Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ?

+7
the1
Monitor_R
alias
oaspetele
1QVIPER
c6t9
Aer Curat
11 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Go down  Message [Page 10 of 12]

1Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 10:19 am

Aer Curat

Aer Curat

First topic message reminder :

Dupa cum prea bine stiti unii dintre voi Very Happy , de cateva sapt intentionez sa cumpar un laptop. Am cochetat cu aceasta idee cu ceva vreme in urma, insa nu era neaparat necesar (nu ca acum ar fi devenit imperios necesara aceasta achizitie), dar am tot amanat.
Din ce am vazut, plus discutiile extinse purtate pe aceasta tema, nu mi-au sporit intersul fata de aceasta achizitie; cumva chiar din contra.
E adevarat ca si bugetul alocat de mine, este unul mediu, recte 2.800 Ron doar daca chiar merita respectivul laptop, altfel mai jos.
Cum cam toate ofertele din zona asta de pret, brand sau "noname", au cam aceleasi sanse la fiabilitate sau risc de a se strica, e cam greu de facut diferentierea; poate doar din prisma garantiei oferite.
Intr-un timp ma oprisem la unele modele Dell (2 an garantie), dar in cele din urma ma uit la un HP (1 an garantie, dar este posibila o extensie a garantiei pana la 3 ani, contra a 340 ron suplimentari); preturile sunt aceleasi, sau tot pe acolo.


HP ProBook 4520s i5-480M 4GB 640GB ATI HD6370 1GB

O alta configuratie pt un Dell (procesorul difera putin, tot i5, dar la 480 in loc de 460), in plus are 3 ani in loc de 2 garantie:
Dell Inspiron N5010 i5-480M 4GB 500GB ATI HD5650 1GB

Am mai gasit si un MacBook Air white, sh de 2 luni, cumparat cu fact de la noi, mai are garantie pana in 2013, dar e modelul de baza, cum ar veni, chel line Very Happy; pretul este de 3.400 ron usor negociabil.
Shocked


226Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Aug 28, 2011 1:51 pm

c6t9



Io am ramas mai in urma cu tehnologia, dar cand caut ce mai stiu, iar ma ia capul.

Si zau ca n-as vrea sa dau mai multi bani.

Cica tipul asta de procesor lucreaza cu maxim 8G RAM.

Ecranul nu e mat si este la limita sRGB. Dar ma asteptam la asta cumva, ma gandeam daca este macar decent - cica ar fi.

As mai gasi vreo 2 probleme, dar imi sunt specifice mie. De exemplu amplasarea unui port USB pe dreapta jos, care pentru mine il face inutil.

Pe net zice ca trebuie alt capac in spate pentru a putea monta inca un hard. Nu pricep prea bine care-i treaba. Ce vindeti voi are deja un capac care permite asta? A bagat cineva 2 harduri?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

227Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Aug 28, 2011 2:03 pm

Aer Curat

Aer Curat

La Acer, si-n special la modelele scumpe, nu am inteles de ce nu pun dinte albastru.
Chiar si la modelul discutat mai sus nu apare in specificatii (desi imediat dupa ce a aparaut in oferta, era trecut si dintele albastru; ulterior a disparut din specificatii).

228Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Aug 28, 2011 2:18 pm

c6t9

c6t9

Nici laptopul meu nu avea in specificatii, dar am aflat o combinatie de taste care l-a activat. Deci, ce sa spun WTF

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

229Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Aug 28, 2011 2:24 pm

1QVIPER

1QVIPER

BT e aproape pe toate modelele, de la cele foarte ieftine in sus. Nu am mai vazut fara.

Poate trebuie alt capac ca sa pui un HDD de 1TB care e de 12.5mm grosime fata de 9.5mm. Am testat personal si nu incape 1TB. Cu siguranta incape unul pana in 750GB. Sau un SSD.

Ma indoiesc ca procesorul nu stie sa lucreze decat cu 8GB.

230Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Aug 29, 2011 1:34 am

c6t9

c6t9

Asa zice la Intel pe site, doar 8G.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

231Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Aug 29, 2011 8:42 am

1QVIPER

1QVIPER

De multe ori limitarile Intel sunt depasite de inginerii firmelor ce fabrica placi de baza. Stiu concret situatia si de la Gigabyte si nu numai, cand veneau chipset-uri cu limitari clare si la final iesea un produs ce depasea cu mult acele limitari. Ma indoiesc ca aceste produse cotate sa mearga cu 16GB nu vor folosi toti acei 16GB. O sa intreb, ca aici e vorba de controllerul din CPU. M-ai facut curios.

232Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Aug 29, 2011 10:56 am

1QVIPER

1QVIPER

Am aflat si secretul:

" intel rep told me that officialy Core i7 Mobile are capable of handling
32GB RAM...its just that the bandwidth of the 2630QM is only effective
up to 8Gb...anything over that is just running trhough a single channel
mode"

"for the 2630QM, 2720QM, 2715QE models of the Core i7...

If you have 16GB RAM installed and the Applications only use 8GB or less
you are running DUAL CHANNEL...Once the Application uses past over 8GB
it will switch to SINGLE CHANNEL (Which he said not until further in the
future will they have Applcations actualy requiring that much RAM)"

233Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Aug 29, 2011 12:39 pm

c6t9

c6t9

Cum spuneam, ma doare capul.

Asta sa o citeasca aer curat, chiar ma intreba azi la ce folosim 16G RAM. Va veni vremea cand cine stie.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

234Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Aug 29, 2011 1:34 pm

Aer Curat

Aer Curat

Pai da, producatorii de soft sunt intelesi cu producatorii de hard, plus tot felul de ..... aiureli mai mult sau mai putin utile si uite asa acum folosim computere, care acum un deceniu pareau sf sau apanajul exclusiv al Nasa.
Ti-am mai spus eu azi cand am vorbit, cu ce difera activitatea la comp a unui utilizator mediu/normal, fata de ce facea cand foloseam Win 95 sau 98, de asa natura incat sa justifice diferenta fabuloasa dintre platforme ?
Accept o dif crescuta la ram, hdd (in special aici), ceva la proc si inca ceva la placa video (placa de baza se subintelege); dar sa ajungi sa consideri necesari sau macar utili 16 GIGA de ram ?


p.s.: a nu se intelege gresit, oferta e f buna, ce e dat in plus sa fie primit. Very Happy

235Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Aug 29, 2011 8:35 pm

1QVIPER

1QVIPER

Am clienti care lucreaza in AutoCAD sau 3D Max. Acolo randarile se fac in RAM. Recomandarea lor e minim 8GB. Cam pentru astfel de clienti e un astfel de animal Wink

236Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Tue Aug 30, 2011 4:28 am

Aer Curat

Aer Curat

Nenea nu am pus in discutie arhitectii, etc., cei care folosesc astfel de programe, acolo situatia e destul de clara. Smile

237Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Tue Aug 30, 2011 5:49 am

c6t9

c6t9

Ti-am spus si eu ieri ca sunt situatii in care este nevoie. Average Joe in schimb nu prea are ce face cu ea.

Daca te uiti mai spre clasa bussiness reala, deja se ofera laptop-uri cu 32G RAM, pe langa placile video specifice. Deci 16 nu este mult.

Plus alte chestii pe care noi le trecem cu vederea in general, de exemplu capacitatea ecranului de a reda anumite culori. Foarte multe acopera cam 60%, in cazuri mai fericite vreo 72% si destul de putine sunt de peste 90. Daca nu faci fotografie sau nu ai termen de comparatie, nu-ti dai seama prea bine. Multi cred ca totul se rezuma la calibrare, dar nu are nici o legatura.

Acum ce nu pricep eu e alta treaba. De exemplu in US (mama ei de treaba), iti poti pune ecran chiar si MAT, FHD, cu gamut de 95% pentru MAXIM 150$ in plus la pret, in cazul site-urile care te lasa sa-ti configurezi laptopul. Desigur aici apare buba majora din start pentru ca nu poti configura nimic. Iar Maguay (fiind firma romaneasca ce lucreaza pe platforma Clevo, printe altele), care te lasa sa configurezi cate ceva, nu a inclus si ecranul. Este totusi o componenta la care te uiti permanent si care te "afecteaza" in mod direct.

Si sunt multe chestii pe care ar trebui sa le ai in vedere, dar asa ajungi iar la un pret maricel. Deci cum o dai nu e bine. E clar ca totul este gandit pentru a nu te putea bucura de prea mult la un pret uman. Fix ca la masini, daca vrei un rahat mic, trebuie sa cumperi inca 3 rahaturi mari. Daca vrei doar boxe si amplificare mai bune, nu poti. Mai cumperi si navigatie si modul BT si volan special si si si, pentru ca la final in loc sa dai 500E in plus, dai vreo 3k ca popa.

Una peste alta, n-am rezolvat nimic.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

238Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Tue Aug 30, 2011 8:24 am

1QVIPER

1QVIPER

Se poate configura un Dell si aduce pe comanda. Dar astepti cam 1 luna si costa...

239Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Aug 31, 2011 2:35 am

c6t9

c6t9

Teoretic ar trebui sa intre si in http://www.oktal.ro/laptop/acer-aspire+7750g-2414g64mnkk++i5-2410m+8gb+640gb+ati+hd6650m+2gb+linux-o61182.html inca un hard nu?

Voi aduceti noul Asus G64 sau doar Emag are contract bun cu ei?

Am mai vazut ca exista la Dell un XPS pe 15 cu 4 ani garantie cu 540GT si apoi acelasi model cu 540GT v2, cu 3 ani. Eu n-am gasit nimic ca ar exista pentru 540 vreo actualizare.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

240Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Aug 31, 2011 8:22 am

1QVIPER

1QVIPER

Intra sigur, acum pe seara am montat memoria bonus la unul din asta si are si al 2-lea loc de HDD. Dar are doar 2 sloturi de RAM...

O sa intreb PM-ul de Asus ala, maine pleaca la dealer's meeting Asus, sa vedem cu ce noutati se intoarce.

4 ani garantie la Dell? Asta e ceva nou!

241Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Sep 02, 2011 2:56 am

c6t9

c6t9

Cum functioneaza smecheria asta cu banii inapoi in 30 de zile, garantat? Ce motive trebuie sa invoc?

Cred ca am identificat 6 candidati interesanti, dar unul singur este solid.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

242Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Sep 02, 2011 5:02 am

oaspetele



Te deranjeaza extrem la ochi lcd-ul.

243Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Sep 02, 2011 5:24 am

adytzu



c6t9 wrote:Cum functioneaza smecheria asta cu banii inapoi in 30 de zile, garantat? Ce motive trebuie sa invoc?

Cred ca am identificat 6 candidati interesanti, dar unul singur este solid.


Din cate stiu, nu trebuie sa invoci nici un motiv. Zici ca nu-ti place si gata. Problema e ca-ti vei vedea banii inapoi dupa inca o luna. Razz

244Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Sep 02, 2011 5:40 am

c6t9

c6t9

affraid

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

245Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Sep 02, 2011 7:57 am

Aer Curat

Aer Curat

Pai Cata nu va vrea banii, intr-o prima faza, ci un alt laptop (din cele 6 ochite). Very Happy

246Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Sep 02, 2011 11:35 am

c6t9

c6t9

1Q nu are chiar tot ce am gasit eu, dar baza ar fi la el. Sa vedem ce mai spune.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

247Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sat Sep 03, 2011 12:11 pm

c6t9

c6t9

Ok, am ajuns la un impas momentan. Nu știu exact ce să fac. Aș astepta Ivy bridge, dar cel mai probabil apare pe piață anul viitor prin vară, cam prea departe.

Ca fapt divers, voi menționa modelele pe care le-am avut în vedere.

Sunt 2 Acer întâi, variante ieftine și cu mențiunile făcute, n-ar fi rele.

Laptop Notebook Acer AS5750G-2414G64Mnkk i5 2410M 640GB 4GB GT540M 2400lei

Există și o ofertă pe la Cora, cu o reducere destul de mare care ar duce prețul sub 2000 de lei cred. S-ar putea să fie totuși pentru fosta generație de i5, am uitat.

O singură problemă majora există la el (pe lângă faptul că este ieftin făcut) în exploatara imediată, driverele pentru placa video. Nu știu dacă chiar acum Optimus funcționează mai bine sau nu, dar la acest model (și încă câteva de la Asus), activarea plăcii Nvidia este deficitară. De multe ori nu va rula. Instalarea altui driver este și ea o aventură pentru cine nu se pricepe. În rest, un pachet decent. În principiu dacă ar merge bine și cu 2 ani garanție, ar fi un best-buy.

Laptop Notebook Acer AS7750G i5 2410M 500GB 6GB HD6650M Black 2600 lei

Aici problemele cu placa video nu există, pentru că are una de la ATI. Dar există o problemă cam ciudată. Rezoluția este una atipică. La 900p nu va rula nativ nici un format HD sau FHD. De asemenea placa video nu este suficient de puternică pentru a susține în jocuri rezoluția asta. BT nu are, dacă dorește cineva, trebuie cumpărat un stick separat.

Din ce spune 1Q, ar suporta 2 harduri, ceea ce e un plus. Prefer versiunea asta cu i5 si 6G RAM, pentru ca este semnificativ mai ieftină și suficient de bună în general, decât cea cu i7. Pentru un astfel de laptop nu se justifică costurile suplimentare.

Ambele sunt fără OS.

Ar trebui precizat și că nici unul nu este de utilizat afară decât în anumite condiții, pentru că ecranele sunt glossy și luminozitatea este mică.

Laptop Asus G53SW-SX098V cu procesor Intel® CoreTM i5-2410M, 2.3GHz, 4GB, 500GB, nVidia GeForce GTX 460M 1.5GB, Microsoft Windows 7 Home Premium 4000 lei

Aici intrăm ceva mai mult spre gaming, însă există și chestii în plus. De exemplu suportă un al doilea HDD. Funcționează la temperaturi destul de mici, mai ales pentru un laptop. Poate rula extrem de multe chestii. Cred ca gasisem undeva si o versiune cu mai mult RAM, dar nu dau de ea acum și la un preț mai mic (ăsta e la Emag). Link-uri n-am pus, eu am cautat pe mai toate site-urile, acum am incercat sa le gasesc în linii mari și cred că unele produse au dispărut. Pentru încă 1100 de lei a apărut un nou model cu dotări mult mai bune decât ăsta - Laptop Asus G53SX-S1136V cu procesor Intel® CoreTM i7-2630QM 2.0GHz, 8GB, 500GB, nVidia GeForce GTX 560M 2GB, Microsoft Windows 7 Home Premium, Negru (tot la Emag) - Ecran FHD într-o configurație cu puține lipsuri (de exemplu un ecran wide gamut despre care voi vorbi mai târziu). Asta ar fi laptopul cu cea mai mare putere, destul de ușor de purtat și cu review-uri bune. Din păcare la noi nu vine cu superbul ecran 3D care nu necesită nici ochelari. Probabil până aici ar mai adăuga la preț încă 1000 de lei, dacă nu mai mult, că doar e România. De asemenea deși în State el vine stock cu ecran mat, la Emag apare cu ecran Glossy. Oh well.

Ambele au OS, tastatură iluminată, harduri rapide (nu-s SSD, dar sunt semnificativ mai bune pentru OS decât unele normale) și altele. Pentru că suportă un al doilea hard, se poate monta și un SSD fără să apară problema lipsei de spațiu de stocare la purtător.

Pentru cine vrea ceva mai mare, există Laptop Asus G74SX-TZ064V cu procesor Intel® CoreTM i7-2630QM 2.0GHz, 16GB, 1.25TB, nVidia GeForce GTX 560M 3GB, Microsoft Windows 7 Home Premium, dar la 6500 de lei momentan, e cam mult. Plus că dispare ideea de portabilitate. Eu am avut laptop pe 17 și știu ce înseamnă.

Laptop Dell XPS 15 L502x Full HD i7-2630QM 6GB 640GB nVIDIA GT 540M 2GB Win 7 Metalloid Aluminum 4600 lei

Nu am găsit să prezinte probleme cu placa video, însă este un laptop care lucrează la temperaturi destul de mari, mai ales pe zona procesorului.

Este singurul laptop cu ecran foarte bun, accesibil ca preț în România. Restul sunt aproape dublu. Asta m-a și determinat să-l aleg. Are și ăsta OS, tastatură iluminată și altele. Din punctul meu de vedere, care mai fac și câte o poză, ar fi alegerea ideală. Acoperă aproape 100 Adobe RGB și în unele culori chiar îl depășește.

Pe afară se mai plânge lumea de una de alta, dar la câte s-au vândut, este ceva inevitabil sper. Am început să am unele rețineri. Doar garanția mare mă liniștește puțin. De precizat că tot ce am ales are cel puțin 2 ani garanție, la Emag existând și opțiunea de extindere, care nu-i de neglijat. Ar fi meritat să pună și placa mai performantă și mai rece 555, pe care o găsim în versiunea mai mare pe 17", dar Dell este un fel de Renault când vine vorba despre chestii de genul ăsta.

Lenovo - Laptop IdeaPad Y570 (Intel Core i7-2630QM, 15.6", 4GB, 750GB, nVidia GT 555M Optimus @1GB, Gigabit LAN, BT, Win7 HP 64) 3600 lei

O alternativă interesantă în opinia mea. Placa video este printre puținele care lucrează la temperaturi destul de mici (motiv pentru care a și apărut un val de OC pentru acest model). Singura problemă pe care am gasit-o nerezolvată ar fi un buzz discret în căști și cam atât. Optimus merge bine, autonomie bună. Păcat că nu are ecran mat și tastatură iluminată.

Cam astea ar fi cele 6 de pe la noi. Alte idei am, dar nu sunt realizabile aici.

Dacă aș vrea doar un laptop cu care să nu fac mare lucru, dar cu autonomie mare, probabil aș lua un Acer Timeline. Dacă acel Dell ar fi avut o altă placă video, măcar 555-ul, de asemenea ar fi best-buy pentru cineva care vrea să se bucure de un ecran senzațional și o autonomie foarte interesantă (cam 4-5 ore de vizionare, ceea ce este extrem de bine).

Pentru mine undeva în zona de mijloc ar fi produsele care sunt interesante, între Dell și Asus.

În rest, nu mi-a atras nimic atenția. Desigur eu sunt și puțin atipic în alegeri și am poate nevoi specifice.

Ce am mai aflat tot căutând, destul de interesant, e că Intel a cam ajuns să bată la codare video soluțiile dedicate de la marii producători de plăci video. Deja cu Ivy care va avea un plus de 20-30% pe partea video, soluțiile entry-level de la concurență sunt total inutile. Cred că va dispărea acestă categorie. Poate așa se explică de ce a ajuns 540GT la aproape 2000 de lei în unele cazuri.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

248Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sat Sep 03, 2011 12:50 pm

Aer Curat

Aer Curat

F bun si interesant review-ul.
Daca la inceput, din gama celor mai .....mici/ieftine preferam Acer in fata Asus (fata de care aveam o oarecare retinere, fara vreun motiv anume si concret), acum incep sa apreciez mai mult Asus decat Acer.
Per total, noul Dell xps e f interesant, mai ales cu 17' (ca eu-s mai chior asa; fara a fi confundat cu chioru' totusi Very Happy ).
Bine acum fara os, banuiesc ca ar trebui sa fie mai ieftin.

249Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sat Sep 03, 2011 12:51 pm

c6t9

c6t9

Da, dar vezi că nu este așa de simplu să pui "orice" OS pe un laptop Dell.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

250Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Sep 04, 2011 8:03 am

1QVIPER

1QVIPER

c6t9 wrote:Cum functioneaza smecheria asta cu banii inapoi in 30 de zile, garantat? Ce motive trebuie sa invoc?

Cred ca am identificat 6 candidati interesanti, dar unul singur este solid.

http://www.oktal.ro/info_politica-returnare-produse

251Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 10 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Sep 04, 2011 8:33 am

c6t9

c6t9

Dacă și funcționează, bravo!

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 10 of 12]

Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum