Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ?

+7
the1
Monitor_R
alias
oaspetele
1QVIPER
c6t9
Aer Curat
11 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next

Go down  Message [Page 3 of 12]

1Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 10:19 am

Aer Curat

Aer Curat

First topic message reminder :

Dupa cum prea bine stiti unii dintre voi Very Happy , de cateva sapt intentionez sa cumpar un laptop. Am cochetat cu aceasta idee cu ceva vreme in urma, insa nu era neaparat necesar (nu ca acum ar fi devenit imperios necesara aceasta achizitie), dar am tot amanat.
Din ce am vazut, plus discutiile extinse purtate pe aceasta tema, nu mi-au sporit intersul fata de aceasta achizitie; cumva chiar din contra.
E adevarat ca si bugetul alocat de mine, este unul mediu, recte 2.800 Ron doar daca chiar merita respectivul laptop, altfel mai jos.
Cum cam toate ofertele din zona asta de pret, brand sau "noname", au cam aceleasi sanse la fiabilitate sau risc de a se strica, e cam greu de facut diferentierea; poate doar din prisma garantiei oferite.
Intr-un timp ma oprisem la unele modele Dell (2 an garantie), dar in cele din urma ma uit la un HP (1 an garantie, dar este posibila o extensie a garantiei pana la 3 ani, contra a 340 ron suplimentari); preturile sunt aceleasi, sau tot pe acolo.


HP ProBook 4520s i5-480M 4GB 640GB ATI HD6370 1GB

O alta configuratie pt un Dell (procesorul difera putin, tot i5, dar la 480 in loc de 460), in plus are 3 ani in loc de 2 garantie:
Dell Inspiron N5010 i5-480M 4GB 500GB ATI HD5650 1GB

Am mai gasit si un MacBook Air white, sh de 2 luni, cumparat cu fact de la noi, mai are garantie pana in 2013, dar e modelul de baza, cum ar veni, chel line Very Happy; pretul este de 3.400 ron usor negociabil.
Shocked


51Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Mar 20, 2011 12:24 pm

1QVIPER



La ce iti trebuie docking station? Iti iei un alimentator de rezerva (nu neaparat original, oricum sunt la fel de proaste) si il lasi la curte.

52Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Mar 20, 2011 12:40 pm

Aer Curat

Aer Curat

Ma gandeam sa-l pot transforma intr-un post fix, cu monitor mare, tastatura separata; cand as avea nevoie de asa ceva, in rest laptop uzual.

53Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Mar 20, 2011 12:48 pm

1QVIPER

1QVIPER

Pai si de ce sa dai aiurea bani pe un dock cand poti pune cablurile de monitor, tastatura si mouse in 30 de secunde? De banii de dock iti iei monitor de 22"...

54Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Mar 20, 2011 12:51 pm

Aer Curat

Aer Curat

Si uite asa mai invat si eu cate ceva; deci docking station nu e necesar.
Atunci de ce se mai face ?
Intreb serios, fara .... subintelesuri.

55Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Mar 20, 2011 12:54 pm

c6t9

c6t9

Pentru că poate avea mai multe porturi decât un laptop, poate asigura o răcire mai bună, e cool. Din astea.

Dacă ai birou, nu-ți trebuie.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

56Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Mar 20, 2011 2:23 pm

1QVIPER

1QVIPER

Porturi suplimentare si eventual unitate optica, daca laptopul initial nu are. Si lenea de a infige mai multe cabluri Very Happy

Later edit: daca ar fi sa-mi iau ceva portabil dar sa fie si stationar dupa caz, asta as lua:

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3566#kf

Sau local: http://www.etelecom.ro/produs.php?id=P:6578-S:55&PHPSESSID=20dbd5d16c38ea4fc15743d81a95b6fb (desi datele tehnice sunt varza scrise).

57Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Mar 21, 2011 7:03 am

c6t9

c6t9

Șmecheră treabă. Păcat că nu este implementată la modele care chiar să fie mișto.

Eu încă mi-aș dori un laptop cu 2 ecrane.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

58Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Mar 21, 2011 9:03 am

1QVIPER

1QVIPER

Pai ce are insuficient? i3 sau i5 mi se pare arhisuficient + celelalte specs-uri. Cum ziceam, pe site-ul romanesc detaliile tehnice sunt varza. Touchscreen capacitiv, nu prea au multi. Va fi foarte bun pentru Windows 8, este bun si pentru 7.

59Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Mar 21, 2011 9:45 am

c6t9

c6t9

Intel® HD Graphics with dynamic frequency
NVIDIA® GeForce® 310M DDRIII 512MB Supports NVIDIA Optimus Technology

Cam puțin pentru un "desktop". Pentru mine zic.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

60Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Mar 21, 2011 9:48 am

1QVIPER

1QVIPER

A, ok, daca o iei ca desktop da, dar pentru un user normal (cum sunt peste 70%) e mult prea suficient ca si configuratie Wink

61Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Mar 21, 2011 9:52 am

c6t9

c6t9

Așa e. Ar fi cam cea mai importantă carență. Oricum, mișto ideea.

Din păcate au dispărut și plăcile video pe USB care erau destul de interesante. Sau mai sunt?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

62Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Mar 21, 2011 10:09 am

1QVIPER

1QVIPER

Mai sunt, unele chiar accesibile, dar nu am mai vazut decat simple. Avioanele au cam disparut...

63Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Mar 21, 2011 11:13 am

c6t9

c6t9

Nu le-am urmărit succesul, dar erau extrem de interesante. Mai ales dacă puteau fi interpuse și în acele desktopuri care sunt acum un fel de ecran și atât.

Cred că sunt multe soluții tehnice bune, dar pur și simplu se pierd pe drum.



Last edited by c6t9 on Mon Mar 21, 2011 12:21 pm; edited 1 time in total

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

64Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Mar 21, 2011 12:13 pm

1QVIPER

1QVIPER

Pentru ca sunt prea bune si ar strica niste "ape" Wink

65Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Mar 21, 2011 12:22 pm

c6t9

c6t9

Corect!

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

66Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Mon Mar 21, 2011 11:14 pm

1QVIPER

1QVIPER

Nu stiu unde sa scriu, dar va zic aici de un concurs extrem de dificil Very Happy
http://wasd.ro/concurs-cm-storm
Pe pagina premiului aveti si raspunsul Wink Pe cei de la WASD ii stiu de ani de zile, sunt seriosi la concursuri, asa ca daca vreti un mouse misto, bagati tare Wink

68Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Tue Mar 22, 2011 2:01 pm

alias



unule, ce ai pus este corect.
vipere zau ca nici nu-mi pasa ce ip am

si acum la subj:

Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Laptop+Dell+Vostro+V130+i3-380UM+4GB+320GB+Win+7+Argintiu+DL-271847075
Laptop Dell Vostro V130 i5-470UM 4GB 500GB Win 7 Argintiu DL-271847098
Laptop
Dell Vostro v130, Intel i5-470UM(3M Cache, 1.33 GHz), Display : 13.3in
Widescreen WLED, Integrated 2 Mega Pixel Camera, Memory : 4096MB
(1x4096) 1333Mhz DDR3, Hard Drive : 500GB (7,200 Rpm),...


Pret: 3.133,86





Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Laptop+Dell+Precision+M6500+i7-840QM+8GB+1000GB+nVIDIA+FX2800M+1GB+Win+7+PRO+DL-271868478
Laptop Dell Precision M6500 i7-840QM 8GB 1000GB nVIDIA FX2800M 1GB Win 7 PRO DL-271868478
Laptop
Dell Precision M6500, Intel Core i7-840QM(1.86GHz,8MB,Quad Core,45W),
Display : 17in Silver Widescreen WUXGA (1920X1200) Antiglare with RGB
LED LCD Panel, Swipe Fingerprint Reader, 3.2 Mega...

Pret: 12.376,08

ce mare diferenta intre cele 2??

ma rog, unul este i5 unul i7, memoria este dubla dar se rezolva repede si este ieftina, hardul este dublu, dar hardurile si ele sunt ieftine, displayul si rezolutia sunt mai mari dar asta nu e musai un avantaj, ca nu te uiti la hd-uri adevarate pe 17", si ca sa scrii un mail sau un text n-ai nevoie de 1920.

1. ambele fac ce vrea Aer Curat.
2. ambele fac mult mai mult decat ce are nevoie Aer Curat.

69Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Tue Mar 22, 2011 10:39 pm

1QVIPER

1QVIPER

Pai e usor sa zici "ma rog, unul e i5 si unul i7" doar ca unul e dual core si celalalt quad core Wink Apoi, compari 13" cu 17", diferenta intre pretul panelului de 13 si cel de 17 este si ea mare. Comparam o placa video integrata cu una semiprofesionala (de workstation). Diferentele sunt enorme intre cele 2. Si sunt si de ordin constructiv.

P.S. ghinion la faza cu IP-ul Wink

70Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 23, 2011 12:02 am

Aer Curat

Aer Curat

Dell Vostru pus de Alias, mi se pare cam "slabut" dpdv configuratie (nu placa video dedicata, diagonala ecran,.....), iar pretul cam (prea) mare.
Apropos gama Vostro e mai buna decat Inspiron ? banuiesc ca da.
In ceea ce priveste Precision-ul, nu comentez configuratia, insa pretul este unul astronomic; chestiune ce face, dpmdv, inutila orice discutie pe tema sa.

71Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 23, 2011 12:16 am

1QVIPER

1QVIPER

Vostro e peste Inspiron cam cum e ThinkPad de la Lenovo peste IdeaPad (desi e prea generic spus, depinde si acolo de gama in sine). In plus de la Vostro in sus ai garantie NBD (Next Business Day), adica in caz de ceva vine Dell la tine si repara problema, nu il cari tu in service (CIS). Si asta in "Next Business Day". Uneori in aceeasi zi Wink E normal ca o astfel de garantie sa fie reflectata si in pretul produsului. Si din nou zic, difera si constructiv. Nu dpdv componente, ci dpdv tehnologie de fabricatie si calitate.

72Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 23, 2011 1:01 am

alias



in sfarsit am aflat ceva: placa video dedicata si diagonala mai mare de 13.
Next ???


veninosule, ar trebui sa te descalific deoarece vezi discutia pe componente si nu pe destinatia finala.
Si stii cel ptin la fel de bine ca mine ca o mana de componente de foarte bune calitate nu insemna nimic ca finalitate.

tineti cont ca o masinarie de genul asta se alege dupa overall performance daca nu exista cerinte speciale.

ps. cea pus zauan acolo este o masina de luat in seama.

73Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 23, 2011 1:26 am

1QVIPER

1QVIPER

Nu ai cum sa ma descalifici pentru ca la un laptop e aiurea sa nu arati plusurile si minusurile pe componente. Asa se vand laptopurile Wink Se pleaca de la destinatia finala si apoi se cauta cea mai buna configuratie pentru bugetul alocat si pentru destinatia respectiva. Normal ca toti vor dori cat mai mult in bani cat mai putini, este uman, si eu as dori la fel Wink

XPS-ul pus de unicul are o placa video slaba, cu tot respectul. Si doar 2 ani garantie, desi sunt NBD. Sunt chestiuni de luat in seama pentru un user casnic, mai ales ca ciuciu upgrade in viitor la video (sau nu fara costuri nejustificate). Service-urile Dell merg deja foarte repede, uneori de pe o zi pe alta (aici recomand cu caldura IIRUC).

74Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 23, 2011 1:30 am

Aer Curat

Aer Curat

Cum domnule de abia acum ai aflat ?!
Pai nu am tot scris/spus eu de una alta, ce configuratii mi-ar face cu ochiu' ?
Toate cele puse de mine, aveau placa video dedicata cu 1gb memo si diagonala de 15,6 (unul chiar de 17'), etc.
Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 3232987807 Basketball

75Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 23, 2011 3:17 am

c6t9

c6t9

Diferența dintre cele 2 puse de catre alias este destul de serioasă pe mai multe planuri.

Eu înțeleg însă ce spune el. De ce să bagi bani în plus pentru ceva ce nu folosești niciodată sau foarte rar. Este ca o mașină puternică care te ajută la depășiri ce-i drept, doar că tu depășești doar o dată pe an.

Acum fiecare e liber să ia ce decizie dorește. Și eu aș merge tot pe cea mai puternică configurație, cât timp se și poate. Ce nu înțelege aer curat este că produsul pe care-l caută nu există. Și nu va exista vreodată. Nu pentru că nu poate fi făcut, ci pentru că nu este nimeni interesat să-l facă.

Am văzut de la Asus un i3 sau i5, am uitat exact, dar care avea autonomie declarată vreo 10 ore. Dacă ține un 50% cu luminozitatea la maxim ar fi perfect.

Tot Asus are o ofertă ceva mai scumpă, dar foarte interesantă, cu un 460M în ea.

Eu am 8800M pe care probabil rar o folosesc, dar când vreau să o folosesc, am ce.

Apropo de cifre, în general nu prea spun nimic. Hard mare în laptop nu aș vrea. Căldură suplimentară inutilă, consum mai mare inutil, răspuns lent cu cât se umple. Prefer un hard mai mic și mai rapid. Un SSD ar fi perfect pentru asta. Consum scăzut, net superior în accesarea datelor scrise aleator.

Memoria plăcilor video e și ea doar o cifră. Dacă vă interesează performanța, căutați tipul memoriei în primul rând. Șansele sunt ca 90% dintre plăci să fie cu suficientă memorie în cifre, dar de diverse viteze. Prefer 1G DDR5, decât 1.5G DDR3, de exemplu.

Frecvența procesoarelor de asemenea a devenit o cifră. Nu spune aproape nimic. Trebuie săpat mai adânc.

Doar citind specificațiile unui laptop, fără să ai o înțelegere profundă a componentelor, nu ajută cu nimic. Cifrele de acolo sunt tot mai seci.

De asemenea spun de mult timp o chestie. Programele, cu mici excepții, au rămas cam la fel. Majoritatea laptopurilor cu o cantitate decentă de RAM și un hard rapid, se descurcă absolut onorabil. Am folosit mult timp single core, cu un cache care s-ar rușina în fața cifrelor de acum și doar 512 RAM și cu puține excepții mergea brici. Chiar mă și jucam Doom 3, Half Life 2 și altele.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

76Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 3 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 23, 2011 4:10 am

alias



hai sa o luam altfel, pe componente
eu am Crestline, cu T8300 @ 2.40GHz si 4 G ram buni, baterie cu 9 celule.
si un banal scorpio blue de 320

inrebarea este LA CE NU E BUN ?

Sponsored content



Back to top  Message [Page 3 of 12]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum