Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Economii

+4
ska
andrei0241
c6t9
bleunightdanger
8 posters

Go to page : 1, 2, 3  Next

Cat la suta din venitul lunar il pui deoparte?

Economii I_vote_lcap80%Economii I_vote_rcap 80% [ 4 ]
Economii I_vote_lcap0%Economii I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Economii I_vote_lcap20%Economii I_vote_rcap 20% [ 1 ]
Economii I_vote_lcap0%Economii I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Economii I_vote_lcap0%Economii I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Total Votes : 5


Go down  Message [Page 1 of 3]

1Economii Empty Economii Sun Apr 03, 2011 4:17 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Sunt foarte enervat de stilul de a cheltui banii pe care noi TOTI il avem. Consider ca mare parte din vina pentru vremurile grele prin care trecem este a noastra, a romanilor, pentru ca niciodata nu am stiut sa fim chibzuiti cu propria "avere".

Am intrebat mai toti prietenii din Romania daca ei au economii si cat ar fi in stare sa supravietuiasca cu ele. Doar cativa isi permit sa stea mai mult de 6 luni fara jobul actual si asta pentru ca au spatele asigurat din economii facute din altceva decat salariu.

Prin topicul acesta vreau sa discutam despre a economisi din salariu. Nu punem la socoteala mosteniri si sume provenite din alte surse decat din propria munca. Nu discutam nici macar de cifre exacte ci doar de procente. Mai discutam si despre cum gestionam aceste economii.



Last edited by bleunightdanger on Sun Apr 03, 2011 4:25 pm; edited 1 time in total

2Economii Empty Re: Economii Sun Apr 03, 2011 4:20 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Incep eu ca asa este frumos. Am votat 0%. Nu economisesc nimic. Totul se duce pe ratele la masina, cheltuielile curente si cateva mici investitii gen un aparat foto sau boxele care tocmai mi le-am cumparat.

Majoritatea prietenilor din strainatate, de varsta pana in 40 de ani, si-ar permite sa traiasca macar 12 luni din economiile actuale. Poate la un standard mai redus, dar ar putea. La noi rar intalnesti asemenea cazuri. Noi tot ce castigam cheltuim. Sau platim datorii (credite, vacante in rate, leasinguri, rate la case/terenuri) si asta nu mi se pare deloc a fi reteta succesului Crying or Very sad
Ce este de facut?

3Economii Empty Re: Economii Sun Apr 03, 2011 4:36 pm

c6t9

c6t9

1. Stilul de viață e unul la minima decenței. La noi se fac multe generalizări stupide, cum ar fi numărul de mașini scumpe, dar nu spune mare lucru. La nivel de țară trăim prost, speranța de viață este foarte mică.
Că vrea și românul ca tot omul, chestii, e de înțeles. Că de fapt el nu și le permite și nu și le va putea permite niciodată, e mai complicat de explicat. În mod clar nu suntem singurii care trăim din credite. Doar că la noi veniturile sunt prea mici. Unele prețuri sunt și ele mici, altele mai mari, depinde cum s-a așezat piața.

2. La întrebare nu pot răspunde. La mine au fost extreme când nu aveam salariu și când nu stăteam numai în salariu. Așa că nu pot să spun din salariu ce se poate face. Dar pot spune că se pot face economii extrem de mari când nu ai banii. Iar când am avut și alte venituri care să ne asigure întreținerea și hrana, salariul l-am economisit 100%.
În cazuri extreme, singura soluție să pui la bancă/saltea, e să consideri dintr-o dată că un procent din venituri nu mai există și asta e.
Salariul, chiar unul mare, o să vezi că fără credite, nu-ți poate aduce nimic. Cine are un salariu mare, depunde și o muncă pe măsură (cu unele excepții) și are și anumite așteptări. Orice economii ar putea face din acel salariu, ar fi nevoie de ani, poate zeci de ani să strângă pentru o casă decentă, o mașină etc.

3. Oamenii au bani, doar că le este frică să-i cheltuie. Sunt miliarde de € numai în depozite bancare. Se estimează că ar fi cel puțin la fel de mult ținuți la saltea.

4. De la an la an sumele necesare pentru traiul în condiții cât de cât normale, cresc amețitor. În ritmul ăsta probabil sistemul se va prăbuși complet în maxim câțiva ani.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

4Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 3:34 am

andrei0241

andrei0241

Si eu am pus deocamdata tot 0%, insa la mine situatia e un pic diferita, in sensul ca 3-4 luni cat sunt in voiaj cheltui in medie 150euro/luna (cheltuielie de la vapor + ab telefon), iar cand sunt acasa cheltui restul, fara a mai avea vreun venit ...
Deocamdata masina/nunta/apartamentul au inghitit toti banii, insa pe viitor vreau sa'mi impun ca macar 100euro, luna de luna, sa'i pun deoparte, indiferent de situatie (evident, se exclud urgentele)

In orice caz, mai mult de 10% deja mi se pare greu sa pui deoparte fara multa vointa Very Happy De'aia pana la urma un credit e mai bun, ca ala odata luat, trebe sa'l platesti. Asa, in ideea ce pui deoparte luna de luna si iei la sfarsit cu banu jos ... mai tot timpul intervine ceva care sa merite banii pusi deoparte ...

5Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 5:02 am

c6t9

c6t9

Dacă (precum mine) nu fumezi, nu bei, nu te duci la gagici, nu mănânci în oraș sau scump în general, nu te duci prin cluburi, nu practici plimbările duminicale etc., tot nu reușești să pui nimic pe lângă, probabil că nu ai ce pune, veniturile sunt la limita unei existențe normale. Nu discutăm aici despre extravaganțe, ci strictul necesar sau chiar lucruri normale.
După mine un obiectiv de 5-600€ (la noi e mult mai scump ce-i drept, eu l-am luat din Olanda) n-ar trebui să reprezinte un scop în viață.

Faptul că s-a ajuns aici și cu multe alte lucruri, este problema cea mare. Întrebarea de bază ar fi totuși alta. De ce în România, unde veniturile sunt de câteva ori mai mici ca în alte țări, mâncarea de exemplu este cel puțin la fel de scumpă. Din experiența mea, unele produse sunt mai scumpe. Chiar dacă nu prin preț, fiind de o calitate mult mai proastă, ele devin prea scumpe. Toate astea în condițiile în care nici ăia nu muncesc de plăcere. Cel mai probabil marja de profit acolo e mai mică.

Declara un medic aproape de comună, nimic deosebit, că pleacă din țară pentru vreo 6k€ pe lună într-o altă mică localitate. Ăla oare pune ceva pe lângă?
Mulți români de afară nu câștigă sume fabuloase și totuși pun cel puțin câteva sute de € de persoană. Dacă ar fi plătiți la nivelul normal, ținând cont că asta poate ar presupune ceva cheltuieli suplimentare acolo, probabil tot ar pune la bancă după o lună, mai mult decât aici pe întreg anul.
Străinii nu-i pun chiar la bancă, ci mai mult își plătesc creditele. Ușor sigur nu le e nici lor, dar după toate datele, le este incomparabil mai ușor decât nouă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

6Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 8:48 am

bleunightdanger

bleunightdanger

Dragilor, eu nu ma refer la a economisi pentru a-ti cumpara masina, obiectiv, telefon, etc.
Ma refer la economii destinate traiului, batranetii, momentelor grele (lipsa unui job, boala, interventii medicale). Adica bani pentru chestii absolut vitale.

De exemplu prietenii mei italieni toti au credite. La casa si masina. La toate au dat un avans mic din propriile economii si au ales sa plateasca restul in rate pentru a nu ramane cu punga goala. Spre deosebire de mine, ei pot un anumit numar de luni sa bage mana la caraiman si sa achite ratele pana gasesc alt job. Ei spre deosebire de mine nu raman in pom daca li se strica frigiderul/masina de spalat sau le cade vreun injector. Pentru ca au economisit toata viata. Am ramas uimit sa vad pusti de 15 ani care aveau 1500-2000 euro in cont la banca. Stransi din ce le dadusera parintii in ultimii 5 ani (mult, putin - nu conteaza).

Ete d'aia acolo nimeni nu moare de foame. Pentru ca ei by default din 100 cheltuie doar 80-90 chiar daca nu le ajunge.

Bun, eu ma scuz prin faptul ca traiul meu nu e deloc extravagant, incerc sa-mi asigur un trai decent, de nivel mediu. Intrebarea este: cand ne vom opri? Cand vom putea spune stop? Cand nu ne vom dori o masina si mai scumpa, o casa si mai mare etc etc?

7Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 9:10 am

ska

ska

interesant topicul.
eu nu pun nimic deoparte.
cheltui aproape tot. n-am mult de cheltuit, dar se duc.
pe prostii care ma fac fericit sau ma fac sa ma simt bine. (nu, nu pe curve perversilor!)
stiu, poate gresesc.
sanatosi sa fim...

8Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 9:28 am

c6t9

c6t9

bleunightdanger wrote:Dragilor, eu nu ma refer la a economisi pentru a-ti cumpara masina, obiectiv, telefon, etc.
Ma refer la economii destinate traiului, batranetii, momentelor grele (lipsa unui job, boala, interventii medicale). Adica bani pentru chestii absolut vitale.

De exemplu prietenii mei italieni toti au credite. La casa si masina. La toate au dat un avans mic din propriile economii si au ales sa plateasca restul in rate pentru a nu ramane cu punga goala. Spre deosebire de mine, ei pot un anumit numar de luni sa bage mana la caraiman si sa achite ratele pana gasesc alt job. Ei spre deosebire de mine nu raman in pom daca li se strica frigiderul/masina de spalat sau le cade vreun injector. Pentru ca au economisit toata viata. Am ramas uimit sa vad pusti de 15 ani care aveau 1500-2000 euro in cont la banca. Stransi din ce le dadusera parintii in ultimii 5 ani (mult, putin - nu conteaza).

Ete d'aia acolo nimeni nu moare de foame. Pentru ca ei by default din 100 cheltuie doar 80-90 chiar daca nu le ajunge.

Bun, eu ma scuz prin faptul ca traiul meu nu e deloc extravagant, incerc sa-mi asigur un trai decent, de nivel mediu. Intrebarea este: cand ne vom opri? Cand vom putea spune stop? Cand nu ne vom dori o masina si mai scumpa, o casa si mai mare etc etc?

Am explicat mai sus de ce ăia pun bani la saltea, dacă vor. Venitul lor este suficient de mare. După cum spuneam. Dacă aici ai cam aceleași cheltuieli ca acolo (sau poate mai mari), dar un salariu de câteva ori mai mic (nu spun mai rău), nu văd cum ai putea să faci economii similare. Economii simbolice oarecum se pot face. Dar nu să te țină mult. E totul relativ la venit. Oricât de jos ar fi acel "decent", tot poate fi prea mult. Și nu o spun cu răutate, ci cu părere de rău. Atât se poate uneori. Mai ales într-o țară complet disfuncțională cum e România.

Adică nu este o vină a românului în mod necesar că ar consuma prea mult față de alte popoare. Sunt diferențe culturale importante, sunt diverși factori declanșatori, sunt realități care nu pot fi ocolite (prețuri, costuri). E destul de greu să compari popoarele între ele. Nici dincolo lucrurile nu stau extrem de roz mereu. Cât privește italienii, ei sunt descurcăreți din fire. După ce s-a dat amnistia financiară, la câteva zile în țară au apărut vreo 40 miliarde de €. Asta ar trebuie să spună multe.

Și eu am avut mereu bani strânși de mic copil. Poate e și asta o treabă, așa am crescut.

Dar contextul este destul de complex. Un singur lucru e cert. Din orice puțin, dacă vrei, poți economisi. Problema este dacă merită efortul, că oricum abia supraviețuiești, iar economiile sunt relativ nesemnificative. Eu spun că da.

Însă îndemnul la a consuma tot mai puțin e mai greu de înțeles și aplicat. Vasilescu spunea ca întâi trebuie schimbat modul de viață. Eu aș spune ca întâi trebuie schimbat modelul economic. Altfel reducerea consumului va însemna adâncirea în recesiune și o decădere economică greu de imaginat.

Să presupunem că România devine așa peste noapte un producător. Cui va vinde? Doar nu suntem noi cei mai deștepți din lume. Nu vor mai cumpăra nici ăia.

Ok, alt scenariu. Mergem pe o politică veche, prin forțele proprii. Am putea. Consumăm cu precădere ce se produce aici. Putem susține această producție? Teoretic da, însă sunt așa de multe "dacă", încât pare greu de realizat. Sunt interese internaționale puternice, situația e mai complicată decât pare. Poate noi nu realizăm. Mai ieri scriam despre compania britanică care a primit pe tavă mai toate exploatările resurselor importante. Se fac presiuni mari ca să crească prețul gazului. Și cel mai probabil va crește. Toți vor prețuri europene, dar salariile noastre sunt extrem de mici. Ia vezi ce ar mai economi prietenii din Italia cu 300€ pe lună salariu.

Realitatea e complexă și tristă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

9Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 11:16 am

Frank SF



"Toți vor prețuri europene, dar salariile noastre sunt extrem de mici. Ia vezi ce ar mai economi prietenii din Italia cu 300€ pe lună salariu."

Ai mare dreptate, sigur ca e si chestie de mentalitate, da asta e problema principala. Viata in Romania e foarte scumpa, e scumpa oricum dar mai ales comparativ cu veniturile. nivelul preturilor e comparabil cu Polonia si Cehia dar acolo salariul mediu pe economie este cel putin dublu.

10Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 12:49 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Voi spuneti ca viata este scumpa in Romania, si aveti dreptate. Mai spuneti ca romanii isi "doresc" multe lucruri, pe care occidentalii le au - perfect deacord. Dar nu sesizeaza nimeni ca limita este impinsa din ce in ce mai departe? Si ca nimeni nu are nicio strategie la nivel individual, personal? Parca toata lumea este intr-o fuga continua de ... realizare, de implinire materiala. Alergam toti sa cumparam masini din ce in ce mai bune, case tot mai frumoase si mai mari, mancam in carciumi din ce in ce mai pricopsite si tot asa.

Standardul, dragii mei, este problema. Nu avem niciun fel de standarde. Nu stim ce inseamna mult, nu stim ce inseamna putin si implicit nu stim cu ce sa ne multumim. De aici deriva o nemultumire universala ce se abate asupra tuturor. Nu suntem in stare sa ne trasam obiective si nici limite.

Nu vroiam deloc sa compar sumele economisite de occidentali cu cele economisite de noi. D'asta am ales procentul ca unitate de masura. Ca 10% din salariul minim al unui neamt are mult mai mare valoare decat 10% dintr-o leafa romaneasca buna, asta este deja alta poveste.
Dar ganditi-va asa: cati dintre noi se gandesc intr-adevar la ziua de maine? Cati ne preocupam sa avem un ban deoparte pentru a acumula un capital pe care sa putem pune mana in caz de mare necesitate? Eu cred ca suntem mult mai motivati sa semnam un nou contract de leasing, chiar daca actuala masina inca isi face treaba onorabil, sau sa tragem cu cardul de credit pentru un device nou, abia iesit pe piata, sub pretextul ca asa ne "rasfatam"....

11Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 1:06 pm

Aer Curat

Aer Curat

bleunightdanger wrote:........................... Intrebarea este: cand ne vom opri? Cand vom putea spune stop? Cand nu ne vom dori o masina si mai scumpa, o casa si mai mare etc etc?
Atunci cand ne vom schimba mentalitatea/ modul de a privii VIATA, ceea ce ne inconjoara, in primul rand oamenii si scopul nostru in viata/ cand vom avea constiinta a ceea ce exista de fapt.
Dupa cum s-au petrecut lucrurile pana acum, oamenii nu vor sa realizeze acestea, sa vada realitatea si se multumesc sa traiasca iluzii mai mult sau mai putin confortabile.
Ar fi multe de discutat pe acest subiect.

In ceea ce priveste economisirea, in RO e o chestiune delicata, tocmai datorita faptului ca preturile (hrana, utilitati, etc.) sunt aliniate cu ceea ce gasim in UE (uneori si peste multe din aceste cotatii), dar salariile/veniturile au ramas fff mult in urma. Iar aici vb de salarii/venituri legale si reale.
Atat timp cat in RO se pune in primul si primul rand problema supravietuirii zi de zi, este f greu sa mai vb de economisire.
Altfel, fiecare dupa posibilitati.

Apropos de italieni, austrieci, etc. stiu cazuri in care in sezonul rece vin si stau in RO (sunt casatoriti, au prietene romance, etc.), pt ca aici pot trai boiereste cu 1k euro pe luna, in timp ce in tara lor le-ar fi cam greu.

12Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 1:14 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Nimeni nu a spus ca viata in occident este roz tot timpul. Cei care au zabovit pe "afara" si au avut urechi sa auda si ochi sa vada stiu foarte bine ca peste tot sunt dificultati.
In 2009 cand m-am intors in Romania am ramas uimit de faptul ca vedeam in jurul meu numai oameni nemultumiti, nefericiti, posaci, frustrati. In ciuda faptului ca o mare parte dintre ei traiau decent sau foarte bine, continuam sa vad pe strada numai mutre obosite si suparate. Si dupa 1 an si jumatate continui sa am aceeasi impresie. Basca parca simt ca am devenit si eu la fel....

De unde domne atata suparare? Atata necajeala? Chiar nu mai este nimic care sa ne poata aduce zambetul pe buze inafara de o vila cu 3 etaje si un Bentley argintiu?

13Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 1:18 pm

c6t9

c6t9

În principiu nu cred că mă calific. Pe de altă parte, este 4 aprilie. Eu nu știu când a trecut anul 2010. Nu l-am simțit. Unii spun că percepția timpului este relativă. Ei bine acum pentru noi timpul curge mult prea repede. Este un factor.

Ce spui tu sună bine în principiu, dar este oarecum irealizabil. Totuși românii au ceva fonduri, sunt câteva miliarde de euro bune. Bani din diverse economii/surse. Și banii ăștia nu vor fi aruncați prea curând pe piață. Eu aș spune că acum există o precauție ceva mai mare.

Până la urmă care e problema? Bani pentru zile negre? Pentru bătrânețe? Nu știu cum ești tu, dar la mine deja se cam duce tinerețea. La pensie voi fi cel mai probabil o epavă. Sunt șanse mari să nu ajung acolo oricum. Speranța de viață la noi cam tinde să fie egală cu vârsta de pensionare. Deci atunci degeaba aș avea bani, că oricum nu m-aș putea bucura de prea multe. Poate va fi altfel peste 20 de ani, cine știe. Poate atunci cine are bani primește organe noi and shit. Teoretic, cu ceva susținere, omul ar putea trăi destul de mult. Practic, peste 20 de ani poate fi încă SF. Am adus vorba pentru că deja se trag semnale de alarmă că populația europei îmbătrânește într-un ritm alarmant. Dar cred că ea va fi înlocuită cu "migratori" mai repede, decât să se "apere" într-un mod atât de avansat.
Noi oamenii suntem destul de inteligenți să vedem partea negativă, dar suficient de umani să o ignorăm cu succes. Probabil numai un cataclism puternic la nivel global să schimbe lucrurile. El nu trebuie să fie natural. Inclusiv creșterea necontrolată a populație este ceva similar, pe care îl trăim chiar acum. Dacă în prezent nu există posibilitatea fizică pentru a lucra și mânca toată lumea, oare cum va fi când număr nostru se va dubla și apoi tripla.

Da, românii nu au planuri pe termen lung, pentru că nu au acel termen. Din ce motive, este o discuție separată. Și poate extrem de complicată pentru a fi începută. Trăim în stres, mâncăm prost și tot așa. Să schimbi o cultură este greu. Cine nu poate trăi aici, acum are șansa să plece. N-am văzut niciodată plecarea ca pe ceva rău. Nici nu mă trece vreun fior patriotic. N-aș muri niciodată pentru țara mea.

Economisirea privită procentual nu prea este ok. Aici pur și simplu nu-ți mai rămâne ce să economisești. 10% din nimic va fi mereu mai puțin decât 10% din ceva. Noi suntem posesorii acelui nimic. Dacă vrei un fel de cumpătare prin sacrificiu, e cam dificilă. Oamenii în general nu știu ce este asta. Excepțiile sunt rare. Evident totul ține de cultură și educație. Vezi Japonia.

De ce sunt românii cei mai triști din lume? Păi din multe motive. Și uneori ăia care se bucură sunt puși la zid. De ce? Păi se bucură pe manele. Ar trebui să bea ceai și să fie veseli ascultând jazz, nu? Pretenții putem avea multe, dar ele nu sunt realiste raportat la tot bagajul nostru. Românii de acum nu au vreo vină anume. Așa este poporul. Vezi când trăia Caragiale. Tot ce trăim acum este oarecum emblematic pentru istoria noastră.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

14Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 1:26 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Sa se bucure romanii pe ce vor ei, chiar si pe manele. Nu am nimic impotriva niciunei forme de manifestare a bucuriei, a fericirii atat timp cat nu se ajunge la violenta. Dar atata timp cat noaptea cluburile sunt pline, lumea danseaza, bea, fumeaza, mananca, se distreaza de rup podelele dar a doua zi dimineata toata lumea cade din nou in apatie si mutrele care cu 8 ore inainte erau in extaz acuma inspira doar ranchiuna.... ceva nu este in regula. Nu imi dau seama daca este ceva la nivel genetic sau circula vreun ceva prin aerul asta al nostru...

15Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 1:29 pm

Aer Curat

Aer Curat

Tu spui de pensie, dar cand vom fi noi pensionari, statul de mult nu va mai avea de unde sa plateasca pensiile (asa cum le stim noi acum). Din simplu motiv ca nu mai avem generatii in spate care sa poata sustine modelul 9de rahat) al sistemului public de pensii.
Noi acum contribuim ca .... fraierii, iar cand va fi sa incasam ceva, o vom incasa peste ochi. Wink
Pt mine 2010 a fost mai bun/mai putin rau decat 2009. Acum in 2011 nu stiu ce sa spun, dar nu vreau sa ma plang, ca oricum degeaba as face-o.

De investit, in ultimile sapt am ramas realmente surprins de cati vor sa investeasca in imobiliare (da, ati citit corect, imobiliare, dar nu chiar orice) fiind dispusi sa achite "cash". Iar eu nu activez pe piata imobiliara, deci dim reale si complete ale fenomenului nu le cunosc, doar cu ce m-am confruntat eu.
Asta asa ca fapt divers, ca tot vb de banii la saltea.

In ceea ce priveste consumul, produsele, serviciile sunt tot mai slabe calitativ, dar si mai scumpe; personal de cele mai multe ori consider ca nu merita pretul si ori nu cumpar, ori caut alternative mai rezonabile (mai rar).

16Economii Empty Re: Economii Mon Apr 04, 2011 2:26 pm

andrei0241

andrei0241

c6t9 wrote:
Dacă (precum mine) nu fumezi, nu bei, nu te duci la gagici, nu mănânci în oraș sau scump în general, nu te duci prin cluburi, nu practici plimbările duminicale etc., tot nu reușești să pui nimic pe lângă, probabil că nu ai ce pune, veniturile sunt la limita unei existențe normale. Nu discutăm aici despre extravaganțe, ci strictul necesar sau chiar lucruri normale.
După mine un obiectiv de 5-600€ (la noi e mult mai scump ce-i drept, eu l-am luat din Olanda) n-ar trebui să reprezinte un scop în viață.

De fumat f rar (sa zicem 50ron/luna), de baut nici atata, la gagici nu ma duc, in oras mananc maxim de 2-3 ori pe sapt (sa zicem 200-250ron/luna), club nu mai stiu cum arata de multi ani, plimbari de weekend - rar mai mult de 1/luna, uneori nici macar aia.
Cheltuieli certe ar fi cu masina, hainele, mancarea si intretinerea la ap. In total insa nu cred ca se duc mai mult de 1k euro/luna.
Cu toate astea, pana acum, de fiecare daca cand plecam in voiaj nu mai aveam mai mult de 1k euro ramasi in cont, bani care'i raman sotiei de cheltuiala pentru perioada cat sunt eu plecat (salariul ei se duce pe o rata, deci nu se pune Razz)
In principiu, cu siguranta as putea ramane cu 1500 euro inainte de plecare, insa aia 500 euro ar insemna sa renunt la destule chestii marunte. Si pana la urma ptr ce?
In afara de posibilitatea vreunei urgente medicale, in momentul de fata nu vad la ce m'ar ajuta o suma de bani pusa deoparte (eu am norocul ca in domeniul meu de munca imi gasesc destul de usor, chiar daca asta inseamna sa accept un salariu cu 4-500 euro mai mic)
Ca si multi altii, numai la pensie nu mi'e gandul acum. Daca oi ajunge sa traiesc incat sa ies la pensie, sper sa nu trebuiasca sa depind de pensie pentru a supravietui ...

17Economii Empty Re: Economii Tue Apr 05, 2011 11:54 am

bleunightdanger

bleunightdanger

pai si de ce vom depinde daca nu avem cascaval la saltea?

18Economii Empty Re: Economii Tue Apr 05, 2011 1:43 pm

andrei0241

andrei0241

De ppc (poate pica ceva)? Razz

19Economii Empty Re: Economii Tue Apr 05, 2011 1:55 pm

c6t9

c6t9

Nu știu cum sunteți voi cu sănătatea, dar la mine lucrurile stau foarte rău. Așa că sincer, nici nu-mi fac speranțe să prind vreo pensie. La modul cel mai serios posibil. Sau dacă ajung acolo prin vreo minune, probabil voi fi trăi numai cu medicamente. Dorința mea de a trăi cu orice preț, așa ca să fie, nu este suficient de mare. Atunci nu mai poți face nimic. La ce bun?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

20Economii Empty Re: Economii Tue Apr 05, 2011 2:27 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

cum adica lucrurile stau foarte rau?

21Economii Empty Re: Economii Wed Apr 06, 2011 12:24 am

andrei0241

andrei0241

Banuiesc ca bleu nu intreba doar de pensie ci si in cazul unui somaj. In momentul de fata cred ca putini din cei sub sau in jurul varstei de 30 de ani se gandesc serios la pensie ... macar sa ajungem noi sanatosi pana acolo ...

22Economii Empty Re: Economii Wed Apr 06, 2011 1:56 am

c6t9

c6t9

bleunightdanger wrote:cum adica lucrurile stau foarte rau?

Adică sunt probleme care în mod normal ar apărea la persoane de 2 ori mai mari decât mine, ca vârstă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

23Economii Empty Re: Economii Thu Apr 07, 2011 1:46 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

adica esti cam copt Gicutza... Smile)

24Economii Empty Re: Economii Thu Apr 07, 2011 11:19 pm

c6t9

c6t9

Sunt gata de scos din tavă. Sau de pus.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

25Economii Empty Re: Economii Fri Apr 08, 2011 2:00 am

andrei0241

andrei0241

Adik esti ... in forma Razz

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 3]

Go to page : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum