Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

To SUV or not to SUV

+4
ska
1QVIPER
Aer Curat
c6t9
8 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down  Message [Page 4 of 8]

1To SUV or not to SUV - Page 4 Empty To SUV or not to SUV Wed Mar 23, 2011 12:29 pm

c6t9

c6t9

First topic message reminder :

După o discuție cu, n-am reținut ce nume i-au mai dat colegii acum, pe vremea mea semăna cu Admin powah (Laughing Laughing Laughing), am și o veste BOMBĂ, dar nu o fac publică Welcome

Se pare că pe forumul celălalt, al cărui nume nu trebuie rostit (glumesc, pe garajul), s-a ajuns la concluzia că SUV e un pericol public.

Și da și nu.

Clar SUV-urile sunt mai grele, mai puțin manevrabile, unele predispuse mai mult la răsturnare, probabil toate dacă sunt lovite lateral. Chestii negative ușor de exploatat sunt multe.

Dacă se dorește înclinarea balanței spre una dintre părți, se poate face. Dacă e să fim corecți și obiectivi, lucrurile pot sta (și) altfel.

Mașina este o armă? Ok, o ridicăm la rang de armă și mulți avem permis.

Contează calibrul unei arme? Nu chiar.

În susținerea lor, cei care vor arme spun că nu arma ucide, ci omul.

Este o afirmație adevărată?

Poate fi cel mult 50% adevărată, 50% falsă. Cum nimeni nu poate să dovedească altfel, considerăm asta o poziție echitabilă, cu mențiunea că prezenta armelor poate facilita utilizarea, dar crima în sine nu este condiționată de ele. Cel puțin statistic.

Tot statistic SUV-ul nu este o armă dovedită.

Toate mașinile sunt arme, dar SUV-ul poate fi considerată una mai ușor declanșabilă. Oare?

Dacă plec de la ideea că un șofer de turism este mai periculos pe SUV pentru că se crede în siguranță, de ce nu aș pleca și de la ideea că un șofer este mai periculos pe o berlină tocmai pentru că are convingerea unei stabilități presupuse.

Așa sunt oamenii, se întind mereu mai mult decât ar trebui.

Statistic pe primul loc la accidentele cu victime stă neadaptarea vitezei la condițiile de drum (ud, zăpadă etc.) și apoi traversarea prin locuri nepermise.

Dintre autoturismele implicate, aproximativ 6% au fost SUV-uri. După multe săpături am găsit și ceva date mai vechi, din perioada în care criza nu venise. Surprinzător însă, am gășit și că a crescut cota de piață a SUV-urilor și a scăzut cea a mașinilor mici, acum! Wow

Bun, o primă concluzie, SUV-urile nu produc morți pe bandă rulantă.

Cât de sigur este un SUV la impact?

Aici mulți greșesc și consideră SUV-ul un tanc. Vă spun sincer că nu prea contează dacă mașina este un SUV sau o berlină similară ca și gabarit.

Îi dau un relativ sigur. Dinamica unui accident nu poate fi presupusă. Toate testele NCAP sunt pe același calapod și nici măcar acolo nu excelează. În realitate există atât de multe variabile că eu nu m-aș baza pe nici o mașină.
Dar să presupunem că la impactul cu un sedan de clasă medie este mai sigur. La impactul cu ceva mai mare, greutatea în plus este un dezavantaj.

NU știe nimeni ce îl lovește sau în ce intră.

Este mai probabil să faci accident cu un SUV dacă iei o curbă cu 100km/h? Să vedem.

Fac abstracție că nu toate SUV-urile sunt la fel și consider că acea curbă ar fi luată la limită cu un sedan, deci poate sunt șanse ca un SUV să iasă extrem de larg, chiar în afara șoselei, chiar să se răstoarne într-un caz mai nefericit.

Cine îmi garantează că șoferul unui sedan, tocmai pentru că se crede într-o mașină, nu ia curba cu 120? Dacă e șofer de BMW, chiar aș mai pune de-o ciorbă. Credeți că nu s-ar răsturna? Foarte puțin probabil să nu o facă.

E de vină mașina? NU! Sunt BMW-urile niște mașini total instabile? NU! Atunci? BMW-urile sunt notorii pentru implicarea în accidente cu decedați. Sunt șansele cele mai mari să mori dacă ai un accident cu un BMW. De ce nu le interzicem? Și culmea, nu sunt SUV-urile cele problematice.

Personal un singur SUV mi-a creat probleme. În rest, numai mașini și câteva TIR-uri.

Frânează SUV-ul mai prost? Posibil, dar nu mai prost ca un sedan mediu.

Să luăm niște cifre din mijloc. 120km/h la 0, 54m pentru sedan și 56m pentru SUV.

X3 2.0d - 53m
320d - 53m

Balena Q7 3.0TDI - 52m.
A4 2.0 TDI - 53m. What

[ca o scurtă paranteză, Accord 2.2 i-DTEC cu 58m este printre cele mai proaste. Și mie la fel mi s-a părut, o barcă fără nici o treabă cu șoseaua]

Ok, cu A4 poți evita mai ușor. Dar hai să fim serioși, cam câți șoferi știu să evite? 99% pun frână cât pot și asta e. Cine știe să evite, înțelege și ce e ăla un Q7 și ce limitări presupune.

N-aș putea să spun că una e mai bună sau mai slabă, doar că nu sunt construite la întâmplare. Și o mașină este la fel de periculoasă ca șoferul care o conduce, indiferent ce mașină este.

NU am nici o garanție că la volanul unui sedan cineva nu va face accident, dar va face sigur cu un SUV. Senzația falsă de invincibilitate este de ambele părți la fel de mare.

Am fost oprit o dată în trafic de șoferul unui seria 3, să mă întrebe ce am făcut mașinii pentru că nu reușea să mă piardă nici în linie dreaptă, nici pe viraje.

De asemenea am întâlnit infinit mai puțini șoferi de SUV-uri care să meargă tare. Cred că îi pot număra pe parcursul a 10 ani pe degete.

În aștia 10 ani la mine RCA-ul ar trebui să fie fără pată. Iar Casco am folosit prima dată la BMW. Bine, eu merg și încet.

De ce am luat SUV? De nevoie. Prima atracție a fost pentru un Hatch, nu SUV. Golful era mult mai instabil decât X3-ul datorită suspensiei. Simpla clasificare după volum, cu maximizarea relelor de partea uneia și a bunelor de partea alteia este rea voință.

Cum rămâne cu SUV-ul mașină inutilă?

Este inutil pentru cine nu are nevoie de el, pentru restul posesorilor, este evident util. De ce să interzici o mașină pentru că unii îi dai o imagine negativă sau o cumpără fără motiv? Ce vină are X5-ul că mulți posesori parchează pe 2 locuri? Se parchează singură? Să nu fim precum cei pe care îi desconsiderăm.

SUV-ul este un drob de sare, dacă și cu parcă. Irelevant. Cui îi este frică să nu fie lovit de un SUV, nu-i doresc în veci să fie lovit de un sedan, BMW ... deși statistic, pe 2009 de exemplu, sunt destul de departe de primele poziții la număr de accidente, đeși la televizor numai BMW-uri vedem.

Judecând după numărul de accidente, pur și simplu cele mai multe mașini aparținând unei mărci, produc cele mai multe accidente. Nu există mărci cu adevărat predispuse sau tipuri de mașini. Nici disproporții exagerate de partea unor categorii de mașini. Numărul este definitoriu și nimic mai mult. Chiar dacă aparent sunt tot felul de percepții eronate.

Din punctul meu de vedere achiziționarea unui SUV se face dacă îți trebuie și principalul vinovat este România. Tot mai mulți văd utilitatea reală a gărzii la sol mai mare. Dacă eram în Germania, 335d zăcea în fața blocului, nu un X3.

Orice alt motiv ar trebui pus sub un mare semn de întrebare. SUV-ul oferă un plus de siguranță la noroc. Și mulți cred că SUV-ul e ceva mare și indestructibil. Mulți (EXTREM DE MULȚI) nici nu știu să ia de volan. Percepțiile false se propagă adesea fără o bază solidă. De exemplu asta cu BMW-urile mașinile cu cele mai multe accidente, ceea ce este greșit. Nici la număr de morți nu conduc. Sunt chiar departe. În schimb din numărul total, în procente, într-un BMW ai șanse maxime să fie ultimul.


Cam așa văd eu problema. Good one


Următoarea poate va fi cu diesel Lols

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

76To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Apr 05, 2011 3:01 pm

Aer Curat



Frank SF wrote:................................

Si iata-ma un fel de Relu pe TSI, sa ma astept la ban? Smile
Exagerezi. Smile
Nu cred ca s-a pus vreodata problema in felul acesta, cel putin nu din partea mea/noastra. Wink




c6t9 wrote:.............................

Însă legat de faptul că trăiești mai multe vieți, dacă e să fim corecți, nici casa nu e cea mai inspirată alegere și este o sursă constantă de cheltuieli, vei vedea, știu perfect ce spun. Va fi mult mai rău decât o mașină.
Corect, stiu cum sta chestiunea.
Doar ca nu va fi mult mai rau decat o masina, ci in cel mai rau caz cam la fel.

c6t9 wrote:........
În rest, nu pot raționaliza chiar toate alegerile. Nu știu finalitatea. Cu banii ăia practic nu aș fi putut face nimic măreț. Doar să trăiesc? Să mă plimb? Nu sunt și ăia bani aruncați? Cum poți justifica 100% o cheltuială?
.....................
Nu poti justifica 100% orice sau o cheltuiala.
Nimic din ce e material nu conteaza, sau nu asa de mult (desi asta se poate interpreta f usor gresit). Dar cati ar fi dispusi sa inteleaga, accepte asta?
In fine ar fi f multe de discutat si divagam f mult pe acest topic.
Pana la urma, cum am spus, fiecare e liber sa alega ce considera ca e mai bine/indicat/vrea pt el. Smile

77To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Apr 05, 2011 10:21 pm

ska

ska

Frank SF wrote:Mi-a fost clar dupa mai multe treceri de la X3 35i la X3 20d si inapoi ca diesel-ul parca nu este pentru mine.
bah, nu-i corect. Smile
daca schimbai 30d cu 35i intelegeam.
dar e diferenta enorma intre 20d si 35i.

de curiozitate am echipat pe bmw.de un X3 30d, cu pachet M, cu alte briz brizuri. nu full dar bine echipat. ajunge tot la 60.000eur... wtf?

cred ca X3 se va impaca f bine cu noul 2.0 turbo.

78To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Wed Apr 06, 2011 2:46 am

Frank SF



Si eu cred....

30d nu a fost la xDrive Live. si oricum, pina la pretul lui 30d, cred ca m-as opri la 28i cind va fi dotat cu 2.0 turbo.

intre un 3.0 benzina aspirat la 240-260 CP si un 3.0 turbo diesel la 240 CP, s-ar putea sa aleg diesel-ul.

insa intre un 3.0 turbo diesel la 240 CP si un 2.0 turbo benzina la 240 CP, eu as tinde sa aleg benzina.... consum e in linii mari tot pe acolo, performante comparabile si benzina este totusi altceva (plus avantaje de la cilindreea mai mica).

79To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Wed Apr 06, 2011 3:37 am

c6t9

c6t9

La benzină e o chestie pe care am mai spus-o și pe care nu o văd toți/mulți pentru că nu duc mașina acolo decât rar sau poate niciodată.

Cu cât împingi mai sus, cu atât consumul va crește serios. Și crește în funcție de motor cu 200%, poate 300% etc. La diesel diferențele sunt mult mai mici, gen 50-75%.

Altfel, motoarele noi turbo sunt destul de economice la un mers normal și clar un turbo de 2l nu e o alegerea rea deloc.

Că motoarele merg diferit este irelevant în discuție. Fuge mai tare benzina, are putere mai mare? Astea trebuie să vină de undeva. Dacă le vrei, nu te plânge de consum.
Iar dacă iei diesel, ia-l din motivele potrivite, nu lua diesel cu gândul la benzină.
Eu mă refer în general, nu la frank.

Să-ți justifici alegerea că tu ai benzină și vai ce nașpa e diesel-ul mi se pare copilărie. Mai ales că majoritatea care fac asta au de fapt niște motoare pârlite, dar domne, sunt pe benzină, nu jeguri din alea diesel. Au și ei acolo 100 de cai și cuplu 50, dar ce mișto mai e la 6500 rpm și fără vibrații.

Adică diferența dintre ei și un V12 aspirat e nesemnificativă, deja ambele sunt pe benzină, asta spune tot.

De asta discuțiile diesel vs. benzină nu au ajuns niciodată la o finalitate fericită. Ambele părți de obicei își apără în mod eronat convingerile.

O discuție în principiu despre care motor e mai bun, nu ne ajută la nimic. Real în exploatarea zilnică, diesel-ul nu mai are multe neajunsuri din trecut, așa cum benzina a devenit tot mai economică. Nu chiar la nivelul unui diesel, dar oricum.

Eu nu aleg așa de tranșant, diesel sau benzină. Aleg motoare. Mai mult, nici măcar nu aleg mărci sau țări, ci modele specifice. Orice altă metodă mi se pare mult mai probabil să dea rateuri. Nu există nici o garanție că orice mașină e bună dacă e japoneză sau germană, așa cum francezii au cam rupt gura târgului cu RS-urile, deși în popor umblă vorba că nu știu să facă mașini.

E o prostie să nu iei o mașină bună pentru astfel de motive. E ca la ăia care spun că brunetele sunt urâte, dar ar țopăi una instant dacă ar putea.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

80To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Wed Apr 06, 2011 3:44 am

andrei0241

andrei0241

Nimic mai fals. Blondele sunt urate! Very Happy

81To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Wed Apr 06, 2011 8:27 am

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:La benzină e o chestie pe care am mai spus-o și pe care nu o văd toți/mulți pentru că nu duc mașina acolo decât rar sau poate niciodată.

Cu cât împingi mai sus, cu atât consumul va crește serios. Și crește în funcție de motor cu 200%, poate 300% etc. La diesel diferențele sunt mult mai mici, gen 50-75%.

Altfel, motoarele noi turbo sunt destul de economice la un mers normal și clar un turbo de 2l nu e o alegerea rea deloc.

Că motoarele merg diferit este irelevant în discuție. Fuge mai tare benzina, are putere mai mare? Astea trebuie să vină de undeva. Dacă le vrei, nu te plânge de consum.
Iar dacă iei diesel, ia-l din motivele potrivite, nu lua diesel cu gândul la benzină.
Eu mă refer în general, nu la frank.

Să-ți justifici alegerea că tu ai benzină și vai ce nașpa e diesel-ul mi se pare copilărie. Mai ales că majoritatea care fac asta au de fapt niște motoare pârlite, dar domne, sunt pe benzină, nu jeguri din alea diesel. Au și ei acolo 100 de cai și cuplu 50, dar ce mișto mai e la 6500 rpm și fără vibrații.

Adică diferența dintre ei și un V12 aspirat e nesemnificativă, deja ambele sunt pe benzină, asta spune tot.

De asta discuțiile diesel vs. benzină nu au ajuns niciodată la o finalitate fericită. Ambele părți de obicei își apără în mod eronat convingerile.

O discuție în principiu despre care motor e mai bun, nu ne ajută la nimic. Real în exploatarea zilnică, diesel-ul nu mai are multe neajunsuri din trecut, așa cum benzina a devenit tot mai economică. Nu chiar la nivelul unui diesel, dar oricum.

Eu nu aleg așa de tranșant, diesel sau benzină. Aleg motoare. Mai mult, nici măcar nu aleg mărci sau țări, ci modele specifice. Orice altă metodă mi se pare mult mai probabil să dea rateuri. Nu există nici o garanție că orice mașină e bună dacă e japoneză sau germană, așa cum francezii au cam rupt gura târgului cu RS-urile, deși în popor umblă vorba că nu știu să facă mașini.

E o prostie să nu iei o mașină bună pentru astfel de motive. E ca la ăia care spun că brunetele sunt urâte, dar ar țopăi una instant dacă ar putea.

To SUV or not to SUV - Page 4 2698908354

82To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Sat Apr 09, 2011 8:33 am

c6t9

c6t9

Mi-e că a fost un demers inutil, ba chiar a stârnit noi resentimente pe această temă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

83To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Sat Apr 09, 2011 12:25 pm

Frank SF



din perspectiva mea, nicidecum nu a fost inutil sau resentimentar.

mie mi-e placut si mi-a servit discutia de pina acum, ar fi interesant sa vedem si alte puncte de vedere.

84To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Sat Apr 09, 2011 2:04 pm

c6t9

c6t9

Cam slab interesul pentru SUV-uri în primul rând din cauza finanțelor. În rest, ideile pe care le-am transmis în 2006 au fost însușite de tot mai multă lume în timp.

Sau "însușit" nu e cel mai potrivit termen, ci tot mai mulți au văzut utilitatea. Dacă număr toate așa numitele SUV-uri de până acum, am avut 5 în familie în ultimii ani, din ambele tabere (diesel/benzină), cu diverse motoare și tipuri de tracțiune. Până acum singura opțiune viabilă a fost diesel. Iar dacă nu ești complet berbec, nu rămâi blocat nici cu mașina.

Dacă vrei să demonstrezi ceva, mi-e că nici un 4x4 extrem nu e suficient. Pusesem eu dincolo un film cu o "excursie" a celor de pe clubul 4x4 din România în niște zone izolate. Mașinile alea, echipate serios, abia făceau față pe ulițele cu noroi. La orice mașină secretul e să-i înțelegi limitările. Denumirea asta de 4x4 e generică. Și la Subaru, care ar avea integrală permanent (mai puțin automatele), fără LSD-uri nu faci nimic. E ușor să pierzi aderența transversal și destul de complicat să lucrezi cu frânele (fiind manuală).

Cu cât ai o abordare mai deschisă în general, cu atât ai mai multe de câștigat.

Repet, eu sunt adeptul alegerilor punctuale, nu generalizărilor. Fiecare poate avea preferințe sau nevoi specifice. Nu voi înțelege niciodată de ce să susții că alegerea lui e mai proastă, dacă nu coincide cu a ta, când nu ai alte argumente. Adevărul absolut nu există de nici o parte, toate au neajunsuri. În plus, nu înțeleg de ce anumite motoare diesel sunt de obicei excluse pentru că nah, se știe că sunt un adversar redutabil, dar în schimb anumite motoare pe benzină sunt generalizate la întreaga gamă.

Adevărul este ușor de manipulat, orice ipoteză pozitivă are una la fel de solidă, negativă. Depinde doar ce vrei să obții.

Adevărul e că eu am fost un susținător serios al benzinei chiar ani de zile. Până am decis să văd exact cât de gravă e problema. Și au căzut nenumărate mituri. Și pro și contra. Asta a fost partea mai interesantă. Cam tot ce se spunea e parțial adevărat, uneori prea puțin. Sunt bucăți de adevăr pe care ambele părți le-au folosit diferit în avantaj propriu.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

85To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Sat Apr 09, 2011 9:50 pm

oaspetele



c6t9 wrote:
Repet, eu sunt adeptul alegerilor punctuale, nu generalizărilor. Fiecare poate avea preferințe sau nevoi specifice. Nu voi înțelege niciodată de ce să susții că alegerea lui e mai proastă, dacă nu coincide cu a ta, când nu ai alte argumente. Adevărul absolut nu există de nici o parte, toate au neajunsuri.
Very Happy

86To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Apr 10, 2011 6:22 am

Frank SF



cata, de curiozitate, cit iti consuma tie X3-ul in oras si in afara?

87To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Apr 10, 2011 9:01 am

c6t9

c6t9

În cazuri extreme de trafic fac 450km cu un plin în oraș. Asta înseamnă cam 14-15%. În mod normal, fac vreo 550km, undeva la 12-13 cred că e.

Afară nu prea știu. Am avut range și 1000km.
Ultima dată am făcut vreo parcă 800-850 și am mers cel puțin legal. Deci vreo 8%.

Pe bord consum mediu am vreo 10 de când am luat mașina.

Să știi că la mine cel puțin calitatea carburantului își spune cuvântul. Mult mai mult decât la Golf de exemplu.

Apoi dacă e vânt și merg cu viteză ~180 sau peste, consumul crește mai mult decât normal.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

88To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Apr 12, 2011 1:09 am

c6t9

c6t9




Se conduce bine, restul fiind puțin cam dezamăgitor. Hm ... Așa consideră BMW că trebuie delimitate opțiunile în cadrul mărcii. Ceea ce e cam de rahat.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

89To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Apr 12, 2011 8:35 am

ska

ska

sa nu exageram. poate dupa ce te dai cu masini de 2-300.000euro, si vezi numa high end quality, o sa zici ca si bmw, si audi si merc fac interioare de cacat.
pentru un om normal, calitativ e mult mai mult decat "bine".

eu tot asteptam sa se rastoarene X3u asta... lol!

si inca era ala mic, de 20d cu 8tr. oare un 35i cu pachet ///M cum fuge? To SUV or not to SUV - Page 4 1695130124

90To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Apr 14, 2011 3:13 am

Frank SF



interesant testul, desi cam comercial in bunul stil de a imita TopGear.

Eu as fi fost curios sa stiu daca masina testata era echipata cu suspensia adaptiva sau nu. Dupa jante, inclin sa cred ca e o echipare de baza, deci ca era cu suspensia standard, clasica, situatie in care comportamentul pe serpentine e cu atit mai merituos.

91To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Apr 14, 2011 4:18 am

c6t9

c6t9

Dacă vreodată X3 (poate chiar BMW în general) nu a fost criticat în legătură cu ceva, cu siguranță despre ținuta de drum exemplară vorbim. De asta spuneam cu alte ocazii că este punctul forte al mașinii și ceva de care sigur vei ține cont când o vizezi. Altfel, poate ai ales marca sau modelul din considerente greșite.

Iar nu mă refer direct la frank.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

92To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Apr 15, 2011 4:15 am

Frank SF



Da, dar la vechiul X3, destul de multi criticau suspensia prea tare, inclusiv in cazul versiunii standard, ca sa nu mai vorbim de M-Packet cum ai tu. Ceea ce e meritoriu la noul model e ca reuseste sa impace, inclusiv in versiunea de suspensie standard, rigoarea unei tinute de drum specifice BMW cu confortul.

93To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Apr 15, 2011 4:47 am

c6t9

c6t9

Ce să fac, io am mașină old school, cu o singură suspensie. Astea noi sunt mai șmechere.

În principiu singura problemă este confortul pe drum prost, în rest nu-i nici un bai.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

94To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Apr 15, 2011 8:07 am

ska

ska

eu am putut dormi in spate, deci nu te stresa...

95To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri May 27, 2011 6:51 am

c6t9

c6t9


https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

96To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Jun 19, 2011 11:52 am

Frank SF



Da, interesant.

Sunt convins ca acest Cayenne Turbo e un vehicul extraordinar, din pacate insa nu mi-l pot permite.

Ar fi fost interesanta o comparatie nu pe baza de acceleratie similara 0-100 kmh ci modele cu motoare apropiate in puteri si cuplu, ceva gen Cayenne Turbo versus 911 Turbo, parca facusera asa ceva cei de la Evo UK, o sa caut.

97To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Jun 19, 2011 12:35 pm

c6t9

c6t9

Păi atunci mai pune ceva kg pe 911 turbo, pentru că doar motoarele nu spun povestea. Evident una din start va fi mult mai puternică și chiar dacă erau caroseriile identice, diferența de putere disponibilă real e totuși mare.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

98To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Jun 23, 2011 11:36 pm

Frank SF



On another note, am avut ocazia lately sa umblu mai mult cu masina (BMW 325xi E90) pe niste drumuri virajate, serpentine etc, niste drumuri din astea care sa iti trezeasca placerea de a conduce. Am ramas iar placut impresionat de cit de bine tine masina soseaua, si am ajuns sa ma intreb daca un SUV, chiar unul sportiv, s-ar descurca la fel de bine, sa stea ca pus pe sine si sa reuseasca viteze asa mari de trecere prin curbele respective. Cred ca inainte de a imi lua un SUV, ar trebui sa il testez pe niste drumuri din astea (nu prea stiu cum o sa pot face asta, dar ma rog...)

99To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Jun 23, 2011 11:40 pm

c6t9

c6t9

SUV cumperi pentru garda la sol. Dacă nu-ți trebuie și pui alte întrebări, n-ai nevoie de SUV.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

100To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Jun 23, 2011 11:51 pm

Frank SF



nu-i chiar asa. caut un compromis, cum ai cautat si tu.
De exemplu Touareg-ul nou am vazut ca este greoi in curbe si are inertie (deh, masa mara). Am vazut in testul ala de la Fifth Gear ca erau foarte entuziasmati de cum merge X3-ul nou pe serpentine. O sa incerc sa testez si eu.

101To SUV or not to SUV - Page 4 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Jun 24, 2011 1:23 am

c6t9

c6t9

Atunci acceptă compromisul, pentru că nu va fi niciodată ca un seria 3 Wink

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

Sponsored content



Back to top  Message [Page 4 of 8]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum