end you spend less but your deficit gets worse.

-Greece will leave the Euro. It's a question of months, not years, and it's GOOD ! They will default on their debt, elect the communist and even if the first few years will be really hard (well, it's already really hard) they will make it. In the long term, they win.

The Eurozone will explode. When Greece leaves everyone will understand the game is over. Ireland and Portugal are economic zombies plugged to the ECB, Spain and Italy will not be able to finance their deficit with the "market" (at 7% they can't even today). Spain and italy are too big to be bailed out, and the whole thing will explode.

The Euro "rescue" plans are HUGE SCAMS ! With these plans, Spain and italy borrow at 7%, and then lend at 3% to themselves and their banks. How the hell is this supposed to work? The more you "rescue" the Eurozone the worst things will be when the thing goes bust, look at the "Target 2" indicator to the see how much the German will lose when it will happen. Frightening, really.

-It's not about the Greek or German people ! Of course the Greeks cheat more than the German, but why did the German lend them so much money in the first place? Of course the Greek economy is inefficient, but with a 50%-overvalued currency, how wouldn't it be?

-It's about the Greek and German politicians, and they are basically the same. Germany should not have pushed greece into the Eurozone, and Greece should not have cheated to get in. The Greeks should not be so corrupt, but the German should not have corrupted them (look at the arms deals scandals). Germany should not have "punished" the Greeks, but the Greeks should not have played the nationalist card.

The people are screwed by their "elite", everywhere. The Grek state sold the public companies for nothing, the Chinese bought some and screwed the Greek workers. The Spanish bankers destroyed their country with the help of their corrupt, incompetent politicians. The French and the Germans saved the Euro only to save their banks, and destroyed southern europe to gain a few years. I have to many examples of how fucked up our politicians are, so i stop here.

The whole financial system is going to collapse. Plain and simple. It is the biggest bubble in the whole fucking human history, it is UNSUSTAINABLE and is alve because the central banks are injecting Thousands of billions. the biggest crach in history is for the next years, and it is a GOOD thing ! After all this crap is ruined we (the youth) will be able to build a new economic system, like our ancestors did after WWII. it may be worse or a lot better, but it will be different, up to us to make it the most ethic, equitable and efficient we can.

-The global economy is fucked and we are heading to a new Depression, this time at at global level. China will land hard, Japan will default, the Eurozone explode, it will be a complete disaster. Why? because for 40 years we have built massive, global imbalances, and one day things balance themselves. It's called a crisis and the bigger the imbalances were, the worse the crisis is. Maybe there will be wars, revolutions, and it will be really really hard for a few years, but then we will have a different, more balanced world until we create new imbalances and a new crisis happens. A few people have litteraly robbed the world for the past decades (See the whole financial haven thing), and if the System collpases they will fall with it. Bad for them, good for the 99.99% (again,in the long term).

TL;DR : Yes, Greece will leave the Eurozone, and it's good in the long term. Yes, the financial system is fucked, and it's good in the long term. yes, it's gonna be the great Depression if not worse, and it's good in the long term. Off my chest ! Sorry for my crappy Engrish, if you ave any question i'd be glad to answer the best I can.

Edit : When I say we are going to have a global depression, it's not that it will happen in the future, it has already begun. Just to clarify.


The question everyone always asks me...Ok, let's try

Protect your money ! Every major bank risks to bankrupt, so be sure to split your money (if you're rich) in multiple accounts and multiple banks. Your government (at least, mine) guarantees a maximum sum, so don't go higher. Invest something like 10% in gold or silver, if the situation is not too bad you will be able to sell it at a good price just before the situation gets better, if the situation is really really bad it will be even more valuable. If you can go to a unionized (?) bank, which does not speculate and is not exposed to the global fiancial system.

-If you're rich invest in property. A house if the prices are not too high, some land maybe. If you need tools for your job (be it a computer or a tractor), buy them when their prices start to decline, but before the situation is so bad you can't afford or find them anymore. Of course if in your country the housing prices are very high and everyone is like"oh,sounds like a good investment", don't buy!

-Find a job in another country if you don't find one in yours. You will have more experiene, new language skills, and when the situations gets better you will be way more atractive than your peers for the employers.

-Be close to your friends and family. in times of troubles they will be the ones to help you, more reliable than the government.

-Read the news. All the news. From the mainstream medias, the liberals, the conservatives, the left,the right, everyone. I read dozens of newspapers and news sites from a dozen countries every week, and i learned that ONLY THE LIARS TELL THE TRUTH. Really. They all tell bullshit, but by knowing the opinions of the left-wingers you will realize when the right-wingers lie and vice-versa. Same with the Survivalists, the Bankers, the Greens, the Arabs, Communists, the libertarians ,the whatnot. I read Zerohedge and the Financial Times, go to Thinkprogress and Fox news, and so on. Don't let anyone manipulate you.

Again, i'm not saying it will be the end the world, but there are very strong evidence that we are heading to a global crisis. It happend before and it will happen again. When in 2007 i told my friends and family "the housing bubble in the US is going to bust, it will be really hard" they didn't believe me. Same in 2009 when I said "In 2012, maybe 2013 Greece will leave the Eurozone". Information is key

Totul va fi bine, cine strigă cu mine?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

93Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Sun Aug 05, 2012 11:34 am

c6t9

c6t9

Privind Olimpiada de la Londra, multi greci se intreaba cum de tara lor a fost detronata intr-atat, ajungand, de la stralucirea din 2004, cand a gazduit Jocurile Olimpice, la criza din prezent.

A organiza un eveniment de astfel de dimensiuni a insemnat pentu Atena eforturi de 9 miliarde de euro (11 miliarde in prezent), facand din Jocurile Olimpice din 2004 cele mai scumpe de pana atunci, relateaza Businessweek.

La numai cateva zile de la inchiderea grandioasei ceremonii, Grecia a avertizat zona euro ca datoria publica si deficitul vor fi mai rele decat se astepta, ceea ce s-a si intamplat. Grecia a devenit prima tara din Uniunea Europeana care a fost plasata sub monitorizare fiscala de catre Comisia Europeana, in 2005.

Cu o datorie publica insumand 168 de miliarde de euro in 2004, e clar ca Jocurile Olimpice nu au adus singure colapsul economic. Nu se pune problema de cat de multi bani au fost cheltuiti pentru Olimpiada, ci mai ales de cum au fost ei cheltuiti si de unde proveneau ei.

Dupa o perioada de austeritate pentru a se intari din punct de vedere financiar si a se califica pentru intrarea in zona euro, in 2001, guvernul elen n-a mai fost atat de atent cu banii. Jocurile Olimpice reprezinta doar una dintre zonele unde s-au cheltuit bani cu nemiluita, bani obtinuti din imprumuturi greu de rambursat si deloc indelung gandite.

Desi sute de mii de oameni au venit in Grecia in 2004 pentru a vedea locul unde s-au nascut Jocurile Olimpice, in anii care au urmat, numarul acestora a fost din ce in ce mai mic, turistii indreptandu-se catre alte tari, precum Croatia si Turcia, unde preturile erau mai mici, iar marketingul mai eficient.

Multe din stadioanele si facilitatile construite la preturi enorme au ramas nefolosite. In sudul Atenei, la o zona de promenada de 2 kilometri, ce unea trei stadioane, folosita la Jocurile Olimpice, s-a transformat intr-un cos de gunoi imens. Guvernul face eforturi sa vanda un perimetru de 620 de hectare de langa zona folosita la Olimpiada, la Hellenikon, dupa ce a dat gres in a-l folosi intr-un mod profitabil.

Pentru greci, a gazdui Jocurile Olimpice a insemnat sa investeasca in infrastructura, in oameni, in branding, explica Stratos Safioleas, seful mass-media internationale cu ocazia Olimpiadei. Din pacate, spune el, nici cele doua guverne care au urmat nu au stiut cum sa profite de pe urma evenimentului numit Olimpiada.

Londra, incotro?

Amintirea Olimpiadei bantuie grecii si poate ar trebui sa puna pe ganduri si Londra. Daca Barcelona a cheltuit, in 1994, circa 11,8 miliarde de dolari cu Olimpiada, iar Sydney, unde evenimentul a inregistrat un succes enorm, a scos din buzunar relativ putin, 3 miliarde de dolari, ultimele rapoarte guvernamentale de la Londra, in ceea ce priveste cheltuielile, vorbesc despre un efort financiar de 14,5 miliarde de dolari din sectorul public.

Asta, desi alte autoritati britanice vehiculeaza suma de 17 miliarde de dolari drept cost final, iar scepticii, nu putini, spun ca in realitate suma va fi cu mult mai mare, conform Al Jazeera.

Un raport VISA, companie al carui nume este alaturi de Olimpiada de ceva vreme, arata ca Marea Britanie va primi un stimul de 8 miliarde de dolari, in ceea ce priveste economia, in urmatorii 3 ani. Premierul britanic David Cameron e chiar mai optimist, el oprindu-se asupra sumei de 20 de miliarde de dolari, suma generata de evenimentul de la Londra.

Dar toate acestea vin cu un cost. La Londra se desfasoara in aceasta perioada cea mai mare operatiune de securitate de pe timp de pace, de dupa al Doilea Razboi Mondial. Numai bugetul pentru securitatea Olimpiadei a ajuns la 860 de milioane de dolari si aproape 20.000 de persoane sunt implicate in aceasta vasta operatiune.

In plus, faptul ca Olimpiada are loc in inima orasului, face ca aceasta desfasurare de forte sa fie si mai vizibila fata de alte Olimpiade si o face cu atat mai controversata. De aceea, multe afaceri mici au de suferit in aceasta perioada, din cauza legislatiei stricte. Unii vorbesc chiar de spiritul Olimpiadei care e ucis de organizatori.

E greu de crezut ca Londra va reusi, dupa Olimpiada, sa calce pe urmele Barcelornei, printre singurele din ultimii 30 de ani care a reusit sa profite, din punct de vedere economic, de pe urma JO. In cazul ei, evenimentul din anii '90 a imbunatatit calitatea vietii pentru locuitori, orasul devenind si ramanand un magnet pentru turisti.

Cum a gestionat Europa situația din 2005 până acum?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

94Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Mon Aug 06, 2012 12:33 am

c6t9

c6t9

Ioan Rus a anunţat, luni, că şi-a înaintat demisia de onoare din funcţia de ministru al Administraţiei şi Internelor, pentru că este un politician onest, corect, iar în ultimele zile asupra lui au fost făcute presiuni începând de la Traian Băsescu şi continuând cu Crin Antonescu, lucru inacceptabil.

De ce ar menționa Rus numele lui Antonică??? Păi e simplu. Antonică în sondaje urcă constant, Ponta a mai recuperat ceva, dar azi citeam că tot a pierdut 7% și l-a mai și adus pe Băsescu la un maxim al ultimilor doi ani. Și dacă cu Băsescu nu-și mai poate face imagine momentan, hai să-i dăm și lui Antonescu o palmă, că are de unde să scadă.

Ioan Rus a declarat ... după ce şi-a anunţat demisia de onoare din funcţia de ministru de Interne, că nu poate accepta ca MAI să fie părtaş "la ceva ce nu înseamnă lege, ce nu înseamnă respectarea legii în România", precizând că limitele demnităţii sale şi le stabileşte singur.

... El a adăugat că, în opinia lui, referendumul a fost organizat suficient de bine, chiar bine" şi că el este un politician "onest, corect".

Și presiunile vin de la Antonică? Măi să fie. Și de la Băsescu?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

95Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Mon Aug 06, 2012 1:40 am

c6t9

c6t9

CCR a decis că la cvorum contează numai populația din România.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

97Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Mon Aug 06, 2012 5:31 am

c6t9

c6t9


Crin Antonescu: Cum sa te pun eu?
Mircea Diaconu: Pai tu m-ai pus. In intervalul asta atat de acut si de nu stiu ce, daca nu ma suna dl Chitoiu de cateva ori ... nu stiu, parca ma simteam pe undeva disperat, voiam sa lupt, sa muncesc, n-aveam cu cine
Relu Fenechiu: Dar eu nu te-am sunat de mai multe ori?
Mircea Diaconu: Si tu m-ai sunat
Relu Fenechiu: Pai vezi? ...nu te-am pus la treaba?
Mircea Diaconu: Prea putin, prea putin. Vorbesc foarte serios.
Crin Antonescu: Chitoiu, Fenechiu... Putini oameni sunt sunati de astia trei: Rusanu, Chitoiu, Fenechiu, pe cuvant. Deci daca te-au sunat astia 3, esti tare, crede-ma! Esti mare
Mircea Diaconu: ...vorbesc foarte serios, am avut sentimentul ca nu sunt chiar vicepresedinte din moment ce nu e atat de mare nevoie de mine, sa ma duc, sa ma zbat, sa musc, sa rup, sa tot ce trebuie

Dăfaq

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

99Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Thu Aug 09, 2012 12:14 am

c6t9

c6t9

In ultimele luni, odata cu venirea la putere a fostei Opozitii, mai intai prin preluarea Guvernului si, ulterior, prin victoria clara de la alegerile locale, atmosfera din Romania a devenit irespirabila.

Ei, categorie in care intra majoritatea oamenilor politici, indiferent de culoarea de moment, fac tot posibilul pentru a ne demonstra cat suntem de neimportanti si ca singura noastra menire pe acest pamant este aceea de a fi masa de manevra electorala.

Dupa 8 ani de dominatie portocalie aproape totala, schimbarea componentei Guvernului a venit ca o gura de aer proaspat. Era ca si cum am fi fost tinuti cu capul sub apa. Apoi am putut sa respiram putin, in momentul in care Ungureanu i-a luat locul lui Boc, iar "greii" PDL au trecut in linia a doua, pentru ca numirea lui Victor Viorel sa fie similara cu libertatea de a inota unde si cum vrem, cu capul la suprafata.

Din pacate pentru noi, desi putem sa ne tinem acum capul la suprafata, ei, cei care au puterea in momentul de fata, au cam cotit vaporul si se indeparteaza in timp ce noi ii privim neputinciosi. Sigur ca unii mai striga la ei, altii spera ca e doar o gluma proasta si ca se vor intoarce curand, numai ca lucrurile par sa ne fie inca o data potrivnice.

Intr-un fel, asta e soarta poporului roman. In alt fel, e o ironie bolnava a hazardului. Doar sa ne gandim putin. Dupa caderea regimului Ceausescu toata lumea se astepta la mai bine, la lapte si miere, la caini cu covrigi in coada; si a venit FSN-ul, transformat ulterior in PDSR, lui Iliescu.

Dupa comunistii transformati peste noapte in aparatori ai democratiei, sigur nu se putea ceva mai rau. Dar a aparut CDR-ul lui Constantinescu, cu frictiuni intre cele o mie de partide si partidulete componente, cu schimbari de ministri si premieri mai dese decat demiterile antrenorilor de la Steaua.

In 2000, iarasi s-a votat cu speranta in mai bine. Sau in mai putin rau. Si a aparut PDSR, ulterior PSD, al lui Iliescu si Nastase. Se putea merge din rau in mai rau? Binenteles, pentru ca alternativa la PSD a fost PDL-ul lui Basescu!

Acum ne aflam, sau ne vom afla, la ora alegerilor parlamentare, in fata aceleiasi probleme. Venim dupa 8 ani portocalii. E clar ca PDL-ul e perimat ca si concept dupa o perioada dezastruoasa si frustranta. Alternativa e insa cea care inspaimanta mai mult.

Guvernul Ponta, dublat de interimatul lui Antonescu, ne-a aratat in ultimele luni cam cum vor sta lucrurile din momentul in care vor pune mana pe puterea deplina - minciuni cu zambetul pe buze, pumnul in gura pus in cel mai evident mod cu putinta, ignorarea oricaror reguli, interne sau internationale, si, mai presus de toate, bataia de joc fata de omul de rand, om care va deveni insignifiant, inutil sau chiar in plus in urmatorii 4 ani.

Bun, alte alternative? Pai, in afara de PDL si USL il mai avem pe domnu' Dan si al lui partid. Sigur, chestia asta prinde doar daca va doriti neaparat 20.000 de euro si credeti in ei tot atat de mult cum ati crezut in gasirea Elodiei. Aici ar fi timpul unei paranteze pentru a sublinia cat este de ingrijorator faptul ca un partid ca PP-DD a ajuns a treia forta politica dintr-o tara membra a UE si NATO.

Altceva? In momentul de fata, altceva nu exista. Nu mai sunt alte partide cu potential de a trece macar pragul la parlamentare, exceptand UDMR-ul, care e oricum din alta poveste, iar romanii au aratat cat sunt de interesati de un independent fara trecut politic si neimplicat in scandaluri in momentul in care Nicusor Dan a candidat la Primaria Capitalei.

Soarta noastra pare pecetluita iar votul, oricat de demn, responsabil sau necesar ar fi, in teorie, este la fel de practic ca si inainte de '89; cu alte cuvinte, mergi sau nu mergi la vot, tot ei vor fi alesi!

Sansa noastra si a Romaniei este, ca sa ne miram din nou de paradoxul bolnav al hazardului, interesul strainilor, in special al UE si SUA. Da, raul, ramul, resursele de gaze naturale, de petrol, de energie si tot asa vor face ca Romania sa nu devina feuda propriilor politicieni. Ci feuda "baietilor mari".

Lucrul asta se vede deja, nu cred ca exista vreo alta tara aflata la nivelul nostru care sa fi primit atat de multe avertismente si directii de urmat intr-un timp atat de scurt. Asta inseamna ca strainii nu vor sa lase din mana un teritoriu pe care s-au chinuit sa puna mana aproape doua decenii. Si, nota bene pentru ei, fara vreun "razboi de eliberare".

Binenteles ca se pune intrebarea cum este mai bine?

Pai, cum e mai bine? Sa muncesti pentru Basescu, Ponta, Antonescu, Iliescu, Nastase, Udrea, Videanu, Miki Spaga, Voicu si lista poate continua mult si bine sau sa muncesti pentru Obama, Merkel, Barroso si ceilalti "imperialisti"? Cum dreptul la autodeterminare ne-a fost luat demult, in ciuda declaratiilor publice, eu unul prefer cea de-a doua varianta.

Sigur, exista si sansa emigrarii intr-o tara care isi respecta cetatenii platitori de taxe. Aici ar exista doar riscul pierderii dreptului de vot, daca il credem pe presedintele interimar, insa asta e ca si cum ai pierde dreptul de a juca la loto - chiar daca joci, chiar daca nu, aceeasi suma de bani o s-o ai in buzunar si dupa extragere.

http://www.ziare.com/politica/politica-interna/sansa-noastra-in-romania-lor-1183272

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

100Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Thu Aug 09, 2012 9:50 am

c6t9

c6t9

Rămășițe după Olimpiada de la Atena.

[You must be registered and logged in to see this image.]

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

101Politicienii lor - Page 4 Empty Re: Politicienii lor Thu Aug 09, 2012 10:08 am

c6t9

c6t9

Nemții nu-l vor pe Marga ca ambasador. LOL!

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 4 of 6]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum