Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Viitorul luminos

+3
oaspetele
Aer Curat
c6t9
7 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down  Message [Page 2 of 7]

1Viitorul luminos - Page 2 Empty Viitorul luminos Sun Apr 03, 2011 8:48 am

c6t9

c6t9

First topic message reminder :

Mai săptămâna trecută mă uitam peste niște cifre care se leagă și cu ce spune Boc despre schimbarea codului muncii și necesitatea creșterii gradului de ocupare al românilor.

Cifrele astea mi s-au părut cel puțin SF.

In trimestrul trei al anului trecut, rata de ocupare a populatiei cu varsta intre 15 si 64 ani era de 60,2%, res­pectiv 9,428 milioane de persoane.

Tot in aceeasi perioada a anu­lui trecut, populatia activa a Romaniei a fost de 10.185.000 de persoane, din care 9.482.000 erau ocupate si 703.000 erau somere.



Financiarul nu dă toate cifrele, însă pe scurt rezultă că ar fi inactivi cam 2,8 milioane de români cu vârsta între 15 și 64 de ani. Inactiv exclude șomer, pensionar etc.

Și toată lumea își pune speranța în ăștia pentru a fi o sursă serioasă de venit la buget. Păi dacă e așa, eu nu văd cum România să se poată baza pe țăranii care-și sunt suficienți în propria gospodărie (nu toți produc pentru comercializare), pe elevi și studenți.
Forța de muncă calificată inactivă reprezintă un procent minuscul.

Parcă suntem tâmpiți.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

26Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Wed Jun 22, 2011 5:17 am

bleunightdanger



o avea rost sa mai facem copii?

27Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Wed Jun 22, 2011 6:08 am

c6t9

c6t9

Eu nu mă grăbesc.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

28Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Wed Jun 29, 2011 3:44 am

bleunightdanger

bleunightdanger

io as face ca-mi plac

29Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Wed Jun 29, 2011 6:59 am

c6t9

c6t9

De ce "ai face" și de ce nu faci?

Și mie îmi plac și chiar mă înțeleg bine cu ei.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

30Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Wed Jun 29, 2011 8:33 am

ska

ska

c6t9 wrote:Și mie îmi plac și chiar mă înțeleg bine cu ei.

stiu, si mie mi-e dor de tine...

31Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Wed Jun 29, 2011 10:28 am

c6t9

c6t9

lol!

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

32Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jun 30, 2011 1:36 am

c6t9

c6t9

Între China și Germania s-a încheiat un acord economic pe 5 ani în valoare de 300 miliarde de euro. Germania este cea mai puternică țară europeană, cu slabe perspective să piardă poziția prea curând. Chiar se vorbește despre intenția nemților de a renunța la euro dacă EU va lăsa Grecia în faliment. Poate au fost doar zvonuri că nemții au început să tipărească monedă nouă în mărci, doar să-i sperie pe ceilalți. EU fără Germania e nimic.

China este cel mai mare exportator al planetei și specialiștii consideră că va face parte din noul G4, alături de Brazilia, India și Rusia în următorii ani.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

33Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jun 30, 2011 5:00 am

c6t9

c6t9



https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

34Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Fri Jul 01, 2011 12:31 pm

c6t9

c6t9

Între comunism și capitalism sau cum vedea lumea Paul Lafargue pe la 1880.

Spirala infernală:

1.Muncim tot mai multe ore si producem tot mai mult ca sa castigam tot mai mult – asa ni se cere “ideologic” de catre societatea capitalista – ca doar marii industriasi/ patroni au nevoie de oameni “motivati” care sa le produca mai mult, sa se imbogateasca ei mai mult; lenea nu e buna, din punctul lor de vedere, caci astfel nu muncim pentru ei si nu ne inregimentam sa le fie lor bine…

2. Produsele, la un moment dat, nu se mai vand, caci sunt prea multe, piata e saturata, iar oamenii nu mai au bani – salariile oferite de industriasi/patroni nu sunt suficiente pentru a face fata tentatiei generate de produse; intervine publicitatea care ne convinge sa cumparam.

3. Suntem tentati de publicitate, vrem sa cumparam - muncim mai mult, sa castigam mai mult, sa ne permitem. Multi ne lasam tentati si facem si credite.

4. La un moment dat sunt atat de multe produse pe piata ca nu mai are cine le cumpere – dar spirala infernala continua: ca doar continuam sa muncim mai mult, ca sa ne platim creditele, si… sa consumam mai mult!

5. Daca tot sunt dispusi din ce in ce mai multi oameni sa munceasca tot mai mult, de ce sa angajeze patronii 10 oameni in loc de 7, sau chiar 5, ca doar vor munci suficient cei 5 deja angajati, daca sunt bine prinsi in credite si dorinte de consum. Asa apare somajul! Astfel, tot mai putini oameni muncesc tot mai mult, calitatea produselor/ serviciilor scade, dar nu conteaza pentru patron caci banii vin si asa. In ceea ce priveste somerii – este treaba lor !

6. Creditele sunt din ce in ce mai numeroase si mai mari, caci cine intra in cercul lor iese greu.

7. La un moment dat piata crapa: locuri de munca, credite, imobiliarul, totul pica.


De multe ori ne lovește câte o palmă din străfundurile istoriei. Multe probleme pe care le avem nu sunt noi. Ba chiar unora li se găsise și o rezolvare, care la vremea respectivă fusese ignorată pentru că nu servea interesele potrivite.

Că doar mașina electrică nu s-a inventat ieri.

De fapt în esență nu atât sistemele sunt problema, ci oamenii care le aplică. Ideologiile le mai schimbi, cu oamenii am mari rețineri.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

35Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Mon Jul 04, 2011 2:17 am

c6t9

c6t9

Nu înțeleg de ce se miră lumea de rezultatele de la BAC.

Arătau într-o statistică de acum 2 ani că RO este pe ultimul loc în Europa la capitolul studii superioare, doar vreo 11% din populația țării. FOARTE puțin. Eu cred că în general trăim niște iluzii și adevărurile sunt ascunse, nu ca la greci, dar nu suntem departe.

Tot aud că toată lumea are studii superioare și nu-și găsește serviciu care să fie la nivelul pregătirii. Păi care toată lumea nene, restul de 89% înseamnă că nu muncesc.

Iar nivelul pregătirii este cum este, să fim serioși.

Acum râd când văd cum se acuză miniștrii între ei. Desigur fiecare a luat cele mai bune măsuri, proști sunt ceilalți.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

36Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Mon Jul 04, 2011 5:14 am

oaspetele



Ba, stiti ca am ceva cu portocalii.
dar de data asta, macar partial, sunt cu ei.
Sa puna tata camere de supraveghere peste tot.
Sa nu mai copieze si gata.

37Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Mon Jul 04, 2011 9:27 am

ska

ska



lol!

38Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Mon Jul 04, 2011 9:50 am

Aer Curat

Aer Curat

La noi nu se trateaza cauza, ci se fac nu stiu cate dezbateri (pt rating) despre efecte, incercand sa trateze efectele.
Pana nu se umbla la cauza, nu se va rezolva nimic. Cauza este data de:
- sistemul de invatamant: programa, modalitatea de predare - practic trebuie sa ai doar o memorie f buna, ceva logica si ai astfel cele mai bune premise, ca oricum nu se face ceva care sa fie si util in viata, plus sa fie de actualitate;
- corpul didactic, care in mare masura este dezinteresat, depasit, ancorat in percepte de f mult timp trecute/prafuite si paguboase de la bun inceput; plus cei care au anumite sechele, deviatiuni comportamentale, precum si alte considerente care ii fac sa fie ori tiranii elevilor, ori terorizati de unii elevi;
- delasarea elevilor, desi aceasta se incadreaza mai degraba intre cauza si efect.
- ar mai fi si diferitele standarde aplicate in diverse scoli/licee, in unele sunt cadre didactice mai scrupuloase, riguroase, rigide, iar in altele sunt mult mai permisive si unde inclusiv copiatul este facilitat. Ceea ce face ca rezultatele inregistrate de elevi la acelasi test, sa nu fie deloc relevante, daca le centralizezi.


Singura afirmatie politica care este corecta (dpmdv), dar si trista din pacate, este ca alta ar fi fost situatia acum daca am fi avut 15-20 de generatii care nu ar fi fost invatate cu spaga, copiatul si altele asemenea.

39Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Mon Jul 04, 2011 10:37 am

bleunightdanger

bleunightdanger

Sunt perfect deacord sa puna supraveghere video peste tot in scoli.
Momentan am pe masa un plan de achizitii pt dotarea gradinitelor din bucuresti si nu sunt foarte multi bani. La nivel de scoli + licee investitia ar fi mult mai mare dar dupa parerea mea niste scule bune montate cum trebuie ar fi superutile.

40Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Mon Jul 04, 2011 12:30 pm

c6t9

c6t9

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

41Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Tue Jul 05, 2011 1:07 am

Aer Curat

Aer Curat

Inevitabilul s-a produs: Primul stat american intră în faliment
Este vorba despre Minnesota, care va avea, cel putin pentru o perioadă
de timp, o serie de servicii publice blocate, pentru că, pur și simplu,
nu sunt bani.

42Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Tue Jul 05, 2011 1:49 am

c6t9

c6t9

Chiar mă gândeam azi.

America a băgat mii de miliarde în economie pentru o creștere de vreo 6-700 de milioane. Asta că să apară în scris că există creștere economică. Este cât se poate de reală opinia conform căreia mai bine dădeau banii ăia populației și lucrurile s-ar fi așezat mult mai bine și mai repede. În aceeași notă, nevoia Greciei de 120 de miliarde mi se părea derizorie comparativ cu sumele pompate peste ocean.

China s-ar putea prăbuși împreună cu SUA, pentru că are cea mai mare rezervă valutară în $ din lume și numai în $. Practic dacă SUA și $ se duc, China va avea aceeași soartă destul de rapid. Nu va mai vrea nici dracu să cumpere acei $ sau vor valora mai nimic. China a căzut într-o oarece capcană cred.

Dar astea nu sunt noi. Sunt probleme vechi și nimic din ce s-a făcut nu a fost pentru rezolvarea lor.

Omenirea nu poate trăi cum o face acum. Nu-și permite. Suntem prea mulți, costurile sunt prea mari și de obicei sunt pe spatele altor popoare. Ăia mor de foame să fie bogate alte țări, e simplă treaba. Era evident că într-un final se va termina totul.

O mai lălăie puțin, dar inevitabil banii vor fi lipsiți de valoare în viitorul apropiat, pentru că oricum ei nu au nici o valoare.

Trebuie reformată societatea și nu suntem proiectați să trăim ca acum. Nu avem cum. Nu știu cum s-ar putea limita lucrurile voit. Una e să ne lovească vreo nenorocire din exterior și alta e să fie luate măsuri din interior, care vor distruge toate valorile, toate privilegiile. Probabil se va lungi până la căderea de la sine a tot și asta e.

P.S. Ce silă mi-e de Ecaterina Andronescu. Cică elevii n-au trecut pentru că PDL a făcut subeictele prea grele. Mi-e greață!!!

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

43Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Wed Jul 06, 2011 7:35 am

Aer Curat

Aer Curat

Tribunalul Bucuresti: Omul de afaceri Costica Costanda trebuie sa primeasca despagubiri in valoare de 165 de milioane de euro de la Primaria Capitalei
Costica Costanda a fost reprezentat in acest proces de 3 dintre cei mai
puternici avocati "la bara" din Romania: Valeriu Stoica, Florea Gheorghe
si Traian Briciu. De cealalta parte, Primaria Capitalei a fost
reprezentata de Daniel Stefanica, iar Consiliul General de avocatul
George Stancov, potrivit Mediafax.

Tribunalul Bucuresti a admis
cererea lui Costanda privind desfacerea contractului prin care acesta a
renuntat la terenul din Parcul Bordei in schimbul celui din Satul
Francez.

In acelasi timp, Primaria Generala trebuie sa ii
plateasca lui Constanda suma de 109.216.400 de euro, reprezentand
contravaloarea terenului din Bucuresti, strada I. V. Turgheniev nr.
11-15 si in Bulevardul Aviatorilor nr. 110-112, plus 6.417.669 de euro,
contravaloarea sultei achitate prin contractul de schimb, precum si
29.757.210 euro, despagubirile prevazute in contractul de schimb. De
asemenea, Primaria trebuie sa achite 79.500.000 de lei, dobanda aferenta
despagubirilor.

Bugetul pentru 2011 al Primariei Capitalei este de 4,5 miliarde de lei - aproximativ un miliard de euro.

Chestiunea asta a plecat de la Base, cat de intemeiata este ea nu discut acum, dar sa nu fi in stare tu primarie generala sa rezolvi cumva aceasta chestiune fara a se ajunge la plata unor astfel de sume, mi se pare impardonabil.
Personal as vrea ca aceasta despagubire sa fie platita de catre toate persoanele angajate ale primariei sau de catre primarie pt acest caz. Asta din simplul motiv ca nu au reprezentat cum trebuie si-n cel mai bun interes al contribuabilor, interesul public.
Dupa ce ca din buget se fura pe rupte sa mai faci si o astfel de plata din el ..........
Oricum tot noi, "fraierii", vom ajunge sa achitam si aceasta nota de plata.

44Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Wed Jul 06, 2011 7:48 am

c6t9

c6t9

Și crezi că există cineva care să-i urmărească pe aleși că nu și-au făcut datoria?

Asta ar însemna să avem justiție. Oricum marea lor grijă acum sunt averile ilegale.Să vezi ce abuzuri or fi.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

45Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 1:10 am

bleunightdanger

bleunightdanger

Discutam ieri cu cineva tot pe teme d'astea dureroase si mi-am dat seama ca toate luptele duse de acest popor pentru independenta au fost o imensa pierdere de timp si resurse. Ar fi fost cu mult mai bine daca ne cotropea cineva, daca faceam si noi acuma parte dintr-o tara puternica. Dar noi nu si nu, am vrut sa facem rahatul praf. Si iata ca am si reusit.

Ce ar fi fost rau daca eram uniti cu Ungaria si Austria?

46Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 1:16 am

c6t9

c6t9

Băh, îmi place cum gândești.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

47Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 2:53 am

Aer Curat

Aer Curat

bleunightdanger wrote:Discutam ieri cu cineva tot pe teme d'astea dureroase si mi-am dat ................................

Ce ar fi fost rau daca eram uniti cu Ungaria si Austria?

Ori tu nu mai ti minte sau nu sti istoria din acele momente (cate nenorociri au facut ungurii cand ne-au furat Transilvania) ori ai cazut prada unor gogorite poleite ce se vanturau intr-un anumit moment.
Oricum prin asta am incerca sa remediem efectul si nicidecum sa tratam cauza.

48Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 3:31 am

oaspetele



Poi daca ne luau ungurii "pierdeam" toata tara.
Sau vrei sa spui ca nu erau interesati de celelalte provincii istorice ??

49Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 3:48 am

c6t9

c6t9

Ungurii nu au făcut nimic din ce n-au făcut alții cu teritoriile cucerite. În natură supraviețuiește cel mai puternic.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

50Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 5:28 am

Aer Curat

Aer Curat

Ar fi fost ei interesati dar nu au putut; oricum ce s-a facut atunci a fost datorita imperiului austro-ungar, fara Austria unguri nu ar fi fost in stare de asa ceva.

Ungurii au avut mereu un complex, o problema cu Romanii, iar aceasta s-a manifestat intr-o maniera mai violenta, cruda si mai ranchiunoasa, decat in alte situatii de cotropiere a vreunui teritoriu romanesc de catre alti invadatori.

In aceiasi nota as putea pune problema astfel: ce s-ar fi intamplat cu toata Europa daca Ginghis Han ar fi reusit sa treaca de Romania (asa cum era ea organizata atunci) ?

51Viitorul luminos - Page 2 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 5:46 am

oaspetele



Cine stie ?
E greu de 'extrapolat'.
Din pacate, prezentul e palpabil. Dureros, as putea spune, de palpabil. Si n-au trecut tatarii de noi...

Sponsored content



Back to top  Message [Page 2 of 7]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum