Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Viitorul luminos

+3
oaspetele
Aer Curat
c6t9
7 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down  Message [Page 3 of 7]

1Viitorul luminos - Page 3 Empty Viitorul luminos Sun Apr 03, 2011 8:48 am

c6t9

c6t9

First topic message reminder :

Mai săptămâna trecută mă uitam peste niște cifre care se leagă și cu ce spune Boc despre schimbarea codului muncii și necesitatea creșterii gradului de ocupare al românilor.

Cifrele astea mi s-au părut cel puțin SF.

In trimestrul trei al anului trecut, rata de ocupare a populatiei cu varsta intre 15 si 64 ani era de 60,2%, res­pectiv 9,428 milioane de persoane.

Tot in aceeasi perioada a anu­lui trecut, populatia activa a Romaniei a fost de 10.185.000 de persoane, din care 9.482.000 erau ocupate si 703.000 erau somere.



Financiarul nu dă toate cifrele, însă pe scurt rezultă că ar fi inactivi cam 2,8 milioane de români cu vârsta între 15 și 64 de ani. Inactiv exclude șomer, pensionar etc.

Și toată lumea își pune speranța în ăștia pentru a fi o sursă serioasă de venit la buget. Păi dacă e așa, eu nu văd cum România să se poată baza pe țăranii care-și sunt suficienți în propria gospodărie (nu toți produc pentru comercializare), pe elevi și studenți.
Forța de muncă calificată inactivă reprezintă un procent minuscul.

Parcă suntem tâmpiți.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

51Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 5:46 am

oaspetele



Cine stie ?
E greu de 'extrapolat'.
Din pacate, prezentul e palpabil. Dureros, as putea spune, de palpabil. Si n-au trecut tatarii de noi...

52Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 5:59 am

Aer Curat

Aer Curat

Pana nu va avea loc o "trezire" a noastra, moment in care sa punem lucrurile la locul lor, situatia va fi la fel sau chiar mai rau.
Stiu, daca ne uitam in jurul nostru nu prea gasim cu cine sa facem acest lucru acum; cei mai multi nu realizeaza sau nu sunt interesati de asta si cauta doar sa "se descurce", mai sunt unii care realizeaza dar nu fac nimic, asteapta sa faca altii, altfel spus se complac.
Oricum, intr-un fel sau altul, nu va mai trece mult timp pana cand se va atinge masa critica de pers "trezite".

53Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 8:21 am

c6t9

c6t9

Aer Curat wrote:
In aceiasi nota as putea pune problema astfel: ce s-ar fi intamplat cu toata Europa daca Ginghis Han ar fi reusit sa treaca de Romania (asa cum era ea organizata atunci) ?

Ce s-a întâmplat și cu locurile unde au ajuns.

Ce se întâmplă și acum cu alte locuri. Nu mai există site-ul și harta cu exterminarea din Palestina. E doar un exemplu. În Africa sunt altele. În Asia la fel. Recente.

Pe ăia cine îi apără?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

54Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 8:39 am

Aer Curat

Aer Curat

Iti dai seama cum ar fi aratat Europa de vest cu puternice influente mongolice. Smile

Realmente, exceptand bogatasii si anumiti potentati ai lumii, nu stiu cine este cu adevarat aparat si de ce anume este el aparat.
In mod normal, intr-o alta societate decat cea a noastra (asta inseamna oriunde pe pamant) nimeni nu ar trebui aparat pt ca nu ar avea cine si ce sa-l atace. Atacul nu este altceva decat o forma de manifestare a fricii si/sau a unor iluzii (de imbogatire, ca nu este suficient, etc.)

55Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 9:43 am

c6t9

c6t9

Uite că într-o societate declarat modernă, liberală, capitalistă guvernată de drepturile omului într-un cadru al statului de drept, îți dai seama că de fapt ești cam nimic. O formă ceva mai evoluată de sclavagism și exploatare.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

56Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 11:29 am

Aer Curat

Aer Curat

Pai actualmente sclavagismul nu se mai face cu forta, ca pe vremuri, ci prin indatorare si alte abuzuri facute in numele securitatii/sigurantei sau a unor presupuse libertati.

57Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 11:51 am

oaspetele



Hai, de ce nu vedeti partea plina a paharului ?
Acum poti vota.
Laughing

58Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 12:31 pm

c6t9

c6t9

Good one

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

59Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Thu Jul 07, 2011 12:36 pm

Aer Curat

Aer Curat

lol!

Ca avem si vreo optiune realmente buna.

60Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Sun Jul 10, 2011 10:51 am

Aer Curat

Aer Curat

Reuniune de urgenta a liderilor UE pentru a discuta despre criza datoriilor
Principalii responsabili economici ai Uniunii Europene se vor reuni luni
dimineata la Bruxelles pentru discutii privind al doilea plan de ajutor
financiar pentru Grecia, care suscita anumite ingrijorari si temeri de
contagiune in zona.

La reuniune au fost invitati presedintele
Bancii Centrale Europene, Jean-Claude Trichet, presedintele Eurogroup,
Jean-Claude Juncker, presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel
Barroso, si comisarul pentru Economie si Afaceri Monetare, Olli Rehn, au
declarat surse apropiate situiatiei pentru Reuters.

Discutiile
vor viza blocajul intervenit in proiectul privind implicarea sectorului
privat intr-un al doilea pachet de ajutor financiar pentru Grecia, dar
si ingrijorarea in crestere referitoare la Italia, dupa ce vineri a fost
inregistrata o vanzare masiva de active italiene.


Ehhhh daca s-ar discuta deschis si complet despre aceasta chestiune a datoriilor suverane, orice moneda aflata acum in circulatie, a indiferent carei tari sau uniuni nu ar mai valora nici macar un bob de orez.

61Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Sun Jul 10, 2011 11:57 am

c6t9

c6t9

Orezul este foarte valoros Wink

Văd că momentan se investește în aur. Oare se va ajunge acolo?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

62Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Sun Jul 10, 2011 12:07 pm

Aer Curat

Aer Curat

Eu am spus de cativa ani de zile ca cine vrea sa fie pus la adapost, transforma disponibilitatile in aur. In fine, nu asta e imp.
Un stat american deja accepta ca mijloc de plata/valuta convertibila aurul si chiar si Elvetia ia f serios in considerare emiterea de franci elvetieni de aur.
Chestiunea nu este daca vom ajunge acolo, ci cat de "la vale" vom ajunge si cati vom mai ajunge chiar si acolo.

63Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Sun Jul 10, 2011 12:15 pm

c6t9

c6t9

Of, adevărul e că nu trăim nici pe departe într-o lume perfectă, ai dreptate Sad

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

64Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Sun Jul 10, 2011 12:25 pm

Aer Curat

Aer Curat

Lasa lumea perfecta, eu as fi f multumit daca am traii intr-o lume trezita si scuturata de toate prejudecatile, falsele cutume, fara nonvalori, fara toata suita de iluzii, fara impunerile si restrictiile altora (inclusiv cele ale dogmelor "religioase"), etc.
Pt ca asta ar insemna ca mergem (sau ne reintoarcem) acolo unde ar trebui si unde ne chinuim sa ajungem inca de la inceputul veacurilor.

65Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Sun Jul 10, 2011 10:58 pm

oaspetele



Eu nu inteleg, daca vine marea criza, ce faci cu aurul ???

66Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Mon Jul 11, 2011 2:21 am

Aer Curat

Aer Curat

Indiferent de vremuri, cele care au fost sau cele care ar putea fi, intotdeauna vor exista anumite bunuri/produse care vor avea valoare. Adica care vor avea cautare, vor avea cerere, sau care vor fi pretuite de catre toti; daca vrei un fel de etalon. Acesta va avea cea mai mare valoare si dim cat mai mici.
Nu in ultimul rand acesta este cel mai probabil sa aiba o larga apreciere cu mult inaintea "crizei" respective.
In cazul unei crize reale si majore, primele care-si pierd rapid valoarea sunt cupiurile monetare, ale tarilor sau regiunilor respective.
Inca ceva, actualul sistem monetar international are valoarea pe care o are, doar pt ca noi toti am decis si decidem/hotaram acest lucru (daca maine vom decide ca nu mai valoreaza nimic, nu va mai valora nimic); in timp ce aurul prin valoarea sa intrinseca este si va fi o valuta forte.

67Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Mon Jul 11, 2011 2:40 am

c6t9

c6t9

oaspetele wrote:Eu nu inteleg, daca vine marea criza, ce faci cu aurul ???

Este o valoare universală. Cineva va avea încă acces la mâncare, combustibil. Ca să-l cumperi trebuie să oferi ceva cu valoare. Aurul este acea valoare. Dacă te întrebi ce face ăla cu el, alte trocuri. Mereu vor fi oameni care să-l folosească.

Doar într-un scenariu cu totul apocaliptic n-ar mai conta.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

68Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Mon Sep 05, 2011 8:35 am

c6t9

c6t9

Mă intrigă o treabă. De multe ori în Europa se spune că se oferă anumite ajutoare sub formă de subvenții pentru agricultură mai ales. Și așa și este, în multe țări sunt peste ce avem noi. Implicit acolo produsele vor fi mai ieftine, se vor vinde, oamenii vor avea mai mulți bani, vor cheltui, statul încasează mai mult și reia ciclul. Asta într-un final nu va duce la moartea agriculturii într-o țară ca România?

Mai mult, în Malaezia de exemplu, în junglă, statul oferă panouri solare și conexiuni prin satelit, gratis, pentru a încuraja și dezvoltarea zonelor izolate. La noi oare cum ar trebui abordată problema?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

69Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Mon Sep 05, 2011 10:25 am

oaspetele



Nu ma bag la numero 2, oricum s-a incercat ceva cu 'casa verde' sau asa ceva.
Revenim la numero 1 si pun 2 intrebari :
1.De ce nu maresc ai nostri subventiile ?
2.Crezi ca pe oamenii din tarile cu subventiile grase in agricultura ii intereseaza soarta Romaniei ?
(Si de ce ?)
Smile

70Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Mon Sep 05, 2011 10:30 am

c6t9

c6t9

Păi cred în primul rând că la noi se pierd banii pe drum. Tu îi dai la stat și statul îi dă unde "trebuie".

Trebuie să ne intereseze pe noi, nu pe ei.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

71Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Mon Sep 05, 2011 11:44 am

oaspetele



72Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Mon Sep 05, 2011 12:11 pm

c6t9

c6t9

Cred că am spus asta înainte să apară "criza". De asta nici nu am mizat pe criză, pentru că oricine avea o minimă pregătire și viziune asupra economiei și modelului economic global, înțelegea lesne că lucrurile nu se pot rezolva prin îndemnul NU CONSUMAȚI. Acum pentru mine de exemplu e tardiv. Dacă aș fi luat în considerare criza, altele ar fi fost alegerile cu ani în urmă.

Acum dacă se va merge în această direcție, totul se prăbușește în câțiva ani.

Șmecheria cu bursa nu mă impresionează, pentru că în majoritatea cazurilor acei bani nu există, nu? Dacă eu am avut o creștere anul trecut de 10% și acum o scădere de 5%, de unde au venit ele? Ce am pierdut de fapt față de acum 2 ani? Și în general se vaită ăia care au de unde pierde și care oricum câștigau din nimic.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

73Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Mon Sep 05, 2011 9:16 pm

oaspetele



Da, sigur ai mai spus-o.

Eu cred ca exact zona ai tulbure, de bani virtuali, agata cumva greu de gatul economiilor mondiale.
E ca si cum ai avea o valiza in care incerci sa bagi tot mai multe lucruri. Trebuie sa mai si scoti daca vrei sa o mai folosesti.
Smile

74Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Tue Sep 06, 2011 9:48 am

c6t9

c6t9

Nu cred că avem noi vreun cuvânt de spus la acel nivel. Sau cine știe. Ce crezi?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

75Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Tue Sep 06, 2011 10:23 am

oaspetele



La momentul actual, ramanem doar cu vorbele. Cine stie daca lucrurile se vor schimba...insa stiu ca ar fi de dorit.
Din pacate, pare o batalie total dezechilibrata. Ce avem de partea noastra, decat votul odata la 4 ani ?
Dar si acolo se pare ca nu avem cum sa ne manifestam puterea in mod constructiv...eu unul m-am saturat sa aleg raul mai mic sau combinatia mai putin nociva.
Ar mai fi o sansa, independenta relativa a regiunilor. Dar si aici e de discutat. Poate ca UE asta nu va fi a bad choise, pana la urma.

76Viitorul luminos - Page 3 Empty Re: Viitorul luminos Tue Sep 06, 2011 10:40 am

c6t9

c6t9

Deci și tu tot acolo ai speranța pusă. E bine. Să știi că aici multe s-au făcut numai pentru că ne-au cerut ăia.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 3 of 7]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum