Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

To SUV or not to SUV

+4
ska
1QVIPER
Aer Curat
c6t9
8 posters

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down  Message [Page 7 of 8]

1To SUV or not to SUV - Page 7 Empty To SUV or not to SUV Wed Mar 23, 2011 12:29 pm

c6t9

c6t9

First topic message reminder :

După o discuție cu, n-am reținut ce nume i-au mai dat colegii acum, pe vremea mea semăna cu Admin powah (Laughing Laughing Laughing), am și o veste BOMBĂ, dar nu o fac publică Welcome

Se pare că pe forumul celălalt, al cărui nume nu trebuie rostit (glumesc, pe garajul), s-a ajuns la concluzia că SUV e un pericol public.

Și da și nu.

Clar SUV-urile sunt mai grele, mai puțin manevrabile, unele predispuse mai mult la răsturnare, probabil toate dacă sunt lovite lateral. Chestii negative ușor de exploatat sunt multe.

Dacă se dorește înclinarea balanței spre una dintre părți, se poate face. Dacă e să fim corecți și obiectivi, lucrurile pot sta (și) altfel.

Mașina este o armă? Ok, o ridicăm la rang de armă și mulți avem permis.

Contează calibrul unei arme? Nu chiar.

În susținerea lor, cei care vor arme spun că nu arma ucide, ci omul.

Este o afirmație adevărată?

Poate fi cel mult 50% adevărată, 50% falsă. Cum nimeni nu poate să dovedească altfel, considerăm asta o poziție echitabilă, cu mențiunea că prezenta armelor poate facilita utilizarea, dar crima în sine nu este condiționată de ele. Cel puțin statistic.

Tot statistic SUV-ul nu este o armă dovedită.

Toate mașinile sunt arme, dar SUV-ul poate fi considerată una mai ușor declanșabilă. Oare?

Dacă plec de la ideea că un șofer de turism este mai periculos pe SUV pentru că se crede în siguranță, de ce nu aș pleca și de la ideea că un șofer este mai periculos pe o berlină tocmai pentru că are convingerea unei stabilități presupuse.

Așa sunt oamenii, se întind mereu mai mult decât ar trebui.

Statistic pe primul loc la accidentele cu victime stă neadaptarea vitezei la condițiile de drum (ud, zăpadă etc.) și apoi traversarea prin locuri nepermise.

Dintre autoturismele implicate, aproximativ 6% au fost SUV-uri. După multe săpături am găsit și ceva date mai vechi, din perioada în care criza nu venise. Surprinzător însă, am gășit și că a crescut cota de piață a SUV-urilor și a scăzut cea a mașinilor mici, acum! Wow

Bun, o primă concluzie, SUV-urile nu produc morți pe bandă rulantă.

Cât de sigur este un SUV la impact?

Aici mulți greșesc și consideră SUV-ul un tanc. Vă spun sincer că nu prea contează dacă mașina este un SUV sau o berlină similară ca și gabarit.

Îi dau un relativ sigur. Dinamica unui accident nu poate fi presupusă. Toate testele NCAP sunt pe același calapod și nici măcar acolo nu excelează. În realitate există atât de multe variabile că eu nu m-aș baza pe nici o mașină.
Dar să presupunem că la impactul cu un sedan de clasă medie este mai sigur. La impactul cu ceva mai mare, greutatea în plus este un dezavantaj.

NU știe nimeni ce îl lovește sau în ce intră.

Este mai probabil să faci accident cu un SUV dacă iei o curbă cu 100km/h? Să vedem.

Fac abstracție că nu toate SUV-urile sunt la fel și consider că acea curbă ar fi luată la limită cu un sedan, deci poate sunt șanse ca un SUV să iasă extrem de larg, chiar în afara șoselei, chiar să se răstoarne într-un caz mai nefericit.

Cine îmi garantează că șoferul unui sedan, tocmai pentru că se crede într-o mașină, nu ia curba cu 120? Dacă e șofer de BMW, chiar aș mai pune de-o ciorbă. Credeți că nu s-ar răsturna? Foarte puțin probabil să nu o facă.

E de vină mașina? NU! Sunt BMW-urile niște mașini total instabile? NU! Atunci? BMW-urile sunt notorii pentru implicarea în accidente cu decedați. Sunt șansele cele mai mari să mori dacă ai un accident cu un BMW. De ce nu le interzicem? Și culmea, nu sunt SUV-urile cele problematice.

Personal un singur SUV mi-a creat probleme. În rest, numai mașini și câteva TIR-uri.

Frânează SUV-ul mai prost? Posibil, dar nu mai prost ca un sedan mediu.

Să luăm niște cifre din mijloc. 120km/h la 0, 54m pentru sedan și 56m pentru SUV.

X3 2.0d - 53m
320d - 53m

Balena Q7 3.0TDI - 52m.
A4 2.0 TDI - 53m. What

[ca o scurtă paranteză, Accord 2.2 i-DTEC cu 58m este printre cele mai proaste. Și mie la fel mi s-a părut, o barcă fără nici o treabă cu șoseaua]

Ok, cu A4 poți evita mai ușor. Dar hai să fim serioși, cam câți șoferi știu să evite? 99% pun frână cât pot și asta e. Cine știe să evite, înțelege și ce e ăla un Q7 și ce limitări presupune.

N-aș putea să spun că una e mai bună sau mai slabă, doar că nu sunt construite la întâmplare. Și o mașină este la fel de periculoasă ca șoferul care o conduce, indiferent ce mașină este.

NU am nici o garanție că la volanul unui sedan cineva nu va face accident, dar va face sigur cu un SUV. Senzația falsă de invincibilitate este de ambele părți la fel de mare.

Am fost oprit o dată în trafic de șoferul unui seria 3, să mă întrebe ce am făcut mașinii pentru că nu reușea să mă piardă nici în linie dreaptă, nici pe viraje.

De asemenea am întâlnit infinit mai puțini șoferi de SUV-uri care să meargă tare. Cred că îi pot număra pe parcursul a 10 ani pe degete.

În aștia 10 ani la mine RCA-ul ar trebui să fie fără pată. Iar Casco am folosit prima dată la BMW. Bine, eu merg și încet.

De ce am luat SUV? De nevoie. Prima atracție a fost pentru un Hatch, nu SUV. Golful era mult mai instabil decât X3-ul datorită suspensiei. Simpla clasificare după volum, cu maximizarea relelor de partea uneia și a bunelor de partea alteia este rea voință.

Cum rămâne cu SUV-ul mașină inutilă?

Este inutil pentru cine nu are nevoie de el, pentru restul posesorilor, este evident util. De ce să interzici o mașină pentru că unii îi dai o imagine negativă sau o cumpără fără motiv? Ce vină are X5-ul că mulți posesori parchează pe 2 locuri? Se parchează singură? Să nu fim precum cei pe care îi desconsiderăm.

SUV-ul este un drob de sare, dacă și cu parcă. Irelevant. Cui îi este frică să nu fie lovit de un SUV, nu-i doresc în veci să fie lovit de un sedan, BMW ... deși statistic, pe 2009 de exemplu, sunt destul de departe de primele poziții la număr de accidente, đeși la televizor numai BMW-uri vedem.

Judecând după numărul de accidente, pur și simplu cele mai multe mașini aparținând unei mărci, produc cele mai multe accidente. Nu există mărci cu adevărat predispuse sau tipuri de mașini. Nici disproporții exagerate de partea unor categorii de mașini. Numărul este definitoriu și nimic mai mult. Chiar dacă aparent sunt tot felul de percepții eronate.

Din punctul meu de vedere achiziționarea unui SUV se face dacă îți trebuie și principalul vinovat este România. Tot mai mulți văd utilitatea reală a gărzii la sol mai mare. Dacă eram în Germania, 335d zăcea în fața blocului, nu un X3.

Orice alt motiv ar trebui pus sub un mare semn de întrebare. SUV-ul oferă un plus de siguranță la noroc. Și mulți cred că SUV-ul e ceva mare și indestructibil. Mulți (EXTREM DE MULȚI) nici nu știu să ia de volan. Percepțiile false se propagă adesea fără o bază solidă. De exemplu asta cu BMW-urile mașinile cu cele mai multe accidente, ceea ce este greșit. Nici la număr de morți nu conduc. Sunt chiar departe. În schimb din numărul total, în procente, într-un BMW ai șanse maxime să fie ultimul.


Cam așa văd eu problema. Good one


Următoarea poate va fi cu diesel Lols

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

151To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Apr 12, 2012 10:14 am

Frank SF



ce nebuni, bine, inteleg, masinile au tractiune 4x4 capabila, dar nu era nici una SUV, nu dadeau cu ele de jos pe drumurile alea forestiere?

oricum, eu sunt interesat de un SUV nu doar pt garda la sol ci si pentru siguranta oferita de pozitia la volan mai ridicata.

Am facut un fel de lista scurta pe care ar fi asa: BMW X3, Range Rover Evoque 5 usi, VW Tiguan, VW Touareg, Mazda CX-5, si pina mai deunazi era si Mercedes GLK, dar parca ma atrage tot mai putin...

152To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Apr 12, 2012 1:05 pm

c6t9

c6t9

Cred că cea mai echilibrată este Touareg-ul.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

153To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Thu Apr 12, 2012 1:40 pm

Aer Curat

Aer Curat

Ma gandeam eu ca ai sa pici in plasa sau mrejele (depinde cum vrei sa o iei) Rover Evoque; uita de ea, din mai multe considerente, cel mai important este ca nu-i pt un familist.
Din lista ta m-as uita la X3 si Touareg; poate as arunca o privire si la GLK, dar tot asa.....nu prea e pt un familist.

Pe de alta parte, eu nu vreau sa cumpar o masina care sa atraga atentia, sa epateze, din mai multe motive, unele mai mult sau mai putin discutate. Prefer o masina fiabila (si asta-i fff important pt mine, cel putin, doar ca in ziua de azi cam e o pasare rara), sa corespunda cerintelor/necesitatilor de spatiu (dar nu necesarului pt concediu, ca pt cateva ocazii pe an prefer sa iau o cutie de bagaje, decat sa merg zi de zi cu "autobuzul" dupa mine), motorizarea si dotarile dorite si/sau disponibile.
Astfel eu as incerca, atent, Forester sau Outback, iar daca stai mai mult pe sosea m-as uita sa vad cum se prezinta si modelele de la Kia-Hyundai, Toyota, Suzuki, Mitsu, ...
Daca mai astepti (inca) putin, vor cei de la Skoda sa scoata ceva f apropiat de Touareg. afro

154To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Apr 13, 2012 1:50 am

c6t9

c6t9

Mașină nouă alături de fiabil mi se pare de un optimism puțin spus ieșit din comun.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

155To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Apr 13, 2012 7:01 am

c6t9

c6t9

Aer Curat wrote:Ma gandeam eu ca ai sa pici in plasa sau mrejele (depinde cum vrei sa o iei) Rover Evoque



Nouă ne place foarte mult mașina, așa cum arată. E greu să nu-ți placă.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

156To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri Apr 13, 2012 10:53 pm

Aer Curat

Aer Curat

c6t9 wrote:Mașină nouă alături de fiabil mi se pare de un optimism puțin spus ieșit din comun.

Alegi din ceea ce este oferit/disponibil; degeaba vreau eu o masina noua, motor mare, consum mic, dotari peste media premium, pret rezonabil -> mic si cu fiabilitatea Mercedes din anii '70-'80-'90, pt ca asa ceva pur si simplu nu mai exista.

Rover Evoque, pe mine, ma lasa indiferent; imi plac Infiniti FX, sau (chiar daca e greu de crezut, sau de alaturat dpdv design) Forester generatia anterioara. Chestiuni de gusturi si cel mai probabil si de pasarele. Smile

157To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Sat Apr 14, 2012 6:24 am

c6t9

c6t9

FX-ul cu 3.7 și 5.0 cred că este cumpărat pe vecie.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

158To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Sat Apr 14, 2012 11:25 am

Aer Curat

Aer Curat

Discutam dpdv design, nu dupa cum s-ar vinde mai bine la sh peste x ani. Smile
Din pct asta de vedere, cel mai probabil e sa fie cum spui, sa fie f greu revandut (pe bani sensibil mai putini decat deprecierea medie si poate ca nu in RO).

Dar daca vrei o masina compromis: garda mai maricuta, motor nu mult peste 2L, sau la cel mult, un sistem 4x4 cat de cat (desi ...), sperante de fiabilitate si premise bune pt revanzare, (poate) ar fi mai indicat un crossover (ex.: Audi allroad, Outback,......), eventual diesel.

159To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Sat Apr 14, 2012 1:26 pm

c6t9

c6t9

Evoque arată extrem de bine. Modelul de 150 de cai 4WD apare pe la 30k € nou, 190 de cai 4WD la 35k. Desigur sunt versiunile de bază, dar nu vin așa de prost dotate.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

160To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Apr 15, 2012 12:33 am

Frank SF



Touareg si X3 sunt si preferatele mele.
La Evoque ma atrage look-ul si faptul ca apparently se conduce foarte dinamic dar am o serie de retineri: portbagaj destul de mic, inteleg ca inca au probleme de fiabilitate mari la Land Rover/Range Rover, service-ul in Ro nu este cel mai stralucit.
Infiniti imi place si mie, dar sare din buget, as lua acolo 30d care e foarte bun ca motor. Hai sa zic ca m-as putea intinde la un EX dar ala are portbagajul prea mic...
Ref. crossover - eu nu vreau atit garda la sol cit mai ales pozitie mai sus la volan, ma simt mai in siguranta asa, plus vizibilitatea mai buna etc, deci nu prea ma atrag break-urile inaltate.
Ref. Subaru - motorul ala de 2.0 Boxer Diesel mi se pare destul de slabut, nu e rau dar e molicel, iar pe benzina nu prea mai au alternative (2.0 aspirat pe Forester prea putin, 3.6 pe Outback prea mult).
Probabil ca sansele cele mai mari le are X3, unde intru in dilema privind motorul... 20i sau 20d? Iar daca ma uit la pret, cu banii de X3 cu 2 litri iau Touareg cu 3 litri si V6 TDI, si e mai mare, dar mai putin dinamica pe sosea.
Tiguan si CX-5 le-am adaugat in ideea de alternative mai ieftine, m-am uitat la toata piata, inclusiv Mitsu, Kia, Hyundai, Toyota, nu prea m-a atras nimic. Nu v-am zis ca trebuie sa fie cu automata si sa fie suficient de dinamica incit sa nu suspin prea mult dupa Bimmer-ul meu

161To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Apr 15, 2012 7:25 am

c6t9

c6t9

X3-ul ăsta primește și benzinarul turbo? La 3.0 TDI vor fi și costuri ceva mai mari cu taxe, impozite, asigurare. Sunt de luat în calcul dacă se merge pe buget. Noul X3 îmi place pentru că este adus mai spre zilele noastre, mai ales cutia este un salt serios. Dar am așa niște rezerve că va fi la fel de fiabil precum precedentul. Oricum 2.0D nu este cel mai reușit motor. Personal nu-l recomand.

X3-ul este prima mașină care este extrem de greu de înlocuit și aproape nu aș vrea să o mai vând vreodată. Poziția la volan e una foarte bună așa cum vrei tu, spațiu în interior suficient (testat în mai multe rânduri și cu adulți, și cu pici, și cu adulți și cu pici, cărucior și alte acareturi specifice), foarte confortabil la drum lung (abia de mă resimt după sute de km și eu sunt cu oarece nevoi speciale la acest capitol, inclusiv suspensia sport nu-mi rupe spatele, ska știe pentru că l-am dus la piatră cubică și a văzut cum preia drumul), suficient de stabil pe șosea (pentru 2 tone și garda lui), motorul decent ca performanțe și consum, fără vibrații, puțin zgomotos la interior. Nu știu dacă o mașină din asta, BMW Premium în stare bună și la un preț atractiv nu este o alegere mai potrivită. Pentru off-road limitarea principală de care nu cred ca vei trece vine de la anvelope (care pot fi privite ca niște slick-uri față de noroi, deși în limitele decenței eu am putut să urc și să cobor și pe noroi, chiar dacă la coborâre din cauza greutății, nu a fost chiar plăcut, sistemul luat de la Range Rover funcționează bine, dar lent) și de la suspensie (ca să nu distrugi mașina, mergi extrem de încet, chestie care nu m-a deranjat deloc, merită acest sacrificiu). Neajunsurile ca posesor de BMW le cunoști. Mașina în sine nu mi-a pus cine știe ce probleme, sunt trecute în topic cele întâmpinate. Cam atât ți-aș putea spune în favoarea modelului precedent.



Îmi place și noul Touareg, dar nu e așa de potrivit pentru mine, nu știu exact cum îl percepi tu.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

162To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Apr 15, 2012 10:25 am

Frank SF



Varianta cu masina second hand nu intra in calcul, mai intii ca am rezervele mele legate de second hand si mai apoi ca vreau sa finantez masina prin leasing deci nu merge cu SH din Germania.

Pe X3 sunt oferite acum doua versiuni ale noului benzinar 2.0 N20, una botezata 20i cu 184 CP si 270 Nm si una botezata 28i cu 245 CP si 350 Nm. In esenta e acelasi motor, cu aceeasi turbina (!), singurele diferente majore sunt capetele de pistoane diferite, cutia de viteze diferita si discurile mai mari de frina pe fata. Intrebarea e daca merita diferenta de pret de vreo 5000 EUR + TVA. Eu am mers ca pasager cu un X1 20i si mi s-a parut foarte dinamic. Ma gindesc ca se poate si resofta, desi se pare ca diferentele de valori inscrise in diversi senzori ai motorului nu premit aducerea lui 20i la acelasi nivel cu 28i.

De ce zici ca 20d nu e un motor pe care l-ai recomanda? Peste tot citesc numai de laude despre el...Mie nu imi place motorina, dar cu un benzinar ma pot trezi ca e greu spre imposibil de vindut, asa cum patesc cu bimmerul de acum...

163To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Apr 15, 2012 10:27 am

Frank SF



Noul Touareg probabil ca mi s-ar parea prea greoi pe un drum virajat, nu stiu, ar trebui sa pun mina pe unul si sa fac un drive test pina la Brasov...

164To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Apr 15, 2012 12:26 pm

Aer Curat

Aer Curat

Frank, in cazul asta (neaparat cu automata si sa aiba si o dinamica peste medie) lista se subtiaza f mult, daca mai adaugi faptul ca vrei sa-l revinzi relativ usor (desi in ziua de azi sa revinzi ceva, indiferent ce, usor e mult mai putin predictibil, uneori chiar mai mult decat nedumeritor, decat pana acum), nu stiu daca mai ramane ceva pe lista.
Daca vrei cutie automata performanta, deja te limitezi la doar cateva variante (care sa si aibe ceva experienta/rezultate si nu cei care de abia de acum incep sa ofere asa ceva), cel mai probabil Bmw, Vw.
Pt dinamica, distractie,.... ar fi de dorit un motor de peste 2L (dar totusi pana la max 3L, sa nu te apuce palpitatiile la impozit si nici sa te trezesti blocat cu el la revanzare); dar tot din considerentul revanzarii ar fi mai indicat max. 2L.
Diesel vs benzinar, este vesnica discutie fara niciun castigator concret/clar si care nici nu va avea vreodata un castigator, din simplul motiv ca cele 2 tipuri de motorizari se adreseaza unor clienti cu necesitati diferite si nu are cum sa existe o singura solutie general valabila pt toti. Peste toate astea se adauga si preferintele pers. (de ex. eu cand am cumparat Fabia, am ales diesel, desi eram constient ca sunt cel mult la limita cu rulajul dpdv financiar/rentabilitate/amortizare, dar imi placea/place diesel-ul si oricum alternativa benzinara nu este atractiva/deosebita/de luat in considerare; nu m-a interesat ce va spune x sau y si nici nu ma intereseaza). Doar ca la cum evolueaza si care sunt perspectivele cotatiilor carburantilor .....
Exista, desi mai limitata, posibilitatea de a lua o masina sh in leasing; doar ca trebuie sa fie ~ noua (1-2 ani), ceea ce este f bine dpdv devalorizare si ai sanse sa prinzi una fara sa aiba dintii rupti si in plus sa o iei de la pers juridica. Acum ca e leasing int sau ext, sunt convins ca te vei descurca tu. Wink

Daca ai de gand sa devii familist in toata regula (cu copil, etc.) aspectul dinamic al unei masini se va estompa f mult, vor prima altele (spatiu, siguranta, confort,....); iar aici va trebui sa gasesti cel mai bun compromis de succes.

Pt mine, in ultima vreme, masina incepe sa devina doar o unealta care imi serveste diferitelor trebuinte; nici inainte nu eram dispus sa dau prea multi bani pe o masina (eu mi le-am platit singur de fiecare data, din propriul buget), acum cu atat mai putin.

Daca tu vrei sa mai experimentezi aceasta cale si daca mai conteaza si impresia altora ("imagine"&stuff) ai putea sa arunci un ochi si la Porsche Cayenne cu 1-2 ani vechime.
As cauta ori o asiatica, ori o nemtoaica (iar aici nu intra Rover).

165To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Sun Apr 15, 2012 2:09 pm

c6t9

c6t9

La BMW cam tot ce ține de 2.0D are plângeri legate de transmisia prost gândită. Ținând cont că se întinde pe o plajă de modele generoasă, puțin probabil ca noul X3 să fie excepția. E de verificat, deși nu prea am idee cum.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

166To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Apr 17, 2012 1:06 am

Frank SF



Stiu ca merge leasing si SH dar trebuie sa fie furnizor din RO, deci nu merge cu dealer din DE (stiu ca mergea in anii de aur, dar acum nu prea se mai baga nici o firma de leasing). In plus, anii de vechime scurteaza potentialul de durata a leasing-ului si maresc rata, gen 2 ani vechime masina => leasing maxim pe 3 ani, ca impreuna sa dea 5 ani.
Porsche Cayenne SH este totusi scump, tine pretul sus, si nu vreau sa par ceea ce nu sunt - mai degraba iau Touareg care nu e la fel de dinamic dar are multe in comun cu Cayenne.
Cata, e prima data cind aud de probleme de transmisie la 20d, pina acum stiam de povestea cu cureaua de distributie. Ai ceva detalii, link-uri, privind problemele de transmisie?

167To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Apr 17, 2012 2:31 am

ska

ska

20d parca avea distributia pe lant?

anul viitor se anunta Porsche Macan. motoare misto. preturi? Porsche. dar totusi parca sa speram ca mai "normale"...

168To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Apr 17, 2012 8:59 am

c6t9

c6t9

E pe lanț.

Problema nu pare a fi lanțul în sine, dar duce la ruperea acestuia cu posibile pagube serioase.

Dacă știi pe cineva la Bavaria, poate îți va detalia cauzele. Au fost cazuri și la noi la mai multe modele, toate cu 20D. Teoretic ar trebui să existe acolo o circulară oficială pe tema asta.

Motorul este N47 și derivatele, dar în special 20D se pare că a fost mai des, probabil și pentru că este cel mai răspândit. Practic ca și motor, el se regăsește pornind de la 16D, BMW având acest sistem imbecil de nerespectare a capacității în concordanță cu denumirea, ceea ce te poate duce în eroare. Este același motor. Inclusiv cel cu două turbine de 2l, tot derivat N47.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

169To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Apr 17, 2012 10:17 am

Frank SF



Stiu de povestea cu distributia la N47, nu e inca prea clara situatia, nu sunt asa multe cazuri, si cica mai degraba s-a intimplat pe masinile cu manuala, or fi rezolvat si ei intre timp problema.

25d nu o sa fie oferit prea curind, dar am condus 525d si nu m-a dat deloc pe spate, fata de 20d pe de-o parte, si fata de 20i/28i pe de alta parte. Mie nu imi place motorina, dar m-as gindi la 20d doar din perspectiva usurintei la revinzare pe piata asta care vrea numai diesel-uri.

170To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Tue Apr 17, 2012 11:03 am

c6t9

c6t9

Depinde când vrei să vinzi mașina. Cine știe ce va mai fi peste câțiva ani.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

171To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Wed Apr 18, 2012 4:21 am

ska

ska

eu zic sa iei acum ce-ti place.
carpe diem Wink

172To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Wed Apr 18, 2012 6:51 am

c6t9

c6t9

Eu zic că undeva trebuie să faci un compromis. Sunt unii care s-au educat să considere că alegerile făcute sunt suficient de bune și că altceva nu există/merită. Faptul că mai târziu sau indirect recunosc uneori că ar fi loc de mai bine spune multe. Nu prea există am mașină de 3 lei care face cât una de 100, eu sunt deștept că am văzut asta, restul "e" proști. Dar în fine, fiecare cu fericirea lui, la naiba.



Dacă îi mănâncă pe guvernanți anul viitor și eu cred că e foame mare de bani și dacă va fi vreun inteligent care să arunce un ochi prin vest, mi-e că vor introduce impozitul la CO2. Vesticii au în principiu un prag foarte optimist despre care discută, în limita a 100g. Mașina mea de exemplu are peste 200g. 28i are cam la fel. Nu știu dacă va exista și în ce condiții, dar la noi este posibil orice. Așa cum de la 3l la 3.2l se dublează impozitul, nu văd lucrurile prea roz. În momentul actual orice calcul de rentabilitate pe termen lung legat de cheltuieli, revânzare etc. este imposibil. Se discută despre Spania și Italia în faliment, toată situația nu pare prea roz, prețul combustibilului este în creștere, se preconizează undeva spre 2.5€ pentru l de motorină în Italia. Bate spre 2€ benzina de acum - mi se pare că sunt zone unde este chiar 2€ (diesel este o idee mai ieftin - de fapt mai peste tot am găsit diesel mai ieftin, drept dovadă că la noi ajutările sunt făcute după piață și vânzări, fără alt motiv). Să sperăm că nu se va extinde, știm că mare parte din preț se duce la stat, e clar că italienii nu o duc bine deloc. Așa că eu nu văd foarte multe puncte de stabilitate pe un termen scurt/mediu, să poți aprecia cât de cât.



http://www.bmw-motorag.ro/model/x3/x3-xdrive-20d/95 o alternativă. Ieftină nu e, dar sunt bani de Forester până la urmă și orice s-ar spune, cele două nu se compară. Are și Forester acum o reducere, care de fapt repune prețul mai aproape de cel real.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

173To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri May 04, 2012 2:03 pm

c6t9

c6t9

Hai să vorbim puțin despre SUV-uri și tracțiune.

În primul rând încă mă miră cum de SUV-ul îi duce pe mulți imediat cu gândul la off-road în condițiile în care nu pentru asta a fost făcut. Dar pentru ce?

Oferă avantaje care fac viața la volan ceva mai facilă. O poziție la volan mai ridicată îți permite să apreciezi mai bine traficul, chiar și atunci când în față ai alte mașini mari. Tu ești mai ușor de reperat pe șosea. Garda la sol nu este atât absolut necesară, cât o caracteristică ce te face să abordezi mai relaxat condusul pe drumurile noastre.

Mașina de off-road clasică este ușor de rezumat - diferențiale ce pot fi blocate manual, reductor, punți rigide, troliu, anvelope speciale etc.

Mulți rămân blocați în aceste diferențiale de parcă ar fi esența. Ba chiar în acest cuvânt "diferențial".

Q5. Unghiuri bune de atac și degajare, 3 diferențiale, off-road clar. Sau poate că nu. Revin asupra ei ceva mai târziu.

Pentru șosea ne interesează 2 referințe care dețin supremația de mult timp - STI și EVO. Lumea știe că miezul problemei este diferențialul mecanic, nu porcăriile electronice.

STI - diferențial central de tip multi plate clutch controlat electronic cu o mică chichiță (care conține și un LSD și altele). L-am simplificat ca și reprezentare. Chichița face ca să fie singurul ce poate fi controlat manual, în pași prestabiliți, de către șofer - DCCD = Drivers Center Controlled Differential. Din păcate pe la TV și diverse scrieri de pe net, de obicei se prezintă informația eronată conform căreia poți muta tracțiunea pe față sau pe spate. De fapt controlul se realizează la nivel de diferențial de la "blocat" la "liber". Blocat înseamnă 50/50 față-spate, liber 35/65 față-spate.

EVO - diferențial central activ (ACD) de tip multi plate clutch controlat electronic. Cum dracu domne'? Păi unde e ăla pasiv și mecanic? Dăfaq! Raportul este 50/50 în mod normal, până se impune altfel. De ce dracu ne-ar interesa schimbarea între punți? Pentru că are un impact major asupra intrărilor și ieșirilor din viraje mai ales. Toate funcționează la fel, pe baza informațiilor de la senzori care măsoară viteza individuală a roților, accelerația, poziția volanului etc.

Vin și fraierii ăștia de la BMW cu un sistem similar, dar elimină noțiunea de "diferențial". În rest este tot a abordare proactivă precum la EVO, printr-un sistem de tip multi plate clutch controlat electronic. Ăștia au vrut să facă 0-100. În mod normal integrala are avantaje incontestabile, dar și dezavantaje. BMW a vrut să existe pierderi mai mici la viteze mari, consum mai mic, 100% RWD dacă nu se impune altfel, mașina să reacționeze mai devreme și astfel să poți face ceva când încă nu este prea târziu. Sistemul acționează pe baza informațiilor de la aceeași senzori, interpretate într-o manieră similară. De ce nu este atunci la fel de performant?

Lipsesc 2 diferențiale pe care și STI și EVO le au. Din ce știam eu, la modelele noi ambele folosesc pe față Helical LSD (diferențial pentru drift în esență). Pe spate STI-ul parcă are unul clasic (Torsen) și EVO are unul activ controlat electronic (torque vectoring - în genul celor "inventate" de către Audi și BMW recent), care nu frânează de exemplu roata de la interior, ci oferă mai mult cuplu celei de la exterior (ba tot din ce mai citisem eu la vremea respectivă, Audi a cam copiat de la Mitsu tot ce se poate).

Q5 are 3 diferențiale. Unul central mecanic de tip Torsen și două electronice (EDL). Torsenul are o problemă din chiar modul în care funcționează și Audi a crezut că un diferențial electronic poate remedia problema. Cuvântul cheie este "diferențial". Problema Torsen este faptul că în anumite condiții de aderență zero, nu are ce multiplica și stai pe loc, chiar dacă o punte ar fi cu slick-uri pe asfalt (există filmulețe care exemplifică asta, eu chiar știu cazuri concrete la noi). Inițial au montat EDL pe spate, dar la Q5 și-au dat seama că nu este suficient. Dar ce face acest diferențial? FRÂNEAZĂ! Deci ce la BMW este gestionat de către DSC, la Audi a devenit un sistem cu DIFERENȚIALE.

Problema e că EDL-ul în combinație cu Torsen nu rezolvă problema. Există iar posibilitatea ca în anumite condiții de aderență mașina să nu se miște cu tot cu frânele de rigoare.

Ăștia de la VAG în principiu nu-s tâmpiți. Dar Audi are un anumit public, nu mă pronunț. Drept dovadă, Touareg-ul are un diferențial central de tip ... multi plate clutch și un diferențial (opțional) spate de tip eLSD ce permite blocarea manuală. La fel ca ML-ul. Mașinile astea două cică s-ar descurca onorabil în off-road, cât permite tipul mașinii, pentru că de off-road adevărat nu prea sunt, cât timp lipsesc alte elemente mai mult sau mai puțin importante. Desigur că ele mai oferă și low range gear (la paritate cu reductorul), ba Cayenne are și sway bars deconectabile când întră în low range gear. Astea sunt elemente esențiale care ar trebui să atragă atenția asupra posibilelor performanțe în off-road, apreciate într-un mod realist.

Revin puțin la Torsen. Cum poate fi un sistem multi plate clutch controlat electronic mai bun? Este destul de simplu. Are răspunsuri predefinite de care sistemul mecanic Torsen nu este capabil.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

174To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri May 04, 2012 9:21 pm

Frank SF



Excelent postul, foarte buna sinteza dar vezi ca noul Touareg are standard tot un Torsen ca si la Q5, doar optional pe versiunea Terrain Tech are un diferential multi plate clutch controlat electronic...

175To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Fri May 04, 2012 11:14 pm

c6t9

c6t9

Nu știam că pachetul în sine este opțional complet.

https://www.facebook.com/pages/Text-sunet-și-imagine/151603018234

176To SUV or not to SUV - Page 7 Empty Re: To SUV or not to SUV Mon May 07, 2012 11:05 am

Frank SF



Acum apare in oferta ca si model separat, doar cu motorul de 3.0 TDI 245 CP.

Si guess what, surprise-surprise, si la Cayenne, modelul Diesel si cel Hybrid au diferential Torsen, celelalte modele au "active all-wheel drive with electronic controlled, map-controlled multi-plate clutch".

Sponsored content



Back to top  Message [Page 7 of 8]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum