Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ?

+7
the1
Monitor_R
alias
oaspetele
1QVIPER
c6t9
Aer Curat
11 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next

Go down  Message [Page 2 of 12]

1Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Wed Mar 09, 2011 10:19 am

Aer Curat

Aer Curat

First topic message reminder :

Dupa cum prea bine stiti unii dintre voi Very Happy , de cateva sapt intentionez sa cumpar un laptop. Am cochetat cu aceasta idee cu ceva vreme in urma, insa nu era neaparat necesar (nu ca acum ar fi devenit imperios necesara aceasta achizitie), dar am tot amanat.
Din ce am vazut, plus discutiile extinse purtate pe aceasta tema, nu mi-au sporit intersul fata de aceasta achizitie; cumva chiar din contra.
E adevarat ca si bugetul alocat de mine, este unul mediu, recte 2.800 Ron doar daca chiar merita respectivul laptop, altfel mai jos.
Cum cam toate ofertele din zona asta de pret, brand sau "noname", au cam aceleasi sanse la fiabilitate sau risc de a se strica, e cam greu de facut diferentierea; poate doar din prisma garantiei oferite.
Intr-un timp ma oprisem la unele modele Dell (2 an garantie), dar in cele din urma ma uit la un HP (1 an garantie, dar este posibila o extensie a garantiei pana la 3 ani, contra a 340 ron suplimentari); preturile sunt aceleasi, sau tot pe acolo.


HP ProBook 4520s i5-480M 4GB 640GB ATI HD6370 1GB

O alta configuratie pt un Dell (procesorul difera putin, tot i5, dar la 480 in loc de 460), in plus are 3 ani in loc de 2 garantie:
Dell Inspiron N5010 i5-480M 4GB 500GB ATI HD5650 1GB

Am mai gasit si un MacBook Air white, sh de 2 luni, cumparat cu fact de la noi, mai are garantie pana in 2013, dar e modelul de baza, cum ar veni, chel line Very Happy; pretul este de 3.400 ron usor negociabil.
Shocked


26Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 12:40 pm

c6t9



Aveți dreptate amândoi, dar 1Q mai mult, pentru că asta este situația. Poți foarte bine să nu ai probleme, doar că nimeni nu poate garanta.

Însă aș putea spune la fel și atunci când pleci cu mașina de acasă. Sunt mari șanse să te loveasca cineva sau mai rău.

Ai 3 ani garanție la Dell, în general rezolvă problemele repede.

Poți avea 3 ani banii în buzunar sau sau 2 ani și 10 luni de utilizare cu plăcere (2 luni pun cazul excepțional în care se strică și îl duci de 2 ori la reparat).

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

27Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 12:59 pm

1QVIPER

1QVIPER

Aer Curat wrote:@Viper: nu stiu daca exagerez (desi e posibil), insa vezi/ai vazut care sunt parerile; nu plec cu fatalism ci doar cu nemultumire. dezamagire, .....
Pt mine nu e deloc in regula sa dau 2.800 ron (din propriul buzunar) pe un laptop, la "ghici"; altii pot accepta situatia, eu nu prea (adica doar daca as fi constrans de anumite aspecte)

De ce crezi ca s-a inventat garantia? Tocmai pentru ca obiectele se si strica. E pueril sa credem ca daca dam suma de X acel obiect va merge la nesfarsit fara probleme. A, ca se poate si asta, e alta treaba. Dar nimeni pe planeta asta nu iti va garanta ca acel obiect va merge fara cusur cel putin pe perioada garantiei. Nici macar la sculele "military grade". Cu atat mai putin cand in acel obiect circula curent electric si mai sunt si piese in miscare, si mai apare si factorul termic si, nu in ultimul rand, factorul uman.

Orice iei e "la ghici", dpmdv. Orice inseamna orice pe lumea asta. Poate doar sa cumperi o bucata de titan si sa ti se garanteze ca nu se va strica pana moare planeta Very Happy Aia da. Doar ca e inutila Wink

28Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 1:24 pm

Aer Curat

Aer Curat

Stai dom'le putin, ca nu am pretentia sa mearga la nesfarsit fara probleme de orice gen.
Dar la cum se spunea, ca orice, oricand poate avea probleme (mai mari sau mai mici, mai dese sau mai rare), sansele sunt maimici decat la ruleta ruseasca. Si nu-mi convin. Smile

In rest cam asa e, din pacate; orice lucru, in ziua de azi, e de scurta folosinta.

29Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 11, 2011 3:55 pm

alias



Deca-tehno-log:

1.iti stabilesti nevoile
2. alegi configuratia.
3. ca in cateva sporturi, tai din lista ce-i in capul listei si ce-i la sfarsit
4. din ce ramane ALEGI CONFIGURATIA CU GARANTIA CEA MAI MARE
5. regreti enorm, ca unul din cele la care ai renuntat era foarte frumos.
6. platesti
7. primesti
8. te bucuri.
9. te cuprinde indoiala... daca.... nu cumva....
10. "Life was like a box of chocolates...."

30Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sat Mar 12, 2011 12:23 pm

c6t9

c6t9

Așa e în tenis.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

31Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sat Mar 12, 2011 1:39 pm

Aer Curat

Aer Curat

Alias cheers , tare deca-ul tau. Very Happy
Da' de ce trebuie sa tai ce-i in capu' la lista ? Cool

32Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 6:23 am

Aer Curat

Aer Curat

Pareri despre: Laptop Toshiba Satellite A660-1EV i5-460M 4GB 500GB nVIDIA GT 330M 1GB Win 7 , la un pret mai avatajos decat cel de la mag.

33Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 7:06 am

alias



Aer Curat wrote:Pareri despre: Laptop Toshiba Satellite A660-1EV i5-460M 4GB 500GB nVIDIA GT 330M 1GB Win 7 , la un pret mai avatajos decat cel de la mag.


hai sa o luam altfel;
la ce folosesti matale i5-ul cu 4 Gb-RAM?

34Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 7:10 am

Monitor_R

Monitor_R

Din vara trecuta il am pe frate-su' A660 cu i7.
Multam' inca o data 1Q!

Sunt extrem de multumit, display-ul foarte bun, tastura excelenta, conexiune WiFi mai sensibila decat a lui T61 (prinde si dintr-un colt al apartamentului unde T61 mai da rateuri), putin cam mare, dar 95% sta acasa in sufragerie, lucrez pe T61.
Dual display-ul folosind HDMI pe TV in FullHD - priceless.
I-am pus un mouse pe BT si sade langa TV pe post de mediaplayer, DLNA repeter si Internet pe TV.
Sa nu uit al meu are unitate de scriere Bluray si acum m-am apucat sa studiez si producerea acestora (primul pas facut, am cumparat BD RW)...

35Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 7:39 am

Aer Curat

Aer Curat

alias wrote:
Aer Curat wrote:Pareri despre: Laptop Toshiba Satellite A660-1EV i5-460M 4GB 500GB nVIDIA GT 330M 1GB Win 7 , la un pret mai avatajos decat cel de la mag.


hai sa o luam altfel;
la ce folosesti matale i5-ul cu 4 Gb-RAM?

Pai la oricare din laptop-urile mentionate de mine mai sus este cam aceiasi configuratie, i5, 4gb (a fost unul cu 6gb), placa video dedicata, ........; nu doar acest Toshiba. Smile

36Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 7:44 am

c6t9

c6t9

El întreabă dacă ai nevoie de un laptop așa performant sau nu.

E ca la mașini, niciodată nu ai prea multă putere Very Happy

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

37Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 12:18 pm

alias



Aer Curat wrote:
alias wrote:
Aer Curat wrote:Pareri despre: Laptop Toshiba Satellite A660-1EV i5-460M 4GB 500GB nVIDIA GT 330M 1GB Win 7 , la un pret mai avatajos decat cel de la mag.


hai sa o luam altfel;
la ce folosesti matale i5-ul cu 4 Gb-RAM?

Pai la oricare din laptop-urile mentionate de mine mai sus este cam aceiasi configuratie, i5, 4gb (a fost unul cu 6gb), placa video dedicata, ........; nu doar acest Toshiba. Smile

nu a raspuns la intrebare.
te rog sa si argumentezi.

38Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 1:03 pm

Aer Curat

Aer Curat

Ti-as argumenta cu cea mai mare placere, dar nu prea stiu ce anume.
La ce as putea folosii eu laptop-ul, atat acum (de la office si alte programele similare ca cerinte, net, filme/filmulete, poze - cu tot cu o minimala editare a unora, de joace si altele asemenea nu am timp, ca nu m-ar deranja, macar unele ) cat si ce preconizez pt urmatoarele luni de zile, nu necesita sub nicio forma o configuratie atat de ....... echilibrata/rezonabil performanta (ca puternica nu pot spune ca e).
Insa la cum este situatia in domeniul IT (hardware) azi ai luat "top noch" si maine e deja mediu, iar peste cateva zile e chiar depasit si cum eu (in nimicnicia mea) ma gandeam sa-l tin linistit si relaxat (evident nu la nivel de performanta) vreo 4 ani de zile, nu vroiam sa iau unul aflat deja pe drumul spre muzeu.

39Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 1:28 pm

c6t9

c6t9

Ia man ceva și gata. Dell-ul ăla suna destul de bine.

Ia un desktop.

Ia un iP ... glumesc.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

40Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 1:36 pm

Aer Curat

Aer Curat

Intrasem la banuieli cand ai scris de iP... ala. M-am linistit. geek

41Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 1:37 pm

1QVIPER

1QVIPER

Din ce vad, nu ai neaparata nevoie. Mai bine ia-l cand ai nevoie de el, altfel ingropi banii...

42Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 1:38 pm

c6t9

c6t9

Aer Curat wrote:Intrasem la banuieli cand ai scris de iP... ala. M-am linistit. geek

lol!

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

43Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 1:59 pm

Aer Curat

Aer Curat

1QVIPER wrote:Din ce vad, nu ai neaparata nevoie. Mai bine ia-l cand ai nevoie de el, altfel ingropi banii...
De laptop in sine nu e neaparata nevoie acum; insa ar fi util inca un computer in casa. Smile

44Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Thu Mar 17, 2011 10:16 pm

1QVIPER

1QVIPER

Pai de ce laptop? Tu te uiti la laptop de 2500-3000 lei. Iese un desktop bun din banii aia, si cu monitor mare. Da, stiu, nu e portabil. Dar mai stiu ca fetele tale cresc si vor avea nevoie pentru scoala si nu numai, fie ca iti place, fie ca nu Very Happy

45Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Fri Mar 18, 2011 1:47 am

Aer Curat

Aer Curat

Smile
Exact de asta vroiam sa mai cumpar un computer acum; si cum desktop-ul actual poate fi folosit fara probleme de fete (pt ce au ele nevoie acum), plus faptul ca un laptop mediu->bun e cam la acelasi pret cu un desktop (ceva mai performant) si un monitor mai mare, ma gandeam sa cumpar un laptop (pt mine). Astfel as fi rezolvat si chestiunea cu portabilitatea, care se va face resimtita oricum cand ma mut la curte.
Oricum, dupa cum se prezinta situatia, raman la parerea mea (ultima), voi cumpara ceva in perioada urmatoare doar daca se va ivi vreo oferta realmente de nerefuzat (intr-un fel de aia am mentionat Toshiba de mai sus, dar avand in vedere ca nu are fact+garantie, nu e nicio oferta la pretul ala de ~3k ron). Plus ca la cati bani am reinceput sa bag in (continuarea lucrarilor la) casa de la curte, nu mai mai atrag alte cheltuieli.

46Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sat Mar 19, 2011 9:15 am

Monitor_R

Monitor_R

Ca tot intrebai mai sus cum se misca Tosiba A660...
Azi, ca e zi urata si n-am iesit decat la cumparaturi, apoi m-am apucat sa prelucrez materialul video si foto din Italia facute in vara trecuta.
Am facut primul DVD cu doua track-uri, unul cu material video, calalat cu material foto pe care le-am facut slideshow cu muzica pe fundal, cu subtitrari in care se mentioneaza obiective turistice, cu meniuri ale DVDului cu miscare...tot tacamul.

Dupa ce am facut matrita, procesarea si obtinerea structurii DVD-DL a durat pe A660 doar 2:45 ore. Laughing
Inainte faceam treaba asta in 10-12h Rolling Eyes
A lucrat din toate resursele...

Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 DSC00414

47Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sat Mar 19, 2011 1:31 pm

c6t9

c6t9

Aer Curat wrote:Smile
Exact de asta vroiam sa mai cumpar un computer acum; si cum desktop-ul actual poate fi folosit fara probleme de fete (pt ce au ele nevoie acum), plus faptul ca un laptop mediu->bun e cam la acelasi pret cu un desktop (ceva mai performant) si un monitor mai mare, ma gandeam sa cumpar un laptop (pt mine). Astfel as fi rezolvat si chestiunea cu portabilitatea, care se va face resimtita oricum cand ma mut la curte.
Oricum, dupa cum se prezinta situatia, raman la parerea mea (ultima), voi cumpara ceva in perioada urmatoare doar daca se va ivi vreo oferta realmente de nerefuzat (intr-un fel de aia am mentionat Toshiba de mai sus, dar avand in vedere ca nu are fact+garantie, nu e nicio oferta la pretul ala de ~3k ron). Plus ca la cati bani am reinceput sa bag in (continuarea lucrarilor la) casa de la curte, nu mai mai atrag alte cheltuieli.

Casa va atrage mereu cheltuieli. Dacă aveai alte așteptări, am o veste proastă pentru tine.

În principiu văd că ai putea partaja uzul calculatorului cu fetele, așa că poate nu este o necesitate acum.

Însă la casă cred că vei apela într-un final la net wireless și laptop, să poți sta la aer curat și să citești despre ce muzici rock mai scriem noi aici.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

48Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Mar 20, 2011 11:21 am

Aer Curat

Aer Curat

Alte asteptari nu am avut si nici nu am. Cum insa, in ziua de azi, banii sunt o marfa f scumpa si cum bugetul necesar pt casa e la fel de mare (o suma cu multe zerouri, exprimata in euro), imi scade cheful de a da banii pe tot felul de lucruri de "calitate"; desi as avea nevoie si de ele (insa nu e inca stringenta nevoia).
Acum reusesc sa rezolv partajarea uzului, insa nu stiu pt cat timp voi mai putea mentine echilibrul; dar cum petrec mult timp supraveghand lucrarile la casa si ajung destul de tarziu si obosit la ap, va fi cam printre ultimile griji.
La curte si eu m-am convins ca ar fi cel mai indicat un laptop (cu sau fara wireless, ca si asa am tras cabluri pt net in f multe pct); de altfel acum vreo 3 sapt ma uitam ca laptop-ul sa aiba si port pt docking station. Cele din gama de pret mentionata de mine nu au asa ceva.

49Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Mar 20, 2011 11:29 am

c6t9

c6t9

Până la urmă tot iei ceva Smile

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

50Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Mar 20, 2011 11:30 am

Aer Curat

Aer Curat

lol!

51Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? - Page 2 Empty Re: Ce laptop sa-mi (mai) cumpar ? Sun Mar 20, 2011 12:24 pm

1QVIPER

1QVIPER

La ce iti trebuie docking station? Iti iei un alimentator de rezerva (nu neaparat original, oricum sunt la fel de proaste) si il lasi la curte.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 2 of 12]

Go to page : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum