Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

To SUV or not to SUV

+4
ska
1QVIPER
Aer Curat
c6t9
8 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down  Message [Page 5 of 8]

1To SUV or not to SUV - Page 5 Empty To SUV or not to SUV Wed Mar 23, 2011 12:29 pm

c6t9

c6t9

First topic message reminder :

După o discuție cu, n-am reținut ce nume i-au mai dat colegii acum, pe vremea mea semăna cu Admin powah (Laughing Laughing Laughing), am și o veste BOMBĂ, dar nu o fac publică Welcome

Se pare că pe forumul celălalt, al cărui nume nu trebuie rostit (glumesc, pe garajul), s-a ajuns la concluzia că SUV e un pericol public.

Și da și nu.

Clar SUV-urile sunt mai grele, mai puțin manevrabile, unele predispuse mai mult la răsturnare, probabil toate dacă sunt lovite lateral. Chestii negative ușor de exploatat sunt multe.

Dacă se dorește înclinarea balanței spre una dintre părți, se poate face. Dacă e să fim corecți și obiectivi, lucrurile pot sta (și) altfel.

Mașina este o armă? Ok, o ridicăm la rang de armă și mulți avem permis.

Contează calibrul unei arme? Nu chiar.

În susținerea lor, cei care vor arme spun că nu arma ucide, ci omul.

Este o afirmație adevărată?

Poate fi cel mult 50% adevărată, 50% falsă. Cum nimeni nu poate să dovedească altfel, considerăm asta o poziție echitabilă, cu mențiunea că prezenta armelor poate facilita utilizarea, dar crima în sine nu este condiționată de ele. Cel puțin statistic.

Tot statistic SUV-ul nu este o armă dovedită.

Toate mașinile sunt arme, dar SUV-ul poate fi considerată una mai ușor declanșabilă. Oare?

Dacă plec de la ideea că un șofer de turism este mai periculos pe SUV pentru că se crede în siguranță, de ce nu aș pleca și de la ideea că un șofer este mai periculos pe o berlină tocmai pentru că are convingerea unei stabilități presupuse.

Așa sunt oamenii, se întind mereu mai mult decât ar trebui.

Statistic pe primul loc la accidentele cu victime stă neadaptarea vitezei la condițiile de drum (ud, zăpadă etc.) și apoi traversarea prin locuri nepermise.

Dintre autoturismele implicate, aproximativ 6% au fost SUV-uri. După multe săpături am găsit și ceva date mai vechi, din perioada în care criza nu venise. Surprinzător însă, am gășit și că a crescut cota de piață a SUV-urilor și a scăzut cea a mașinilor mici, acum! Wow

Bun, o primă concluzie, SUV-urile nu produc morți pe bandă rulantă.

Cât de sigur este un SUV la impact?

Aici mulți greșesc și consideră SUV-ul un tanc. Vă spun sincer că nu prea contează dacă mașina este un SUV sau o berlină similară ca și gabarit.

Îi dau un relativ sigur. Dinamica unui accident nu poate fi presupusă. Toate testele NCAP sunt pe același calapod și nici măcar acolo nu excelează. În realitate există atât de multe variabile că eu nu m-aș baza pe nici o mașină.
Dar să presupunem că la impactul cu un sedan de clasă medie este mai sigur. La impactul cu ceva mai mare, greutatea în plus este un dezavantaj.

NU știe nimeni ce îl lovește sau în ce intră.

Este mai probabil să faci accident cu un SUV dacă iei o curbă cu 100km/h? Să vedem.

Fac abstracție că nu toate SUV-urile sunt la fel și consider că acea curbă ar fi luată la limită cu un sedan, deci poate sunt șanse ca un SUV să iasă extrem de larg, chiar în afara șoselei, chiar să se răstoarne într-un caz mai nefericit.

Cine îmi garantează că șoferul unui sedan, tocmai pentru că se crede într-o mașină, nu ia curba cu 120? Dacă e șofer de BMW, chiar aș mai pune de-o ciorbă. Credeți că nu s-ar răsturna? Foarte puțin probabil să nu o facă.

E de vină mașina? NU! Sunt BMW-urile niște mașini total instabile? NU! Atunci? BMW-urile sunt notorii pentru implicarea în accidente cu decedați. Sunt șansele cele mai mari să mori dacă ai un accident cu un BMW. De ce nu le interzicem? Și culmea, nu sunt SUV-urile cele problematice.

Personal un singur SUV mi-a creat probleme. În rest, numai mașini și câteva TIR-uri.

Frânează SUV-ul mai prost? Posibil, dar nu mai prost ca un sedan mediu.

Să luăm niște cifre din mijloc. 120km/h la 0, 54m pentru sedan și 56m pentru SUV.

X3 2.0d - 53m
320d - 53m

Balena Q7 3.0TDI - 52m.
A4 2.0 TDI - 53m. What

[ca o scurtă paranteză, Accord 2.2 i-DTEC cu 58m este printre cele mai proaste. Și mie la fel mi s-a părut, o barcă fără nici o treabă cu șoseaua]

Ok, cu A4 poți evita mai ușor. Dar hai să fim serioși, cam câți șoferi știu să evite? 99% pun frână cât pot și asta e. Cine știe să evite, înțelege și ce e ăla un Q7 și ce limitări presupune.

N-aș putea să spun că una e mai bună sau mai slabă, doar că nu sunt construite la întâmplare. Și o mașină este la fel de periculoasă ca șoferul care o conduce, indiferent ce mașină este.

NU am nici o garanție că la volanul unui sedan cineva nu va face accident, dar va face sigur cu un SUV. Senzația falsă de invincibilitate este de ambele părți la fel de mare.

Am fost oprit o dată în trafic de șoferul unui seria 3, să mă întrebe ce am făcut mașinii pentru că nu reușea să mă piardă nici în linie dreaptă, nici pe viraje.

De asemenea am întâlnit infinit mai puțini șoferi de SUV-uri care să meargă tare. Cred că îi pot număra pe parcursul a 10 ani pe degete.

În aștia 10 ani la mine RCA-ul ar trebui să fie fără pată. Iar Casco am folosit prima dată la BMW. Bine, eu merg și încet.

De ce am luat SUV? De nevoie. Prima atracție a fost pentru un Hatch, nu SUV. Golful era mult mai instabil decât X3-ul datorită suspensiei. Simpla clasificare după volum, cu maximizarea relelor de partea uneia și a bunelor de partea alteia este rea voință.

Cum rămâne cu SUV-ul mașină inutilă?

Este inutil pentru cine nu are nevoie de el, pentru restul posesorilor, este evident util. De ce să interzici o mașină pentru că unii îi dai o imagine negativă sau o cumpără fără motiv? Ce vină are X5-ul că mulți posesori parchează pe 2 locuri? Se parchează singură? Să nu fim precum cei pe care îi desconsiderăm.

SUV-ul este un drob de sare, dacă și cu parcă. Irelevant. Cui îi este frică să nu fie lovit de un SUV, nu-i doresc în veci să fie lovit de un sedan, BMW ... deși statistic, pe 2009 de exemplu, sunt destul de departe de primele poziții la număr de accidente, đeși la televizor numai BMW-uri vedem.

Judecând după numărul de accidente, pur și simplu cele mai multe mașini aparținând unei mărci, produc cele mai multe accidente. Nu există mărci cu adevărat predispuse sau tipuri de mașini. Nici disproporții exagerate de partea unor categorii de mașini. Numărul este definitoriu și nimic mai mult. Chiar dacă aparent sunt tot felul de percepții eronate.

Din punctul meu de vedere achiziționarea unui SUV se face dacă îți trebuie și principalul vinovat este România. Tot mai mulți văd utilitatea reală a gărzii la sol mai mare. Dacă eram în Germania, 335d zăcea în fața blocului, nu un X3.

Orice alt motiv ar trebui pus sub un mare semn de întrebare. SUV-ul oferă un plus de siguranță la noroc. Și mulți cred că SUV-ul e ceva mare și indestructibil. Mulți (EXTREM DE MULȚI) nici nu știu să ia de volan. Percepțiile false se propagă adesea fără o bază solidă. De exemplu asta cu BMW-urile mașinile cu cele mai multe accidente, ceea ce este greșit. Nici la număr de morți nu conduc. Sunt chiar departe. În schimb din numărul total, în procente, într-un BMW ai șanse maxime să fie ultimul.


Cam așa văd eu problema. Good one


Următoarea poate va fi cu diesel Lols

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

101To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Jun 24, 2011 1:23 am

c6t9



Atunci acceptă compromisul, pentru că nu va fi niciodată ca un seria 3 Wink

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

102To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Wed Jul 20, 2011 11:18 am

Frank SF



oricum, la ce vremuri traim si considerind cit de scump e X3-ul nou si ce bani as putea primi pe masina actuala, este clar ca n-o sa fac schimbarea prea curind...

Dintre SUV-urile mai ieftine, care ziceti ca e demn de atentie?

103To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Wed Jul 20, 2011 12:42 pm

Aer Curat

Aer Curat

Ce inseamna pt tine mai ieftine ?
Duster sau Outlander, de ex. ?
Ce vrei sa faci cu el, la ce il folosesti ?

104To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Jul 21, 2011 1:26 am

c6t9

c6t9

În ce sens "demne"? Ce să facă?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

105To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Jul 21, 2011 1:40 pm

ska

ska

99% ca se va vinde toyota. buna masina. aproape 200.000km... pretul e unul bunicel ptr varsta//km. ar fi momentul.

cu ce sa se schimbe oare?
SH ar merge tras de par tot o toyota dar LC200 V8 diesel, din cate am vazut ca i-ar face cu ochii. un mastodont ( parerea mea ) dar pretul e un pic maricel. de noua e cam greu momentan financiar...
am mai belit ochii la ML-uri 420CDI de 2-3ani pana in 50k km. tot asa undeva pe la 40-50k eur. am un prieten cu un asa utilaj, batjocorit si cipuit Brabus de la 0km, acum duce spre 200.000km fara probleme...
tot trase de par sunt RR si RRS 3,6 V8 diesel. dar parca eu nu m-as arunca...

chestii noi ar fi LC150 si sau cu mai multe plusuri noul Touareg V6 TDI cu 4xmotion sau V8 TDI. parca eu as merge pe V8 TDI Smile

dati si voi cu bata-n balta.... Smile

106To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Jul 21, 2011 1:53 pm

Aer Curat

Aer Curat

Diferentele intre ele sunt destul de ..... semnificative; totusi un LC200 V8 nu joaca in aceiasi liga cu ML-ul.
Depinde ce vrea de la masina, bugetul disponibil, etc.
Daca este pasionat de offroad, dar vrea si masina de sosea, are bani pt achizitie si intretinere, eu as cauta un G; doar ca e f scump.
Vad ca oricum e mai mult orientat catre confort si un sh de max 2-3 ani (ca asa putea arunce un ochi la Porsche Cayenne 3.0 V6 Diesel). Tuaregul nou nu e de trecut cu vederea, doar ca e mai echilibrat (on vs off road) cu toate + si - aferente; insa e cam prea nou pt ce se vrea.
Pana una alta, din ce spui tu, si eu as inclina tot catre un LC200 V8 diesel, sh, cat mai buna si-n mintile ei posibil.

107To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Jul 22, 2011 1:26 am

ska

ska

am o banuiala ca la sh ( max 2-3ani si 50k km ) se va opta pentru un ML420 sau chiar si 320cdi si LC200 V8.

la noutati, un LC150 sau un Touareg V6 cu 4xmotion sau V8 TDI.

omu mai iese de pe shushea, dar nu e pe genul offroad extrem.
iarna la munte cu un snowmobil, vara un atv. deci nimic dus la limita maxima.
ideea e sa le combine oarecum ok, dar parca ar fi bine un plus de sosea Smile
sa fie cat de cat spatioasa si confortabila.
ne uitam si la un x5 40d, dar parca ala-i prea orientat spre autostrada... dar nu se stie...

parerea mea e ca cea mai buna alegere ar fi intre un ML si un Touareg nou.

108To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Jul 22, 2011 1:29 am

c6t9

c6t9

Orice este peste 3l deja costă prea mult.

Când părăsești șoseaua în primul rând anvelopele fac diferența.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

109To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Jul 22, 2011 2:36 am

ska

ska

nu-i cazul.
vara gume de vara, si iarna gume de iarna. e suficient pentru ce va gasi pe traseele care le frecventeaza.
in cel mai rau caz trimitem un 8x4 de la firma sa-l scoata LOL

stiu ca peste 3L e scump, dar nah... o viata ai Smile

110To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Jul 22, 2011 7:23 am

c6t9

c6t9

Atunci dacă o viață ai, eu mi-aș lua Cayenne 958 3.0 TDI cu stage 2 la 300 de cai și 675NM, o configurație veche și testată.

Ar trebui să se miște decent.

Sau Touareg pe același model.

Nu-mi place firma Mercedes de fel.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

111To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Jul 22, 2011 12:58 pm

Aer Curat

Aer Curat

Mie imi place marca Mercedes, doar ca ML-ul nu prea are un bun renume in privinta fiabilitatii.
Si acum, daca-mi place marca nu inseamna ca-mi plac toate modelele marcii. Wink

112To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Jul 22, 2011 5:52 pm

ska

ska

in ultimul numar Auto Bild este un studiu JD POWER.
ML a iesit pe primul loc la SUV-uri.
si la general Mercedes a iesit pe doi.

113To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Sat Jul 23, 2011 8:58 am

c6t9

c6t9

Mi-ai cerut părerea, eu aia aș face.

Cayenne 3 LSD-uri (cred că n-au modificat trenul de rulare pentru diesel), Touareg doar 1 (opțional) plus acel haldex mai evoluat.

Cayenne stă senzațional pe șosea.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

114To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Aug 02, 2011 10:20 am

Frank SF



@aer curat, cata: ma gindeam la SUV-uri mai ieftine decit X3 care sa faca, sa spunem 80 % din ce face X3, adica: tinuta buna pe sosea, relativ dinamic, practic, capabilitati off-road medii.

@ska: eu nu inteleg de ce Touareg ar fi nou si ML ar fi SH? Ca doar nu e asa mare diferenta de pret ca sa zici ca isi permite Touareg nou dar nu isi permite ML nou.

Intre cele zise pe aici, as alege fie Touareg nou dar cu V6 TDI, este suficient, nu e nevoie de V8 TDI, uita-te cit e impozitul la V8 TDI, sau Cayenne vechi SH, cum a zis cata.

115To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Aug 02, 2011 11:08 am

c6t9

c6t9

N-am nici cea mai vagă idee. De fapt dacă ar trebui să schimb mașina, nu știu ce să cumpăr.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

116To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Aug 02, 2011 11:33 am

oaspetele



bilete de avion.

117To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Aug 02, 2011 11:35 am

c6t9

c6t9

Low cost?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

118To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Aug 02, 2011 11:41 am

Aer Curat

Aer Curat

Nicaieri nu umbla cainii cu covrigi in coada. Wink
In urmatorul an (chiar si urmatorii ani), depinzand de cateva variabile (decizii, actiuni, evenimente externe) este f. posibil ca, paradoxal, sa-i fie/sa ne fie mai bine in RO. Smile

119To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Aug 02, 2011 11:50 am

c6t9

c6t9

Asta cu următoarea mașină e o mare problemă.

Apropo de Top gear și mașinile electrice. Au dreptate, soluția este hidrogenul, dar se pare că nu toată lumea este de acord. Nu înțeleg ce s-a întâmplat cu Autostrada hidrogenului care este proiectată de mult timp, știu sigur că s-a rezolvat problema combustibilului, se poate face direct la stația de alimentare.

Singura problemă pe care o văd este faptul că aceste mașini ar fi fost cu adevărat o alternativă la cele pe benzină/motorină/GPL. Cele electrice sunt un efort total inutil. Merg maxim în oraș, dar puțin probabil să fie realizabilă folosirea lor pe scară largă. Nu văd cum s-ar putea încărca în București de exemplu, câteva sute de mii de mașini. Nici bateriile de schimb nu-s o soluție. Ar fi pur și simplu prea multe. Efortul logistic ar fi uriaș.

Când m-am uitat aici http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_highway ultima dată, era scris mult mai puțin. Dar lucrurile se mișcă foarte încet.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

120To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Sat Aug 06, 2011 8:48 am

c6t9

c6t9

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

121To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Mon Aug 29, 2011 1:36 am

c6t9

c6t9

Mi se pare mie sau noul Touareg (care acum nu mai e chiar asa de nou) este ceva mai mic si mai dinamic, iar noul Tiguan e ceva mai mare? Asa mi s-au parut mie, dar poate m-am inselat.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

122To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Mon Aug 29, 2011 1:39 am

c6t9

c6t9

Si DSG7 de pe Tiguan e cu ulei. Dar nu stiu daca e mai bun sau nu.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

123To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Mon Aug 29, 2011 12:20 pm

Aer Curat

Aer Curat

Probabil e o evolutie a dsg6; oricum dsg7 cu ambreiajele uscate nu suporta cuplu f mare (macar precum dsg6 de ex.).
Vom vedea daca e rezolvat problemele vechii cutii sau nu; tot clientii/posesorii sunt cobaii/tester-ii .......

124To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Mon Aug 29, 2011 12:41 pm

c6t9

c6t9

Dap, in ultima vreme chiar asa este.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

125To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Sep 04, 2011 1:41 am

c6t9

c6t9

În topul Dekra al fiabilitații, SUV-urile sunt mașinile care se strică cel mai rar.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

126To SUV or not to SUV - Page 5 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Sep 29, 2011 10:27 pm

Frank SF



Noul Touareg e clar mai compact (ca design, cel putin) si mai dinamic (cam cu 200 kg in medie mai usor). Noul Tiguan, de fapt un facelift, nu stiu daca e mai mare, poate l-au mai lungit putin din bot si spoilere... Oricum, Tiguan-ul mi se pare o oferta interesanta, are si 2.0TSI, cred ca ma bag la un drive test.

Sponsored content



Back to top  Message [Page 5 of 8]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum