Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

To SUV or not to SUV

+4
ska
1QVIPER
Aer Curat
c6t9
8 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down  Message [Page 2 of 8]

1To SUV or not to SUV - Page 2 Empty To SUV or not to SUV Wed Mar 23, 2011 12:29 pm

c6t9

c6t9

First topic message reminder :

După o discuție cu, n-am reținut ce nume i-au mai dat colegii acum, pe vremea mea semăna cu Admin powah (Laughing Laughing Laughing), am și o veste BOMBĂ, dar nu o fac publică Welcome

Se pare că pe forumul celălalt, al cărui nume nu trebuie rostit (glumesc, pe garajul), s-a ajuns la concluzia că SUV e un pericol public.

Și da și nu.

Clar SUV-urile sunt mai grele, mai puțin manevrabile, unele predispuse mai mult la răsturnare, probabil toate dacă sunt lovite lateral. Chestii negative ușor de exploatat sunt multe.

Dacă se dorește înclinarea balanței spre una dintre părți, se poate face. Dacă e să fim corecți și obiectivi, lucrurile pot sta (și) altfel.

Mașina este o armă? Ok, o ridicăm la rang de armă și mulți avem permis.

Contează calibrul unei arme? Nu chiar.

În susținerea lor, cei care vor arme spun că nu arma ucide, ci omul.

Este o afirmație adevărată?

Poate fi cel mult 50% adevărată, 50% falsă. Cum nimeni nu poate să dovedească altfel, considerăm asta o poziție echitabilă, cu mențiunea că prezenta armelor poate facilita utilizarea, dar crima în sine nu este condiționată de ele. Cel puțin statistic.

Tot statistic SUV-ul nu este o armă dovedită.

Toate mașinile sunt arme, dar SUV-ul poate fi considerată una mai ușor declanșabilă. Oare?

Dacă plec de la ideea că un șofer de turism este mai periculos pe SUV pentru că se crede în siguranță, de ce nu aș pleca și de la ideea că un șofer este mai periculos pe o berlină tocmai pentru că are convingerea unei stabilități presupuse.

Așa sunt oamenii, se întind mereu mai mult decât ar trebui.

Statistic pe primul loc la accidentele cu victime stă neadaptarea vitezei la condițiile de drum (ud, zăpadă etc.) și apoi traversarea prin locuri nepermise.

Dintre autoturismele implicate, aproximativ 6% au fost SUV-uri. După multe săpături am găsit și ceva date mai vechi, din perioada în care criza nu venise. Surprinzător însă, am gășit și că a crescut cota de piață a SUV-urilor și a scăzut cea a mașinilor mici, acum! Wow

Bun, o primă concluzie, SUV-urile nu produc morți pe bandă rulantă.

Cât de sigur este un SUV la impact?

Aici mulți greșesc și consideră SUV-ul un tanc. Vă spun sincer că nu prea contează dacă mașina este un SUV sau o berlină similară ca și gabarit.

Îi dau un relativ sigur. Dinamica unui accident nu poate fi presupusă. Toate testele NCAP sunt pe același calapod și nici măcar acolo nu excelează. În realitate există atât de multe variabile că eu nu m-aș baza pe nici o mașină.
Dar să presupunem că la impactul cu un sedan de clasă medie este mai sigur. La impactul cu ceva mai mare, greutatea în plus este un dezavantaj.

NU știe nimeni ce îl lovește sau în ce intră.

Este mai probabil să faci accident cu un SUV dacă iei o curbă cu 100km/h? Să vedem.

Fac abstracție că nu toate SUV-urile sunt la fel și consider că acea curbă ar fi luată la limită cu un sedan, deci poate sunt șanse ca un SUV să iasă extrem de larg, chiar în afara șoselei, chiar să se răstoarne într-un caz mai nefericit.

Cine îmi garantează că șoferul unui sedan, tocmai pentru că se crede într-o mașină, nu ia curba cu 120? Dacă e șofer de BMW, chiar aș mai pune de-o ciorbă. Credeți că nu s-ar răsturna? Foarte puțin probabil să nu o facă.

E de vină mașina? NU! Sunt BMW-urile niște mașini total instabile? NU! Atunci? BMW-urile sunt notorii pentru implicarea în accidente cu decedați. Sunt șansele cele mai mari să mori dacă ai un accident cu un BMW. De ce nu le interzicem? Și culmea, nu sunt SUV-urile cele problematice.

Personal un singur SUV mi-a creat probleme. În rest, numai mașini și câteva TIR-uri.

Frânează SUV-ul mai prost? Posibil, dar nu mai prost ca un sedan mediu.

Să luăm niște cifre din mijloc. 120km/h la 0, 54m pentru sedan și 56m pentru SUV.

X3 2.0d - 53m
320d - 53m

Balena Q7 3.0TDI - 52m.
A4 2.0 TDI - 53m. What

[ca o scurtă paranteză, Accord 2.2 i-DTEC cu 58m este printre cele mai proaste. Și mie la fel mi s-a părut, o barcă fără nici o treabă cu șoseaua]

Ok, cu A4 poți evita mai ușor. Dar hai să fim serioși, cam câți șoferi știu să evite? 99% pun frână cât pot și asta e. Cine știe să evite, înțelege și ce e ăla un Q7 și ce limitări presupune.

N-aș putea să spun că una e mai bună sau mai slabă, doar că nu sunt construite la întâmplare. Și o mașină este la fel de periculoasă ca șoferul care o conduce, indiferent ce mașină este.

NU am nici o garanție că la volanul unui sedan cineva nu va face accident, dar va face sigur cu un SUV. Senzația falsă de invincibilitate este de ambele părți la fel de mare.

Am fost oprit o dată în trafic de șoferul unui seria 3, să mă întrebe ce am făcut mașinii pentru că nu reușea să mă piardă nici în linie dreaptă, nici pe viraje.

De asemenea am întâlnit infinit mai puțini șoferi de SUV-uri care să meargă tare. Cred că îi pot număra pe parcursul a 10 ani pe degete.

În aștia 10 ani la mine RCA-ul ar trebui să fie fără pată. Iar Casco am folosit prima dată la BMW. Bine, eu merg și încet.

De ce am luat SUV? De nevoie. Prima atracție a fost pentru un Hatch, nu SUV. Golful era mult mai instabil decât X3-ul datorită suspensiei. Simpla clasificare după volum, cu maximizarea relelor de partea uneia și a bunelor de partea alteia este rea voință.

Cum rămâne cu SUV-ul mașină inutilă?

Este inutil pentru cine nu are nevoie de el, pentru restul posesorilor, este evident util. De ce să interzici o mașină pentru că unii îi dai o imagine negativă sau o cumpără fără motiv? Ce vină are X5-ul că mulți posesori parchează pe 2 locuri? Se parchează singură? Să nu fim precum cei pe care îi desconsiderăm.

SUV-ul este un drob de sare, dacă și cu parcă. Irelevant. Cui îi este frică să nu fie lovit de un SUV, nu-i doresc în veci să fie lovit de un sedan, BMW ... deși statistic, pe 2009 de exemplu, sunt destul de departe de primele poziții la număr de accidente, đeși la televizor numai BMW-uri vedem.

Judecând după numărul de accidente, pur și simplu cele mai multe mașini aparținând unei mărci, produc cele mai multe accidente. Nu există mărci cu adevărat predispuse sau tipuri de mașini. Nici disproporții exagerate de partea unor categorii de mașini. Numărul este definitoriu și nimic mai mult. Chiar dacă aparent sunt tot felul de percepții eronate.

Din punctul meu de vedere achiziționarea unui SUV se face dacă îți trebuie și principalul vinovat este România. Tot mai mulți văd utilitatea reală a gărzii la sol mai mare. Dacă eram în Germania, 335d zăcea în fața blocului, nu un X3.

Orice alt motiv ar trebui pus sub un mare semn de întrebare. SUV-ul oferă un plus de siguranță la noroc. Și mulți cred că SUV-ul e ceva mare și indestructibil. Mulți (EXTREM DE MULȚI) nici nu știu să ia de volan. Percepțiile false se propagă adesea fără o bază solidă. De exemplu asta cu BMW-urile mașinile cu cele mai multe accidente, ceea ce este greșit. Nici la număr de morți nu conduc. Sunt chiar departe. În schimb din numărul total, în procente, într-un BMW ai șanse maxime să fie ultimul.


Cam așa văd eu problema. Good one


Următoarea poate va fi cu diesel Lols

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

26To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 24, 2011 2:28 pm

c6t9



Miss you

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

27To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Mar 27, 2011 12:19 pm

c6t9

c6t9

Frank SF wrote:Mda, totusi X1 care imi e mai accesibil mi se pare prea mic si prea jos (stau la fel de jos ca in Laguna), iar X3 este inca prea nou si scump (un X3 20d echipat decent iese cit un Touareg V6 TDI echipat similar...)

Cred ca mai astept 1-2 ani pina la SUV, abia vine si ala micu/aia mica pina atunci... Smile

Am sesizat că aduci des în discuție Touareg-ul. De ce nu te axezi direct pe așa ceva?

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

28To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Mar 29, 2011 12:37 am

Frank SF



Totusi Touareg-ul e mai greoi, consuma mai mult, si e mai putin dinamic pe sosea... sistemul standard 4x4 pe noul Touareg este un Torsen care este de fapt acelasi lucru cu quattro, si stiu care sunt si plusurile dar si limitarile lui quattro... Deci trebuie luat Packet Terrain Tech ca sa ai sistem 4x4 controlat electronic, si daca iei Terrain Tech se mai adauga vreo 1,500 EUR + TVA, si atunci iti zici, hai sa nu ma opresc la jumate si sa iau si suspensie pneumatica si alti EUR 3,000 + TVA etc.

in plus Touareg are 3.0 litri cilindree, cu costurile marite la asigurari si impozite. Parca nu mai vreau sa dau impozit RON 2,160 pe an, nu e vorba ca sunt zgircit dar mi se pare ca sunt bani aruncati... la 2.0 ar fi 180 RON impozit.

mai e o chestie si cu masina actuala, cred ca una e sa dau BMW-ul la buy back si sa iau un X3, si alta e sa vind eu direct BMW-ul si sa cumpar Touareg-ul... nu stiu daca la VW imi primesc BMW-ul actual la buy back.

last but not least, am niste retineri legate de service-urile VW din Bucuresti, la Porsche nu ma duc, ramine sa vad cum e la Midocar sau daca am alternative.

Probabil ca intre BMW X3 F25 si VW Touareg se va alege in final, undeva in 1-2 ani hopefully, cind imi mai fac ceva ordine in viata, in planuri si in ginduri.

Daca e sa ma orientez spre ceva mai ieftin, sa zicem la 25,000 EUR-30,000 EUR + TVA, pe bune ca nu vad decit o singura varianta si anume Outlander (desi salesman e oarescum nemultumit)... Sunt niste oferte foarte interesante acum la Freelander, dar nu stiu cit o sa tina si cit de fiabila este masina. In rest, chiar nu vad altceva interesant si care sa imi placa. Tiguan nu stiu cit de bun e in offroad, si mi se pare totusi destul de mic.

29To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Mar 29, 2011 1:05 am

oaspetele



Sunt curios cat consumi acuma cu serie 3. Touareg-ul iti va papa un 12% mediu, estimez eu.

30To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Mar 29, 2011 1:07 am

Frank SF



Serie 3 e pe benzina... 3.0 aspirat. Deci consuma. 8-8.5 la suta in afara la mers intins si destul de rapid. In oras, ma rog, in Bucuresti, oriunde intre 13 si 16 litri la suta.

Se pare ca X3 F25 2.0d este destul de economic...

31To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Mar 29, 2011 1:14 am

oaspetele



Evident ca un 2.0d iti va consuma mai putin. Nu vei trece de 10 mediu, asta e clar.
Dar comparativ pe consum, serie 3 325 si Touareg 3.0 ies cam tot pe acolo.

32To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Mar 29, 2011 1:15 am

Frank SF



eu cred ca la seria 3 am mediu mai mare de 12 (considerind ca merg destul de mult in oras).

33To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Mar 29, 2011 8:33 am

Aer Curat

Aer Curat

Tiguanul este destul de mic, nu cred ca are cum sa potriveasca cu necesitatile tale.
La Porsche RO, adica weltauto, iti vor primii 3-erul, dar nu cred ca vei fi multumit de cotatia oferita (desi nu se stie niciodata, mai ales tinand cont ca alternativa este Avaria).
Daca mai astepti oricum 1-2 ani, e posibil ca atunci sa se intrevada ceva mai clar tendinta si cam care va fi dezvoltarea ulterioara in domeniul auto.
Strict din considerentul economiei, pt un utilizator/client normal/mediu (rulaj in jur de 15k km anual, nu tine musai sa alerge masina, nici nu prea ar avea pe unde, vrea un nivel min rezonabil de confort, etc.), considerand preturile actuale ale carburantilor (dar si faptul ca nu sunt sanse sa scada, ca au vazut petrolisti ca tine), a devenit f dificil sa mai faci alegerea cea mai avantajoasa/rentabila. Chiar daca am considera ca majoritatea celor 15k km anuali, ii rulezi urban, tot ar fi discutabil.
Actualmente este mai ieftin sa ai o instalatie gpl (evident pe benzinar). Cat o maitine si treaba asta, nu stiu; ca si-n trecut motorina era la juma' de pret fata de benzina si pe masura ce a crescut cererea, a crescut si pretul.

34To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Mar 29, 2011 10:11 am

c6t9

c6t9

Frank SF wrote:Totusi Touareg-ul e mai greoi, consuma mai mult, si e mai putin dinamic pe sosea... sistemul standard 4x4 pe noul Touareg este un Torsen care este de fapt acelasi lucru cu quattro, si stiu care sunt si plusurile dar si limitarile lui quattro... Deci trebuie luat Packet Terrain Tech ca sa ai sistem 4x4 controlat electronic, si daca iei Terrain Tech se mai adauga vreo 1,500 EUR + TVA, si atunci iti zici, hai sa nu ma opresc la jumate si sa iau si suspensie pneumatica si alti EUR 3,000 + TVA etc.

in plus Touareg are 3.0 litri cilindree, cu costurile marite la asigurari si impozite. Parca nu mai vreau sa dau impozit RON 2,160 pe an, nu e vorba ca sunt zgircit dar mi se pare ca sunt bani aruncati... la 2.0 ar fi 180 RON impozit.

mai e o chestie si cu masina actuala, cred ca una e sa dau BMW-ul la buy back si sa iau un X3, si alta e sa vind eu direct BMW-ul si sa cumpar Touareg-ul... nu stiu daca la VW imi primesc BMW-ul actual la buy back.

last but not least, am niste retineri legate de service-urile VW din Bucuresti, la Porsche nu ma duc, ramine sa vad cum e la Midocar sau daca am alternative.

Probabil ca intre BMW X3 F25 si VW Touareg se va alege in final, undeva in 1-2 ani hopefully, cind imi mai fac ceva ordine in viata, in planuri si in ginduri.

Daca e sa ma orientez spre ceva mai ieftin, sa zicem la 25,000 EUR-30,000 EUR + TVA, pe bune ca nu vad decit o singura varianta si anume Outlander (desi salesman e oarescum nemultumit)... Sunt niste oferte foarte interesante acum la Freelander, dar nu stiu cit o sa tina si cit de fiabila este masina. In rest, chiar nu vad altceva interesant si care sa imi placa. Tiguan nu stiu cit de bun e in offroad, si mi se pare totusi destul de mic.

Asta doream să spun, că de fapt nu este o opțiune și nu cred că trebuie să te raportezi la ea.

Pe vremea mea Midocar avea mulți clienți și nu dădea o ceapă degerată pe nimic. Poate acum să fie altfel.

N-ai treabă cu Tiguan pentru ce vrei tu.

Alternative de SUV-uri cu mici capacități off-road nu prea sunt.

Așa e cu impozitul, dar nu am de ales. Doar pe considerentul impozitului să schimb mașina, nu are nici un sens. La tine e bine să te gândești și la aceste aspecte. Deși ce câșțigi la impozit vei plăti în plus la asigurare, fiind BMW.

Apropo de asta, tot mai mulți cu GLK au oglinzile scrise. Ceea ce nu poate fi decât trist. Culmea e că am văzut mașini cu alte numelre decât de București.

Eu am range acum cam 850km la mers 110 - 120km/h afară și vreo 70 în localități, cu rare evadări. Numai în curbe Very Happy. Chiar când am ajuns acasă am crezut că mă văd la televizor. Censored Dar alarmă falsă, nu eram eu.
Problema e că nu poți merge constant. Nu sunt 2 mașini care să meargă la fel. Pe fară vezi mase compacte care se deplasează constant și cu aceeași viteză. Asta e o problemă mai veche de-a mea. Aș vrea să merg ca la unguri, setată o viteză și să rămân cu aia mai mult de câțiva km.
Eu mai am o problemă, dacă e motorina de proastă calitate se simte la consum. De asemenea dacă e vânt puternic.
N-am apucat să fac topic la mașina mea, văd că frânele puse la nemți nu s-au stricat încă. A mai rămas zgomotul la vânt. Eu merg cu muzica aproape oprită, dacă aș auzi mai bine în difuzoare, dispare.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

35To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Mar 29, 2011 10:12 am

c6t9

c6t9

A, și X 3-ul încă e pe prima poziție în clasa lui la fiabilitate.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

36To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Wed Mar 30, 2011 2:49 pm

andrei0241

andrei0241

'To SUV' as zice eu. Personal cred ca totusi intr'un SUV esti mai ferit de pericol, in primul rand ca fiind mai masiv, lumea tinde sa se fereasca de tine, in al doilea rand ca fiind mai cocotat deasupra soselei ai atat o vizibilitate mai buna, dar si o protectie superioara in cazul unui impact lateral cu un sedan

Sincer sa fiu, pentru un sofer cat de cat cu capul pe umeri, nu prea vad cum, conducand de ceva vreme ori un SUV, ori un sedan, nu poti aprecia limitele masinii si ai putea sa te rastorni, sa zicem, cu un SUV in situatia in care nu te'ai rasturna cu un sedan. Daca e o situatie limita neprevazuta - eviti pe cineva/ceva - conteaza mai mult soferul si ce face cu volanul decat masina in sine, iar daca e o situatie voita - derapaj controlat, curba luata in viteza pentru a testa ceva etc - iarasi nu cred ca ar conta ca e vb de SUV sau sedan.

Eu personal am in plan peste 2, maxim 3 ani sa cumpar o masina de familie si aceasta va fi 90% un SUV. Eu insa nu'mi fac probleme de motorizare. M'am convins deja ca un 2.0 150CP e mai mult decat suficient pentru 95% din situatiile din trafic (acum ma 'tarai' cu 68CP si nu prea tusesc Razz) si nici financiar nu necesita mari eforturi.

Care din SUV'urile actuale nu s'ar incadra totusi ca masina de familie cu bebe? X1 oricum nu intra in planurile mele, insa e bine de stiut ca are portbagajul cam micut. In aceeasi categorie mi se par a fi si Q5(desi estetic imi place, SH'urile pe care le'am gasit mi se par exagerat de scumpe - GLK e mai ieftin), Kuga, ix35 (aici nu's f sigur - insa comparat cu Sportage e clar mai mic), Skoda Roomster (stiu ca nu e SUV, insa e interesanta ideea)

Practic, in minte am: X3, RAV4, Outlander (4007/C-crosser), GLK, Qashqai 2+2 (adineauri mi'a atras atentia prin portbagajul imens cu ultimele 2 scaune rabatate) - astea ar fi SH. Ar mai fi Sportage, ix35 noi. La Rav4 si Outlander ar merge pe motoarele de 2.2 momentan, diesel.

Daca aveti alte sugestii, sunt binevenite ... fie si numai de dragul conversatiei pentru momentul de fata Very Happy

37To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 31, 2011 12:12 am

1QVIPER

1QVIPER

Io mi-as lua Kuga cu motor 2.5T 200CP Wink E mai trist cu impozitul, dar nu ar fi un capat de lume. Si neaparat cutie automata, am imbatranit... Imi place masina, stiu ce are pe dedesubt, motorul e reusit, singura lui "problema" e ca e Ford Wink Desigur, nu si pentru mine Wink

38To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 31, 2011 12:18 am

c6t9

c6t9

@andrei0241
Peste 3 ani posesorii de SUV vor fi condamnați pentru moartea copiilor africani. Nici nu vreau să mă gândesc ce vor păți dieselarii.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

39To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 31, 2011 3:00 am

andrei0241

andrei0241

Da, unchiule, da tu ai scapat ... deja ai copilul mare (sa'ti traiasca!), nu mai cari carucior, premergator si alte d'alea.
Comparat cu Mondeo, cum apreciezi portbagajul unui Kuga? Mie mi se pare mai mic, insa asta doar din poze...

40To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 31, 2011 3:12 am

the1



kuga e mititel si in spate, dar e o masina foarte reusita. daca iti poti permite una noua, ia sportage-u. eventual cu motorul asta. Very Happy Daca nu, mergi pe varianta x3. nu mai bine, in 2 ani il iei direct de la cata.

41To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 31, 2011 3:26 am

the1



frank, tie ti se potriveste manusa x3. daca nu, ar mai fi varianta asta de vazut, ca doar pana peste vreun an-doi mai e ceva...

To SUV or not to SUV - Page 2 LandRover-RangeRoverEvoque-30311111029375571600x1060

http://www.autocar.co.uk/car-reviews/land-rover-range-rover-evoque-development-drive/256303/pictures/land-rover-range-rover-evoque-development-drive.aspx

What’s it like?


One of the many triumphs of the Evoque's packaging is the way it
manages to offer class-beating ground clearance, a 'sports command'
driving position and impressive cabin head and knee room, while riding a
cool 100mm lower than the drive-to-school Freelander.

Access is simple. You're just aware of lifting your first foot a
little higher, and that the well-shaped bucket seat is a few inches
further off the floor.

The cabin is plush. The emphasis is on leather, and plush-looking
double stitching is prominent. The layout is most reminiscent of the
Range Rover Sport, with a high console separating you from your
passenger, creating a kind of driver's cocoon. There is a start button
high on the dash beside the twin-dial instrument layout (with a small
info screen between them) and a bigger screen for nav, phone, audio and
all the rest sits above the console. There is absolutely no feeling that
this vehicle's quality or comfort puts it lower in the pecking order
than any other Range Rover: it is simply more compact.

The Evoque bristles with noise-excluding measures (every one of the
many engine men on hand reminded me that the objective was to reach
lineament levels "worthy of a Range Rover") so it glides off the mark
with very little of a typical four-cylinder diesel rattle.

For all its docile and torquey power, it's the Evoque's ride that
dominates. Those who know Range Rovers will expect a low-rate, nicely
damped ride with near-limo comfort, and in this new car you get it.
Almost. With the optional MagneRide dampers and the five-position
Terrain Response control set to Normal (as opposed to Dynamic) the
Evoque is quiet and comfortable, even over bad bumps. You also get a
typically Range Rover feeling of robustness, as if this car simply
doesn't care what it encounters.

However, there's also a strong overlay of sportiness, brought by the
generous 19-inch wheels and Conti tyres, the surprisingly quick steering
(EPAS, but variable rate) and the lack of body overhangs that make
turning, especially fast transitions in S-bends, feel so easy.

The Evoque is almost certainly sportier than you were expecting,
though no less refined and comfortable for that. The intuitive control
and chassis make it feel instantly quick and capable, with body roll
present but properly contained and a neutrality about its handling that
allows it to be slung about with abandon.

I preferred the marginally lighter, more natural feel of the steering
in Normal, and given that the dampers are intelligent enough to react
to tough conditions on their own, would probably resist the Dynamic
setting. But in either mode the car is quick reacting, sensitive and
fun.

42To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 31, 2011 8:51 am

Aer Curat

Aer Curat

andrei0241 wrote:..........................
Care din SUV'urile actuale nu s'ar incadra totusi ca masina de familie cu bebe? X1 oricum nu intra in planurile mele, insa e bine de stiut ca are portbagajul cam micut. In aceeasi categorie mi se par a fi si Q5(desi estetic imi place, SH'urile pe care le'am gasit mi se par exagerat de scumpe - GLK e mai ieftin), Kuga, ix35 (aici nu's f sigur - insa comparat cu Sportage e clar mai mic), Skoda Roomster (stiu ca nu e SUV, insa e interesanta ideea)

Practic, in minte am: X3, RAV4, Outlander (4007/C-crosser), GLK, Qashqai 2+2 (adineauri mi'a atras atentia prin portbagajul imens cu ultimele 2 scaune rabatate) - astea ar fi SH. Ar mai fi Sportage, ix35 noi. La Rav4 si Outlander ar merge pe motoarele de 2.2 momentan, diesel.

Daca aveti alte sugestii, sunt binevenite ... fie si numai de dragul conversatiei pentru momentul de fata Very Happy
In conditiile prezentate de tine, as opta pt cel mai spatios suv dintre cele disponibile.
Uita de Roomster, Qashqai, etc., dar si de GLK, Q5 (decat daca nu te deranjeaza inghesuiala, numa' sa fie premium).
Nu sunt convins ca sunt dif asa de mari intre ix35 si Sportage.

Poate noul Forester, eventual Outback-ul, sau mai de buget Duster (poate apare pana atunci Grand Duster). Laughing

43To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 31, 2011 8:56 am

andrei0241

andrei0241

Alesule ... nu ma apuc de import masini Razz Plus ca 27k$ alea probabil se fac 40k euro la noi si eu mai mult de 25k (maxim 30 daca e ceva care sa'mi placa de sa'mi ia mintile) nu as da.
X3'ul lui Cata ar fi ceva deosebit, dar ptr o masina care nu va face prea multi km anual nu are rost sa ma bag la cilindree de 3000. 2500 ar fi limita superioara.

Eu in principiu as vrea ceva pe care sa o pastrez undeva in jur de 10 ani, ca daca scap de grija asta ar urma o casuta si numai de cheltuieli ptr schimbat masina nu as mai avea chef. Tot din acelasi motiv iau in calcul masina noua, insa as vrea sa iau pe ea chestii de genul panoramic, incalzire auxiliara (daca va fi diesel), insa as prefera tapiterie textila ...

Deocamdata am gasit RAV4 [url=http://tinyurl.com/4el4o5k]asta[/url] sau [url=http://tinyurl.com/4qto8cl]asta[/url], chiar si niste CR-V'uri, cate'un X3 pe ici, pe colo ...
Oricum, cand va fi momentul achizitiei propriu'zise sper sa ma decid macat atat de repede pe cum a fost si cu Fiesta Very Happy

LE: De Roomster nu e vorba ca as fi uitat, ci nici nu l'am luat in calcul. Yeti intrase in calcule ptr ca are 4x4, atata tot, insa nu cred ca va ajunge printre 'finalisti'
Qashqai nu iau in considerare de pe acum decat +2'ul ... si asta doar ptr ca are portbagajul imens cu 5 scaune folosite. Varianta normala nu ma incanta, la fel cum nu ma incanta nici fratele Koleos'ul

Din alea premium doar X3 si GLK, Q5 in afara de faptul ca deocamdata e f scump la SH, mi se pare si mic ca portbagaj. Si oricum, nu tin neaparat la premium.

Forester nu ma incanta in mod deosebit, mai degraba Outback'ul imi placea versiunea anterioara, insa ala nu prea e nici cal, nici magar. Dar daca o fi vreo 'oferta', nu zic nu niciunuia



Last edited by andrei0241 on Thu Mar 31, 2011 9:02 am; edited 1 time in total

44To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 31, 2011 9:00 am

ska

ska

eu am pe mana un X3 xDrive 2,0d automat cu ceva dotari.
problema e ca nu prea am cand sa ma dau cu el... Sad
am f mult de lucru.
poate pana maine cand il dau inapoi sa reusesc sa schitez niste impresii...

sorry Sad

45To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 31, 2011 9:03 am

andrei0241

andrei0241

Pai ce nu zici ska asa ... ca plecam de dimineata si pana acum deja era gata schita ...

LE: Duster'ul nu intra deloc in calculele mele fie si numai ptr ca nu exista nici ca optional climatronicul. Dinamic 1.5 dCi'ul se misca onorabil? Mi se pare cam mica cilindreea totusi si cei 110CP

46To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 31, 2011 9:59 am

1QVIPER

1QVIPER

Clar portbagajul de Mondeo e mai mare ca cel de Kuga. Dar ca idee, portbagajul la Astra H (cum au Ska si Pejte) e mai incapator pe latime decat cel de X3, testat de mine personal Wink

47To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Mar 31, 2011 11:17 am

andrei0241

andrei0241

Deci e mai verde decat e lung, precum crocodilul, nu? Surprised

Interesant de stiut chestiile astea. Evident ca atunci cand momentul X se va apropia voi trece la masuratori exacte cu sublerul, dar pana atunci nu strica informatii despre diverse SUV'uri

48To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Apr 01, 2011 7:50 am

ska

ska

treaba sta in felu urmator.
cred ca m-am indragostit Smile
aseara am apucat sa fugaresc putin masina, si azi pana dupamasa prin oras.
am bagat cam 120km.

nu pot sa fiu obiectiv.

ca dotari masina avea cutie automata 8tr, suspensie adaptiva, scaune sport, bixenon, navi, jante 18"... dotari Smile
in mai putin de 1min, mi-am gasit pozitia perfecta la volan. dar parca scaunul din dreapta fata coboara ceva mai mult pe inaltime, si se poate sta "mai jos" decat la volan. dar totusi.
deci, scaunele sport 11/10.
interiorul, calitativ zic eu. n-am prea "pipait" materialele. nu prea ma intereseaza f mult. oricum, senzatia de calitate e foarte prezenta.
motorul e arhisuficient pentru normalitate. alearga decent, consuma putin ( din cate am putut sa remarc. ok, nici n-am pedalat-o f tare ). destul de bine insonorizat. mi s-a parut f elastic. se simtea f bine la orice turatie. nici pe la 4500rpm nu dadea semne de oboseala. DAR, ca parere personala, i-ar sta mai bine cu 30d. DAR, din nou DAR, pentru 90% din cazuri, 20d isi face treaba cu brio.
singura chestie mai nasoala a fost cu start/stopul, care opreste motorul cand stationezi mai mult de 5-10sec ceva de genul. la repornire, se zguduie sanatos, si nu e f smooth. si ma si enerveaza. l-am decuplat in 99% din cazuri.
deci, un 9/10 pentru motor
cutia de viteze, ciudat joystickul ala. nu prea m-a incantat, dar ne-am inteles pana la urma. cei cu benveruri stiu cum e cu D si DS. in D o tot subtureaza. la kickdown nu reactioneaza la fel de bine precum m-am asteptat, exista un lag simtitor pana ajunge in treapta buna, si la turatia corespunzatoare sa zburde. din DS, o tine pe la 2000rpm. retrogradeaza frumos. se misca repede. oricum, per total o bijuterie, care-si merita toti banii, chiar daca e f scumpa.
cutia 10/10
trenul de rulare si suspensia... pe normal, o combinatie buna as zice intre soft si hard. se simte tare, dar totusi "aluneca" bine.
pe sport, deja e alta viata. se simte clar diferenta. e mai tzeapa la suspensie, directia se intareste, motorul raspunde mai bine la pedala, si cutia trece oarecum in modul DS ( fara sa muti levierul )
asta mi s-a parut setarea cea mai ok, si ptr oras. bine, eu sunt obisnuit sa-mi tremure ficatii si dintii de la opel.
dar pe setarea sport, mai tot timpul ai un zambet pe mecla. totul e asa cum ar trebui sa fie din start.
pe sport +, nu prea m-am dat, ptr ca n-am simtit o diferenta sesizabila fata de sport simplu. se mai decupleaza una alta , si parca suspensia devine si mai tzapana. nu mai stiu. nu l-am folosit mult timp.
au fost cateva giratorii unde m-am infipt in pedata sanatos cu Sport+ si DS la cutie, masina sta impecabil, dar are oarecum o tenta supraviratorie, f usor de corectat din volan. bine, nu e relevant, deoarece era inca echipata cu gume pirelli sottozero de iarna pe 18", iar temp de afara erau spre 16-18 grade.
deci, per total, parerea mea e ca merita pe deplin si suspensia adaptativa.
farurile bat bine, ca mai toate xenoanele bune.
muzica si navigatia nu prea m-au interesat.
am mai butonat asa fugitiv idrive-ul, si nu parea f greu. dar totusi, parca-ti trebuie obisnuita.
interiorul, arhisuficient de spatios pentru gusturile mele. repet, sunt subiectiv. portbagajul la fel.
volanul mi-a placut f mult. mic si gros.

nu stiu ce sa va mai zic...
cam astea ar fi.
ma mai intrebati voi una alta...

49To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Apr 01, 2011 1:54 pm

andrei0241

andrei0241

Deci, cand imi iei? Very Happy

50To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Sat Apr 02, 2011 12:28 am

c6t9

c6t9

Nice

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

51To SUV or not to SUV - Page 2 Empty Re: To SUV or not to SUV Sat Apr 02, 2011 2:14 pm

Frank SF



ska wrote:treaba sta in felu urmator.
cred ca m-am indragostit Smile

si tu? Si eu.... Foarte interesant review-ul tau. Te invidiez ca ai putut avea masina pe mina 2 zile... desi pe de alta parte mai bine ca nu am avut ocazia asta, ca pe urma ma gindeam numai la cum sa fac sa imi iau unul.

Oricum, dupa ce 2 zile m-am tot straduit sa ma conving ca 20d este tot ceea ce mi-ar trebui, tocmai am aflat ca in Q4 28i va primi motorul 2.0 turbo benzina N20 de 245 CP....

legat de suspensia adaptiva, m-am gindit si eu la ce zici tu, desi unii zic ca nu ai nevoie de cele 3 setari ale suspensiei, pentru ca setarea normala e tot ce trebuie, totusi setarea sport mai modifica si alte chestii pe linga suspensia, cum ar fi functionarea cutiei si raspunsul la pedala (un fel de minciunica din fabrica...).

Sponsored content



Back to top  Message [Page 2 of 8]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum