Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Economii

+4
ska
andrei0241
c6t9
bleunightdanger
8 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3

Cat la suta din venitul lunar il pui deoparte?

Economii - Page 3 I_vote_lcap80%Economii - Page 3 I_vote_rcap 80% [ 4 ]
Economii - Page 3 I_vote_lcap0%Economii - Page 3 I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Economii - Page 3 I_vote_lcap20%Economii - Page 3 I_vote_rcap 20% [ 1 ]
Economii - Page 3 I_vote_lcap0%Economii - Page 3 I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Economii - Page 3 I_vote_lcap0%Economii - Page 3 I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Total Votes : 5


Go down  Message [Page 3 of 3]

1Economii - Page 3 Empty Economii Sun Apr 03, 2011 4:17 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

First topic message reminder :

Sunt foarte enervat de stilul de a cheltui banii pe care noi TOTI il avem. Consider ca mare parte din vina pentru vremurile grele prin care trecem este a noastra, a romanilor, pentru ca niciodata nu am stiut sa fim chibzuiti cu propria "avere".

Am intrebat mai toti prietenii din Romania daca ei au economii si cat ar fi in stare sa supravietuiasca cu ele. Doar cativa isi permit sa stea mai mult de 6 luni fara jobul actual si asta pentru ca au spatele asigurat din economii facute din altceva decat salariu.

Prin topicul acesta vreau sa discutam despre a economisi din salariu. Nu punem la socoteala mosteniri si sume provenite din alte surse decat din propria munca. Nu discutam nici macar de cifre exacte ci doar de procente. Mai discutam si despre cum gestionam aceste economii.



Last edited by bleunightdanger on Sun Apr 03, 2011 4:25 pm; edited 1 time in total


51Economii - Page 3 Empty Re: Economii Thu Jun 16, 2011 4:49 am

bleunightdanger



Eu nu merg cu rationamentul atat de departe. Sunt probabil o groaza de oameni preocupati profesional de previziuni atat de lungi, economice astrologice ginecologice and so on Razz . Intrebarea este noi ce putem face? Cum ar trebui sa ne comportam in situatia actuala, in contextul acesta?

Eu unul, cu toate ca traiesc mai bine ca niciodata, sunt mai presat financiar ca niciodata. Din cauza unei "mutari" proaste facuta toamna trecuta, dar pe care am facut-o in semi-cunostiinta de cauza si pe care mi-o asum pt ca nu este reversibila. Deci singura solutie este sa incerc sa-mi limitez cheltuielile si sa incerc sa fac o selectie intre ceea ce este absolut necesar, ce este doar placere si ce este cu adevarat important pt mine chiar daca este moft pt altii. Dupa analiza asta incerc sa satisfac primul si ultimul punct. Si am observat ca sunt si cateva chestii "vitale" la care se poate renunta cu usurinta macar provizoriu bineinteles cu scopul de a satisface o nevoie secundara. Am impresia ca risipim foarte multe resurse materiale si nu numai pe lucruri care nu ne satisfac decat intr-o mica masura sau pt o perioada foarte scurta de timp. Nu vi s-a intamplat niciodata sa va doriti o chestie, sa zicem un telefon sau orice gadget, si sa va dati seama dupa doua saptamani ca obiectul respectiv nu mai semnifica nimic pt voi? Eh fix asta incerc eu sa evit. Si reusesc.

Altceva ce ar mai fi de facut?
Voi faceti ceva? Sau tocati banii ca inainte ? Good one

52Economii - Page 3 Empty Re: Economii Thu Jun 16, 2011 5:30 am

c6t9

c6t9

Sincer, cam orice am este inutil. Dar face viața aparent mai ușoară. O îndulcește. În rest, aș putea să trăiesc și fără lumină noaptea (dar să curgă apă, măcar rece), fără televizor (e suficient un radio să nu fiu rupt total de lume), telefon (e bun și ăla de pe stradă pe care-l foloseam pe vremuri), mașină etc. Sincer să fiu, nici nu știu de ce le-am cumpărat. Până la 20 de ani cam așa am trăit. Atunci am făcut niște alegeri care poate nu au fost cele mai bune. Eram fericit cu trenul, nu mă uitam la televizor, cablu am avut la 18 ani prima dată. Telefon tot pe la 19-20 de ani, când mai toți aveau și ăla mi l-a luat tata fără să mă întrebe, să mă găsească mai ușor, eu nu l-am vrut. Mult timp nici nu l-am folosit. Acum poate eu sun pe cineva o dată pe lună de pe el. La televizor mă uit să mă uit la ceva, nu am răbdare să mai citesc. Citeam pe vremuri.

Dar este utopic. O astfel de lume nu poate fi umană. Oamenii nu sunt perfecți. Mulți nici nu mai văd viața fără ele. Sunt oameni care s-ar omorâ dacă le iei mobilul.

Ce e de făcut? Nu putem face nimic, este în esența noastră ca ființe să ne înmulțim până la epuizarea tuturor resurselor. Natura avea oarece mijloace de control (vezi boli, fenomene meteo etc), însă am reușit să le mai reducem din eficacitate. Și am făcut asta pe o perioadă FOARTE scurta de timp. Rezultatul? Ai idee cu cât a crescut numărul locuitorilor pe planetă și cu cât se preconizează să mai crească?

Într-un mod ciudat, s-ar putea tot natura să echilibreze lucrurile.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

53Economii - Page 3 Empty Re: Economii Thu Jun 16, 2011 10:25 am

oaspetele



poi e clar ca banii nu mai sunt cei dinainte.
din fericire, am reusit sa-mi apropiu cam tot ce ma interesa si presupunea un cost mare. in plus, foarte important pentru mine, nu am datorii.
daca ar fi sa o iau din nou de la inceput, cu renovare casa din temelii si utilare, masini etc, in conditiile in care au aparut si 2 prichindei, mi-ar fi imposibil.
e clar ca s-au diminuat si iesirile sub diferite forme, de la un concediu mai mare la o simpla chermeza, dar asta si din motive subiective, medicale in ultima jumatate de an....
in orice caz, va fi la fel de greu in urmatorii ani. sa nu fie mai greu.

54Economii - Page 3 Empty Re: Economii Fri Jun 17, 2011 1:27 pm

c6t9

c6t9

bleunightdanger wrote:Eh fix asta incerc eu sa evit. Si reusesc.

Dar tu ce bucurii ai?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

55Economii - Page 3 Empty Re: Economii Sun Jun 19, 2011 10:36 pm

bleunightdanger

bleunightdanger

Am bucurii, dar incerc sa mi le adun si sa le organizez cumva. De exemplu in ultima perioada am nebunia cu car audio, cu boxe si amplificator pt Logan. E aproape definitivata treaba, oricum am ajuns la un punct unde am obtinut ceea ce vroiam cu un anumit pret (mare pt mine, mic in raport cu piata). Dar m-am concentrat doar pe treaba asta cateva luni, n-am mai pus "botu" la nimic ba chiar mi-am vandut un telefon...
Si acum am dat prioritate la alte chestii si voi incerca sa nu ma abat de la strategia propusa...

Si mai incerc si sa-mi cultiv oaresce placeri mici.

56Economii - Page 3 Empty Re: Economii Mon Jun 20, 2011 1:41 am

c6t9

c6t9

Asta e ceva mărunt și poate fi trecător. Pe la 20 de ani și eu mă bucuram. Acum nu mai apuc să ascult. În mașină nici nu prea suport să fie tare.

Probabil singura ta mulțumire este că ai realizat ceva. Dar nouă în general ne lipsește o privire de ansamblu, nu mai este familia ce era, nu mai există timpul ăla dedicat nouă, ca oameni. Relațiile s-au schimbat, prietenii sunt tot mai greu de făcut, s-a pierdut noțiunea aproape definitiv. Există o încrâncenare greu de înțeles și abordat.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

57Economii - Page 3 Empty Re: Economii Fri Jun 24, 2011 1:38 pm

Aer Curat

Aer Curat

Cata, nu ne lipseste ci pur si simplu oamenii nu mai vor sa vada lucrurile asa cum sunt ele de fapt (in realitate) si alearga dupa himere si alte nascociri; cel mai grav este faptul ca aceste himere sunt plasmuite de altii, nici macar nu sunt ale lor, dar deh asa se poarta, asa se cred ei "obligati" sa faca.
De ce nu vor sa faca doar ceea ce le produce cea mai mare bucurie ?
Fie ca e vorba de munca, de familie, de prieteni, nu in ultimul rand de ei insisi, etc. A nu se intelege ca ar fi bine ca cineva doar sa trandaveasca si doar sa leneveasca, ci sa munceasca, sa creeze ceva, dar acel ceva sa fie ceva care ii produce bucurie si sa nu fie facut din obligatie.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 3 of 3]

Go to page : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum