Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Viitorul luminos

+3
oaspetele
Aer Curat
c6t9
7 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down  Message [Page 5 of 7]

1Viitorul luminos - Page 5 Empty Viitorul luminos Sun Apr 03, 2011 8:48 am

c6t9

c6t9

First topic message reminder :

Mai săptămâna trecută mă uitam peste niște cifre care se leagă și cu ce spune Boc despre schimbarea codului muncii și necesitatea creșterii gradului de ocupare al românilor.

Cifrele astea mi s-au părut cel puțin SF.

In trimestrul trei al anului trecut, rata de ocupare a populatiei cu varsta intre 15 si 64 ani era de 60,2%, res­pectiv 9,428 milioane de persoane.

Tot in aceeasi perioada a anu­lui trecut, populatia activa a Romaniei a fost de 10.185.000 de persoane, din care 9.482.000 erau ocupate si 703.000 erau somere.



Financiarul nu dă toate cifrele, însă pe scurt rezultă că ar fi inactivi cam 2,8 milioane de români cu vârsta între 15 și 64 de ani. Inactiv exclude șomer, pensionar etc.

Și toată lumea își pune speranța în ăștia pentru a fi o sursă serioasă de venit la buget. Păi dacă e așa, eu nu văd cum România să se poată baza pe țăranii care-și sunt suficienți în propria gospodărie (nu toți produc pentru comercializare), pe elevi și studenți.
Forța de muncă calificată inactivă reprezintă un procent minuscul.

Parcă suntem tâmpiți.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

101Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Fri Dec 02, 2011 7:01 am

c6t9



Eu n-am mai fost plecat din țară de mult timp. Atunci (când am fost), prețurile nu mi s-au părut la multe categorii de produse (mâncare, băutură, electronice, haine) a fi mai mari ca la noi în destul de multe țări, să nu spun în toate de am fost. Poate în ultima vreme lucrurile s-au mai schimbat. Cert este că o statistică la nivel de UE ne pune în penultimul loc la prețuri, doar la bulgari fiind mai ieftin. Relevanța studiului îmi scapă totuși, pentru că nu are nici o relevanță. Nu contează cât de ieftin este un produs, dacă eu nu mi-l pot permite. Poate să fie și de 10 ori mai ieftin ca la nemți dacă eu am salariul de 100 de ori mai mic. Cam câte produse din astea îmi pot lua eu și câte ei? La noi fiind mai ieftin totuși.



E tot mai clar că totul se va pune în cârca cetățenilor. Ani buni am fost cam în următoarea situație. Să spunem că atunci când ne era foame, ni se punea în față o felie de pâine într-o farfurie și un burger mare în alta. Dacă cumva nu ai fi ales din prima ce trebuia, în timp pentru cine alegea burger-ul veneau ca bonus și alte chestii precum o sticlă cu suc, o prăjiturică.



Cine dracu nu ar fi ales soluția poate mai puțin sănătoasă, dar atât de atrăgătoare? Și acum culmea, după ce a fost aplicat acest sistem, vinovați nu sunt cei care controlau farfuriile.



Pare oarecum greu de acceptat, dar dacă sistemul financiar va cădea, indiferent de zonă (adică ce mi-e că va fi Europa, ce mi-e că va fi US), va antrena un colaps general. Mai interesant mi se pare că această criză este de fapt un cumul de crize la nivel mondial, care nu au fost niciodată tratate pentru vindecare, ci doar s-au prelungit prin diverse metode.



Acum se naște întrebarea, pot fi ele vindecate? Este sistemul în sine o problemă? Dacă da, atunci nu pot fi vindecate. Dacă nu, atunci cine are interes să nu se ia măsurile care sunt necesare.



Noi suntem doar spectatori. Nu cred că putem face ceva, chiar dacă am ieși în stradă de exemplu. Sistemul a fost gândit să se protejeze în absolut orice situație. Sau aproape.



Last edited by c6t9 on Fri Dec 02, 2011 10:44 am; edited 1 time in total

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

102Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Fri Dec 02, 2011 9:56 am

Aer Curat

Aer Curat

Vindecate este un cuvant/notiune mult prea greu/grea pt ce incearca ei sa faca; da, ar fi posibil, doar ca asta ar insemna schimbarea din temelii (aici as pune ghilimele, pt ca atat timp cat aceste temelii sunt/au fost false ......., noi toti am fost pusi sa alergam dupa niste iepuri imaginari, departe de ceea ce era real) a suficient de multor principii/chestiuni/etc. Nu cred ca sunt suficienti (inca) cei care doresc realmente asta si oricum nu la nivel decizional.
Cine are interes ? cam tot aia care ne-au adus in aceasta situatie; si-n aceasta situatie s-au scos profituri f mari si inca se scot.

Si noi putem produce o schimbare, in primul rand pt noi insine schimbandu-ne unele perceptii si atitudini, iar apoi impreuna pt nivelul colectiv.
Realitatea este cea pe care o alegem si/sau o construim noi, nu va veni altcineva sa o schimbe pt noi (precum un erou pozitiv din povesti), iar noi doar sa privim de pe margine.

103Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Fri Dec 02, 2011 10:35 am

oaspetele



CA dovada

http://www.adevarul.ro/actualitate/pensii-reforma-pensii_nesimtite_0_591541088.html

Pensiile speciale vor creşte anul viitor cu 17%, în timp ce pensiile
„normale" vor rămâne îngheţate, se arată în proiectul de buget propus de
Ministerul de Finanţe.

104Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Fri Dec 02, 2011 11:00 am

c6t9

c6t9

OK, noi putem face niște alegeri, dar când totul cade în jur, mi-e că nu există vreo soluție salvatoare. Poate doar dacă stai destul de izolat. Și unde mai există astfel de locuri?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

105Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Fri Dec 02, 2011 11:38 am

c6t9

c6t9

Viitorul prim-ministru al nostru

http://www.ziare.com/victor-ponta/presedinte-psd/ponta-cine-mai-are-incredere-in-sarkozy-si-merkel-va-pati-precum-papandreou-1136088



Apăi, nu e prima dată când Ponta spune lucruri trăznite. E ceva cu poporul ăsta, nu știu ce să mai spun. Ne urmărește un blestem.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

106Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Sun Dec 04, 2011 2:54 am

c6t9

c6t9

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

107Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Sat Dec 10, 2011 5:35 am

c6t9

c6t9

Ar putea avea Europa un guvern unic?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

108Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Sat Dec 10, 2011 6:57 am

Aer Curat

Aer Curat

Deocamdata sunt mult prea multi ipohondrii, avari dornici sa faca bani din orice si oricum, sacali interesati doar de sange, etc.; pe de alta parte sunt destui interesati de acest guvern unic doar din perspectiva in care doar ei sa fie cei care-l conduc (din primul rand, sau mai din umbra).
Sa mai aducem in discutie si interesele globale/mondiale, sau altele ?
Deci oricum am da-o, la ora actuala, e cam greu sa fie bine pt cetatenii de rand.
DAR DACA aceasta, sa spunem federalizare a Europei (ma rog, ue), ar fi facuta asa cum trebuie, in cel mai bun interes al cetateanului (inclusiv fara cacanariile care se intampla acum la/in parlamentul european si toate comisiile si comitetele) ar fi o chestiune buna nu numai pt tari precum RO (din motive lesne de inteles), ci si pt intreaga Europa.
Ar ramane, insa, un risc destul de ridicat, al concentrarii unei puteri f mari in mana catorva; chiar daca va fi o usoara contrabalansare prin autonomia regionala (adica tarile de acum). Daca legile, reglementarile vor fi cat mai putine, mai clare si cat mai simple posibil, se poate realiza un echilibru.

109Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Sat Dec 10, 2011 7:27 am

c6t9

c6t9

Să zicem că nu ar fi chiar mâna câtorva oameni, ci o chestie similară cu ce avem acum. Din punctul meu de vedere există o mai mare transparență și poate nu or fi chiar toți sau toate țările așa de corupte și dezinteresate. Ar merita să încercăm. Alternativa este cunoscută oricum și rezultatele se văd.



Pentru a nu știu câta oară iar nu înțeleg asta cu reducerea cheltuielilor. Ok, presupun că sunt și oarece pierderi (nu discutăm despre România), dar în general banii au o justificare. Cu reducerile astea înseamnă ca europenii să trăiască precum chinezii.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

110Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Mon Dec 12, 2011 9:45 pm

oaspetele



Poi nu chiar ca orezarii, dar nici ca acum 10-20 de ani.
Noi ne plangem ca suntem o tara sociala, dar de fapt suntem departe de anumite tari din Europa.
Iar acea parte sociala nu mai poate fi suportata decat din imprumuturi. Sau mariri exagerate de taxe, dar e putin probabil ca oamenii vor accepta. Mai ales tinand cont ca multi dintre destinatarii ajutoarelor nu sunt nascuti in tarile de care vorbim.

Pasii vor fi mici, scaderea treptata a ajutoarelor sociale (ca si cuantum, apoi ca si categorii de adresabilitate), marirea usoara si progresiva a taxelor (TVA, impozit pe proprietate) etc.
Se va incerca probabil o uniformizare a fiscalitatii in UE. Exceptand impozitul mai mare pe care il vom avea de platiti, poate ca nu va fi o chestie rea intarirea disciplinei financiare.
Partea "buna" e ca nu noi vom trebui sa mai taiem din aripi, ci cei care traiesc mai bine ca noi. Adica majoritatea.

111Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Mon Dec 12, 2011 10:49 pm

1QVIPER

1QVIPER

oaspetele wrote:Se va incerca probabil o uniformizare a fiscalitatii in UE.

Mi-ar fi drag sa se incerce uniformizarea si la ce primim, nu numai la ce dam...

112Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 1:52 am

andrei0241

andrei0241

Asta cu salarii la nivel european n'o s'o vedem multi ani de'acum incolo. Da, in unele ramuri sunt salarii comparabile, insa alea's f putine in comparatie cu restul ...

113Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 2:08 am

c6t9

c6t9

În 2009 la nivel de UE cică s-a încercat o relaxare fiscală, fără prea mare succes.



Până înțeleg, eu îmi mențin poziția conform căreia reducerea consumului este o idee proastă în contextul economic global. Nu am ce să reduc pentru că practic pe termen mediu cel mult, mă falimentez de fapt singur, nu câștig nimic real. Chestie care s-a și întâmplat până la urmă, chiar dacă nu s-a recunoscut decât foarte târziu și acum dupa ce s-au dat niște semnale să se reia consumul că va fi bine, de fapt se vede că e și mai rău și a căzut și ce era bine.

Nu trebuie redus consumul, ci profitul mare pe termen scurt.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

114Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 3:15 am

oaspetele



Profitul mare pe termen scurt plus salariile nesimtite.
Twisted Evil

ca sa-i raspund si lui Unq, veniturile se vor uniformiza inspre noi, nu inspre ei.

115Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 3:41 am

andrei0241

andrei0241

1QVIPER wrote:
oaspetele wrote:Se va incerca probabil o uniformizare a fiscalitatii in UE.

Mi-ar fi drag sa se incerce uniformizarea si la ce primim, nu numai la ce dam...

Angajatii unei companii multinationale sunt intrebati ce vor face cu banii din prima de craciun.
Elvetianul: Din banii de prima imi cumpar o barca.
Reporterul: Pai si restul?
Elvetianul: si cu restu imi renovez fatada casei.
Englezul: Din banii de prima imi cumpar o masina sport
Reporterul: Pai si restul?
Englezul: si cu restul ma duc intr-o excursie in Africa
Romanul: Din banii de prima imi cumpar un pulover.
Reporterul: Pai si restul?
Romanul: Restul mi-i da mama.

116Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 6:11 am

c6t9

c6t9

lol!

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

117Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 6:18 am

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:.................

Nu trebuie redus consumul, ci profitul mare pe termen scurt.

DA.
La fel si cel pe termen mediu si cel pe termen lung prin modificarea obiectivelor, investitii mai mari in cercetare si dezvoltare, pt a gasi solutii mult mai prietenoase cu mediul, renuntarea la vechile tehnologii si obiceiuri ineficiente+poluante+etc., in calitatea si fiabilitatea produselor, solutii cat mai naturale simai simple, etc.
Dar si consumul trebuie putin regandit (am mai scris despre asta).

Insa realitatea e alta, toti care produc ceva sau presteaza orice, nu prea sunt dispusi sa lasa niciun banut si sub diverse pretexte (ca e criza, ca nu mai are de unde, si multe altele) sunt disperati/ahtiati (intr-o masura mai mare sau mai mica, intr-o forma sau alta) sa taxeze/jupoaie cat mai multi bani de la orice client.
Un ex.: anul asta s-au tot scumpit materialele de constructii, nu doar o data, desi pretul locuintelor (cel putin cele deja executate) a mai tot scazut.
Dar ex de genul asta se pot observa in orice magazin, magazinas,....

118Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 6:51 am

c6t9

c6t9

Mă întreb ce va declanșa schimbarea.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

119Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 8:30 am

andrei0241

andrei0241

Nu si cand? Very Happy

120Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 8:57 am

oaspetele



Aer Curat wrote:
c6t9 wrote:.................

Nu trebuie redus consumul, ci profitul mare pe termen scurt.

DA.
La fel si cel pe termen mediu si cel pe termen lung prin modificarea obiectivelor, investitii mai mari in cercetare si dezvoltare, pt a gasi solutii mult mai prietenoase cu mediul, renuntarea la vechile tehnologii si obiceiuri ineficiente+poluante+etc., in calitatea si fiabilitatea produselor, solutii cat mai naturale simai simple, etc.
Dar si consumul trebuie putin regandit (am mai scris despre asta).

comunistule.
Shocked Shocked


Laughing

121Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 9:11 am

c6t9

c6t9

Dacă într-o țară exponent al capitalismului s-a spus că cine are mai mult de 100 de milioane de $ să "doneze" surplusul și dacă se plânge că nu-i ajung banii, să fie instituționalizat, poate că nu e chiar așă de comunist, nu?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

122Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 9:24 am

oaspetele



E evident ca trebuie sa se schimbe ceva, daca mai vrem viitorul.
Fie el luminos sau mai putin.

123Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 10:24 am

c6t9

c6t9

Cum asta presupune ca bogații ăia mari să renunțe la chestii, mi-e greu să cred că va fi prea curând sau ușor. Oare vor schimba masele ceva? Să nu uităm că până acum numai așa s-au reformat sistemele.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

124Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 13, 2011 10:25 am

Aer Curat

Aer Curat

oaspetele wrote:
Aer Curat wrote:
c6t9 wrote:.................

Nu trebuie redus consumul, ci profitul mare pe termen scurt.

DA.
La fel si cel pe termen mediu si cel pe termen lung prin modificarea obiectivelor, investitii mai mari in cercetare si dezvoltare, pt a gasi solutii mult mai prietenoase cu mediul, renuntarea la vechile tehnologii si obiceiuri ineficiente+poluante+etc., in calitatea si fiabilitatea produselor, solutii cat mai naturale simai simple, etc.
Dar si consumul trebuie putin regandit (am mai scris despre asta).

comunistule.
Shocked Shocked


Laughing

Welcome

O alta sansa nu prea mai avem, noi ca omenire (suntem prea multi, consumam prea mult si mult prea aiurea, nu ingrijim natura ci dimpotriva, ....); si nu e vorba de comunismul cum il stim noi, pt ca nu nationalizez sau nu confisc nimic. Very Happy

125Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Wed Dec 14, 2011 6:14 am

c6t9

c6t9

Trăim (sau nu) și vedem. Noi oricum nu putem face nimic. Cred că orice acțiune de aici poate fi destul de ușor zădărnicită. Așa că mi-e să nu realizăm o frecție la piciorul de lemn.



Ce mă sperie este de fapt lipsa de reacție în sensul bun al celor care ne conduc. Totuși ei ne decid viața într-o mai mică sau mai mare măsură.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

126Viitorul luminos - Page 5 Empty Re: Viitorul luminos Tue Dec 27, 2011 10:34 am

c6t9

c6t9

Noile modificări la codul rutier cred că vor liniști iar traficul câteva luni bune. Și nu cred să nu ajungă a fi aplicate.

Practic orice mișcare în "front" poate fi sancționată, inclusiv demarajul.

Și depășirea cu 60km/h a vitezei regulamentare poate însemna o amendă de maxim 7.000 de lei.



Nu zic că m-ar deranja foarte tare dacă aș putea merge de aici la Oradea cu 130km/h.



Se preconizează și o creștere a impozitelor, sper eu totuși să nu fie cu 50%.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 5 of 7]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum