Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ?

+7
the1
Monitor_R
alias
oaspetele
1QVIPER
c6t9
Aer Curat
11 posters

Go to page : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Go down  Message [Page 1 of 12]

1Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 10:19 am

Aer Curat

Aer Curat

Dupa cum prea bine stiti unii dintre voi Very Happy , de cateva sapt intentionez sa cumpar un laptop. Am cochetat cu aceasta idee cu ceva vreme in urma, insa nu era neaparat necesar (nu ca acum ar fi devenit imperios necesara aceasta achizitie), dar am tot amanat.
Din ce am vazut, plus discutiile extinse purtate pe aceasta tema, nu mi-au sporit intersul fata de aceasta achizitie; cumva chiar din contra.
E adevarat ca si bugetul alocat de mine, este unul mediu, recte 2.800 Ron doar daca chiar merita respectivul laptop, altfel mai jos.
Cum cam toate ofertele din zona asta de pret, brand sau "noname", au cam aceleasi sanse la fiabilitate sau risc de a se strica, e cam greu de facut diferentierea; poate doar din prisma garantiei oferite.
Intr-un timp ma oprisem la unele modele Dell (2 an garantie), dar in cele din urma ma uit la un HP (1 an garantie, dar este posibila o extensie a garantiei pana la 3 ani, contra a 340 ron suplimentari); preturile sunt aceleasi, sau tot pe acolo.


HP ProBook 4520s i5-480M 4GB 640GB ATI HD6370 1GB

O alta configuratie pt un Dell (procesorul difera putin, tot i5, dar la 480 in loc de 460), in plus are 3 ani in loc de 2 garantie:
Dell Inspiron N5010 i5-480M 4GB 500GB ATI HD5650 1GB

Am mai gasit si un MacBook Air white, sh de 2 luni, cumparat cu fact de la noi, mai are garantie pana in 2013, dar e modelul de baza, cum ar veni, chel line Very Happy; pretul este de 3.400 ron usor negociabil.
Shocked

2Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 10:27 am

c6t9

c6t9

Cu orice risc, aș alege Dell.

Nu știu, am o reticență față de HP.

Dar între HP și un Mac de buzunar la prețul ăla, aș lua HP.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

3Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 10:39 am

Aer Curat

Aer Curat

Eu, pe Mac-ul ala nu as oferii mai mult de 2k ron sub nicio forma; dar nah......
Recunosc ca noua configuratie de la Dell, mai ales cu 3 ani garantie standard e mai interesanta; dif de configuratie fata de HP-ul mentionat e mica, Dell-ul avand si avantaje (vezi placa video). Ca pret, Dell-ul este 2750 Ron, iar HP-ul 2.700 Ron + 340 Ron (pt extensia de garantie) = 3.040 Ron.
Hmmm se pare ca Dell-ul a scos o oferta care intra iar in carti.

4Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 10:42 am

c6t9

c6t9

Vezi că ăștia nu prea au multe bucăți bine configurate. Cere-le un stoc.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

5Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 11:09 am

1QVIPER

1QVIPER

Ti-am mai zis: cu cat esti mai nehotarat, cu atat dispar modele si apar alte modele cu alte configuratii, pentru ca asa merge piata asta acum. Cum nu suntem in USA sa ne configuram laptopul asa cum vrem, aia e, ia ce iti place si nu astepta zana cea buna, ca nu o sa apara.

A, si PS: nu mai lucrez acolo, ca idee.

6Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 11:44 am

Aer Curat

Aer Curat

Problema mea principala e ca nu stiu ce laptop sa aleg.
Stiu, si cu banii in buzunar si cu sufletul in Rai, nu prea merge; dar caut si eu cea mai buna solutie la banii aia.
Pana acum nu-mi pare rau ca am asteptat, de ex oferta pt Dell de mai sus nu era disponibila si nici HP-ul la pretul ala; evident ca unele vor disparea complet, altele vor mai scadea putin la pret, tehnologia oricum evolueaza si tot timpul apare ceva nou.

p.s.: bine ca mi-ai spus, ca daca ajungeam pe acolo te cautam. Wink

7Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 11:49 am

c6t9

c6t9

1Q a spus foarte bine.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

8Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 12:03 pm

1QVIPER

1QVIPER

@AerCurat: nu e vorba aici de tehnologii ci de configuratii. Asta nu vrei sa intelegi. Configuratiile se fac in functie de ce cere piata sau de ce ofera concurenta. Sunt unice majoritatea, unele tin 2 saptamani, altele 2 luni, asta e directia in care se merge, cel putin la nivelul de pana in 3-4000RON.

9Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 12:17 pm

Aer Curat

Aer Curat

Ok, configuratii unice, disponibile o perioada scurta sau f scurta de timp.
Problema ramane, ce sa aleg ?
Incepand de la brand; chiar vroiam sa te intreb daca sti sau cum as putea afla cam cate se intorc in service (HP, Dell, etc.).

Mi s-a tot recomandat Toshiba, ok dar am ex laptop-ului lui Adytzu care e din gama highend si care are probleme cu display-ul; noroc ca e in garantie (a avut bafta de garantie f mare). Magandesc ca cele din gama medie sunt si mai predispuse la defectiuni.

Stiu, "toate e la fel", dar dintre toate kkt-urile astea pana la urma mai merita sa cumperi ceva ?
Caci sincer incep sa nu mai doresc achizitionarea niciunui laptop.

10Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 12:25 pm

c6t9

c6t9

Vezi că se aplică pentru tot. Nimic nu mai merită prețul plătit.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

11Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 12:45 pm

1QVIPER

1QVIPER

Cred ca si asta am spus-o de N ori, doar sa ma asculte si pe mine careva, daca tot ma intreaba... TOATE cad, nu exista brandul X mai bun ca Y sau scula de xxx lei mai fiabila ca aia de x lei, cu xxx > x. Nu exista asa ceva tocmai pentru ca nu ai sa vezi configuratii fixe pe o perioada mai mare de cateva luni.

Exemplu: in ultimele zile acolo mi-a venit un Sony Vaio. Acel nume de renume mondial dupa care plang toti cocalarii. Un jeg, dpmdv, pentru ca Sony trebuia sa ramana naibii la camere video. Ei bine, scula era impecabila dpdv cosmetic. Costase peste 3000 lei. Avea mai putin de 1 luna. SCARTAIA ingrozitor atat la balamale cat si el ca body! Si multe alte probleme, avand, culmea, sistem de operare din fabrica! NU mai este nimic ce a fost. Si cand spun NIMIC o spun cu toata responsabilitatea, si ma refer la toate firmele cunoscute, pe partea de consumer.

Pe partea de service in Bucuresti avem situatia cam asa:
- Dell are service-uri multe, IIRUC fiind excelent si rapid. Au si telverde pentru a deschide deja cazul la telefon si a trimite deja piesa "la intalnire" in service.
- Toshiba au un service onorabil, nu dau gherle multe dar dureaza uneori un pic mai mult. Insa te tin la curent cu statusul lucrarii.
- HP au destule centre service, uneori dureaza mult, alteori nu, depinde de situatie
- MSI au service foarte bun la Skin
- Asus au service onorabil, acelasi cu Toshiba
- Acer au 2 service-uri, onorabile ambele
- Sony Vaio au teoretic serviciu de pick-up and return.
- Fujitsu-Siemens (desi sunt niste bombe) au acelasi tip de serviciu
- Lenovo au un service bun la Expert Line (cat o mai fi).

Am uitat ceva? Daca da, nu conteaza...

12Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 1:02 pm

Aer Curat

Aer Curat

Dupa cum prezinti situatia, se pare ca una dintre cele mai indicate optiuni ar fi (tot) Dell.
Nu am contesta ca "toate cad", am inteles de cand ai spus-o prima data; dar ma gandeam ca poate unele cad mai des, decat altele.
Poate sunt naiv, poate nu vreau sa ma resemnez complet sau asa repede privind calitatea indoielnica a produselor (pt ca dpmdv, nu se poate spune ca sunt de calitate, atat timp cat trebuie sa apelezi la service periodic).

Sony Vaio oricum nu intra in zona mea de interes. Very Happy

13Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 1:55 pm

1QVIPER

1QVIPER

Nu pot sa fac o statistica reala a caderilor atata vreme cat nu am avut acces la cifrele de vanzari. E irelevant ca am avut 10 Dell in service in 2 saptamani daca s-au vandut 1000. E un exemplu aleator, nu neaparat corect.

14Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 10, 2011 9:07 am

c6t9

c6t9

Deci, când îl uzi?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

15Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 12:16 am

Aer Curat

Aer Curat

Dupa ce ma hotarasc pe care sa-l cumpar . Very Happy

De ex. ieri la Sibiu mi-ar fi prins bine un laptop cu o conexiune la net (daca as fi gasit undeva o conexiune free, tot nu aveam un laptop).

16Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 5:12 am

c6t9

c6t9

Pentru astea ia o jucărie din asta ieftină de 1200-1300 de lei. Și dacă ai net de la DiGi, au modem gratis cu trafic destul de ok.

Problema e că acum e la modă să ai net mobil și au luat modem toți abonații (care îl și folosesc permanent), de nu mai prinzi linie liberă.

În Sibiu mi se pare că la Mall e net gratis pe care te dai cu PDA-ul.

Io credeam că deja l-ai luat.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

17Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 6:07 am

Aer Curat

Aer Curat

He he, nu am planuri acum sa cumpar tot soiul de jucarele de astea; prioritatile sunt altele si necesita sume cu mult mai mari de bani (adica suma de bani pt laptop este nesemnificativa in raport cu acele cheltuieli).
Nu am cumparat un laptop pana acum, pt ca sunt in aceiasi situatie ca si pana acum, nu consider ca merita sa dau atatia bani pe un lucru care are cele mai mari sanse sa necesite service in perioada ulterioara -> calitate f slaba.

18Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 7:36 am

c6t9

c6t9

Împăcat 100% cu produsul s-ar putea să nu poți fi niciodată.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

19Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 8:55 am

Aer Curat

Aer Curat

pale

20Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 9:02 am

c6t9

c6t9

Și mie îmi pare rău, dar așa este.

Singura soluție e să nu dai mulți bani (ce o însemna acest "mulți", probabil un 2500 de lei sunt din oficiu, dar totuși departe de sumele mari) și să speri la ce e mai bine.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

21Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 9:25 am

Aer Curat

Aer Curat

Pai pt mine, sau dpmdv, o suma de 2.500 - 2.800 ron reprezinta destul de multi bani pt un laptop.
Nu pun botu' la mkt ieftin si mult supraevaluat pt f putin (vezi Apple si altii), nici nu voi avea venituri de pe urma respectivului laptop, nu sunt nici fitzos, .....
Cred ca acum nu voi mai cumpara nimic, voi astepta sa gasesc (daca va aparea) o oferta realmente de nerefuzat.
Pt ca, tot dpmdv, nu se justifica sa dau banii ceruti acum pe HP-ul sau Dell-ul mai sus mentionate si sa am sansele de a avea un produs calitativ mai mici decat la ruleta ruseasca.

22Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 11:40 am

oaspetele



ia un second.

23Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 12:16 pm

1QVIPER

1QVIPER

@AerCurat: exagerezi enorm. Eu ti-am zis pdv-ul meu ca om de service. Dar daca pleci la drum cu fatalism, atunci asa se va intampla indiferent ce vei lua...

24Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 12:24 pm

Aer Curat

Aer Curat

@Oaspetele: cica la sh e si mai mica sansa de liniste; doar daca iei de la cineva cunoscut si nici atunci.


@Viper: nu stiu daca exagerez (desi e posibil), insa vezi/ai vazut care sunt parerile; nu plec cu fatalism ci doar cu nemultumire. dezamagire, .....
Pt mine nu e deloc in regula sa dau 2.800 ron (din propriul buzunar) pe un laptop, la "ghici"; altii pot accepta situatia, eu nu prea (adica doar daca as fi constrans de anumite aspecte)

25Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 12:40 pm

c6t9

c6t9

Aveți dreptate amândoi, dar 1Q mai mult, pentru că asta este situația. Poți foarte bine să nu ai probleme, doar că nimeni nu poate garanta.

Însă aș putea spune la fel și atunci când pleci cu mașina de acasă. Sunt mari șanse să te loveasca cineva sau mai rău.

Ai 3 ani garanție la Dell, în general rezolvă problemele repede.

Poți avea 3 ani banii în buzunar sau sau 2 ani și 10 luni de utilizare cu plăcere (2 luni pun cazul excepțional în care se strică și îl duci de 2 ori la reparat).

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 12]

Go to page : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum