Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Economii

+4
ska
andrei0241
c6t9
bleunightdanger
8 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3  Next

Cat la suta din venitul lunar il pui deoparte?

Economii - Page 2 I_vote_lcap80%Economii - Page 2 I_vote_rcap 80% [ 4 ]
Economii - Page 2 I_vote_lcap0%Economii - Page 2 I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Economii - Page 2 I_vote_lcap20%Economii - Page 2 I_vote_rcap 20% [ 1 ]
Economii - Page 2 I_vote_lcap0%Economii - Page 2 I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Economii - Page 2 I_vote_lcap0%Economii - Page 2 I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Total Votes : 5


Go down  Message [Page 2 of 3]

1Economii - Page 2 Empty Economii Sun Apr 03, 2011 4:17 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

First topic message reminder :

Sunt foarte enervat de stilul de a cheltui banii pe care noi TOTI il avem. Consider ca mare parte din vina pentru vremurile grele prin care trecem este a noastra, a romanilor, pentru ca niciodata nu am stiut sa fim chibzuiti cu propria "avere".

Am intrebat mai toti prietenii din Romania daca ei au economii si cat ar fi in stare sa supravietuiasca cu ele. Doar cativa isi permit sa stea mai mult de 6 luni fara jobul actual si asta pentru ca au spatele asigurat din economii facute din altceva decat salariu.

Prin topicul acesta vreau sa discutam despre a economisi din salariu. Nu punem la socoteala mosteniri si sume provenite din alte surse decat din propria munca. Nu discutam nici macar de cifre exacte ci doar de procente. Mai discutam si despre cum gestionam aceste economii.



Last edited by bleunightdanger on Sun Apr 03, 2011 4:25 pm; edited 1 time in total


26Economii - Page 2 Empty Re: Economii Fri Apr 08, 2011 2:00 am

andrei0241



Adik esti ... in forma Razz

27Economii - Page 2 Empty Re: Economii Fri Apr 08, 2011 2:09 am

c6t9

c6t9

Love you

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

28Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 4:46 am

bleunightdanger

bleunightdanger

Mai largesc putin subiectul cu o noua intrebare. Imaginati-va ca aveti o suma economisita. Ce suma v-ar face sa traiti linistiti? Cat v-ati dori sa aveti la saltea ca sa traiti fara griji?

29Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 5:14 am

c6t9

c6t9

Pe o cale de mijloc, nici mega lux, nici să mori de foame, cam un milion de euro ar fi suficient până mor.

Altfel unii cheltuie suma asta pe lună, alții nu o strâng adunat cu toată familia, toată viața.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

30Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 5:34 am

andrei0241

andrei0241

Depinde mult de varsta fiecaruia dintre noi, de stilul de viata cu care e obisnuit pana acum, de cat are de gand sa mai traiasca Smile)

In momentul de fata, ptr un trai decent suma ar fi 1500-2000 euro pe luna. Deci, in mare, 1mil ar fi de ajuns Very Happy

31Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 5:38 am

Monitor_R

Monitor_R

Domn andrei0241, exemplul de calcul pus de tine il consider OK cu o singura mentiune...
Valabil pentru traiul in Romania.
Daca socotesti pentru tari mai vestice e prea putin, iar daca socotesti pentru tari mai estice e deja mult...
Twisted Evil



Last edited by Monitor_R on Wed Jun 01, 2011 8:35 am; edited 1 time in total

32Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 8:26 am

ska

ska

si eu zic ca un 2000 oiro pe luna ar fi suficienti pentru un trai BUN.

33Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 9:25 am

bleunightdanger

bleunightdanger

Eram sigur ca asa o sa o ganditi Sad
De ce cand v-am spus de economii care sa va ofere liniste v-ati gandit imediat sa va pice din cer 2000 euro pe luna?!?

Stiti de ce nu ne ajung noua banii? Sau ne ajung cu greu? Pentru ca avem tot felul de investitii de facut, tot felul de lucruri de achizitionat plus ca mai sunt si evenimentele neprevazute care ne dau adesea bugetul peste cap....
Banii strict pentru traiul zilnic oricare dintre noi e in stare sa-i produca prin munca. Mie mi-ar fi suficient daca as avea cateva sute de mii deoparte pentru a suporta cheltuielile mai mari: masina la 5-6 ani, casa, vacante si ceva pt batranete.
E mare smecherie sa ai pe ce pune mana cand ai nevoie de o suma mai mare de bani.

Cu 2000 euro traiesti frumos, decent oriunde in Europa/SUA daca ai tot ce-ti trebuie (casa, masina, mobila).

34Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 10:06 am

c6t9

c6t9

Cert este că de fapt noi toți de aici suntem mai mult sau mai puțini săraci, dar totuși săraci. Că avem niște chestii, nu înseamnă totuși mare lucru. Că suntem mai bogați decât mulți alții, adevărat. Putem privi mereu jumătatea plină a paharului. Dar în termeni absoluți, suntem săraci și sărăcim tot mai mult.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

35Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 10:55 am

andrei0241

andrei0241

@Monitor ... normal ca ptr .ro, ca deocamdata aici traim (si eu nici n'am planuri sa schimb resedinta prea curand)

@bleu ... care e diferenta intre cateva sute de mii si 1 mil? Eu am calculat, in mare, cam asa:
2000 euro x 12 luni = 24 000 x 50 ani (deja daca trec de 75 ani, e deja prea mult Razz) = 1 200 000. Eu am rotunjit la 1 mil

Astia 1 mil euro ar fi de ajuns fara a mai lucra ... asta din momentul de fata Very Happy

Eu, momentan, cam cu 1500 euro/luna am reusit sa iau masina, sa amenajez un apartament de la zero si sa fac o nunta + excursie Barcelona si Praga, astea in 2 ani.

In alte tari, daca plastesti chirie, rata la masina si mai stiu eu ce, posibil si cu 2000 sa te descurci la limita, insa asta nu prea conteaza. Ca dac'o luam asa, in Filipine cu 2000 euro/luna esti rege Razz (o casa mare si misto aranjata e 25-30k $)

36Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 11:36 am

bleunightdanger

bleunightdanger

In Italia te descurci cu 2000euro/persoana. Doar sa ai ceva cheag sa dai avans la o casa, masina in leasing si o scalzi decent. Oricum decentul acolo e mult peste "decenta" de la noi.

Gandeste-te ca nu sunt multi ca tine care sa aibe 1500euro pe luna.... tu esti de patru ori peste salariul mediu si cam de 3 ori peste un salariu bunicel pe piata de munca actuala.

Eu ziceam ca mi-ar fi super ok 400-500.000euro. Circa 100k s-ar cheltui pe masini, cam 100k pe casa si restul s-ar duce pe plimbari si alte cheltuieli mai delicate, sau eventual ar fi un capital care sa produca alti bani...

37Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 12:08 pm

ska

ska

bleunightdanger wrote:Eu ziceam ca mi-ar fi super ok 400-500.000euro. Circa 100k s-ar cheltui pe masini ...
lol! [You must be registered and logged in to see this image.]

38Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 12:11 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Pai in mod normal schimbi masinile cam la 5-6 ani, nu? 50/5 rezulta 10 masini. Pune 10k euro in medie fiecare si iaca suta de mii Razz

39Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 12:22 pm

c6t9

c6t9

Ce-mi place de voi că așteptați să mai trăiți încă 50 de ani.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

40Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 12:33 pm

Aer Curat

Aer Curat

Desi nu prea vroiam sa scriu pe aceasta tema, nu pot sa nu subliniez o chestiune (nu ca as face-o pt prima data): care-i legatura intre traiul linistit si linistea noastra in genere si bani ?
Trecand dincolo de prima impresie pe care ar putea-o lasa cuvintele de mai sus, linistea noastra nu a fost si nici nu va fi vreodata data de bani.
Ca banii iti pot inlatura anumite griji si preocupari privind strict simpla supravietuire, e corect pana la un pct.
Pe de alta parte ar trebui inteles si acest ..... miraj al banilor, al averilor, etc., ca uite asa am ajuns sa vrem din ce in ce mai multe, mai des si mai repede; drept urmare produsele sunt mai multe, mai usor de gasit, dar si mult mai proaste/slab calitativ decat in trecut.
Si ajungem sa ne intrebam de ce.

Ne intrebam cati bani ar fi "de ajuns/suficienti", in primul rand indiferent de calculele noastre de azi, maine nu va mai fi la fel. In primul rand pt ca maine (considerand ca am incepe sa avem acei bani) am avea alte perspectiva si dorintele (multe fiind doar niste iluzii, creeate de altii si intretinute cu ajutorul nostru) ar fi altele. S-a demonstrat, in istoria omenirii, de f multe ori ca niciodata nu e suficient, atunci cand ajungi sa ai ceva, sa strangi, imediat dupa vei vrea si mai mult.
Desi aceasta este o falsa senzatie si de cele mai multe ori (sa nu spun cam de fiecare data) nici nu ai realmente nevoie de toate acele lucruri; sa nu mai spun de nr lor.

Sa mai aducem in discutie faptul ca in viitorul apropiat este f posibil ca actualul sistem monetar, bancar, etc. international sa fie atat de zguduit de "mizeria de sub pres", incat indiferent ce suma de bani ai avea, sa nu mai fie buna decat pt aprins focul cu ea sau ca hartie igienica ?

41Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 12:50 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Sunt perfect deacord cu prima parte.
Ideea insa cu sistemul monetar/bancar nu o impartasesc! Stii ca e o vorba ca daca n-ai bani mirosi a prost? Ei bine de cateva sute de ani banii invart pamantul si iti dau putere.

42Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 1:01 pm

c6t9

c6t9

Mai e până sa cadă sistemul monetar. Însă poate nu este chiar așa un scenariu SF să ne lovească o boală care să omoare câteva sute de milioane de oameni. Dacă nu asta, ne omorâm între noi cât de curând. Se termină planeta.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

43Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 1:16 pm

Aer Curat

Aer Curat

Si-n ceea ce priveste chestiunea asta cu cate si cum fac oamenii nu pt ca as ar prefera ei ci doar din dorinta (de fapt corect spus ar fi din frica) de a fi bine priviti, sau intr-un anumit fel priviti de catre altii, ar fi f multe de spus.
Conteaza sa faci cum vrei tu, cum simti, cum ti-ar fi tie mai bine, sau cum ar fi pe placul (sau pt pisma/invidia/etc.) altora ?
Fara nicio trimitere sau subinteles, asa au ajuns unii sa-si cumpere diverse masini scumpe si ei stau intr-un ap de 2 cam conf2, intr-o zona nu f bine vazuta; masina pe care oricum nu-si prea permit sa o intretina si uneori nici macar sa circule cu ea mai mult decat Duminica.




In ceea ce priveste sistemul monetar, situatia este f complexa, iar "gunoiul de sub pres" este atat variat, cat si-n cantitati destul de mari. Situatia este imprevizibila si cel putin teoretic nimeni nu are niciun interes sa "faca curatenie"; doar ca nici nu ar fi nevoie de o hegemonie mondiala saumai stiu eu ce, ar fi suficient sa fie o "buturuga mica".
In contextul problemei datoriilor suverane, ar fi suficient ca Portugalia, Grecia, sau alte tari asemenea lor sa se scufunde (actualmente se lupta sa scoata capul din apa si sunt intr-o situatie precara/delicata) si ar putea declansa un efect de domino mondial. Asta fiind doar un ex.

44Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 1:30 pm

c6t9

c6t9

Unde să se mai scufunde, că oricum sunt praf. Însă sunt praf oarecum de-o părere. După cum am mai spus, acolo ar fi bani, doar că statul nu-i vede. Deci ăia fac bani.

La noi a fost oarecum invers. Pare că e bine, dar de fapt se vorbește numai despre potențial, că va fi, că am putea și din astea. Noi nu producem nimic sau producem din ce în ce mai puțin.

Mă miră acest echilibru import/export (aproape echilibru) și cât va mai exista. Iar soarta ne-o merităm. De exemplu am înțeles că într-un mod indirect am cam renunțat la cultivarea cartofului. Din ce spunea nu știu ce secretar de stat, cultivatorii din România nu au mai vrut să pună sămânță pentru că au vrut să cumpere mai ieftin de afară și să scoată profit mai mare. Numai că atunci când s-au dus să cumpere, prețul era mult mai mare decât se așteptau ei. Țeapă. Acum avem cartofi din toate țările, la prețuri mai mici decât ce poate oferi producția internă. Asta înseamnă faliment în scurt timp.



Last edited by c6t9 on Wed Jun 01, 2011 11:28 pm; edited 1 time in total

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

45Economii - Page 2 Empty Re: Economii Wed Jun 01, 2011 1:43 pm

Aer Curat

Aer Curat

Imi aduc aminte cum unii cultivatori de cartofi din Harghita, etc. preferau sa lase tone de cartofi pe camp sa putrezeasca (desi erau pregatiti pt a fi incarcati), doar pt ca nu obtineau pe ei cati bani ar fi vrut.
Nu discut de costurilor lor de productie, pt ca acolo pot fi f multe de luat in discutie, dar altii pot produce (in alte tari) cartofi si exporta cartofi in RO, la un pret mai mic decat cei de aici.

46Economii - Page 2 Empty Re: Economii Thu Jun 02, 2011 10:50 am

c6t9

c6t9

Până să dispară economia mondială, mi se pare tot mai realist modelul meteo lansat acum vreo 2 ani, care preconiza că o mare parte din teritoriul american va fi de nelocuit în mai puțin de 50 de ani.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

47Economii - Page 2 Empty Re: Economii Thu Jun 02, 2011 12:09 pm

andrei0241

andrei0241

Datorita "incalzirii globale"? Ai cumva vreun link ptr mai multe detalii? Suna interesant Very Happy

48Economii - Page 2 Empty Re: Economii Thu Jun 02, 2011 12:11 pm

c6t9

c6t9

Mă uit destul de mult la NG și acolo au mai fost pe aceeași temă. Da, ține de climă și schimbarea unor curenți oceanici.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

49Economii - Page 2 Empty Re: Economii Thu Jun 02, 2011 12:24 pm

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:Până să dispară economia mondială, .....................
Eu nu am spus ca va disparea economia mondiala. Smile

Iar probleme legate de schimbarile climatice vor fi mai mari decat ce se anticipa.
NU exista vointa necesara sa fie facute schimbari realmente cu impact.

50Economii - Page 2 Empty Re: Economii Thu Jun 02, 2011 12:30 pm

c6t9

c6t9

Nu sunt sigur că se mai poate face ceva.

De altfel nu știe nimeni exact dacă procesul s-ar fi întâmplat oricum sau nu. Cele mai bune presupuneri sunt că noi l-am accelerat doar.

Ce se întâmplă cu planeta nu este totuși ceva absolut ieșit din comun. Este ceva care se repetă relativ regulat.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

51Economii - Page 2 Empty Re: Economii Thu Jun 16, 2011 4:49 am

bleunightdanger

bleunightdanger

Eu nu merg cu rationamentul atat de departe. Sunt probabil o groaza de oameni preocupati profesional de previziuni atat de lungi, economice astrologice ginecologice and so on Razz . Intrebarea este noi ce putem face? Cum ar trebui sa ne comportam in situatia actuala, in contextul acesta?

Eu unul, cu toate ca traiesc mai bine ca niciodata, sunt mai presat financiar ca niciodata. Din cauza unei "mutari" proaste facuta toamna trecuta, dar pe care am facut-o in semi-cunostiinta de cauza si pe care mi-o asum pt ca nu este reversibila. Deci singura solutie este sa incerc sa-mi limitez cheltuielile si sa incerc sa fac o selectie intre ceea ce este absolut necesar, ce este doar placere si ce este cu adevarat important pt mine chiar daca este moft pt altii. Dupa analiza asta incerc sa satisfac primul si ultimul punct. Si am observat ca sunt si cateva chestii "vitale" la care se poate renunta cu usurinta macar provizoriu bineinteles cu scopul de a satisface o nevoie secundara. Am impresia ca risipim foarte multe resurse materiale si nu numai pe lucruri care nu ne satisfac decat intr-o mica masura sau pt o perioada foarte scurta de timp. Nu vi s-a intamplat niciodata sa va doriti o chestie, sa zicem un telefon sau orice gadget, si sa va dati seama dupa doua saptamani ca obiectul respectiv nu mai semnifica nimic pt voi? Eh fix asta incerc eu sa evit. Si reusesc.

Altceva ce ar mai fi de facut?
Voi faceti ceva? Sau tocati banii ca inainte ? Good one

Sponsored content



Back to top  Message [Page 2 of 3]

Go to page : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum